Podpis na papíře uděláte jednou a platí napořád, takže držitel dokumentu nemá s pravostí dokumentu žádné náklady. Digitální podpis ale držitel musí na vlastní náklady přerazítkovávat. Asi si zařídím časovou autoritu, bude to výnosná živnost :)
CRL také mohou evidovat důvod ukončení platnosti certifikátu. Ale dávat na CRL certifikáty prostě prošlé je hloupost, protože by seznam brzy narostl do obludných rozměrů, zvlášť když konec platnosti je uveden již v certifikátu samotném.
Datovou zprávu (a doručenku) jako celek podepisuje na vyžádání vnitro (najděte si ve specifikaci službu SignedMessageDownload). Co je smyslem, nevím, protože celá zpráva je tvořena obálku a seznamem dokumentů a informacemi o doručení (které se v čase mění). Jinak řečeno tímto ministerstvo stvrzuje, že dotyčná zpráva v konkrétním stavu prošla systémem. Papírová pošta v podstatě nic takového nenabízí. V podstatě se jedná o jinou formu dodejky/doručenky.
Časové razítko podepisuje pouze obálku a seznam dokumentů a to těsně po přijetí zprávy systémem. Zaručuje tedy, že daná zpráva byla v určitém čase podána. V podstatě nahrazuje podací razítko pošty otiskované na papírovou obálku.
Samozřejmě že podle selského rozumu by razítko zprávy mělo stačit na stanovení času pro kontrolu platnosti certifikátu přenášeného dokumentu, protože z ně jednoznačně vyplývá, kdy podpis dokumentu existoval.
Otázka ale je, jestli takový postup má oporu v zákoně o elektronickém podpisu, protože razítko podepisuje otisk zvláštním způsobem vybraného binárního podřetězce.
Pokud budu podepisovat dokument opatřený časovým razítkem, tak pouze potvrzuji datum uveřejnění rozhodnutí.
Nikoliv. Když podepisujete dokument, tak vyjadřujete svůj souhlas s podepisovanými údaji. Takže když podepisujete {dokument, razítko(dokumentu)}, tak vyjadřujete souhlas se všemi prvky množiny, tedy i s obsahem dokumentu. Kdybyste chtěl stvrdit platnost času existence dokumentu, tak podepíšete jen {razítko(dokumentu)}.
Už rozumím. Jde o to, že odvolaný certifikát z CRL zmizí, jakmile uplyne standardní doba platnosti certifikátu.
Na RFC se podívám. Asi vzniklo v době, kdy se časová razítka nenosila a certifikáty se vždy ověřovaly k současnosti.
Takto to docela podkopává jakýkoliv pokus o automatizaci (přístup k historickým seznamům asi není nijak standardizovaný). Navíc to značně zatěžuje prostředky, protože by to znamenalo, že ke každému certifikátu by se musel stáhnout vlastní CRL vydaný v době nejbližší po času podepsání. To už by se vyplatilo nasadit OCSP.
Teoreticky je možné cokoliv. Pokud takový ošklivý CRL získáte, není problém jej použít jako důkaz proti autoritě, protože autorita CRL podepisuje. (I CRL musí být chráněn proti padělání.) A vězte, že pokuty za porušení dotčených předpisů mají horní hranici řádově v miliónech korun.
Běžný software hledá CRL tam, kam ho odkáže certifikát. Rozumnější software je možné nastavit, aby se díval i do jiných CRL (často se používá ve větších podnicích pro potlačení zátěže způsobené masivním stahováním stejného souboru všemi pracovními stanicemi). Takže úplně stejně je možné nastavit nahlížení do seznamů ministerstva.
Problém ale spíše bude ten, že ministerstvo potřebný systém ještě ani nemá vybudovaný. Tedy alespoň se mi nedoneslo, že by něco takového již fungovalo.