Česká firma Wultra získala v rámci kola seed+ investici tři miliony eur, necelých 80 milionů korun, na rozvoj svého zařízení Talisman pro bezpečné přihlašování k bankovnictví a aplikacím a také na postkvantové šifrování.
O Talismanovi jsme informovali zde. Přístroj je mimo jiné reakcí na legislativu PSD3, kdy revize zákona o platebním styku bude po bankách požadovat, aby přihlašování do internetového bankovnictví nezáviselo pouze na jedné metodě, tedy hlavně mobilní aplikaci. Talisman obsahující klávesnici a displej tak nabízí alternativu.
Wultra už na trh dodala 10 tisíc zařízení. Největším zákazníkem je zatím maďarská OTP Bank, která koupila vyšší jednotky tisíc Talismanů. “V roce 2025 se chceme dostat ke sto tisícům dodaných kusů,” řekl Lupě Petr Dvořák, zakladatel a šéf Wultry.
Talisman je evropské zařízení. Pouze plasty jsou z Číny. Wultra si navrhuje kompletní plošný elektronický spoj a design. Osazování čipy a dalšími komponenty společně s montáží probíhají v písecké společnosti Certuma.
Důležité čipy jsou z Evropy. Hlavní řídící jednotka, takzvaný mikrokontrolér, je od firmy STMicroelectronics. Zabezpečovací čip Secure Element (model Secora) je od německé společnosti Infineon, která má továrnu v Drážďanech kousek od českých hranic.
Wultra, která se kromě Talismana věnuje vývoji bezpečnostního softwaru, se také zaměřila na zavedení postkvantového šifrování (PQC). Nedávno již byly schváleny standardy NIST a nasazení PQC bude stále větší byznys a nutnost. “Máme před sebou řádově jednotky let, než bude postkvantové šifrování naprostou nezbytností,” navázal Dvořák. Wultra nabízí možnost autentifikace za využití PQC.
Lze očekávat, že se letos a v dalších letech začne objevovat stále více firem, které budou PQC řešit. Například bývalý technický ředitel Com Plusu Jaroslav Hercík nedávno rozjel firmu Quantalock.
Hlavním investorem Wultry v rámci aktuálního kola je pražský fond Tensor Ventures doplněný Elevator Ventures (spadá pod Raiffeisenbank International) a J&T Ventures, což je investor z předchozího kola.
Wultra loni podle informací Lupy měla opakující se tržby (takzvaný ukazatel ARR) kolem 2,5 milionu eur. Dvořák v minulosti spoluzaložil společnost Inmite, kterou prodal Avastu.