Na jedné straně se uvádí, že kapacita DVB-T2 je jen o 30% vyšší než DVB-T a na druhé straně se tím podmiňuje šíření v HD. Na kolik % je dnes využita celková zkoordinovaná kapacita DVB-T? Potřebujeme nyní dalších 30%? A toto navýšení by opravdu umožnilo distribuci třeba 10 HD stanic? Nebo by se jen otevřela vrátka k pay TV, o kterou tak usilují ČRa?
Další nevýhodou DVB-T2 je to, že všechny zatímní STB a TV tunery jsou pro tuto normu nepoužitelné. To si musíme zase do svých domácností natahat spoustu přídavných krabiček, stávající STB vyhodit a připravit se o uživatelský komfort jediného DO u moderních modelů TV? Než opravdu zaplní naše domácnosti TV s DVB-T2 tunery, uběhne moc let. A nejedná se jen o samotné TV, ale i o různé dvoutunerové STB s možností záznamu a třeba PVR a multimediální centra jen s DVB-T tunery. To všechno půjde do stoupy, pozbydeme určitý komfort, nebo znovu obětujeme desítky tisíc korun? A v této době, nepřející mimořádným nákupům?
Musím se smát vyjádření ČTÚ. Oni mají bez problémů k dispozici tři celoplošné sítě, dokonce dají k dobru i jednotlivé kanály :-)). Ale pro Černou horu, jako náhradu pro mux2 vytypují K38, který je ovšem do roku 2013 blokován polským analogem (takže tam prakticky nelze použít nic). Fakt, jak pohádka o Smolíčkovi.....
U PVR to zase není takový problém, jednoduše vezmu tuner DVB-T a dám místo něj tuner DVB-T2. Prostě kus za kus. Takže mne to bude stát pouze cenu za ten nový tuner, resp. v mém případě dva.
Honzo, děláte si srandu? Už vidím, jak si kupujeme STB za 13 litrů, aby jsme se mohli koukat na HD v pozemním vysílání. Tedy alespoň taková část národa, aby to vysílání bylo smysluplné. Do teď si většina národa STB koupit musela, aby se mohla koukat na Ordinace a ulice, ale dát takovou pálku, to dá jenom fajnšmekr,ale ten už má dávno satelit.
Buď jsem nerozumněl já Vám, nebo Vy mě. Já myslel tím, že si musela většina národa koupit STB na POZEMNÍ vysílání. Neznám žádnou babičku ve městě, která by měla satelit. A to, že DVB-T2 asi moc lidí sledovat nebude, pokud nebudou STB pro DVB-T2 za nějakou přijatelnou cenu. Chápu, že olympiáda je ten správný okamžik, kdy si to dost lidí pořídí, ale za 13 litrů jich moc nebude.
Nechť si ČRa vysílají v DVB-T2, otázkou hlavní je, kdo jim ho zaplatí? Pan Levinský buď pere špinavé peníze anebo má další miliardu Kč volnou na výstavbu dalších DVB-T2 sítí? ČT zcela jistě do DVB-T2 nepůjde (pokud to nebude skoro zadarmo) a soukromé stanice bude zajímat především zisk, tedy sledovanost a ta bude v DVB-T2 několik let pod úrovní 1%.
Zde by však měl též zaúřadovat regulátor (ČTÚ) a dát dominantnímu vysílateli podmínky pro budování dalších sítí, tak, aby je většina lidí mohla sledovat BEZ DALŠÍCH ZBYTEČNÝCH VÍCENÁKLADŮ do té doby, než se skutečně programově naplní všechny stávající i plánované multiplexy.
Takže si rozumíme :). Ps. Já jsem taky z Ostravy a Tuner DVBT s MPEG4 mám. Jenomže já jsem si koupil novou televizi, když se ještě MPEG4 běžně neprodávala a potom jsem si zařídil satelit na obě televize. Ten STB s MPEG4 mám na starém CRT a jenom kvůli Polákům. Když už jsme u těch Poláků, tak je zajímavé, že z mých známých se na to dívám už jenom já a jeden kolega. Takže jsem už vlastě exot a potvrzuje to ve Vašem příspěvku poslední odstavec. Co se týče DVB-T2, tak nevím, jestli si to koupím. Když všechno, co bude tam, bude i na satelitu, tak není důvod. Koupil bych si ho, možná, proto, abych si zase mohl pohrát s anténou.
