Proč mají v Německu "své" programy na satelitu zdarma? Pokud opomeneme, že to donedávna podobně platilo i u nás, dokonce i s nálepkou "navždy", nemělo by se zapomínat na to, že německý trh je podstatně větší a hlavně bohatší. Také díky tomu, že koncesionářský poplatek v Německu není 135Kč, ale zhruba 3x vyšší = 18€, že účinek reklamy na německém trhu je téměř nesrovnatelný, že cena vysílacích práv pro Německo a celou EU se asi moc neliší.
Pokud Němec přijímá jen "své" německé stanice, vystačí si s jedinou parabolou, ale rozvod do všech místností s TV nejde realizovat jen pár metry koaxiálu, zas tak jednoduché to není.
Proč vede v Německu SAT? Již v době analogové TV tam bylo málo místa pro pozemní šíření. Kabel byl druhou a možná elegantnější platformou, jak do domácností dostat více než 100 stanic. Opět analog takové počty šířit neumožňoval. A tohle všechno srovnejte se současnou situací v Česku. Hledá se místo pro 100 tuzemských stanic? Ne, jen se vymýšlejí klony, aby se do éteru nedostala konkurence.
Zkrátka, do situace, která je již leta v Německu, se náš TV průmysl a divák nemůže nikdy dostat. Zde nikdy nebude platit to kdysi oblíbené : "dohnat a předehnat"!
Ano, bezplatnost je tahákem DVB-T (a snad bude i u DVB-T2) a je potěšující, že v sousedním Německu s dalším rozvojem pozemního vysílání počítají. Na druhé straně mi budou zánovní TV na chalupě, jen s DVB-T tunery, na kočku, ale již dnes to jistí jeden satelitní STB a DVB-S2 tuner v "hlavní" televizi. Ale, co se mnou bude po roce 2020? Nechám to koňovi. :-)
Také se nedivím tomu, že veřejnoprávní ARD a ZDF chce i v DVB-T2 pokračovat bezplatně, jsou totiž také financovány z koncesionářských poplatků, jako ČT, ale jejich rozpočet v € se ani náhodou nedá srovnávat s našimi "pár" miliardami Kč.
On je rozdíl mezi "zdarma" free a kódovaně. Free je přístupné všem, kteří vlastní vhodný satelitní přijímač a parabolu namíří na správný satelit. Kódované vysílání, třeba s kartou ČT je také zdarma, ale není přístupné ostatním, bez odpovídající karty, která se prodává jen na území Česka a pro jeho občany. A rozdíl mezi těmito službami je jen kvůli zaplaceným vysílacím právům pouze pro území Česka. Třeba vysílání ČT24 je tvořeno jen původní tvorbou ČT, nevysílá žádné filmy a sport, proto nemusí být kódované a je zdarma opravdu pro všechny. Ostatní stanice ČT vysílají i pořady s nakoupenými právy pro Česko a asi by nebylo únosné něco vysílat free a při distribuci některých nakoupených pořadů by někde byla jen černá obrazovka. Čili kódovaný/free kočkopes.
Zásadní výhodou terestrického příjmu je většinová jednoduchost jeho příjmu. Ti pro které je satelitní příjem modlou a nedají dopustit na širokou nabídku programů a kvalitu příjmu si neuvědomují, že dnes začíná být standardem mít televizor v ložnici, obýváku, dětském pokoji, kuchyni a pomalu, dílně či garáži nebo i na záchodě. To vše obslouží zpravidla jedna až dvě antény na střeše. V případě satelitního příjmu znásobte investici do satelitních přijímačů a taktéž počtem přijímačů znásobte servisní poplatek satelitním operátorům a přátelé, ruku na srdce - kdo na to má? Budoucnosti terestrického příjmu se neobávám. Kdo nemá vhodné podmínky pro terestrický příjem disponuje satelitem už dávno. Naopak se zavedením servisního poplatku se řada domácností odklání od satelitu.