Urážek jste se sice nedopustil, ale vhodnou formu jste taky nezvolil, jenže i přesto jste se nakonec to podstatné dozvěděl, dokonce přímo od šéfredaktora. Takže Lupa zřejmě nebude zas tak špatná, jak ji pořad vidíte. Reaguji ostře jednak proto, že takovéto reakce se objevují pod každým druhým článkem tady a už mě unavují, stejně jako musí unavovat redakci, a jednak samozřejmě proto, že jsem tu relativně anonymně :)
Napsal jsem to černobíle, jak jsem byl v tom rozhořčení.
Povím vám některé neduhy spolupráce s průmyslem:
Firmy nejsou ochotné vypsat diplomky a vést je. A když ano, tak je polovina diplomek poloutajených, tj. nedá se na nich stavět nic dalšího. Je to věčná škoda, univerzita taky není dvakrát nadšená vymýšlet stokrát ohraná teoretická témata. Zachraňují to alespoň obři (u nás ČEZ, E-ON)
Těžko se shánějí externí lidi z firem třeba na přednášku - ale na opravdickou, odbornou, né to že přijde někdo z PR kecat jak je ta jejich firma dobrá. OK, škola není žádné dobré rito, ale to jeji investice do své budoucnosti.
No a taky - pracuje se na inkubátorech apod. Ale to všechno trvá. Ve státním se jede na roky (a pětiletky), rozhodnutí a projekt není moždé udělat v průběhu několika měsíců. Navíc když už byl projekt inkubátoru na slibné cestě, tak jakmile některé firmy objevily možnost vymluvit se na krizi - couvly.
Jak říkám, nic není černobílé. Ale myslím, že v technice je důležité vychovat hlavně dobrého technika. Byznys už se doučí časem. Ale málokterý "byznysmen" se doučí techniku.
Dovolím si konstatovat, že za celou dobu mé diskuse jsem se nedopustil jediné urážky, invektivy či osobního napadení. Což je teda v přímém protikladu s jedinci, kteří na moji prvotní otázku reagovali, Vás nevyjímaje. A ano, skutečně to vypadá, že abych se něco dozvěděl, tak Lupa zjevně není to pravé místo, kde ony informace hledat. Takže zdravím fanklub pana Bartoše a již nebudu dále zabírat prostor na sajtu, kde se nemohu nic dozvědět.
Otázka formulovaná jako "jste tady všichni blbci nebo mi něco uniklo?" nevybízí zrovna ke konstruktivním odpovědím. Pokud jste se opravdu chtěl něco dozvědět, je tu koneckonců Google.
Zmatené mi přijdou jedině reakce na můj původní příspěvek. Místo, aby někdo hned na začátku uvedl, v čem je p. Bartoš zajímavý, musel jsem to páčit z ostatních ze všech sil. Protože v onom rozhovoru, který měl zjevně p. Bartoše nějakým způsobem představit, Vámi uvedené základní informace vůbec nejsou. Z rozhovoru vyplynulo jen to, co jsem uvedl ve svém prvním příspěvku.
BTW nechápu, kde jste našla cokoliv o tom, že by mě p. Bartoš nezajímal. Ale naopak mám čím dál víc pocit, že drtivá většina čtenářů Lupy neměla do této chvíle ponětí, kdo tato osoba vůbec je.
Co třeba investice do Retail Info (má pod sebou Akčníceny.cz nebo Monitor.cz), Nostromo, Geewa.com, Invia.cz? A taky je jedním z investorů v televizním pořadu Den D a jako takový dost přispívá k podnikatelskému povědomí v Česku.
Já zase moc nechápu pana Petra, který namísto toho, aby rozhovor s někým, kdo ho nezajímá, přeskočil, píše zmatené komentáře. :-)
A jaké výsledky za ním stojí, kromě TBN? Ano, vím, co je to za fond, ale nevím, jaká konkrétní práce za osobou p. Bartoše stojí. Úspěchy, které ho dělají výjimečnější než ostatní. Protože to, co je v článku (rozhovoru) uvedeno, prostě není nic zvláštního. Pokud působil v investičním fondu, jaké investice mají jeho podpis? Nebo je p. Baroš zajímavý pouze tím, že vykonával pozici investičního ředitele?? A to, že někde buduje nějakou firmu, to se na mě nezlobte, ale to naprosto nijak nevypovídá o ničem. To můžete rovnou napsat "v současné chvíli pracuje na vývoji perpetuum mobile."
A jen ještě jednou opakuji - já proti p. Bartošovi vůbec nic nemám, jen mě zajímá, z jakého důvodu je právě on tím, o kom je ten článek. Pokud proto, že dosáhl úspěchu v nějakém oboru, tak bych se rád dozvěděl, jakého úspěchu dosáhl. Je mi líto, ale do této chvíle mi je nikdo nebyl schopen napsat.