V maďarsku si platený obsah v DVB-T platí cca 25000 domácností ... čo je asi 10% všetkých domácností sledujúcich DVB-T. V Maďarsku totiž nie je satelitná platforma živiaca sa tunelovaním verejnoprávnych televízií ako tá naša. U nás si pay-tv tiež predpláca len 10% majiteľov karty skajling.
Pamětníku,peníze patří do oběhu a také ti DVB-T2 přinese nezapomenutelné zážitky. Ženu za pultem v 3D,nebo Pláteníka ve FullHD,ale taky Nejmladšího z rodu Hamrů v nejvyšší možné černobílé kvalitě. Tak neváhej a kupuj.
Tak s výměnou krabiček bych takovou vědu nedělal. Protože krabičky se mění všude permanentně. Což má za následek dva světové trendy. Za prvé, že krabičky jsou méně a méně kvalitní. Tedy nejsou už doby, kdy krabička fungovala deset let a pak se pořizovala nová. Dnes je taková životnot krabičky tak 3 měsíce, respektive po 3 měsících je zastaralá a do půl roku zralá na výměnu, tedy nežli bude zase nová softwarová technologie a codeky a já nevím co. Takže se v podstatě celosvětově dělá vtší a větší šunt ve větším a větším množství, který se stejně za rok samovolně rozsype, protože pak se stejně počítá s jeho výměnou. A za druhé nervat toto do zobrazovače, tedy nějakého celistvého kompletu, ale mít to opravdu vyměnitelné a stavebnicové jako lego a různé tedy CI moduly a ty nebo ony tunery atd.
Za druhé samotné uživení se. A to bude asi problém. Pokud oni počítají v DVB-T2 s pěti kanály. Tedy dejme tomu 2x ČT + 1x Nova + 1x Barrandov + 1 Prima. Je to sice pět, ale nikdo z těch stanic to nebude chtít platit. Pokud nějakou z nich by nahradila placená, tedy např. Nova Sport nebo National Geographic třeba i HBO nebo Eurosport. Nebudou to chtít platit zase pro změnu diváci a nemůže se to nikdy dostat na cenu satelitních a kabelových balíčků, kdy různou formou nějakého spojení s jinými kanály, vždy dosáhnou satelitní a kabeloví zprostředkovatelé, nižší ceny.
Za druhé pak to nenabídne ty základní kanály, takže to stejně bude zase vést k pořizování si těchto kabelových, či satelitních služeb. Tedy samozřejmě za předpokladu, že satelitní a kabeloví operátoři tam takovou nabídku zachovají.
Nic méně nový způsob to je a za předpokladu dejme tomu 2x ČT + zbytek variabilní, tedy každého půl roku jiný pokus, to je možná schopno přežívat do doby nežli třeba dojde k zlepšení ekonomiky nebo dalším a dalším pádům cen elektroniky atd. atd. Takže, když to chtějí, nevidím důvod jim v tom bránit. Ostatně jsou to jejich prostředky, které do toho investují. Nikoli jako když jsme tady všichni povinně platili DVB-T šaškování, které ještě k tomu vůbec nikdo na nic nepotřeboval. DVB-T2 už bude předpokládám nikoli jakési socialistické nařízení shora, ale prostě otázka trhu. Buď se to zaplatí nebo to krachne. Ale jsou to už jejich peníze.
Ano, to je klasický novinářský paskvil. V MF Dnes by se to možná tolerovat dalo, protože redaktoři o technice vědí prd. Na Digizone je to ale očividná dezinformace. Jaký má ale důvod?
"Navýšení sítě DVB-T2 oproti DVB-T je přibližně 30 %. Pozemně by se tak mohly šířit například i stanice ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)."
Tyhle dvě věty jsou vysloveně zavádějící až lživé. Můžou totiž ve čtenářích vzbudit dojem, že v DVB-T HDTV stanice přenášet nejde. Kdo neví, že je to blbost, nepochopí to jinak. To si pište.
