Názory k článku A učiňme data nekopírovatelnými!

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 12. 2004 8:37

    Jaromír (neregistrovaný)
    tak tomu říkám glosa :) jen tak dál FF!
    je to fakt, že cokoliv je přehratelné je i dekódovatelné (a když se nenarazí na dekódovací algoritmus, tak to jde vždycky odchytit :) (minimálně tím, že to někdo přehraje na plátně a třeba hned zachytí kamerou ;), i když to je brutus ale je to ta základní alternativa, který půjde vždycky))
  • 13. 12. 2004 8:58

    Zdeněk (neregistrovaný)
    Treba uz se testuji bryle ktere budou detekovat jestli se skrze ne diva zive lidske oko ;-))
  • 13. 12. 2004 10:00

    Ondřej (neregistrovaný)
    Na P2P už se dávno vyskytují i celá DVD. Nemají sice 5-10 GB, ale jen 4, aby se vešly na jednovrstvé médium.
  • 13. 12. 2004 12:40

    Zdeněk (neregistrovaný)
    S tim prechodem nemate pravdu. Vyrobci muzou delat co chteji, ale uzivatel rozhodne co si koupi, viz. MP3. Prave treba ta Cina bude delat zarizeni bez toho chipu a cely kartel zapadnich vyrobcu ji muze vlizt na hrb. A co myslite ze si lide koupi? Predrazenej zmrzacenej prehravac nebo prehravac za babku bez omezeni?
    A take nepodcenujte lidi, kdyz je nekdo nastve jsou schopny delat veci hodne rychle. Crack DRM9 nebo 10 zatim neni potreba, protoze se zatim moc nepouziva. A proc se nepouziva? Viz prvni odstavec.
  • 13. 12. 2004 12:41

    Marabu (neregistrovaný)
    Rok starý film neznamená že byl už v kině. Stačí se podívat na produkci Hong-Kongu, Číny a podobných v USA, Hero v rukou Miramaxu, který se v USA "premiéry" dočkal ([ironie]už[/ironie]) dva roky po svém dokončení toho budiž zářným příkladem.

    Ten zbytek je sice pěkný ale opravdu zní víc než utopicky. Čím chcete donutit člověka pracujícího na počítači aby si koupil váš "zobrazovač" s kryptováním? ;)

  • 13. 12. 2004 12:48

    Petr Pechacek (neregistrovaný)
    Hm - ale doted vsechny pokusy o neco podobneho skoncily jen zpruzenymi lidmi co si to poctive koupili a vysmechem piratu - viz CDcka s Cactusem ktera jsem vratil a radsi si to stahl primo v MP3. Cesta je podle me v uplne jinem modelu financovani.
  • 13. 12. 2004 12:48

    Zafik (neregistrovaný)
    Svatá pravda, ale má to odvrácenou stranu, souvisící s ekonomikou a psychologií. Vydavatelé zjistí, že jejich výdělek nebude starý_výdělek+počet_pirátských_médií*cena. Bude spíš starý_výdělek+deltaCrackers&Downloaders*cena_díla-cena_za_vývoj_ochrany. V oblasti filmů a hudby je neuvěřitelná nadprodukce a lidi to nezvládají. Ať už finančně, nebo časově. Vydavatelé při výpočtech ignorují omezenost systému. Ostatně, to samé dělá i MS, BSA, soc.dem vlády a halda dalších trubců.
  • 13. 12. 2004 13:09

    Dusan (neregistrovaný)
    Jo s tim Hero mate pravdu, ten meli Amici (alespon jednou!!!) ponekud opozdeny proti zbytku sveta. Dost mne prekvapilo, kdyz jsem tuhle vicemene vykopavku videl minuly tyden v letadle spolu se Spidermanem 2 (ted vychazi na DVD), Poterem III (take ted nekdy vychazi a s par dalsimi podobnymi zanovnimi ptakovinami.
  • 13. 12. 2004 13:10

    Zafik (neregistrovaný)
    Existence dokonalého kryptovacího systému může přinést dost negativ:
    1. Změna střihů podle regionů, cenzura. Pokud bude člověk žít někde, kde většinová náboženská, nebo politická úchylka něco nepřipouští, tak to prostě neuvidí.
    2. Naprosté ovládnutí trhu, kde zákazník přestane být pánem. Prostě určitá díla budou přístupná jen někde. O to se pokouší system regionů, ale nefunguje to, protože jakmile někde něco vyjde, je to cracknuto. Díky tomu je možné sehnat díla, které pro Evropu nebyla vydána. Legální cestou nejde např. sehnat film Doors, muzikál Hair, první díl Terminátora, i když druhý je v prodeji...
    3. Evidence kdo, kdy,...
    4. Časově omezené vlastnictví. Může se stát, že se majitelé práv rozhodnou, že jsme si užili dost a konec.
    5. Dodatečné omezení přístupu k dílu podle politické a bůhví jaké situace...
    Určitě by šlo vymyslet ještě dost paranoidních věcí, ale třeba mě to nejhorší ještě nenapadlo.
  • 13. 12. 2004 13:37

    Worm (neregistrovaný)
    Jistě sráče nemůžeme podceňovat, ale vždycky tu budou jiní sráči, kteří budou chtít nabídnout něco jiného (lepšího) než ostatní sráči (třeba region free přehrávače;). Tak už to v tržní ekonomice chodí.
  • 13. 12. 2004 14:58

    llook (neregistrovaný)
    Jestli to dojde tak daleko, tak se holt bude kopírovat analogový signál. Podobně jako si lidi přehrávali CD na kazety v době, kdy se vypalovačky daly pořídit od 12000 Kč.
    A spousta lidí má dodnes doma spousty VHS s filmy z televize a taky se na to dá koukat.

    Mohlo by se to ale taky vyvinout podobně jako u software. Jsou programy, u nichž je legální uživatel na tom hůř než nelegální, ale jsou také programy, u nichž se nic nestane, pokud na tlačítko "Buy now!" nekliknete. A i takový software si na sebe může vydělat, pokud je přijatelný poměr užitná hodnota/cena.
  • 13. 12. 2004 14:59

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    Jasne, prave proto sem popsal svou minulost, lide tady na Lupe koneckoncu asi vedi, ze se taky hodne zastavam P2P.
    Jednoznacne s Vami souhlasim, samozrejme ze se mne cenova politika nelibi, uz jenom fakt, ze kdyz si nekdo sam najde a stahne nakej film na sve vlastni naklady a teda nevyuzije sluzeb vyzirek z reklamniho, baliciho a distribucniho oddeleni, tak by mel logicky dostat vyraznou slevu.

    Muj prispevek oponoval jinemu stanovisku.
    Totiz naivni vire, ze pokrok proste tyhle molosi nezastavi, a ze proste nejde neco udelat nezkopirovatelneho.

    Ja bych prave tak optimisticky nebyl, je to uz bratru 2 roky co vsichni optimisticky verili, ze Napster se svyma 10 milionama uzivatelema proste molosi nemuzou potopit a vidite, podarilo se jim to.
    Za ty dva roky neustoupili molosi ani o pid, naopak pritvrdili a v americe uz soudi vic nez 6000 osob.
    Dneska drtivou vetsinu filmu neni mozne ukrast primo ze studia, studia proti tomu nasadili tezke bezpecnostni opatreni. Jen se podivejte kolik filmu (kratce po premiere) za posledni rok bylo v Cam a kolik Screener kvalite.
    Hrozi ze se prodlouzi lhuta pro vyprseni autorskych prav, hrozi software patenty v EU.