Víte, to jste si vybral výsledek jedné z jeho aktivit. Podle ní to samozřejmě nepoměříte přesně. Významnější je TBN, které umožnilo setkávat se jedné generaci lidí podnikajících na internetu. A pokud byste dočetl až k větě "Do prosince 2008 působil jako investiční ředitel ve společnosti MCI Management S.A., v níž měl na starosti investice v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a bývalé Jugoslávii. V současné době buduje novou venture kapitálovou firmu Credo Ventures," tak byste měl asi zcela jasno. Tedy pokud máte přehled o trhu a víte, kolika penězi MCI disponuje a co to je.
Vidíte to ale hrozně černobíle, buď čistě vědecké univerzity nebo komerční firmy, nic mezi tím. Já bych to tak neviděl, a podle mě i studenti těch "čistě vědeckých" univerzit by takový předmět, jaký popisuje Bartoš v článku, uvítali. Samozřejmě ne všichni, někdo by prostě chtěl zůstat bílý plášť, ale proč nemít možnost volby?
Kdyby se univerzity měly chovat jako komerční firmy, tak bychm je mohli rovnou zrušit, protože by se z nich staly komerční firmy.
Univerzita je především škola - tedy místo, kde zajistíte, že se člověk ve svém poznání posune od zvířete k člověku 21. století - tj, nebude muset opakovat věechny omyly, které udělaly generace před ním.
Dále - co jsem pochopil z úst pána z rozhovoru - on si představuje, že budou všichni dělat obchod - ale někdo prostě někdo musí dělat toho borce v bílém plášti, který potichu zkoumá buněčnou strukturu korýšů a nezajímá ho "byznys".
Ano - zkoumejme, zda se všechny peníze vložené do univerzit využívají efektivně, ale nesnažme se z nich udělat komerční subjekty. Kdyby takové univerzity firmám chyběly, proč si dávno nezaložily samy?
Já na mé univerzitě mám naopak pocit, že firmy si úplně pochrochtávají, jak jim zadarmo posíláme kvalifikované lidi - a že absolvent techniky neumí vést zmrdoporady a vorkšópy půvažuji spíš za výhodu.
Cože? Rozhovor že by měl být označen jako glosa? No to je nápad, příště bychom taky mohli označovat glosy jako novely a černou jako bílou... Nehledě na to, že je to jen váš názor, že je to banální.
Možná jsem jen nepochopil Vaši představu o přínosu vysokého školství pro studenty, ale podle toho co píšete by měl každý český absolvent po pěti až šesti letech vylézt ven s klasickým komediálním výrazem "a sakra, o tomhle nám ctihodní akademici nic neřekli. Jak to, že se reálná ekonomika nechová podle skript?" Myslím že Váš model je vhodný jen pro filozofické fakulty, které jsou od toho aby produkovaly další učitele filozofie. Praktické (a ekonomické) zkušenosti ve všech ostatních oborech jsou naprostou nutností.
Vyjít samozřejmě může, ale pokud bude banální jako tento, měl by být označen jako glosa. Hlavní hrdina tohoto článku rozhodně nepatří k těm větším a zajímavějším rybám českého internetu...
Samozřejmě, že to ví jelikož je to realita. Zkuste si zajít na libovolnou technickou školu a uvidíte, jak tam jsou všichni mimo realitu komerční praxe.
? To byl zcela vážně míněný dotaz. Nemohu znát kdejakého podnikatele, který vydělává statisíce. Jsou jich mraky. Proto se ptám, v čem je osoba p. Baroše vyjímečnější než spousta jemu podobných.
Fascinuje mě, jak dotázovaný dobře ví, že jsou univerzity totálně vzdáleny reálnému světu, JEN proto, že JEDEN profesor odmítl přistoupit OKAMŽITĚ na myšlenku ROZDÁVAT peníze na investice studentům a chtěl nejprve INSPIRACI PRODISKUTOVAT na přednášce.
To už na Lupě nesmí vyjít článek s někým menšího formátu než Bill Gates, aby to neublížilo duševní rovnováze egohoničů? Nebo snad v článku někde bylo napsáno, že Bartoš je guru Internetu, protože investoval, jak nám to tady pan Petr podsouvá?
Pana Petra neznám, ale z komentáře jsem pochopil, že je to kdosi, kdo nemá co k článku dodat přínosného a trpí komplexem méněcennosti, tak si musí honit své ego na internetu...? Nebo mi něco uniklo?
Pana Bartoše neznám, ale z článku jsem pochopil, že je to kdosi, kdo během dotcom horečky vydělal pár set tisíc korun a stál u zrodu projektu, který zprostředkoval kapitál pro 2 (nyní zkrachovalé) projekty za cca 2 milióny dolarů, a to v době, kdy létaly vzduchem investice za desítky až stovky milionů. Plus že byl nedávno v Americe, kde mu řekli, že Facebook je in. A z toho důvodu je (zřejmě) jakýsi guru českého internetu...? Nebo mi něco uniklo?
