A telefonovat můžeš přes VoIP. Výhoda je v tom, že pokud máš VoIP telefon jako HW a vezmeš si ho ssebou do ciziny, budeš volat odkudkoli do Česka do vlastní sítě zdarma a na ostatní čísla za stejné ceny, jako z domova. Na roaming a mezistátní hovorné můžeš klidně zapomenout.
Včera večer jsem hodil krátkou řeč se sousedem. Čirou náhodou je to správce naší sítě. Dnes odpoledne odjíždím na víkend na Slovensko do termálek. Až se v pondělí večer vrátím, pojede mi net 4 mega (4096 kbps) full duplex s agregací 1:1 a za stejné peníze, jako nyní, tedy za 0 Kč. A ty 4 mega jsou garantované minimum. Prozatím mám 2 mega a mimo špičku sahám až na 6. Všem uživatelům drátového internetu upřímnou soustrast.
- "devítkové" číslo lze použít pouze na území ČR. navíc, je-li člověk v jiném státě, musí dbát tamních předpisů (a ty se v této věci od pravidel stanovených ČTÚ obvykle neliší).
- existuje dost technických možností, aby operátor neměl jakoukoliv šanci cokoliv zjistit. Proto tvrdím, že se jedná o zbytečné nařízení, neboť jeho dodržování nelze nelze účinně kontrolovat.
Už vidím, jak po deseti dnech pobytu v cizině, někdo zjistí, že jsem si tam dovezl svůj VoIP telefon, zejména, když si v něm změním MAC adresu tak, abych se dostal na jiné připojení (Můj telefon funguje jako router, takže zjistím MAC adresu stávajícího zařízení, změním ji v telefonu, telefon připojím na lajnu, stávající zařízení na LAN a nazdar bazar.) Navíc mají VoIP operátoři k dispozici i devítková čísla, na která se toto stupidní nařízení (snad) nevztahuje. Rozhodně je riziko komplikací tak malé, pokud nejde o extrémní využívání telefonu a dlouhodobou akci), že by bylo nutno mít strach. Nejde o to, zda je něco dovoleno, nebo ne, jde o to, jak to udělat, aby vás nechytli! Aspoň takhle nám to vysvětlil vyšetřovatel Hospodářské kriminálky, když odložil trestní oznámení na představenstvo, které špatným hospodařením připravilo družstvo o několik milionů.
Není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
TECHNICKY to pochopitelně není problém (záleží jen na infrastruktuře státu, kde svůj VoIP budeš provozovat, v KLDR by ses chytal jen velmi obtížně).
Problém je PRÁVNÍ - dle ČTÚ (a dalších regulátorů, v tomto ČTÚ rozhodně není samo) nelze použít pevné číslo mimo území, pro které bylo vystaveno a zároveň, na území Prahy nelze použít pevné číslo z jiného státu. Sankce si nepamatuji, viz web ČTÚ, poskytovatelé VoIP mají za povinnost takové klienty odpojovat. Čeští operátoři VoIP pro takové případy poskytují účet bez přiděleného čísla.
Že tu mámě krásný příklad zcela zbytečného právního předpisu, je myslím většině čtenářů Lupy jasné.