    Rozhodne bych se nejakeho optimismu zdrzel.

    A jak sem uz psal, je tady docela realne nebezpeci, ze kdyz budou molosi skutecne zoufali, muzou to piratum pekne osladit, neni to sice jednoduche, ale rozhodne to neni tak nemozne jak tvrdi puvodni glosa.
  • 13. 12. 2004 15:02

    petr_p (neregistrovaný)
    Souhlasim. Ma-li se informace (audio-video stream) dostat k uzivateli, vzdy existuje zpusob, jak ji zkopirovat. Ovlivnit lze pouze slozitost, jak to (ne)bude obtizne. Vse zalezi na vynalezavosti distributoru a crackeru.

    Vysoky stupen ochrany klade vysoke naroky nejen na crackery, ale i na vyrobce. Takze vyrobce bude hledat rovnovazny stav, kdy pomer vydaju na ochranu a pocet prodanych nosicu bude nejvyhodnejsi.

    Nemyslim si ale, ze by se vyrobci pousteli do totalniho ovladnuti datove cesty az ke smyslovym organum cloveka. Trh je prilis heterogenni, uzivatele pohodlni a neradi se nechavaji omezovat.
  • 13. 12. 2004 15:44

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    No proto rikam, ze idealni je moment prechodu na novou technologii. Protoze naklady na vyvoj budou enormni a v nich se uz vyvoj ochrany skryje.

    Historie i zkusenost uci, ze radsi pudou cestou represe:-( Vse tomu nasvedcuje. Lide (a hlavne ti co maj moc) jsou proste nepoucitelny.
  • 13. 12. 2004 16:01

    LK (neregistrovaný)
    > Mimochodem lze i uplne legalne koupit multi-region
    > prehravace kde ovsem za ten luxus koupit si dvdcka driv nez
    > vyjdou ve vasem regionu zaplatite silne zvysenou cenou toho
    > prehravace.

    Já jsem před lety kupoval Grundig tuším GDV120, kde jde multiregion nastavit v servisním menu (přístup do něj je stiskem určité posloupnosti kláves na ovladači) a vůbec to nebylo drahý. Navíc i když to neumí JPEGy ani DIVX, tak jsem ještě neviděl přehrávač, který by mi vyhovoval víc (a že jsem hledal, právě kvůli DIVX), i když je to asi pět let stará herka.
  • 13. 12. 2004 15:27

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    > Prave treba ta Cina bude delat zarizeni bez toho chipu a cely kartel zapadnich vyrobcu ji muze vlizt na hrb.

    Na Cinu udelaj natlak amici, podplati par komousu z UV a je to.
    Neverite ?
    Videl sem to v Thajsku, kdyz sem tam zil. Thajsko bylo v 90letech rajem piratu, vsichni kaslali na autorske prava, meli tam treba v americkem supermarketu oddeleni se softem kde vetsinou nakej Ind prodaval piratske kopie. Docela sem se bavil:-)
    Pak ale amici na Thajsko zatlacili a behem nekolika mesicu veskere tyhle obchudky zmizeli.
    A to mluvim o Thajsku - zemi kde existuji nepsane normy a sazby na uplatky! Kde muze bejt 80 celniku na jednu prepazku protoze je uplatky uzivi.
    Kde kdyz chcete udelat U-turn na highwayi tak najdete misto kde stoji policajt date mu baksis, on kejvne a udelate U-turn...

    Kdyz amici takhle efektivne zatocili s piratama v Thajsku (tema oficialnima), tak to muzou udelat i v Cine.

    > S tim prechodem nemate pravdu. Vyrobci muzou delat co chteji, ale uzivatel rozhodne co si koupi, viz. MP3.

    Ale kdepak, realita je uplne jina.
    Ok, kdyz teda rozhoduji uzivatele, tak mi sezente nakej LEGALNI blockbuster dvd treba od WB co nema regionalni kodovani.
    Nebo RPC1 dvdromku mladsi 3 let.
    Proc nesezenete ?
    Protoze si proste molosi spolu sedli a udelali dohodu.
    Kdo tuhle dohodu nedodrzuje ten ma maler.

    Mimochodem i Vas slavnej MPEG nato dojel.
    Nevim o zadnem legalnim blockbuster dvdcku, kde by pouzivali na kodovani zvuku mpeg. Vetsina studii pouziva normy jako Dolby/DTS a to i kdyz licence normy stoji silenej balik.

    Kolik molochu vyrabi prehravace DIVX filmu ?
    A troufam si tvrdit ze filmu vypalenych v divxu je na svete mnohem mnohem vic nez v MPEG2. A presto molosi nato kaslou a podporujou jen normy, ktere si dohodli mezi sebou.

    > Crack DRM9 nebo 10 zatim neni potreba, protoze se zatim moc nepouziva. A proc se nepouziva? Viz prvni odstavec.

    No u nas ne (jen Starzone), ale v US uz docela jo, nato jak kratce je ten format na trhu je to docela prekvapko.
  • 13. 12. 2004 15:40

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    > Rok starý film neznamená že byl už v kině.

    Jasne, to byl jen priklad, nechytejte mne za slovo.
    Pravdepodobne to lze udelat i tak, aby trvalo crackovani nekolik let.

    > Čím chcete donutit člověka pracujícího na počítači aby si
    koupil váš "zobrazovač" s kryptováním? ;)

    Nemusim, kdyz je neco zakryptovano a chcete si to prehrat tak potrebujete dekryptor. Takze je na Vas jestli si to chcete prehrat nebo ne. Stejne tak kdyz si chcete prehrat dvdcko tak si musite koupit dvd prehravac/dvdromku.

    Takze chces si prehrat nove HDTV ? Kup si novej hardware (novej zobrazovac).
    Mimochodem stejne budete muset upgrejdovat, protoze nove HDTV urcite neprehrajete bez hardware dekompresoru. Vase CPU to nezvladne.
  • 13. 12. 2004 15:53

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    > 2. Naprosté ovládnutí trhu, kde zákazník přestane být pánem. Prostě určitá díla budou přístupná jen někde. O to se pokouší system regionů, ale nefunguje to, protože jakmile někde něco vyjde, je to cracknuto. Díky tomu je možné sehnat díla, které pro Evropu nebyla vydána.

    System regionu nevzniknul kvuli cenzure nebo kontrole trhu, ale kvuli ruznym datum premier v ruznych regionech.
    Mimochodem lze i uplne legalne koupit multi-region prehravace kde ovsem za ten luxus koupit si dvdcka driv nez vyjdou ve vasem regionu zaplatite silne zvysenou cenou toho prehravace.
    Je to docela legrace, ja to nakonec vyresil tak, ze sem si ke svemu R2 prehravaci prikoupil ve Statech dvdprehravac spolu s kvalitnim 220/120 trafem a vyslo mne mnohem lacineji nez multiregion prehravac.

    > 4. Časově omezené vlastnictví. Může se stát, že se majitelé práv rozhodnou, že jsme si užili dost a konec.

    To uz existuje v DRM (u nas to pouziva treba Starzone).

    To co jste popsal jako potencionalni negativa molosi berou jako pozitiva a aktivne prosazuji nebo uz dokonce prosadili ted.

