Otevřený hardware jsou v praxi spíše jen ty desky, na kterých jsou ale jen napájené obvody, o nichž se toho bez podepsání CDA/PIA/CD/NDA mnoho nedozvíte. Bastlit takové věci je teď cool a in. Ale běžný uživatel a ani vývojář nemá reálnou šanci potřebnou dokumentaci získat. Zmíněný Facebook takto mimo jiné používá ve svém HW obvody firmy Broadcom, kde přesně tyto podmínky jsou. Takže jen takový marketing, ke skutečně otevřenému hardware to má hodně daleko.
Pirái zastoupení panem Profantem se zase jen vezou na populistické vlně, aniž by věděli o čem přesně mluví. Z pohledu bezpečnosti je u otevřeného hardware a software problém i to, že nejsou dostatečné kapacity na prověření reálné bezpečnosti otevřeného software. A řada zranitelností v kódu vydrží klidně celé roky, než dojde k jejich opravení. Otevřenost větší bezpečnost sama o sobě nezajistí.
Nevim jak moc muze jit o populistickou vlnu. Dost pochybuji ze bezny volic takovehle veci resi nebo do nich vidi. Stejne jako do nich nevidi ani spousta odborniku z IT, protoze maji proste starosti jine.
Populismus v tom nevidim. Spis peknou myslenku. Nebylo by pekne kdyby to tak jednou fungovalo? Kdyz uz mame pomerne velkou organizaci jako EU, ktera by se na nejaky vyvoj dohromady uz mohla zmoci. Za penize poplatniku se neco otevrene za spoluprace vsech vymysli (misto aby se kupovali drahe vendor lock-in veci vyzadujici drahy servis jednoho jedineho vyrobce) a pak to muze kdokoli vyrabet - klidne i ta velka organizace pokud na to bude mit kapacitu.
Rozhodne udrzitelnejsi nez soucasny stav. Mozna by to ani ve vysledku nebylo drazsi.
Přesně tak. Poslanec Profant (bez vzdělání, bez praktických zkušeností, žijící pouze z peněz daňových poplatníků) vždycky přijde s nějakou ptákovinou (kterou si nejspíš přečetl někde v novinách), aniž by domyslel, co to znamená a zda se to dá technicky, bezpečnostně nebo legislativně implementovat nebo jak vypadá business case a kde na to vezme čas, lidi a peníze.
Naprosto souhlasím. Rád bych viděl ekonomiku "Open HW". Nemůžu se zbavit dojmu, že mi to trochu připomíná spíše doby Svazarmu a Amatérského rádia. Doba se někam posunula, bastlit si můžu pro radost, ale navrhovat vlastní čipy v Cadence nebo Mentoru, to už jsme někde úplně jinde.
Tohle si mohou dovolit velmoci, USA, Rusko a Čína pro vojenský vývoj, ale fragmentovaná Evropa a zbytek světa nikoliv. Nevím, z čeho by to kdo ufinancoval a kdyby už nakrásno vyvinul do nějaké otestované a funkční podoby, tak to bude zastaralé a nevýkonné.