Úřady rozhodující mimosoudní spory získají nové výhody při přezkumu jejich rozhodnutí soudem. Český telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad, Česká obchodní inspekce a Finanční arbitr se tak nově budou moci účastnit řízení o žalobách podle částí páté občanského soudního řádu (o.s.ř.), kdy soud přezkoumává, zda daný spor byl vyřešen správně. Novelu o.s.ř., která novinku zavádí, schválil Senát a nyní putuje k podpisu prezidentovi.
Rizika nové právní úpravy jsme rozebrali v samostatném článku na Lupě. Úřady získávají v řízení o žalobách proti svým rozhodnutím práva, která doposud náležela jen stranám sporu. Za úředníky tak už nebude mluvit jen jejich rozhodnutí, do něhož by mělo být vše podstatné vtěleno a přesvědčivě odůvodněno. Zástupci úřadů se budou moci účastnit jednání, nahlížet do spisů, uplatňovat připomínky, zasílat vyjádření a při jednání se brát o slovo. Fakticky tím získávají možnost opožděně dovysvětlovat to, co v jejich rozhodnutí mnohdy chybí a co pak bývá důvodem, proč soudy takový verdikt odmítají podržet.
Veškeré písemnosti se těmto úřadům budou doručovat se lhůtou k vyjádření. To povede k prodloužení soudního řízení, ruku v ruce s negativními efekty, které takové průtahy provázejí. Stát přitom za příliš dlouhá řízení vyplácí rok od roku stále vyšší odškodné.
Novelu o.s.ř. připravila před půldruhým rokem skupina opozičních poslanců hnutí ANO v čele s Patrikem Nacherem. Jako jeden z mála návrhů si z pera opozice si zákon získal přízeň vlády, která k němu vyjádřila souhlasné stanovisko.
Důvodová zpráva k zákonu nezastírá, že by novela měla dát úřadům nástroj napravit nedokonalosti svých rozhodnutí. „Cílem posílení postavení je umožnit správnímu orgánu, aby tam, kde to považuje za vhodné (například u důležitých sporů s potenciálním precedenčním významem), mohl před soudem aktivně vystupovat a obhajovat závěry, k nimž dospěl ve svém rozhodnutí.“