    Takze opet podtrhuju, ze FF je v tomhle prilis velkym optimistou, coz je na cloveka pohybujiciho se ve filmove branzi docela prekvapive.
  • 13. 12. 2004 16:05

    LK (neregistrovaný)
    Hmm, já toho Pottera III viděl před měsícem a bohužel ve španělštině (druhá možnost byla italština), holt Alitalia :-)
  • 13. 12. 2004 16:09

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    > Nemyslim si ale, ze by se vyrobci pousteli do totalniho ovladnuti datove cesty az ke smyslovym organum cloveka. Trh je prilis heterogenni, uzivatele pohodlni a neradi se nechavaji omezovat.

    Taky sem napsal, ze o tom zacnou vazne premyslet az kdyz budou zoufali. Zatim jejich zisky neklesaji zas tak moc, zeby nemeli na nove jachty, letadla a rollsy. Az ta situace nastane a nebudou moct koupit dceri na posledni narozeniny dalsi Ferrari, tak co myslite, zacnou zlevnovat a resit distribuci pres Internet za lacinej peniz, nebo naopak premyslet o metodach jak zatopit piratum ?
  • 13. 12. 2004 16:28

    J (neregistrovaný)
    V pripade site bittorent to je ciste o dostatecne rychle vlastni lince (a poctu peers pripojenych na torrent).
    Pri lince kolem 1Mbitu se stahne 1x full DVD (8GB) za tech +- 24h, coz nevidim jako vetsi problem. Nemluve o tom, ze si jej pak po LAN stahne dalsich X lidi behem radove minut (nebo se na to rovnou kouknou) a dalsich Y lidi si jej necha vypalit na DVD (pokud je to takova bomba aby melo smysl stahovat tech 8GB misto 4, pripadne DivX/Xvid verze).
  • 13. 12. 2004 16:36

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    Natusim, co zvladne HW dotycneho, ale ja celkem v pohode prehravam DV stream v HD rozliseni 1440x1080 na notebooku s 1.8Mhz Centrinem.
  • 13. 12. 2004 18:00

    Flasi (neregistrovaný)
    S tim odmitnutym nepodepsanych ovladacu to muze byt jeste moc velka sranda. Uvidime jestli to bude v Longhornu hned nebo az s prvnim servicepackem.
  • 13. 12. 2004 19:15

    Ladislav Soukup (neregistrovaný)
    No to bude pruser... Originalni XPcka mne pri instalaci ovladace na mys (Microsofti mys!!!) taktne upozornili, ze ovladac na mys microsoft nebyl certifikovan spolecnosti microsoft... Jen doplnim, ze se jednalo o ovladac, ktery je soucasti distribuce MS WinXP SP1 (mozna i bez SP1) a slo o USB mysku...
    Myslim, ze Longhorn SP1 bude opravovat certifikace ovladacu s nim dodanych ;)
  • 13. 12. 2004 15:57

    LK (neregistrovaný)
    To s tím Thajskem mohu potvrdit. Ještě v roce 2002 tam nebyl problém vidět přesně to, o čem píše J. Chavel - supermarket stylu našeho Marka s padělkama DVD či CD se SW. Nápodobně chtěl-li někdo hodinky Rolex za 300BHT, věděl přesně, kam jít.
    Když jsem ty Rolexky opět sháněl v roce 2003 (protože ty z roku 2002 jsem si vlastní blbostí rozbil), tak mi již neukázali stánek plný hodinek, ale katalog Rolex, já si vybral a za chvíli dorazil poslíček. To samé s CD a DVD, typicky na Khao-San v Bagkoku. Už tam nejsou stánky se SW a filmy, ale jen s prázdnými futrály a když si člověk vybere, přiveze to za chvíli kurýr na mopedu.

    Zkrátka amíci maj fakt dlouhý prsty a obávám se přesně toho samého, co vy. Vše bude kódovaný a certifikovaný a sehnat normální komponenty zkrátka nepůjde. To nás IMHO čeká tak do pěti let.
  • 13. 12. 2004 16:40

    J (neregistrovaný)
    Toho bych se fakt moc nebal ;).

    Zadna ochrana (zduraznuji to zadna), ktera se zacla pouzivat ve vetsim rozsahu nevydrzela dyl nez par mesicu. Musel bych byt blazen, abych investoval miliony, mozna miliardy $ do vyvoje neceho takovyho + dalsi spoustu penez na vyjednani a presvedceni vyrobcu abych po 1/2 roce prodeje zjistil, ze staci nekde "pridat kondik a odpor" a cela ochrana jde do haje.

    Nemluve o tom, ze tu vzdy zbude ta analogova cesta.

    Proc se asi na netu objevuji (velmi nekvalitni) kino verze ? Protoze spousta lidi ma proste zajem se podivat, zda vubec ma smysl do toho kina jit. Docela by me zajimalo, jak by dopadly trzby trebas LOTRa v pripade, ze by zaroven s premierou byl na netu ofiko ke stazeni film v rozumne kvalite. IMO by na to stejne vetsina (a mozna daleko vic) lidi do toho kina sla.
  • 13. 12. 2004 16:53

    J (neregistrovaný)
    Jasne, za par let bude treba digitalni piratsvi hrdelni zlocin a lidi za to budou smazit v elektrickym kresle. Cim vic se bude pritvrzovat, tim vic lidi bude vlastne pachat zlocin. Nakonec bude trest smrti i za zaspivani ukolebavky miminu bez zaplaceni autorskych prav. Automaty budou bezne na ulicich, kdo si bude chtit zapiskat nejakou melodii, priskoci k automatu, vhodi prislusny obulus (v te dobe spise strci parat do scaneru, paac v nem bude mit implantovany mikrocip) a ma zaplacenu jednu melodii 30s.
    Pokud pretahne o 5s, bude pretazem bicem po zadech (po ulicich budou poletovat prislusne vybaveni roboti), pokud to nebude stacit a chtel by pokracovat, usmazi ho na miste pulsni delo.

    Jednoho dne se ovsem najde nejaky janosik, ktery molochovi nakope prdel.

    Je jiste mozne (do jiste miry) zamezit kopirovani konkretnich dat, ale jedine v pripade, ze s nimy pracuje velmi omezeny pocet lidi. Globalne to proste mozne neni a rychlost je vzdy pouze otazkou poptavky.
    On totiz neni dnes ani vykon PC omezujici, protoze za ucelem prolomeni ochrany neni problem vytvorit neco jako seti. Myslim ze dobrovolniku by se naslo dost.
  • 13. 12. 2004 17:02

