Multicast je pouzitelny pouze na linearni vysilani. A je slozitejsi na bezpecnou implementaci, zvlast v inter-domain prostredi. A ono obcas technologicky spravnejsi reseni umrou prave kvuli sve slozitesti. Samozrejme jsou mista, kde se stale pouziva, ale typicky se bavime o uzavrene siti konkretniho poskytovatele. U nas to navic komplikuji site treba u takovych wifinaru, co misty pouzivaji technologie neprilis pratelske k multicastu pro pripojovani koncovych klientu (a nekde se to obchazi tim, ze na te wifi beztak zkonvertujete multicast do unicastu, aby to rozumne fungovalo).
Az na jednu nepatrnou drobnost. Zatimco TV vysilani je z pohledu sitove technologie broadcast, a technologicky spravne by to v datovych sitich melo byt reseno jako multicast, tak aktuelne vse je provozovano jako unicast, coz obnasi takovy drobny pozadavek, ze (nejen)vysilatel musi byt schopen odeslat Nnasobek dat, kde N odpovida poctu aktualne sledujicich.
A o tom jak to nefunguje se muze pravidelne presvedcit kazdy odberatel specielne sportovnich kanalu.
18. 12. 2023, 17:27 editováno autorem komentáře
Dnes už vůbec nemá smysl takovéto stroje provozovat. Současné notebooky mají výrazně vyšší výkon při zlomkové spotřebě a to i na akumulátory. Takže se dají napájet i z vlastní výroby. To se s 10 let starou generací nedá vůbec srovnávat. Propustnost sběrnice je dnes též úplně jinde. Jen mluvím z vlastní zkušenosti. :-)
Kamui:
Když jsem si, před více, než 10 lety kupoval nadupaný NB, (váží 7,5 kg a pohání ho 270 W adaptér), právě vyšly W7, které na něm mám dodnes, včetně aplikací, které potřebuji pro své činnosti. (A.Photoshop, A.Audition. Eagle, Vue scan a další). A protože jsem si, s pomocí vLite vyrobil instalační DVD, očištěné od všeho, co umožňuje připojení k netu a toto DVD doplnil aktivátorem, Jsem v klídku a pohodě. Pro lezení na net mám Ubuntu, jako dualboot a W7 a veškerý jednou a navždy zaplacený SW kvalitně chráněné před nežádoucími zásahy z venčí, včetně vynucených upgradů na nové verze. (původní baterie má stále přes 95% kapacity).
Ono se to v tom Thajsku resi trochu jinak nez u nas. Co jsem pochopil, tak se proste natahne kabel z mista A na misto B podle potreby, nadzemi po sloupech.
A kdyz z nejakeho duvodu prestane fungovat, natahne se novy, protoze v te zmeti tisicu kabelu je pakticky nemozne ten puvodni lokalizovat :)
Ale uz se s tim asi snazi neco delat pomalu https://thethaiger.com/news/bangkok/bangkoks-crazy-cables-and-wires-to-go-underground-project-starts-this-year
Zde v thajsku je optika dostupná pro 90% domácností, zpravidla FTTH přímo do krabice.
Nejnižší objednatelný tarif je obvykle 1000/500, ceny kolem 300-600 korun, max tisíc za 2/1 Gbps.
Nedávno jsem byl na ostrově v národním parku, 900 obyvatel, státní telecom, rychlosti kolem 200-300 Mbit.
Alternativně 5G standalone kolem 400 Mbit.
Součástí služby je automaticky IPTV s operátorovou videotékou/HBO atd.
Není moc běžné, že by se to objednávalo bez TV.
ADSL zbylo jen na pár místech, terestrika je ještě vzácnější.
Spíš se v odlehlých místech historicky používal satelit, to je ještě v nabídce.
Prakticky ten, kdo si platí internet, nemá důvod mít zbytečnou anténu.
15. 12. 2023, 18:39 editováno autorem komentáře