Česká vývojářská společnost Applifting vyhrála zakázku pro kanadského telekomunikačního operátora Telus v hodnotě 12 milionů dolarů (necelých 300 milionů korun) ročně. Applifting konkrétně uspěl i divize Telus Health zaměřené na nasazování moderních technologií ve zdravotnictví. Češi tak budou zapojení do digitalizace kanadského zdravotního systému.
“Strategické partnerství v hodnotě 12 milionů dolarů ročně přinese dálkový monitoring pacientů, virtuální sestřičku a také integraci sdílených lékařských záznamů do národních pacientských registrů a vládních systémů. Obě společnosti spojí své týmy v karlínských kancelářích Appliftingu, které se rozšíří o celé další patro. V následujících dvou letech se na tomto projektu počítá se vznikem 70 nových pracovních pozic,” informuje Applifting.
Firma první desítky potřebných vývojářů alokuje z hotových projektů a desítky dalších lidí chce později najmout. Do akce se zapojí také londýnská pobočka.
Applifting zaznamenal zahraniční úspěch ve zdravotnictví už v roce 2013, kdy vyvinul aplikaci pro mezinárodní program výměnu orgánů FOEDUS.
Applifting aktuálně zaměstnává 150 lidí. Mezi hlavní zákazníky patří Jablotron, Komerční banka, Škoda, GoodData, Heureka.cz nebo Erste Group. Applifting ovládá společnost Apphold. V ní po padesáti procentech drží podíly zakladatelé Vratislav Kalenda a Filip Kirschner. Applifting prozatím zveřejnil výsledky za rok 2020, kdy udělal tržby necelých 114 milionů (rok předtím 74 milionů) se ziskem po zdanění 17,3 milionu.
České úspěchy v zahraničí
Českým IT firmám se daří zahraniční zakázky vyhrávat stále častěji. Často mají podobný mustr: zatímco tuzemský soukromý sektor má schopnosti dělat pokročilé moderní projekty v daných oborech, často je není možné realizovat ve zdejší státní správě. Kromě kanadské digitalizace zdravotnictví ze strany Appliftingu lze například zmínit Ackee a jejich aplikaci pro Bundestag, dodávku IceWarpu pro malajsijskou vládu a další.
Pražské firmě Easy Software se zase nedávno podařilo vyhrát zakázku pro vládu v Kazachstánu, když porazila rivaly jako Trello, Wrike, Planview, Asana a v nejužším kolem Microsoft Project. Easy Software dodává svůj nástroj pro projektové řízení pro více než čtyřicet tisíc projektů v rámci probíhající modernizace země.
Easy Software dodává také pro německý ITZ Bund, který objednává nové licence, a další zahraniční klienty. Silné je mimo jiné Německo, kde sílí poptávka po evropském softwaru. Easy Software tam boduje mimo jiné díky tomu, že staví na open source, třeba na Nextcloudu. “Německo hledá open source nástroje vyvíjené v Evropské unii,” uvedl zakladatel a ředitel Easy Software Filip Morávek.
Projekty jako ty v Kazachstánu vyjdou na nižší miliony eur. Easy Software uspěl v uskupení s tamní společností YCG.
“V Kazachstánu je také vidět chuť po změně. Digitalizace a debyrokratizace jsou jedním z kroků. Náš projekt vnímám jako obrovský krok v tamním státním zřízení,” doplnil Roman Olejnikov, který měl kazachstánský obchod na starost.
Naopak se Easy Software stáhl z Ruska. “Z tamního trhu jsme se stáhli. Bylo to bolestné, hodně jsme tam investovali, ale vzhledem k situaci a hodnotám naší firmy to nešlo jinak,” uvedl Morávek.
Hlavní parametry dodávky Appliftingu pro Telus:
- Vzdálený monitoring – Umožní lékařům pomocí aplikace na dálku a v reálném čase sledovat tělesné a životní funkce svých pacientů. Tím se otevře možnost vzdálené léčby snadných případů. Lékaři se tak budou moci v ordinacích soustředit na obtížné případy. Aplikaci budou moci lékaři předepisovat tak, jak jsou dnes zvyklí u běžné medikace.
- Virtuální sestřička – Chatbot s virtuální asistentkou přinese do ordinací automatizaci procesu objednávání pacientů na kontrolu nebo konzultaci.
- Národní pacientské registry – Nabídnou systém sdílení lékařských záznamů napříč zdravotnickými zařízeními. Tím lékařům odpadne potřeba každému pacientovi zakládat novou kartu. Pacientské informace budou sdílené a přístupné všem lékařům. Ti tak uvidí kompletní pacientovu anamnézu a budou moci aplikovat adekvátní léčbu.