České akademické sdružení CESNET úspěšně otestovalo přenos rychlostí 400 Gb/s na vzdálenost 846 kilometrů, a to za využití laditelných koherentních transceiverů Cisco QSFP-DD Bright 400G ZR+ pro vysokorychlostní přenosy dat. Testy potvrdily, že je možné propojit dva přepínače bez použití transpondéru a s nulovou chybovostí.
„Ověřování souvisí s modernizací výpočetních a úložných kapacit, kde předpokládáme narůstající požadavky na vysokoobjemové přenosy dat a využití flexibilního propojování datových center. Osazení QSFP-DD Bright 400G ZR+ transceiverů přímo v aktivních prvcích sítě (přepínačích a směrovačích) přináší také nižší spotřebu elektrické energie, úsporu prostoru, počtu zařízení, a tím pádem nižší celkové provozní náklady,“ shrnul Jan Růžička, náměstek pro e-infrastrukturu sdružení CESNET.
CESNET test popisuje takto:
Před dvěma lety jsme úspěšně dokončili modernizaci DWDM sítě s podporou funkcí flexgrid, ominidirecitonal, collorless a contentionless. Nová generace sítě CESNET3 pokrývá Českou republiku pomocí čtyř kruhů a umožňuje přenos nových typů koherentních signálů rychlostmi 400 Gb/s. Více nezávislých cest zajišťuje vysokou dostupnost služeb sítě a umožňuje flexibilní propojování datových center. Dosud jsme pro 400 Gb/s přenosy používali pouze transpondéry, ale nyní jsme poprvé ověřili funkčnost laditelných koherentních transcieverů Cisco QSFP-DD Bright 400G ZR+, které v době návrhu sítě ještě nebyly dostupné. Transcievery jsou navíc vybaveny EDFA zesilovačem s vysílacím výkonem +1 dBm, a jsou proto vhodné pro integraci do DWDM sítě spolu s existujícími signály.
Testování probíhalo po dobu čtrnácti dnů na provozním DWDM systému Cisco NCS 2000 na směrovačích Cisco ASR 9903 osazených transceivery QSFP-DD Bright 400G ZR+. Tyto transceivery podporují více typů modulací a díky tomu podporují přenosy rychlostmi 100, 200, 300 a 400 Gb/s. Na testovací trase jsme úspěšně dosáhli nejvyšší možné rychlosti 400 Gb/s s modulací 16QAM s nulovou chybovostí PostFEC a Q-margin 0,40 dB. Testovací trasa mezi Prahou a Brnem měřila celkem 846 kilometrů, nevyužívala RAMAN zesilovače a byla záměrně sestavena tak, aby dosahovala co nejdelší vzdálenosti, na níž je možné propojení datových center i v případech nedostupnosti primárních tras. Z tohoto důvodu probíhala přes Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Olomouc a Zlín. Celkově signál procházel čtrnácti DWDM lokalitami sítě CESNET3, z toho osmi s vícesměrnými ROADM systémy a šesti s optickými zesilovači EDFA. Realizovaný test vypovídá o celkové vysoké kvalitě přenosové sítě CESNET3.