Vlákno názorů k článku
ICQ slaví 20 let. Kdysi populární komunikační program stále žije od P2010 - ICQ a NetMeeting, tehdy (pred rokem 2000) nejpopularnejsi...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 11. 2016 10:45

    P2010 (neregistrovaný)

    ICQ a NetMeeting, tehdy (pred rokem 2000) nejpopularnejsi komunikacni aplikace, fungovalo to i po dial-upu :-) Mimochodem NetMeeting v te dobe umel vic veci, nez dnesni podobne aplikace, vcetne Skype.

  • 19. 11. 2016 18:27

    ICQ user (neregistrovaný)

    Pouhé 1 % hysterických řvounů dokáže mít poměrně daleký dosah. A zde linuxová komunita dosáhla i do mainstreamových médií. To, že Jabber je šmejd, a holt zaslouženě chcípá, na tom nic nemění.

    Naprostá většina lidí nepoužívala oficiálního klienta. Já sám používám ICQ celých 20 let co existuje - a naprosto netuším, jak oficiální klient vypadá. Možná ho dokonce ani nepoznám, pokud mi ho někdo ukáže, protože sám jsem ho nikdy na ICQ nepoužíval.

    Naopak, ICQ síť je použitejnější, než kdykoli jindy. Pokud chcete planě komunikovat - pusťte si politické projevy, nebo utrácejte planým kecáním čas mnoha způsoby. Na ICQ jsou ti, co umějí - a já víc nepotřebuji. Není tam ani agitace od linuxové komunity, ani od jiných aktivistů a evangelizátorů. Není tam masa, která se nudí a chce si pokecat. Tedy naprosto ideální síť a přesně to, co od ní chci a potřebuji. Je tam kvalita nikoli kvantita - a to mi naprosto a zcela vyhovuje.

  • 17. 11. 2016 22:48

    ICQ user (neregistrovaný)

    1) ICQ neodřezalo alternativní klienty, pouze změnilo protokol na binární a optimalizovaný. Popis tohoto nového protokolu byl mnoho let volně k dispozici pro všechny vývojáře klientů přímo na webu ICQ. A následovalo několik leto období, po kterém - jak bylo známo dopředu - bude ICQ fungovat jen přes nový binární protokol.

    Já jsem tedy nezaznamenal u svého klienta sebemenší výpadek či odřezání - právě proto, že využil těch několik let a přešel na nový protokol.

    2) ICQ v českých zemích zlomila vaz obří nenávistná kampaň linuxové komunity, která na ICQ dštila oheň a síru. On totiž ICQ značně konkuroval jejich Jabberu - a tak klasické linuxokomunitní řešení, totiž očerňovací kampaň plná lží přišla vzápětí.

    3) ICQ nezaspalo dobu. Jednak funguje dodnes, a kdo chce, na ICQ stále je. Jednak facebook nenabízí stejné možnosti, totiž nerušivou komunikaci na pozadí bez nutnosti webového browseru a bez neustálého rozptylování. Jediné co se změnilo je, že masy už takovou komunikaci nepožadují, my pracující ji požadujeme.

  • 19. 11. 2016 22:37

    ICQ user (neregistrovaný)

    Já si tu dobu velice dobře pamatuji. Největší zmatek dělala linuxová komunita. Snažila se ICQ poplivat, a tak vydávala různé zprávy, které se nezakládaly na pravdě - mimo jiné o alternativních klientech.

    Velký průšvih, který tím vznikal byl ten, že řada klientů a dalších se snažila zjistit informace o protokolu reverzním inženýrstvím. A to proto, že jim česká linuxová komunita tvrdila - a bohužel je to hodně uřvaná komunita slyšitelná hodně daleko - že neexistuje popis protokolu. Mnoho naivních vývojářů jim uvěřilo - a pak měli problémy při vývoji a provozu, zvláště když reverse engineering nepostihl protokol dokonale.

    Dodnes část těch lží a kydů české linuxové komunity o ICQ máte v českém hesle wikipedie, byť už značně uhlazených.

    Když jsem tehdy volal alternativním klientům, protože jsem sám jednoho z nich vyvíjel, ať ze sebe nedělají blbce české linuxové komunitě, protože plný popis a úplná dokumentace protokolu visela přímo na webu ICQ. Licenci si pamatuji také - bylo možné udělat alterantivního klienta bez zobrazování reklam za určitých podmínek.

    Hysterie a šíření polopravd českou linuxovou komunitou byl tuzemský unikát, který v této hysterické podobě nikde jinde neproběhl. Právě proto, že ICQ masivně používalo v podstatě jen několik států, a ČR byla mezi nimi.

    Linuxová komunita se pokoušela o více nenávistných akcí. Například o zničení mp3 a nasazení jejich ogg vorbisu, nebo o zničení gifu a řada jiných. Linuxová komunita není nic jiného, než spolek aktivistů s pravdivostí rovnajícícho se zhruba jednomu Dienstbierovi plus jednomu Hermanovi.

  • 16. 11. 2016 18:44

    IQQ (neregistrovaný)

    Podle mě to podělali v momentě, kdy nastupovala konkurence a oni odřezali alternativní klienty - běželo mi to i na stařičkém telefonu v javě. Pak s tím začali každou chvíli XXXX a přestalo to být použitelné (než někdo rekompiloval java klienta). A tak jsem je přestal používat.

  • 19. 11. 2016 17:55

    brk

    Jasně, počet uživatelů Linuxu paběrkoval kolem 1%, ale svou štvavou kampaní a vychvalováním Jabberu zabil ICQ, i když na ten "čistý jabber" nepřešel v podstatě nikdo. Maximálně na Google talk, nebo kecátko od FB, kde byl XMPP použit a to ani nevěděli, že jdou do Jabberu.

    ICQ se zabilo samo. Nejlepší klient byl ten z roku 1998. Každá další verze byla víc a víc oplácaná nesmyly, o které nikdo nestál. Jediné, co mělo navíc smysl, byl hlas a s tím pro změnu přišli až ve chvíli, kdy jednoznačně dominoval Skype.

    ICQ síť je sice aktivní dodnes, ale nějak tam není moc s kým komunikovat. Když se podívám na seznam kontaktů, ty aktivní mi klesly pod 10% a reálně se po tom se mnou baví dva lidé.

  • 19. 11. 2016 20:29

    Standa

    Alternativní klienty odřízl. Nejdříve právně, vytvořením povinností implementovat reklamní část, poté i softwarově.

    Svého času jsem spravoval alternativního klienta. Museli jsme například narychlo vydat aktualizaci, která spočívala jen ve změně řetězce, kterým se ICQ klient identifikuje. To není změna protokolu.

  • 17. 11. 2016 16:42

    The_ERROR

    To je a neni pravda. Na strane jedne ubylo uzivatelu, jenze pokud by nechali alternativni klienty, znamenalo by to znacny pokles prijmu z reklamy a nejspis tezko udrzitelny rentabilni provoz.

    Myslim ze ICQ primarne zlomilo vaz to, ze mel tezce zapamatovatelna UID a ze to byla jednostranne zamerena sluzba. Kdyz FB chytil popularitu a nabizel stejne moznosti, nebyl moc duvod ICQ pouzivat. WhatsApp navic vyuzil telefonni cislo, ktere uz vetsina lidi zna a tak mohli posilat zpravy jako klasickou SMS. Navic pak udaje svazane s telefonnim cislem a zaroven daty z telefonu - to uz jsou velmi cenna data pro cileni reklamy. V kazdem ohledu, ICQ zaspalo podporu mobilni platformy a monetizaci v uzivatelskych datech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).