    LK (neregistrovaný)
    Tohle za náš vyřeší čas. Můžu být trochu paranoidní, ale pro představu: co kdyby Windows odmítaly použít Microsoftem nepodepsaný ovladač (teď jenom upozorňují, že je bez podpisu, ale použít ho nechají). No a podpis dostane jen ten, jehož zařízení bude podporovat DRM. Typicky CPU, zvukovka a videokarta by mohly stačit.
    Nevěřím tomu, že ty miliony lidí na světě by najednou začaly používat Linux, který by takovýmito "vymoženostmi" určitě nedisponoval (v lepším případě, v tom horším by se jeho používaní stalo ilegálním).
    Mainstream není ta skupinka lidí, co s PC umí, pro kterou není problém ošulit kde co. Mainstream je ten trouba, co si koupí PC, Internet je pro něj "to modré E na ploše" a když chce někomu poslat mailem screenshot obrazovky, tak spustí (kradený) Word, pak v nějaké aplikaci stiskne Print Screen klávesu, vloží to do Wordu a ten pětimegový DOC přiloží k mailu). A ten, když to holt nepůjde jinak (tzn. pro něj schůdnou cestou), tak si ten film/DVD/software zkrátka koupí nebo ho mít nebude.
    Pěkný příklad je to s multiregion přehrávačem DVD. Dělají se a přitom kolik dělají % v počtu prodaných DVD? Kdo si koupí DVD raději v USA nebo Austrálii, protože je levnější? To udělá pár zkušeňáků, ale nikoliv mainstreamovej člověk.
  • 13. 12. 2004 22:01

    llook (neregistrovaný)
    Donutíte, pokud je přesvědčíte, že je to pro ně výhodné. Pokud jim dokážete prodat přehrávací zařízení těžce pod cenou, k tomu přidat nějaké filmy zdarma, tak si to koupí protože je to výhodné.
    A pak už to zařízení mají. Pak není problém jim prodat film specielně pro toto zařízení.

    Podobně jako je to u herních konzolí, pořizovací cena je nízká díky tomu, že výrobce dostává prachy od výrobců her.
  • 14. 12. 2004 10:38

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    Jen mala oprava v posledni vete:

    Ale zkuste nekdy najit crack na posledni verzi nakeho draheho A MALO ROZSIRENEHO programu!

    (treba Acad nebo 3dMax nebo Maya jsou rozsirene hodne:-)
  • 14. 12. 2004 13:38

    PaJaSoft (neregistrovaný)
    Ja teda nevim, ale neznam mechaniku, na kterou by neexistoval region-free nebo alespon regin-set-change-counter na 0... O jakem natlaku nebo vynucene poslusnosti to mluvite ?
  • 14. 12. 2004 14:27

    Flasi (neregistrovaný)
    Hmm. Dobry rozbor o crackovani, ale pro ucely teto diskuze malo pouzitelny. Tedy pokud se bavime o crackovani ochran a programu souvisejich s prehravanim videa.
    Takova vec bude nutne masove rozsirena a nutne se ji mnoho lidi pokusi cracknout. A temer jiste uspeji. Je jiste otazka jak snadna bude aplikace cracku pro BFUcka.
  • 15. 12. 2004 11:44

    PaJaSoft (neregistrovaný)
    Proti tomuto textu celkem nic nemam... ale mam zasadni dotaz - kdyz si v USA ci jinde (s jinym regionem) koupim DVD, je na nem uvedeno, ze jej smim prehravat pouze v te zemi (mysleno geograficky) ci tam, kde si autori udelali hranice mezi regiony? Ja o nicem takovem nevim, jedine, co na DVD je informace o regionu/nech, ktere jsou na DVD zakodovany... - cily jinymi slovy jsem si pomohl k tomu, abych mohl vyuzit sveho zakoneho prava, ktere jsem nabyl zakoupenim dotycneho DVD...
  • 13. 12. 2004 17:04

    Martin (neregistrovaný)
    Heh jeste mi nekdo nerekl na co mi HD DVD bude , kdyz pro to nemam doma ani televizor. A predpoklad ze vetsina lidi si zakoupit HDTV obrazovky .... , no nevim pro PAL normu je znacna cast DVD delana zamerne tak aby byla DVD9 kvuli slozitejsimu kopirovani, ne kvuli kvalite obrazu.

    A to nemluvim o tom ze to bude mit jediny vysledek - vetsi cena takze clovece zaplat vic a vic , protoze toto uz neni VHS format ani DVD format ale HDDVD ( Bluray )
    Takze tak 1500-2000 by mohla byt ekvivalentni cena ne ??
    Ze uz to nikdo nebude kupovat asi panum v produkcnich spolecnosti nedochazi.

    Proste to bude technika jenom pro vetsi vytahani penez tem co se opravdu rozhodli si film koupit.
  • 13. 12. 2004 18:25

    Flasi (neregistrovaný)
    Jojo. Rekl bych, ze obecne existuje jista umera mezi ucinnosti ochrany a tim jak moc zneprijemnuje zivot legalnim uzivatelum.
    Takze bude opravdu nutne hledat rovnovahu a ne se snazit o totalni ovladnuti.
    Heterogenita trhu je velmi spravna poznamka. Na trhu a v nasich obyvacich je obrovske mnozstvi CD mechanik. Nektere umi jenom CDDA. Nektere umi i CDDA z paleneho CDcka. Nektere i z prepisovatelneho. Nektere umi cist i datove stopy. A nektere umi i zapisovat. A nektere umi cist jeden ze standardu DVD a nektere ....
    Norma se stale vyviji a vyrobci se snazi na jedne strane umet toho co nejvic a na druhe strane maximalne usetrit.
    A tenhle stav se rozhodne nijak "normalizovat" nebude.
    Vysledkem je, ze nikdy nevite kolik zakazniku vam prijde CDcko vratit, protoze v jejich funkcni mechanice nehraje.
    Nasadit totalni kontrolu by predvsim znamenalo zafixovat v jednu chvili nejaky standard, ten prosadit a toho se drzet.
    A tomu neverim ani trochu.
  • 13. 12. 2004 19:46

    8an (neregistrovaný)
    Kódování typu MS DRM se dají obejít prostě tak, že se nahraje digitální dekomprimovaný výstup, např. že se přehrávač spustí v nějakém emulátoru. Takhle lze obejít i jakékoli omezení počtu přehrání a pod.: přehrávač může zjišťovat datum, připojovat se na Internet, někam něco zapisovat apod., ale pokud spustíme emulátor vždy s tím samým image a nasimulujeme mu ta samá vstupní data, bude se chovat stejně - tomu se říká determinismus :-)
    Samozřejmě je tohle docela komplikovaný přístup, podstatné je, že funguje vždy - pokud nebude šifrování až po displej/reproduktor (a ten by navíc musel měnit klíč s časem, aby se mu nedaly posílat ta samá šifrovaná data). Ale lidi těžko donutíte vyměnit celý komp kvůli vaší ochraně, tak hloupí opravdu nejsou.
  • 13. 12. 2004 21:56

    J (neregistrovaný)
    BFU (nic proti nim) si jede na dovcu do US, tam si koupi 20DVD (no nekupte to, kdyz to stoji /10 co u nas) a kdyz prijede domu, je strasne prekvapanej, ze mu prehravac pyskuje neco o regionu.
    BFU si koupi kompa a internet je pro nej "ta ikona, co mi ukazal znamej", takze zalezi predevsim na nem. Vsichni moji pribuzni (BFU) maji na svych kompech FF, pokud sem s tim kompem mel co docineni (jako ze vetsinou jo) a vedi ze to modry E = jeden velke pruser, viry, vykradenej ucet ... (ja vim ze trochu prehanim, ale osveta je osveta ;) ).

    Pro BFU = Mainstream je dulezity, aby svuj oblibenej film vrazil do mechaniky a hralo to a aby si ho moh koupit pokud mozna za par slupek.