Úplně optimální by byl příklad, že zatímco do DVB-T multiplexu se vejdou 2-3 HDTV kanály, do DVB-T2 multiplexu by se mohly vejít 3-4, ale aspoň něco :-).
Nemusela. Mohla používat DVB-S dál. Na víc pokud bude muset DVB-S vyměnit za DVB-S2 a stejně si koupit třeba něco takovéhoto http://www.parabola.cz/clanky/4391/vu-plus-uno-numero-uno/ tak jestli už si vyberou nějaké combo s DVB-S2 a DVB-T2 tunerem, nehraje zase až takovou roli. Stejně je to DVB-T v MPEG2 absolutně na nic, když Poláci to budou mít v DVB-T MPEG4. Klidně když na to přijde by mohli dát ČRa alespoň ten mux 3 do DVB-T MPEG4 a tím se zbavit toho současného hybridu, kdy se jim to ruší vzájemně. Takže obměnit se to bude muset stejně. Jinak ale je fakt, že to DVB-T2 nic nového nepřinese stejně jako nepřineslo nic DVB-T a je to ve své podstatě zbytečné.
Vy děláte, jako kdyby se v dvb-t2 mělo vysílat už zítra :-) Zatím jsme pouze testovali, v zahraničí také testují. Pravděpodobně by to mohlo probíhat podobně jako s mpeg2 a mpeg4. Vznikne pár testovacích programů, na trhu budou televize s dvěma tunery, jeden pro dvb-t a druhý pro dvb-t2, a za několik let by mohlo dvb-t1 úplně vymizet. Uvidíme, jak to dopadne, ale určitě to bude běh na dlouhou, velmi dlouhou trať. Odhaduji tak deset, patnáct let.
Jestli jste, pane kozáku četl dobře, tak jsem napsal ve městě. Ve svém okolí (Ostrava) neznám staršího člověk (kromě sebe), který by měl za oknem satelit. Konečně Ordinace hhraje do zítřka v analogu. :)
Většina diváků nezná nějaký mux4 ... ba je i dost těch v Praze co mají s příjmem smůlu jakési doutnající bludičky :-) ČRa to aspoň píchnou na pořádný vysílač (Žižkov, Cukrák) dají tomu několik kW a bude to dostupné pro mnoho víc lidí. Zbytečné tu oplakávat neschopný a problémový Kyslík.
V zahraničí testujú? Tam už dávno dotestovali - vo Veľkej Británii a Taliansku je DVB-T2 už vyše roka v komerčnej prevádzke, v tomto roku spustili muxy v DVB-T2 aj vo fínsku a Švédsku, momentálne buduje svoju DVB-T2 sieť Ukrajina (4 MUXY), pred spustením je DVB-T2 v dánsku. Priamo v DVB-T2 bude vysielať aj Juhoafrická republika, Srbsko (plánované spustenie v priebehu roku 2012). Schválené a pridelené frekvencie pre 2 DVB-T2 muxy má chorvátsko.
Kam by šlo či nešlo O'čko je jejich problém :-) Kdyžtak by nešly nikam a zůstaly by jenom v těch pidi lokálních muxech, na satu a kabelu. No a co. Je to sice smutné že je to takto finančně nedostupné pro malé hráče, ale co se dá dělat. Za to můžou především Radiokomunikace že vybíraj takové nechutné pálky. např. Noe by také rádo bylo v muxu3.
Pánové, a kde jsem napsal, že přes DVB-T není možné šířit stanice v HD? Já to tam nikde nevidím... Obecně se ale počítá s tím, že DVB-T2 se použije právě pro HD. Televize ve vysokém rozlišení ale pochopitelně není přes DVB-T vyloučena.
Já nevím jestli si většina národa koupila nějaké STB DVB-T, tedy vzhledem k tom, že Nova přišla u nás asi až za rok po ČT, tak většina vnuků kupovala babičkám přijímače na DVB-S aby se tedy mohly koukat v tom digitalu, když že jim jako ten pozemní analog vypnou... Možná někde v Praze atd. to DVB-T funguje. Tady moc nefungovalo, tedy táhlo se sem přes několik let a do teď jde jen mux 1 a mux 2...
