Narazil jste na zajímavý problém, který dnes řeší mnoho institucí. Instituce, které generují velké množství informací a dokumentů (např. statátní správa), potřebují informace zpřístupnit na Internetu. Dokumenty však nejsou primárně připravovány pro zveřejnění na webu (jako při tvorbě klasických webových stránek), ale pro vytištění a přečtení z papíru. Dokumenty se proto vytvářejí ve Wordu a podobných programech. Ruční generování HTML kódu nepříchízí při tomto množství dokumentů v úvahu, v lepším případě se dokument převede do HTML a zařadí na Web.
Aby to fungovalo efektivně, je potřeba změnit celý proces tvorby dokumentů. Dokumenty by se neměly psát ve Wordu, ale ve formátu jako je XML. V dokumentu pak lze označit důležité údaje, různá klíčová slova, metainformace, odkazy na další dokumenty apod. Všechny dokumenty by měly být uloženy a spravovány v nějakém systému pro správu dokumentů (DMS). Ten jednak zajistí integritu dokumentů a jednak může zajišťovat work-flow funkce - dokument někdo napíše, pak ho někdo schválí, pak se někam pošle, ...
Když už máte jednou všechny informace DMS, můžete z této báze dokumentů automaticky generovat tištené verze, HTML verze, celý web včetně navigace apod. Jediný vtip je v tom, že v dokumentech je pořádek a že jsou díky XML značkování mnohem více "informačně bohaté".
Zavést takový systém není snadné, je to drahé, a připravovat strukturované dokumenty je o něco málo náročnější než to hlava nehlava nabušit do texťáku.
Z dlouhodobého hlediska jiný přístup není možný, protože velké množství dokumentů vás stejně jednou zahltí. Čím později se na podobný systém přejde, tím to bude dražší - musí se přeznačkovat staré dokumenty do XML.
Docela mne poděsila informace z Ministerstva obchodu. To na nedávné TK prezentovalo společně s firmou MS, jak inovovalo informační technologie. Hlavní problém ministerstva byl údajně v nezvládnutém toku dokumentů. Řešení spočívalo v nakoupení několik set nových počítačů, nových licencí na Windows 2000 a MS Office. Na otázku, jak to pomohlo zlepšit tok dokumentů, jaksi odpověď nepřišla. Jsem rád že mnoho úředníků má z našich daní počítače, na kterých jdou hrát nejnáročnější počítačové hry. Škoda jen, že to nijak nezlepší a nezefektivní jejich práci.;(
To je velice hezké, co je napsané v tom článku, že HTML umí tohle a támhleto, ale není tam napsaná důležitá věc - JAK to na reálném webu udělat. Já jsem webmaster jednoho ze zmiňovaných sajtů a byl bych rád, aby si náš web mohli číst (nebo nechat přečíst) zdravotně postižení, jenže ono je na něm několik tisíc HTML stránek a spousta dalších dokumentů v PDF. Kdybych měl každý dokument přečíst, pochopit o čem to je, napsat Summary, popisky polí k tabulkám, popisky k obrázkům... strávil bych s jedním třeba celý den. A ona jich jde na web denně hromada, a jsou to třeba 70ti stránkové dokumenty, ale i 600 stran...
Ten článek by potřeboval pokračování, ve kterém bude:
1) Informace o vhodných redakčních systémech, podporujících bezbariérové weby
2) Analýza toho, jak dělat přehledné 2 - 3 úrovňové menu jako součást stránky se strukturou, ve které by se dalo orientovat podle sluchu
3) Návrh Spisového řádu a dalších provozních předpisů, které by autorům dokumentů ukládaly povinnost vyplňovat nejrůznější metainformace, summary apod.
4) Metodické pokyny pro školení v tomhle ohledu
5) Přehled vhodného software, ve kterém by se dokumenty s požadovanými vlastnostmi daly tvořit
6) A nápad, jak to všechno finančně zajistit
mno, rekl bych, ze to je cena za pristupnost. a kdyz vidim, ze stranky jsou plne zbytecnych znaku (hlavne mezer a tabulatoru na zacatcich radku), jejichz odstranenim by se velikost stranky casto zmensila velmi vyrazne, myslim, ze pridavat podobne pomucky (minimalne u statnich webu, o kterych je tu rec) by nebylo az tak marne...
Hmm, nechci kafrat, ale pokud to udelam u kazde tabulky, treba s vysvetelnim "tahle tabulka je tu proto, ze necky neumej poradne styly", tak uz vidim jak me kazdy miluje pro delku takovychto stranek.
SUMMARY by melo spise rikat o cem jsou data v ni, ale to muzu rict i mimo tabulku.
Prestanme se bavit o tom co by melo byt a bavne se o tom jaka je realita. A realita dneska je, ze abych se zavdecil 99% prohlizecu a nemusel psat x definici polohovacich stylu, pouziji tabulku.
No, právě proto, že tabulka není použita jako skutečná tabulka, mělo by být v atributu SUMMARY vysvětleno, proč tam vlastně je. Alespoň takto jsem to vždy chápal. Příklad z W3C:
<table
summary="Layout table: The first cell contains a navigation bar of W3C technologies, the second contains news, and the third another navigation bar of W3C pages."
Ano, univerzity, zvláště veřejnoprávní, jsou velmi důležitými institucemi občanské společnosti. Univerzita Pardubice je jediná VŠ, kde u nás lze studovat polygrafii, takže je vcelku výlučná :-) Vzhledem k tomu, že se nejedná o elitní školu, je pravděpodobné, že na ni mnoho občanů míří spíš, nežli třeba na pětitisícovou "malou univerzitu" na UK PedF.
Hlavně jsem ji uvedl jako venkovskou univerzitu, abychom nebyli brnocentristi.
Divím se, že to říká zrovna člověk s Mozillou. Kdyby před čtrnácti dny Lupa nezměnila kód kvůli této nedotažené platformě, nemohl byste patrně ani takový ošklivý názor prezentovat. Fuj :-7
Vycházel jsem z problémů zmiňovaných stránek. Nikde jsem se nesetkal, že by tabulka byla pouzita proto, aby prezentovala tabulkové data, a proto jsem o summary nemluvil. Přesnější popis chyb na jednotlivých serverech můžete vyčíst z mých poznámek, na něž je odkaz v závěru článku.
Možná by stála za to i anketa "Budete stránky vytvářet s ohledem na zdravotně postižené?" Já osobně se obávám, že většina (včetně mě) by odpověděla NE. Je to to samé, jako při tvorbě stránky počítat s Lynxem a různými exotickými browsery, které používá necelé procento návštěvníků.
Trochu mi v článku chybí zmínka o atributu SUMMARY tagu TABLE. I když je nepovinný, má v podstatě dost podobnou funkci jako ALT (pro IMG v HTML 4 povinný) a některé validátory ho dost razantně vyžadují (W3C).
Jo, proto maj Windowsy pravej Alt, ten totiz nahrazuje Ctrl+Alt :-) I když Ctr+Alt+Shift+Z je nepřekonatelnej, ten zvladne snad jen zloděj nebo klavírista.
Těch dalších možnejch odpovědí (mám nějaký v rodině atd.) je hodně. Mohla sis to tam klidně přidat, Garcon neni urážlivej :-))
nejak mi v Tve ankete o postizenych chybi moznost "Mam mezi nimi pratele".
Mimochodem, videt postizeneho (napr. vozickare s jednou ochrnutou rukou) pracovat s pocitacem je opravdu zazitek. Myslim, ze by se mel vymyslet taky bezbarierovy "magicky trojhmat"...