    BTW: V okamziku kdy widle odmitnou necertifikovanej ovladac bude na svete N postupu, jak to obejit. A opet to nasere jedine BFU, kterej bude muset nekomu zaplatit 500,- aby mu tam nainstalil tu 100let starou kartu, ktera ma posledni drivery do DOSu ale jemu bohate staci.
    Nedavno sem instalil nakou zvukovku do w98, pro kterou byly drivery pro w95 a bylo jich asi 50 verzi. Ten postup bych vzivote nedokazal zopakovat (cca milionkrat instal /uninstall /restart) a nakonec to chodi. Kdyby to tomu cloveku (pribuznej) mel nauctovat, tak si za to muze jit s klidem koupit novej strep.
  • 13. 12. 2004 22:56

    JeromeHeretic (neregistrovaný)
    Kdyz jsem schopen ve svem pocitaci DVD dekodovat, precist a "ty obrazky" dekodovane posilat do sve graficke karty, aby ona je mohla dekodovat na analogovy signal pro muj monitor, proc bych se proboha vubec mel zabyvat tim, jak je to cele zakodovane? Neni jednodussi si udelat relativni trivialni kus softu, ktery tato data bude na spravnem miste odchytavat a ukladat v nejakem libovolnem formatu na disk?
    Krom toho i lide, kteri nejsou takto technicky zdatni porad jeste zvladnou pripojit kameru k druhemu pocitaci a snimat monitor, na kterem se obsah dotycneho DVD zobrazuje.

    Elektronicti hyperhackeri a ruzni technologicti magove, pro ktere by takoveto zadani bylo prilis trivialni si mohou postavit snimac, ktery bude snimat zmeny magnetickeho pole okolo kabelu vedouciho signal do monitoru, ty desifrovat na puvodni obraz a potom pul roku pracova na algoritmu pro automatickou opravu chyb a odstraneni sumu z okoli... moznosti se nabizi skutecne nepreberne mnozstvi. Souhlasim s tim, ze kravataci by meli pochopit jak to je a prestat s tim bojovat. Jakekoliv zamykani cehokoliv, co musi u zakaznika projit jakymsi automatickym a neviditelnym odemykanim proto, aby to uzivatel mohl pouzit je ideologicky naprosto posahane, nebot existuje-li nejaky, byt sebekratsi moment, kdy inkriminovana vec existuje v neuzamcene podobe, bude v tento sebekratsi moment ukradena. Zejmena pak v takovych zemich, jako jsou Cechy...
  • 16. 12. 2004 16:43

    PaJaSoft (neregistrovaný)
    ale jednoznacne porusujete kupni smlouvu a teda prichazite o moznost reklamace, pozarucni opravy a supportu

    Toto IMHO neplati apriori, zalezi na kupni smlouve. Navic nevim, proc bych mel automaticky prijit o pozarucni opravu, support atd... samozrejme, vzhledem k uprave muze byt cena opravy neunosna vzhledem k novemu kusu apod. Zarucni oprava je jasna, tady se nepru.

  • 16. 12. 2004 19:26

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    A urcite ze tam nemate na karte hw dekompresi ?
    Urcite nemam :-)

    No ono vse zavisi od bitrate. Klidne vam udelam 5000x4000 stream co prehrate taky.
    Pokud vse zavisi na bitove rychlosti, proc jste ji nezminil? To video je 20 Mb/s MPEG-2 (pripadne 25 Mb/s DV). Bohuzel HD kamerou jsem zadne videoklipy netocil.

    Mimochodem, jak jste prisel na to, ze to poustim ve 200% zoomu?

  • 13. 12. 2004 23:24

    Martin 'Bilbo' Petricek (neregistrovaný)
    Co se tyce ochrany programu - program je tak trochu cerna skrinka, takze tam nemusi byt tak lehke se do toho vrtat a udelat nejaky crack, takze pokud nejde o program priluis zajimavy a ta 'ochrana' je prilis dobra, tak se muze stat, ze ho nikdo nikdy necrackne, pac mu to za to stat nebude.

    Ale u popularnich programu vetsinou ochrana moc dlouho nevydrzi ....

    A u filmu tuplem ne, tam staci aby jediny clovek udelal jedi nou kopii (at uz nejak crackne ochranu, nebo to natoci kamerou, nebo to sejme na ceste do monitoru, ci co..) a ta se zacne sirit ponekud exponencialne po internetu....

    Principialne analogovemu sejmuti obrazu zabranit nelze, takze i kdyby se filmova studia na hlavu postavila, kopirovani filmu zadnymi ochranami nezabrani.
  • 14. 12. 2004 9:27

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    > Natusim, co zvladne HW dotycneho, ale ja celkem v pohode prehravam DV stream v HD rozliseni 1440x1080 na notebooku s 1.8Mhz Centrinem.

    A urcite ze tam nemate na karte hw dekompresi ?
    No ono vse zavisi od bitrate. Klidne vam udelam 5000x4000 stream co prehrate taky.

    Ale treba ja mam i nekolik filmu s velice kvalitnim mpeg4 streamem (mala komprese, odhaduji 1:5 misto klasiky 1:20+) 720x500 + propocet 5.1 zvuku do sterea (bez hw), a kdyz ho dam na 2x rozliseni, tak se pri hodne dynamickych scenach (konkretne v mem pripade jde o videoklipy) znatelne trha na podobnem notebooku jako mate Vy.

    Pochybuju, ze stejne kvalitni stream v lepsi norme (pry MS encoder je o neco lepsi, ale nezkousel sem) bude natom lepe.

    A to nemluve o pripadnem DRM, kde realtime dekryptovani (bez hw) bude zrat taky docela dost CPU.
  • 14. 12. 2004 9:37

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    > Principialne analogovemu sejmuti obrazu zabranit nelze, takze i kdyby se filmova studia na hlavu postavila, kopirovani filmu zadnymi ochranami nezabrani.

    Tipuju, ze to je presne to, co studiim staci.

    Kdyz se podivate na statistiky stahovani cam verzi a pak pozdejsich dvd verzi, tak dvd verze jednoznacne vede.
    Cam verzi zkoukne par fandu, ale rozhodne si to nikdo doma nepali na cd/dvd. Vsichni cekaji az bude dvd rip a pak az ten si vypali.

    I profesionalni pirati (=trhovci) kdyz chteji prodavat piratske kopie musi mit dvd ripy, kdyby jste od nich koupil cam verzi v baleni od dvdcka, tak jim to hodite na hlavu.
    Cely jejich business je zalozen na tom, ze dodavaji kopii nerozlisitelnou od originalu ale za nizsi cenu.
  • 14. 12. 2004 9:53

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    > Nasadit totalni kontrolu by predvsim znamenalo zafixovat v jednu chvili nejaky standard, ten prosadit a toho se drzet.
    A tomu neverim ani trochu.

    Existuji precedenty.

    RPC1-2:

    Prvni OEM dvd mechaniky resili regiony tak, ze meli tzv. RPC switch. Kdyz se sundal, a vlozilo se dvdcko, tak si mechanika natvrdo zapsala cislo regionu a uz to neslo zmenit. Ovsem kdyz se nesundal, tak se tvarila jako multiregion. Takze vsichni proste kupovali OEM dvdcka a nesundavali switche:-)

    Nato molosi reagovali tak, ze zavedli RPC2 normu, ktera plati az do soucasnosti. Uz neexistuje RPC switch, mate urcity omezeny pocet zmen (5-6) regionu, po jejich vycerpani se mechanika natrvalo prepne do posledne pouzivaneho.