Tak jistě pokud budou chtít to opravdu vážně rozjet budou muset dovézt nějaké levnější tunery DVB-T2, na druhou stranu lze očekávat, že se jich prodá více nežli STB DVB-T s MPEG4, kdy se tady prodávaly všeho všudy tak asi 4 typy, absolutně nikdo to nekupoval, protože to zhola na nic nikomu nebylo, tedy mimo využítí na Poláky a 3 směšné vysílače O2 na stanice, které jsou v každém kabelu a mimo Digi TV i v každé sat službě. Nehledě na to, že pak už byly tunery DVB-T MPEG4 v pomalu každém zobrazovači, takže jestli zde něco zcela selhalo a bylo naprosto zbytečné, tak to byl především prodej STB na DVB-T MPEG4.
To s tím praním peněz bylo dost dobré... Že to TV chtít platit nebudou je celkem jasné... Ovšem hledaje tady na DZ, kolik že to vykřikovaly ČRa, že to pokryjí %, protože vím, že to bylo docela hodně...Nenašel jsem to...Ale narazil jsem na jinou zajímavou větičku... ŽE ČRa nepočítají, že by vypínaly DVB-T dříve, jak za 7 let. Což je taky dobrý. Ono, když na to přijde, tak ony opravdu mohou asi pomalu vypínat to DVB-T a tlačit to do DVB-T2, když budou chtít...
Ale no tak,víte kolik důchodců potažmo babiček má satelit ? Mnoho,ale je možné,že o tom nepřemýšlí když jim vnouček řekne,babi tady to mačkej a dívej se.
Připadne mi to už jako ohraná písnička,když se začalo před lety ,mluvit co praktického čeká diváky po digitalizaci,škoda vzpomínat. Nyní stále jen dokola - spustí se Nona act.,spustí se Prima cosi,spustí se Barrandov tamto. Zase jen kecy,aby lidi zaplatili znova za nové krabičky.Je ale naprostý fakt,že žádná z těchto televizí ale nemá co divákovi nabídnout,aby to stálo za to. Zadarmo to nikdo nebude vysílat,budoucnost je v placených kanálech a satelitech.
Je to tak. Krabička jako krabička. Shodneme se v tom, že nemají nové plazmové a LCD televizory, ale krabičky a zrovna jsem tak přemýšlel, když jsem mu odpovídal, jaký byl poměr krabiček STB DVB-S vůči krabičkám STB DVB-T a alespoń u místních okolních babiček by to bylo tak 3:1 ve prospěch DVB-S.
Tak já nejsem z Ostravy, ale z Liberce. Ale ono to máte fuk. Sever jako sever. Řekl bych, že pražáci zacházeli s oběma stejně, tedy tam u vás dělali možná ještě větší zmatky nežli u nás. Tak já měl sat přijímač už dávno před tím, takže jen jsem ho maximálně namontoval pár kamarádům a občas došel naladit nějaké té babičce, které to sice vnuci rádi koupili k vánocům, ale nějaké aktualizace a přesuny z trp. na trp. je zase tak moc netankovaly. Tak uvidíme. Ono zase těch DVB-T šílenců je také hodně, co nemají sat přijímač ani si neplatí nějaký kabel a iptv a spol. Tak třeba zadara by na nějakou tu Novu nebo ČT i koukali. Ale že by se v tom měly chytat pay tv , tomu moc nevěřím, protože na nabídku na satu a v kabelech to nikdy mít nebude a mít nemůže. Tak jedině, že by tam tu Nova Sport měli za 5 Kč nebo tak. To možná by někoho uhnali.
Ono se totiž nejedná o běh na dlouhou trať z pozice ČRa. Jiná by byla situace, kdyby v našich domácnostech už převažovaly TV se zahálejícími DVB-T2 tunery a ČRa by se snažila je pro zájemce smysluplně využít.
