Konečně někdo na českém internetu píše také o prostředí, které je mnohými démonizováno jako prostředí (na východ Evropy) kde je pokrok k nedohlednu což je ve vztahu k těm lidem ( v tomto případě lidem na Ukrajině ) nespravedlivé. Tím chci říct že lidé tam žijí úplně stejně jako kdekoliv jinde v Evropě. Používají moderní dotykové telefony , natáčejí videa , komunikují přes sociální sítě atd. a v neposlední řadě také využívají ony platební kiosky. Naposled když jsem jel z Polska přes celou Ukrajinu vlakem až do Oděsy, tak jsem měl dost času mluvit s lidmi o mnohém a vesměs byli spokojeni s mobilem v ruce a bylo mi tehdy sděleno že se chystá zákon na Ukrajině , který má zcela zrušit např. papírové složenky za plyn, vodu, elektřinu atd.
Díky za Váš čas a víc takových článků ti lidé na východě Evropy si to zaslouží ;)
Ma to pouze jednu vadu - nez tam daji do poradku i statni spravu, tak se vetsina kvalitnich odborniku presune zapadnim smerem. Uz ted je zhruba 1/4 pracovni sily v zahranici (https://www.epravda.com.ua/rus/columns/2017/02/2/619422/) a u IT to bude jiste vetsi pomer.
To máte pravdu ale musím napsat že ty tendence nejsou jen směrem na západ, ale také směrem na východ (myšleno zcela apoliticky ) ta provázanost pracovního trhu směrem na východ je daleko větší ;)
Uvedu Vám příklad Po celém Rusku je nespočet projektu jako stavby elektráren , cest -dálnic , železnic a v neposlední řadě mostů kterých je co vím osobně více jak sto nepředstavitelných projektů - kupříkladu Pětěrburg tak se staví čtyřproudový most ( obchvat ) o výšce 20 m a délce 210 km ;) ale podstatou je ona provázanost toho pracovního trhu a da se předpokládat a jde to už i vidět !! že spousta Ukrajinců začíná za prací zcela bez jakýchkoliv problémů (kontrol) jezdit přes Krym na Kavkaz po Krymském mostě který byl nedávno otevřen ;) To samé platí o Rusech ;)
Co se týče gasudarstva (státní správy) je to velice složité samo o sobě a není to otázka řekněme posledních 5 let .. Obrovská byrokracie, korupce atd dalo by se to říct narovinu tak že v podstatě Ukrajinu teď řídí ve skutečnosti 10-12 korporací které řídí samotnou státní správu Ukrajiny , ale musím také napsat že lidé (obyčejní lidé Ukrajiny) jsou vesměs normální poctiví a pracující lidé ..
Tady v thajsku existuje to samé (v principu). Na ulici si jde automatem dobít kredit a Spotify si taky předplatíte přes AIS nebo dtac (mimochodem stojí o polovičku než u nás http://mts.io/projects/spotify-pricing/).
A není to advanced 34th century e-government (koneckonců pochybuju, že ta ukrajinská červená krabice má něco společného se státem) ale spíš ukázka zaostalosti společnosti - podobně jako chodí brazilci platit účty do banky nebo babičky na poštu se složenkama - to že to u nás neexistuje znamená jen, že lidi vlastní platební karty a umí je používat.
Úplně to samé už před lety bylo třeba v Gruzii. Na východ od nás tedy docela standard.
Mají ty kiosky v kazdém zapadákově, na náměstí, v obchodě, na pumpě, ..
A turista si přes to třeba dobíjí kredit na SIMku, když chce internet.
Je to skoro nutnost, ale funguje to spolehlivě.
Zrovna v té Gruzii sice mobilní operátor měl i možnost zaplatit kartou na webu, ale platební brána české karty nebrala.
Ale kiosek fungoval spolehlivě a bral jak karty, tak i hotovost.
Čili je to něco mezi českým bankomatem, CzechPointem a koncentrátorem internetových samoobsluh všech možných služeb.