    Pak molosi zatlacili na uplne vsechny firmy a behem nekolika mesicu prestali VSICHNI (NAPROSTO VSICHNI) vyrabet RPC1 mechaniky.

    I RPC2 mechaniky jdou obejit (prepisy flasky), ale uz to nelze udelat legalne a neni to tak trivialni jako s tim switchem a taky neni jistota, ze prave Vase mechanika pujde obejit. Mam doma 5 ruznych dvd mechanik a 2 stolni prehravace. Z tech 5 u jedne (starsi Sony) prepnout region nejde a taky u jednoho stolniho prehravace ne.

    Jak vidite prechod na RPC2 normu si molosi USPESNE vynutili silou!

    To same plati o dvd regionech, znate nake VYZNAMNE studio, ktere by vydavalo dvdcka bez omezeni regionu ?
    Uplne vsichni tuhle hloupou politiku dodrzuji a dokonce i u releazu, kde je naprosto nesmyslna (treba serialy).
    Jedine porno politiku dvd regionu ignoruje.
  • 14. 12. 2004 10:25

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    Uz sem to popsal vyse, tohle vse jsou analogove cesty (pokud bude cela digitalni cesta kryptovana).
    A rozdil analog vs. digital myslim nemusim komentovat.

    Ohledne snimani monitoru, tak nato jsem odpovidal taky, odvolanim se na statistiky stahovani Cam vs. Dvdrip verzi (o Cam verze je mnohem mensi zajem).

    > Souhlasim s tim, ze kravataci by meli pochopit jak to je a prestat s tim bojovat.

    S tim krome kravataku souhlasi cela populace:-)

    Je to vlastne valka. A i kdyz si to hodne lidi mysli, podle mne to Blitzkrieg nebude. Naopak, bude to dlouha, vycerpavajici zakopova valka s hodne obetma (na strane uzivatelu) s velice nejistym vysledkem.

    Klidne se muze stat, ze filmari pujdou podobnou cestou jako audio prumysl a proste zvednou cenu vstupenek o 100%. Tim sice klesne navstevnost, z kina se stane luxus, ale jejich zisky zustanou radove stejne. Vyhoda je totiz na jejich strane, skutecne kino s velkym platnem si doma nikdy neudelate.
    Jejich zisky zustanou radove stejne, ale krome nich nato doplati uplne vsichni. Bude se tocit mnohem mene nizkorozpoctovych a experimentalnich filmu a socialne slabsi skupiny obyvatelstva nebudou chodit do kina temer vubec.

    > Jakekoliv zamykani cehokoliv, co musi u zakaznika projit jakymsi automatickym a neviditelnym odemykanim proto, aby to uzivatel mohl pouzit je ideologicky naprosto posahane, nebot existuje-li nejaky, byt sebekratsi moment, kdy inkriminovana vec existuje v neuzamcene podobe, bude v tento sebekratsi moment ukradena. Zejmena pak v takovych zemich, jako jsou Cechy...

    Tohle je opet velice mylne tvrzeni.
    Existuje nepreberne mnozstvi programu, ktere jsou chranene a nikdy je nikdo neukrad.
    Treba hodne programu chranenych hardlockem.
    Jde o to, ze drahy software si muze dovolit drahou ochranu a cracker k tomu aby to rozbil potrebuje nejenom zkopirovanej program, ale taky originalni hardlock.
    A ten lezi prave jen u kupce, ktery vysolil desetisice dolaru za program, a je to teda vetsinou clovek, ktery nema duvod pucovat ten program piratum.

    Pokud dany program neni masove rozsiren, tak sance ze se dostane do sparu elitniho crackera je minimalni.

    Typicky priklad z historie: pred nekolika lety existovali spickove graficke softy na SGI jako treba Alias. Stali miliony a licence byla vazana na konkretni hw. Nikdo je tenkrat necraknul, protoze proste nebyla zadna kopie v dosahu piratu schopnych je cracknout.

    Taky existuje mnoho ruznych inzenyrskych programu, ktere jsou necracknute. Vetsina programu delanych na zakazku je necracknuta.

    Tohle mylne tvrzeni vychazi z faktu, ze vsechny hry jsou cracknute. Ano souhlasim, protoze vetsina piratu jsou teenegeri co smazi hry. A zadna hra nestoji desetisice dolaru.
    Ale zkuste nekdy najit crack na posledni verzi nakeho draheho programu!
  • 14. 12. 2004 21:03

    S. Kunc (neregistrovaný)
    "Nevěřím tomu, že ty miliony lidí na světě by najednou začaly používat Linux, který by takovýmito "vymoženostmi" určitě nedisponoval (v lepším případě, v tom horším by se jeho používaní stalo ilegálním)."

    Naštěstí a bohužel to není tak jednoduché. Např:

    Lidé chtějí používat starší hardware. Ne všechen hardware má ovladače na nejnovější systém. Důsledek: lidé nemohou používat zakoupený hardware. Obrovská výhoda Windows spočívá právě v dobré podpoře hardware.

    Trh se mění podle inovačních cyklů. Jestliže firmy zvažují zda zůstat u Microsoftu nebo přejít na Linux, berou v potaz všechny překážky a to už pro příští inovační cyklus. Čím více překážek u Microsoftu, tím lépe pro Linux.

    Jediná skutečná hrozba je zpřísňování legislativy směrem k softwarovým patentům, DRM apod.

    S. Kunc
  • 15. 12. 2004 9:51

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    > Ja teda nevim, ale neznam mechaniku, na kterou by neexistoval region-free nebo alespon regin-set-change-counter na 0... O jakem natlaku nebo vynucene poslusnosti to mluvite ?

    Veskere region-free upravy jsou NELEGALNI.
    Znam hodne mechanik na ktere patche nejsou (treba nektere Sonaky DDU), vetsina mechanik ma nekolik verzi flashky a ne vsechny jsou cracknute. Hodne RPC1 mechanik co se prepalej na finalni region taky nejde vratit zpet (principialne).

    Mam tady jeden stolni prehravac kde podle crackeru urcita kombinace cisel umozni zmenu regionu. Nefunguje to. Pochopitelne si muzu ten prehravac hw patchnout - nake firmy v cz to delaji, nebo koupit si hw patch od Techtronics UK nebo jak se jmenuje. Ale ten patch stoji kolem 50 liber, a hlavne prijdu o zaruku. Je nelegalni.

    Ono Vase tvrzeni je logicky spatne,
    protoze region-free uprava je nelegalni a zavisi jen od aktivity crackeru, takze nenajdete ZADNOU mechaniku na kterou je dostupna region-free uprava nekolik dnu nebo tydnu po uvedeni na trh. Musi se cekat, az si ten model koupi i nakej cracker a podiva se nato.
    Nekdo je trpelivy, ale nekdo si koupi novou mechaniku a hned chce aby fungovala, jenze ma smulu.

    Ale popravde, ja mluvil o necem uplne jinem:

    V ramci RPC1 normy OFICIALNE a LEGALNE slo mit doma multiregion mechaniku. Kazdy kdo si koupil OEM ji moh mit. V oficialnim navodu byl podrobny navod kdy je mechanika multiregion a jake operace multiregion zrusi. Mohl jste treba zavolat na support a zeptat se jak si nechat mutliregion a oni vam odpovedeli.

