Tak nevím. V osmdesátých letech jsem odebíral časopis Amatérské rádio a tam se zcela běžně dálkovým příjmem zabývali. Popisovali, kdo třeba zachytil TV ze Španělska, Itálie, o KV rádiích nemluvě. Popis včetně vybavení a fotografií. Problémem bylo pouze to vybavení, které prakticky nešlo koupit, ale amatér si ho musel vyrobit, nebo sehnat od zkušenějšího kolegy.
Pro vysílání byly nutné zkoušky, ale s příjmem nedělal nikdo problémy. Asi opět směšujete tvrdá padesátá léta s osmdesátými.
Příjem sice nikdo výslovně nezakazoval, nicméně nadšení nebudilo ani to. A třeba článek o tom, že při použití rámové antény šlo v mnoha místech potlačit rušení Svobodné Evropy by opravdu tehdy neprošel :-)
U DX klubů šlo spíš o to, že nadšenci chtěli mít příjem potvrzený, což už bylo o dopisování si se zahraničními stanicemi a to už soudruhy vyloženě štvalo.
Mimochodem co se týče Amatérského rádia, tak tam se sice bez problémů psalo o dálkovém příjmu TV (odrazy od Es vrstvy v pásmu I byly jen v létě krátkodobé, tak to nikomu nevadilo. Ale nevybavuje se mi, že by se v AR moc soustavně psalo o dálkovém příjmu rozhlasu, kolem toho se chodilo spíš jako kolem horké kaše. Něco jiného byl příjem radioamatérských pásem, kdy QSL lístky šly přes československý radioklub, to byla činnost celkem podporovaná a číslo posluchače s možností využití QSL služby dostali bez větších potíží i lidé, kteří by z kádrových důvodů radioamatérskou koncesi nedostali
Jó DXeři. To jsou takový ti zábavní týpci, co si vzájemně poměřují svá péra skrze to, co kdo kde chytil, jak to bylo daleko, kdo má lepší tuner, kdo má obsáhlejší bandsken a čí anténa má nejvíc deb..ů. Chci říct decibelů.
No jo. Holt kdo nemá mozek, tak má aspoň tu anténu.