To já nedělám, že by se mělo v DVB-T2 vysílat už zítra. Ono se totiž již vysílá a pokud bude scénář jeho zavádění podobný s DVB-T, tak po letech experiment postupně přeroste v normál. Ale ČRa uvádí, že jsou schopny do LOH pokrýt pomocí DVB-T2 75% diváků. A londýnské LOH nebudou za 10, 15 let.
Mně osobně na těchto plánech vadí, že ČRa "vyhrožují", že pokud převezmou licenci po MUXu 4, budou jí provozovat v DVB-T2. Nezanedbatelnému počtu diváků tak zlikvidují možnost příjmu HDTV pozemní cestou. Přitom většina již delší dobu prodávaných TV MPEG-4 už umí a je minimálně HD Ready. S tím by byl konec a část vlastností tunerů, ve všech typech přístrojů, by byla opět nevyužita.
Předpokládám ale, že modely pro DVB-T2, které se možná v průběhu několika měsíců objeví na pultech u nás, nebudou mít 2 tunery, ale jen 1, schopný zpracovat obě normy. Jako to je dnes s tunerem pro analog a DVB-T.
Je veľmi zaujímavé že platený obsah v DVB-T funguje vo viacerých štátoch európy, len v ČR by sa neuživil.... V maďarsku si platený obsah v DVB-T platí cca 25000 domácností a už tam majú aj HBO.
To je přeci jasné,Švorcová doslova hýbala s celou hereckou obcí,tak zařídit si 3D není přece žádný problém,když dovedla v tom seriálu zaplnit regály zbožím,co nikdy v obchodech nebylo.
Nepíchnou to na žádný Žižkov a ani nepřidají watíky,poněvadž proč třeba óčko vycouvalo z trojky ?? Potože to bylo drahé,navíc co by v tom muxu4 asi bylo? Dyť nikdo nestojí žádnou frontu na licence.
S tím souhlasím,taky si navíc myslím že dávat 20 až 30k za monitor TV je hovadina. Já mám v Brně možnost IPTV a mám to na monitoru z PC a naprosto,naprosto to stačí,na to co naše TV dávají. A pokud budu chtít utrácet,tak půjdu do satelitu.
Samozřejmě, že MUX 4 neznají všichni. Ale už dnes je určitý počet těch, kteří ho bez problémů přijímají a kdy podobného čísla dosáhne DVB-T2? Bude stačit 75% pokrytí? Spolu s dosavadní téměř nulou přijímačů a neznámým počtem nadšených abonentů Pay TV?
Ono se nebude jednat jen o dostupnost signálu. I kdyby začaly ČRa vysílat ze Žižkova, Cukráku a dalších páteřních vysílačů se 100kW v SFN, bez tunerů pro DVB-T2 to bude divákům platné jak mrtvému zimník. Nespláčí na neochotě diváků si pořizovat domů další bedničku, která zatím asi stejně nenabídne nic lepšího, než poskytuje MUX 4?
Při svém oplakávání MUXu 4 jsem komentoval svojí osobní situaci a nevymýšlím si, že je na tom stejně mnohem víc lidí.
Ale, třeba se jen lidsky mýlím a najde se dost takových, kteří si rádi zaplatí za pozemní příjem třeba HBO, když to jde ze satelitu a kabelu. Budou ale DVB-T2 náklady na straně vysilatelů a diváků souměřitelné s těmi ostatními, již existujícími platformami?
Ve kterych "viacerych"? A prekvapuje mne ze zrovna obyvatel slovenska busi za pozemak kdyz mate jeste vetsi problem s pokrytim kvuli terennim podminkam nez CR v horskych oblastech. Do mnoha dedin by se signal nemel jak dostat(resp RR trasu by vybudoval ekonomicky sebevrah) kdyby nebylo satelitniho sireni.
Jiz se ekonomicky prokazalo ze placeny pozemak neni proste ekonomicky zivotaschopny pokud ho nekdo nedotuje. A z technickeho hlediska tam nenarvete takovou nabidku. Leda byste prakticky aplikoval nejnovejsi poznatky kvantove fyziky.
Placeny satelit,IPTV a kdo ma stesti tak kabelovka dava smysl. Pozemak ne. Je prilis drahy v pomeru k pokryti.Ani kdyby nakrasne DVB-T2 a MPEG4.