    V ramci RPC2 normy veskere region-free upravy jsou NEOFICIALNI a NELEGALNI. Nelegalni v tom smyslu, ze kdyz si tou neoficialni upravou odpalite flasku, tak vam to nikdo v reklamaci neuzna. V zadnem oficialnim navodu nenajdete navod jak z mechaniky udelat multiregion, na zadnem supportu vam to nereknou.

    Prechod z RPC1 do RPC2 a to vsech vyrobcu mechanik BEZ VYJIMKY (ani cinane RPC1 nedelaj) zajistili molosi silou.
  • 15. 12. 2004 10:18

    PaJaSoft (neregistrovaný)
    Nezlobte se na mne, ale nesouhlasim s Vasi zakladni tezi, ze uprava mechaniky na region free je nelegalni... v USA, kde plati ten hnusnej zakon (DC...) nepochybne, u nas? Americke pravo tady neplati, soucast mezinarodnich smluv a umluv to rozhodne neni, nase Ustava nic takoveho neobsahuje a zadny podobny zakon neni na poradu dne v poslanecke snemovne nebo ve vlade... - takze na zaklade ceho jste dospel k tomu, ze je to nelegalni (ze jste se dival na prilis moc cyberpunkovych filmu z budoucna?:-))

    Nelegalni je to v pripade nekterych zemi, kde korporace dokazala neco, co z hlediska nejakych zakonu dane zeme skutecne odporovalo platnemu pravu... - treba Modchip pro PS/2, jenze trestna byla komercni vyroba (na kseft) tohoto HW, nikoli pouziti/vlastneni nebo domaci vyroba...

    O tom, jako drzeni a ceho je legalni a neni rozhoduje SOUD na zaklade platne pravni upravy... ktera pravni uprava dnes mluvi o DVD mechanikach s RPC2 versus multiregion? Neznam zadnou takovou v celosvetovem meritku, nerknu-li u nas. (vim - neznalost neomlouva)

  • 15. 12. 2004 10:41

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    > Hmm. Dobry rozbor o crackovani, ale pro ucely teto diskuze malo pouzitelny. Tedy pokud se bavime o crackovani ochran a programu souvisejich s prehravanim videa.
    Takova vec bude nutne masove rozsirena a nutne se ji mnoho lidi pokusi cracknout. A temer jiste uspeji. Je jiste otazka jak snadna bude aplikace cracku pro BFUcka.

    A to sem tu vetu dokonce citoval, aby nedoslo k mylce, ze reaguji na hlavni clanek:-)
    Ja totiz reagoval jen na tohle:
    "Jakekoliv zamykani cehokoliv, co musi u zakaznika projit jakymsi automatickym a neviditelnym odemykanim proto, aby to uzivatel mohl pouzit je ideologicky naprosto posahane, nebot existuje-li nejaky, byt sebekratsi moment, kdy inkriminovana vec existuje v neuzamcene podobe, bude v tento sebekratsi moment ukradena. Zejmena pak v takovych zemich, jako jsou Cechy..."

    To je totiz oblibena mylka laiku v tom, ze neexistuje kvalitni ochrana, ze na vsechno na svete se nekde povaluje crack, staci ho jen najit na Internetu.
    Doba pokrocila a dneska to uz neni jako v dobach ZX, kdy kazdy programator se mohl jednoduse stat i crackerem, protoze system byl velice jednoduchej. Dneska na udelani nekterych keygenu musite byt fakt kvalitni kryptoanalytik, pochopitelne detailni znalosti asembleru, Win32 API, zkompilovaneho VB/VC kodu (drtiva vetsina low level funkcni neni oficialne zdokumentovana, takze musite mit pristup k vyzkumu jednotlivych crackerskych skupin), debugery a antidebug/antidump finty, jak rekonstruovat import table atd...

    Samozrejme ze jina vec je problem ochrany videa.
    Ale i zde crackeri prohravaji. Viz kodovane (pay-per-view) kanaly. Jeste pred nekolika lety si kazdy kutil mohl postavit svuj vlastni dekoder, dneska hodne kodovanych kanalu meni casto klice i system kodovani a pak se BFU divi, ze dekoder co koupil mu nefunguje. Ano tech par odborniku dokaze pripojit signal na pocitac a analyzovat zmeny a poopravit dekoder, ale siroce rozsirene a spolehlive reseni neni (mluvim o tech lepe chranenych kanalech).

    Vsimnete si, ze nikdo nenapadnul me zakladni tvrzeni, ze digitalni cestu je mozne kompletne ochranit.
    Takze i kdyz budou existovat piratske kopie, nebudou mit nikdy kvalitu originalu a na uzivateli bude porad volba - koupit lacino shit od pirata, nebo draho kvalitu od studia.
    Tohly by podle mne taky studiim mohlo stacit, aby to zavedli.
  • 21. 12. 2004 14:09

    zajdee (neregistrovaný)
    Mno zrovna to s temi windows jste nedal jako dobry priklad... tam je problem s tim, ze se pro vykreslovani nepouziva Windows GDI (to, co se pak zpetne da sejmout pres Printscreen), ale specialni api (v pripade mediaplayeru je to myslim DirectX) + overlay barva. Kdyz si (jak rikate) ulozite ten obrazek a pak si pustite jiny film a otevrete si malovani s tim obrazkem, muze se stat, ze primo v tom malovani uvidite, jak film bezi -- staci mit okno mediaplayeru pod oknem malovani :-)

    btw na ukladani obrazu nesejmutelneho printscreenem existuji pro windows ruzne utilitky... mne se docela libila jedna, nazvana FRAPS... ;-)
  • 15. 12. 2004 11:32

    Vaclav Blazek (neregistrovaný)
    Tohle je citace z autorskeho zakona. Nejsem pravnik, proto se neodvazuji prohlasit, jestli je/neni legalni "domaci pouziti takoveho zarizeni/postupu".

    §43 (1) Do práva autorského neoprávněně též zasahuje ten, kdo vyvíjí, vyrábí, nabízí k prodeji, pronájmu nebo půjčení, dováží, rozšiřuje nebo využívá pro dosažení majetkového prospěchu poskytováním služeb nebo jiným způsobem pomůcky zamýšlené k odstranění, vyřazení z provozu nebo omezení funkčnosti technických zařízení nebo jiných prostředků k ochraně práv.

    §43 (2) Za jiné prostředky podle odstavce 1 se považují jakýkoli postup, výrobek nebo součástka vložené do postupu, přístroje nebo výrobku, jež mají předcházet, omezit nebo zabránit neoprávněnému zásahu do práva autorského k dílu, které je zpřístupňováno jen s použitím kódu nebo jiným způsobem umožňujícím odkódování.

  • 16. 12. 2004 14:49

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    Jeste k prispevku o uroven vysse.
    Ja tim nelegalni spis myslel to, ze kdyz Vam odmitnou reklamaci z duvodu, ze jste pouzil multiregion patch,
    tak nemate zadnou legalni moznost se proti tomu branit, protoze jste defacto porusil smluvni podminky.

    Pred tema 3 lety, kdybych upravil (nepresunul switch) dvdcko na multiregion a ono nefungovalo, tak naopak, oni nemaji zadnou jinou moznost nez tu reklamaci uznat.

    Laicky zaver: pred lety sem mel zakonem vymahatelnou moznost aby multiregion mechanika fungovala, v soucasnosti se toho domoci nelze zadnymi legalnimi prostredky.

