Nemyslim. Google prave rekl, ze se bez evropy v krajnim pripade obejde. Ti dobroserove z EK by si meli dat par panaku, zalezt a prestat skodit. Kam jejich regulace vstoupi, tam do roka nic neroste a do dvou zacne proudit dotace jen kvuli tomu, aby to uplne neumrelo. Jejich posahana snaha hrabat se ve vsech kapsach, kde jsou jeste nejake penize je naprosto otresna.
No to nevím. Android projde (protože s tím, že ten tam bude, je zákazník srozuměný), jak si G pořeší jeho licencování je jenom na něm. Pokud se od něho výrobci odkloní ve prospěch třeba Linuxu s nástavbou pod jiným jménem s kompatibilníma API pro aplikace, Android končí, takže tam výrobcům musí ustupovat.
Pak jsou tady obchody s appkama. G Play má monopol, to se reguátorům trhu nelíbí. Zvlášť v situaci, kdy appky konkurenčních obchodů maže. Takže se teď prohraným soudem otevřela cesta k diverzifikaci zdrojů aplikací - už se nemůžou jenom tak zbavit konkurence. Nechceš G Play, můžeš použít jiný. Nebo tam rovnou dá výrobce free variantu (s tím, že Lenovo, Samsung a Xiaomi mají sílu něajaký takový obchod zvednout na úkor G Play) ... Takže poplatek za G Play tím taky padá.
Takže zbude jenom to, že si firma bude platit za použití jejího prohlížeče a vyhledávače. Prohlížeč padne v okamžiku, kdy Mozilla dotáhne prohlížeč pro Android a postěžuje si u úřadů na to, že G platí za používání jeho výrobku a oni na to nemají.
Co zbude? Maximálně jádro a vyhledávání... To je tak, když někdo zahodí motto "don't be evil"
Google "zpoplatnil" svuj produkt pouze na území EU, důvod je zřejmý a souvisí s business modelem Androidu.
Výrobci mají 3 možnosti:
1) Vzít jen AOSP a vybudovat si vlastní distribuční kanál nebo použít alternativní, jak to dělá Amazon (a nespočet čínských výrobců).
2) Zaplatit Googlu za Play Store a další aplikace, ale vyhledavač a browser použít svůj.
3) Vzít od Google Play Store a balík aplikací s vyhledávačem a Chrome s tím, že Google poplatek refunduje, tj. zůstane stávající stav.
Ze strany Google se nejedná o zneužití dominantního postavení (Android jako takový je pro všechny zadarmo, na tom se nic nemění), ale pokud je mu bráněno v provozování business modelu, který provozuje 10 let, chce za svoje služby zaplatit.
Vazeny, tusite vy vubec alespon zbla o tom, co je to dominantni postaveni na trhu? Vite kdo je kuprikladu nejvetsim sponzorem AMD? Neprekvapive ... Intel. A vite proc? Protoze jestli neco opravdu nechce, tak prave se dostat do postaveni jedineho hrace na trhu.
A pokud jiz v takovem postaveni jste, coz Google aktualne nepochybne je, tak zkratka nemuzete delat to, co vsichni ostatni, v konkurencnim prostredi, delat zcela bezne mohou. A znova zduraznuji, Americky, nikoli Evropsky vynalez.
Ono se vam pak totiz take klidne muze stat, ze vam ten urad naridi firmu rozdelit, a oddeli napriklad prave vyvoj Androidu s tim, ze vsem zakaznikum musi byt poskytovan za rovnych podminek = rozhodne ne zdarma, protoze jej zadarmo nevyvijite, dotujete jeho vyvoj z jinych aktivit, coz je presne to, co delat nesmite.
To co predvadi Google je pak zaroven doslova ucebnicovou ukazkou chovani neregulovaneho monopolu na nekonkurencnim trhu. Viz kuprikladu odmazavani aplikaci instalovanych z jinych zdroju = snaha za pomoci dominantniho postaveni na trhu A, ziskat zaroven dominantni postaveni na trhu B. Jako z ucebnice ekonomie. Presne totez delal sveho casu Microsoft, a rozdeleni mu (v US) velice realne hrozilo take.
Nejsem kovaný v hospodářském právu, ale nejsem zaslepeným příznivcem ani odpůrcem jednoho výrobce nebo platformy.
Vzhledem k existenci Applu a platformy iOS, která zejména v USA, ale i v EU má velký tržní podíl, se nedá v případě Googlu o posavení jediného hráče mluvit.
Android se skutečně zdarma nevyvíjí a není pro Google ani ztrátový a dotovaný z jiných služeb, jinak by ho 10 let nevyvíjel. Android si na sebe vydělává právě integrovaným vyhledáváním, které Google monetizuje. Ostatně Google platí Applu nemalé peníze za to, že je v Safari přednastavený (nikoli exkluzivně) jeho vyhledavač. Kdyby to na sebe nevydělalo, nebyl by důvod platit.
Co se týče srovnání s MS, tak Google nebrání výrobcům instalovat do zařízení konkurenční služby. Stačí se podívat na "čistý" FW od Samsungu, kde snad pro každou službu Google nadete adekvátní S-službu a navrch MS Office. Pokud vím, tak MS hrozilo rozdělení za neveřejné API, které používal MS Office a měl tak výhodu před konkurenčními balíky, to u open source systému nehrozí.
Netvrdím, že Google je anděl a všechno kolem je zlo, ale tento zásak EK považuju za nešťastný.