Vlákno názorů k článku ADSL na konci světa: dosáhnete na 16 Mbit/s? od PJ - Ano, to prvni ma byt 1.1Mhz. Jinak musim rict,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 8. 2008 8:24

    PJ (neregistrovaný)
    Ano, to prvni ma byt 1.1Mhz.

    Jinak musim rict, ze ja mam v soucasne chvili 6Mbit, jsem necele 2km od ustredny a linka mi hlasi max 5Mbit, takze to s 8+Mbitem vidim dosti skepticky.
  • 20. 8. 2008 23:05

    Kecal (neregistrovaný)
    Kromě toho Vodafone nenabízí Internet, ale cenzurovaný internet. Mezi tím je značný rozdíl!
  • 21. 8. 2008 13:54

    krakonoš (neregistrovaný)
    Máš pravdu. Ségra měla Edge od Vodafonu a nic moc. Chvíli to jelo, pak to zatuhlo, půl minuty se nedělo nic, pak to zase popojelo, a t. d., a t. d. To už i to vodoprdné ADSL je leckdy lepší. Jsem strašně zvědav, kdy a za přiměřenou cenu bude k mání mobilní internet s rychlostí alespoň 2048 kbps v obou směrech. Zatím je to bída s nouzí a za draho.
  • 21. 8. 2008 15:51

    icu (neregistrovaný)
    Obávám se, že OBOUSMĚRNÁ rychlost alespoň 2 Mbps pro MOBLNÍ internet a navrch za rozumnou cenu ještě chvíli bude utopie. Asi nejblíž tomu je korejské WiBro (v podstatě jen subset 802.16e, WiMAX mobile) a i když se KT (Korean Telecom) chlubí rychlostí až 18/4Mbps a síť rozhodně není přeplněná uživateli, tak realita je někde na čtvrtině uvedených čísel, tedy 4/1 Mbps.

    Ne, že by to bylo za 320 Kč měsíčně s 30 GB limitem špatné, ale 2 Mbps obousměrně to nejsou. Nehledě na to, že hustota osídlení je v Koreji výrazně vyšší - na 7 000 km2 (zhruba rozloha Jihomoravského kraje) žije v podstatě 25 milionů obyvatel, takže ekonomická návratnost sítě budované v 2,3 GHz vychází lépe, než kdyby se stejný projekt dělal třeba v Praze a okolí. Přesto je zájem menší, než KT očekával - Korejci dnes mají doma ADSL nebo CATV, nebo dnes spíš už FTTH a zase není tolik lidí, kteří by potřebovali další internet na ulici a používat to doma zase nikoho nenapadne, když za 750 Kč měsíčně má 80Mbps FTTH s VoD televizí a telefonem.

    Disclaimer: Rozhodně nelze přímo srovnávat český a korejský telekomunikační trh. To neznamená, že by se zejména ČTÚ nemělo co v Koreji učit.
  • 22. 8. 2008 9:12

    melkor (neregistrovaný)
    Jako obvykle bylo cudne pozapomenuto, ze instalaci masivni FTTH zaplatila vlada, pricemz penize inkasoval tamni inkubent.
    Kdyby to bylo tady, joooo, to by bylo revu ...
  • 22. 8. 2008 17:35

    icu (neregistrovaný)
    No, korejský imkumbent své FTTH spustil až po velkém otálení letos, Hanaro a LGT je provozují již přes rok - i když KT má přes 90% pevných telefonních linek v Koreji, jeho podíl na broadbandu je 44 % (únor 2008).

    Jinak investice korejské vlády do datové infrastruktury dnes dělají kolem 5 %, zbylých 95 % jsou investice telekomunikačních firem. Tvrdit, že instalaci FTTH zaplatila v Koreji vláda, je značné zjednodušení věci. Realita je taková, že místním firmám nabídla hotové technologie a zároveň svoji poptávkou po službách postavených na těchto technologiích vytvořila počáteční trh. Takže první, kdo v Koreji měl ADSL, byly místní a státní úřady, soudy a školy, FTTH se šířilo podobně. Podobně, domácí poptávku po broadbandu korejská vláda podpořila tím, že loterie na nově postavené byty (v Koreji je cena nových bytů regulována, takže se mezi zájemci losuje a v některých lokalitách je rozdíl mezi cenou v loterii a tržní obrovský) byly jen on-line.

    Korejská vláda investuje do vývoje technologií (více na www.etri.re.kr) a tyto technologie firmám na domácím trhu nabízí velmi levně. Počítá přitom s tím, že technologie, které se komerčně používají, se potom daleko lépe uplatňují i jinde ve světě. Takže když se třeba v Koreji udělovaly licence na mobilní 3G, tak SKT a KTF dostaly WCDMA, kdežto LGT CDMA2000.

    Imkumbenti v Koreji nemají zas tak jednoduchý život - například cena za terminaci hovorů v mobilních sítích se liší podle tržního podílu - čím větší podíl, tím operátor inkasuje méně za terminaci hovorů z jiných sítí.
  • 20. 8. 2008 8:10

    chybkaněkde (neregistrovaný)
    ...které omezovaly svoji práci na spektrum 140 kHz-11 MHz. Ono ostatně z hlediska vzdáleností není nasazení současných ADSL2+ modemů žádná velká výhra, dokonce je tomu možná spíše naopak. To, že modem využívá plnou šíři spektra (140 kHz - 2,2 MHz),...

    Něco je špatně...
  • 20. 8. 2008 20:55

    krakonoš. (neregistrovaný)
    Všechno je špatně! I se současnými metalickými kabely jste na tom stejně, jako když namontujete do žebřiňáku motor z Bugatti Veyrona a budete se pokoušet jezdit rychlostí 50 km/hod. Blafy vodoprdu o zvyšování rychlosti jsou jen další klamavá reklama. Jediné, co by mohlo trochu pomoci, by byl přechod na čtyřdrátový provoz, ale žádné zázraky nečekejte. Kabely, které mají mezi a/b dráty kapacitu od 42 nF/km vyšší frekvenci, než 120 kHz prostě nepustí a Když tak jedině za cenu impedančního nepřizpůsobení a značného útlumového zkreslení. Impedanční nepřizpůsobení zase několikanásobně zvýší přeslechy, což je limitující faktor pro penetraci kabelů ADSL linkami, čili z bláta do louže. Nechtěl bych být v kůži techniků. kteří budou muset toto vítězství marketingu nad zdravým rozumem realizovat. Kdysi dávno jsem se na tom podílel a bylo to opravdu show dva tři.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).