    Nehodnotil sem teda jestli je legalni crackovat mechaniky.
    Slo mi jen o to, ze pred lety byl multiregion podporovan v OEM oficialne a se zarukou (s moznosti reklamace a pripadneho soudneho vynuceni) zatimco dneska je situace opacna.

    Vse dusledek "spiknuti" molochu jenz zmenu normy prosadili silou.

    > cily jinymi slovy jsem si pomohl k tomu, abych mohl vyuzit sveho zakoneho prava, ktere jsem nabyl zakoupenim dotycneho DVD...

    Muj laicky nazor: sveho zakoneho prava se nemuzete domoci nelegalnim postupem. Veskere vyjimky jsou presne specifikovane v zakone (treba se muzete domoci sveho prava na ochranu tim ze se dopustite vrazdy a zabijete utocnika).

    Tim, ze neco kupujete, pristupujete na podminky kupujiciho (pokud nekoliduji s Vasim pravem na ochranu spotrebitele).

    > kdyz si v USA ci jinde (s jinym regionem) koupim DVD, je na nem uvedeno, ze jej smim prehravat pouze v te zemi (mysleno geograficky) ci tam, kde si autori udelali hranice mezi regiony?

    To je podle mne jinak, neni to vazano na region ale na mechaniku. Protoze lze bezne dostat i multiregion mechaniky, tak neni pravidlo, ze nemuzete prehravat region1 dvdcka mimo USA.
    Jedine pravidlo co je, ze v region1 mechanice muzete prehrat jen v region1 medium.
    Takze pokud si sezenete v CZ region1 mechaniku, klidne si region1 media prehravejte.

    Ovsem modifikace z region1 na multiregion neni povolena, modifikaci se ve vetsine zemi nedopoustite zlocinu, ale jednoznacne porusujete kupni smlouvu a teda prichazite o moznost reklamace, pozarucni opravy a supportu.
  • 17. 12. 2004 22:28

    lukasm (neregistrovaný)
    Pokud Microsoft zabuduje ochranu primo do operacniho systemu, tak bude kopirovani filmu skutecne o nekolik radu slozitejsi. Bylo by mozne to prirovnat ke snaze udelat screenshot filmu, ktery si prehravate ve Windows Media Playeru (alespon v tom na Windows XP). Date PrtSc, hodite do Photoshopu, ulozite do jpgu a ... uvidite cerny obdelnik.

    Kdyz by operacni system zjistil, ze uzivatel vlozil disk s filmem, tak by pouze programum poskytnul API pro praci s daty, ale nic konkretniho by jim neposilal (o zobrazeni by se staral zase jen system, programy by pracovaly s daty "pixel na 352. radku a 982. sloupci na 14450. snimku").

    Samozrejme, kdyz bude mit nekdo Linux a nejake ty nastroje, tak se ho to netyka. Nicmene v USA jsou schopni na to udelat nejaky zakon.
  • 17. 2. 2007 16:42

    rasto (neregistrovaný)
    ohladom toho microsoftu.To by microsoft neprezil,nakolko by mu musel vzapeti stat pred nekonecnou kopou zalob.Ked uz od nikoho ineho tak minimalne od ludi co vyvyjaju pre svoje produkty na legalne kupenych nastrojoch prave od microsoftu ovladace a ktore si ich zakupili prave preto,ze to vedia...Je to skutocne spekulativna otazka.Nakonec by niekdo stejne prisiel s crackom ktory by tieto ochrany vypol.Uz teraz ich na Windows existuje cela hora.
  • 13. 12. 2004 12:05

    Jan Chavel (neregistrovaný)
    Ja sem taky old schoolovy programator, ktery zacinal jako cracker co mel doma na zdi seznam vsech chranenych programu na Spectrum a postupne skrtal co cracknul, na konci z tech tisicu zbyli snad 3-4, ty bych taky dal, ale presel sem na 16 a 32bity:-)
    Timto uvodem chci rict, ze mam podobne mysleni jako FF, stejne jako on sem si dlouho myslel, ze nelze data udelat nekopirovatelnymi.

    Nez sem byl konfrontovan s novymi trendy v ochrane dat.
    Treba udelani unpackeru na posledni verzi Armadilla se specialni zakaznickou (jedinecnou pro urcity produkt) ochranou neni zadna trivka. I naprosto elitnimu crackerovy to muze trvat docela dlouho a sem si jistej ze 99,9999% uzivatelu NEMA ZADNOU SANCI. A keygen na starsi verze zvladnul udelat JEDINEJ CLOVEK na svete (mimochodem cech)!

    Nenapadam zakladni tezi - vse co lze u mne doma spustit/prehrat lze taky cracknout. To samozrejme plati i nadale, problem je v tom, ze slozitost crackovani je mozne v soucasnosti zvysit tak moc, ze cas na crack se prodlouzi na mesice nebo i rok a to je presne to, co studiim/firmam dokonale staci. Kdo by proboha kradl rok stary program nebo film co uz ani nebezi v kinech ?

    A ohledne zakodovani filmu: MS DRM9 nebo 10 jsou taky venku uz naky patek a zatim je nikdo nerozbil. Holt se uz programatori poucili z chyb CSS. Kvalitne zakryptovat film neni zadnej problem.

    Co zustava ? Nekryptovana cesta dat od nosice k zobrazovaci.

    Umim si docela dobre predstavit scenar, kdy cely prumysl prejde na metodu uplne kryptovane cesty dat. Rozkodovani bude delat jeden zakaznickej chip primo v zobrazovaci (LCDcku, TV nebo analogovem monitoru). Veskera cesta bude kodovana az po tenhle chip a z chipu pudou primo signaly a syncs pro obrazovku (pro mpeg1 takovyto zakaznicky chip existoval uz pred nekolika lety). Pochopitelne muzete rozebrat TV a napichnout se na signaly, grabovat je a davat dohromady, ale:
    1. vysledek bude analogovy (t.j. mnohem mene kvalitnejsi)
    2. naklady nebudou zanedbatelne. HDTV obrazovka urcite nebude lacina a tim ze ji rozeberete o ni prijdete
    3. 99,99999% lames (teenegeru) co tedko releazujou filmy/serialy nebude schopno takove upravy

    Dokonce si umim predstavit ze veskere spojeni z toho chipu do obrazovky budou zalite nakym svinstvem. V tom uz taky existuje precedens, videl sem nake radia co byli kompletne zalite nakou nepruhlednou srackou.

    Ze je utopie zeby celej prumysl presel na kodovani ?
    Pred 10 lety na Inetu uplne vsichni pouzivali Telnet.
    Dneska pouziva kodovani (ssh) snad uplne kazdej a veskera zarizeni, ktera jsou ovladana dalkove se tomu prizpusobila a pouzivaji kodovani. Takze to jde.

    Timto prispevkem sem chtel rict, ze je docela mozne, ze kdyz budeme filmovej prumysl srat dostatecne moc, tak ze sahne k nakemu takovemu drakonickemu reseni. Idealnim momentem pro nasazeni je prave zavadeni noveho high definition formatu, protoze pak se vsichni vyrobci komponentu proste budou muset prizpusobit prosazene norme (viz regiony v dvd, taky silena pakarna, ale az na nekolik cinanu to vsichni dodrzuji).

    Rozhodne bych ty srace nepodcenoval. Vymysleli uz vetsi hovadiny (treba ty dvd regiony).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).