Já už snad historicky správnou verzi tady na Lupě psal před 5,75 :-) lety, tehdy snad po komunikaci s VV i OB - http://www.lupa.cz/clanky/tak-trochu-nova-utery/ "Píše se srpen roku 1999. Vlastimil Veselý provozuje z Brna Virtuální Informační Park, (který vznikl již v roce 1995) a začíná rozjíždět neziskové sdružení CEO - Centrum pro elektronický obchod. Dostává nabídku od Julie Meyer, jedné ze čtyř zakladatelů sítě First Tuesday, připojit se k první vlně evropských měst a pořádat setkání First Tuesday také v České republice. V Praze se věnuje jistý Ondřej Bartoš ve své poradenské společnosti Credo Int. zkoumání možností venture kapitálu (rizikového, či spíše rozvojového kapitálu), spolu s Czech Venture Capital Association spolupořádá na toto téma i konferenci. Vlastimil Veselý přijíždí do Prahy a nabízí Ondřeji Bartošovi, se kterým se již zná prostřednictvím emailu, a dále podnikatelům Danu Muchovi (později start-up Globopolis.com) a Douglasu Arellanesovi (firma Inicia) společné pořádání First Tuesday večerů v Praze. Dan Mucha s Douglasem Arellanesem se však rozhodují věnovat spíše svým firmám. Zůstává tedy Ondřej Bartoš s Vlastimilem Veselým - ti dva, kteří stáli, a i dnes, byť s jistými změnami, které zmíníme dále, stojí za "firmou" First Tuesday CZ."
Ondřej mě několikrát zmiňuje, tak si dovolím opravit dvě "drobnosti".
Dokud jsem se s Julie Meyer osobně nesetkal na konci léta 1999 v Londýně, nevěděla nic o mých ani Ondřejových aktivitách. Když jsem od ní dostal nabídku pořádat FT akce v ČR, nabídl jsem spolupráci Ondřejovi, protože se mi líbily jeho názory, které jsme si vyměňovali přes mailing list našeho VIP Fora, a protože se přímo nabízelo propojit komunity okolo akcí IT/e-commerce (kde jsem se pohyboval spíš já) a finančních služeb (kde se pohyboval spíš Ondřej).
Vlastimila nelákaly primárně evropské fondy a financování z grantů, ale větší zaměření na R&D konzultace pro konkrétní klienty, na tvorbu přehledových průzkumů a studií (např. v oblasti výzkumné spolupráce firem a univerzit) oproti pořádání velkého počtu akcí sponzorovaných ze strany velkých korporací. Je jasné, že v českých poměrech lze takové "think-tank" aktivity realizovat jen stěží bez mezinárodních grantů, protože NGO sektor je u nás velmi slabý a think-tanky obvykle ideologicky svázané s některou politickou stranou. Můj pohled na rozdělení First Tuesday CZ z února 2004 si ostatně můžete přečíst najdete na http://www.park.cz/proc_se_first_tuesday_cz_rozdelilo_ale_nerozpadlo
Dodávám, že náš FIRST Innovation Park také stále funguje a daří se mu docela dobře, i když rozsah našeho záběru a aktivit je samozřejmě menší a pro média méně viditelný. A jsem upřímně rád, že TUESDAY Business Network úspěšně pokračuje i pod novým majitelem.
> slouzi-li dneska VS jako priprava na dalsi karieru
Coz mi prave neprislo jako stastny vyvoj, byt chapu, ze s tim nic neudelam ;) Cely ten EU trend, ze mame mit xx% VS lidi pusobi, ze prumerny absolvent nestoji za moc a na talentovane lidi nezbyva pri vyuce cas.
> jako stari Rekove a odmitat jeji vztah k prakticke vyuzitelnosti, ale to bysme taky mohli dopadnout jako oni
Nijak se nedomnivam ze Rekove dopadli spatne - a ze bychom v prumeru dopadli nejak lepe, co se civilizovanosti tyce, o tom si iluze taky nedelam.
> nechat dalsi parni stroj jenom na papire :)
Ja nediskutuji o technologicke vyrobe, jenom si myslim, ze je lepsi udrzet obchodnickou cinnost mimo pudu VS.
To je samozrejme relevantni nahled, ovsem slouzi-li dneska VS jako priprava na dalsi karieru, je otazka, jak dobre svoji ulohu plni, kdyz typicky absolvent o praxi nevi casto vubec nic.
Samozrejme bysme mohli na vedu nahlizet i jako stari Rekove a odmitat jeji vztah k prakticke vyuzitelnosti, ale to bysme taky mohli dopadnout jako oni a nechat dalsi parni stroj jenom na papire :)
Osobne si myslim, ze to bude siti lidi, kteri zde ziji a tvori. Do kancelare Facebooku to mate par bloku, to same pak do jinych firem. Je zde 1000x vice podnikatelu, kteri se mohou denne setkavat na vecircich, networkovat probirat nove napady a domlouvat obchody. Je zde spousta penez, ktere vetsinou nikdo nebude jen tak investovat do firmy na druhe strane oceanu. Je zde velke mnozstvi talentovanych lidi a kultura prace odlisna od CR. To je velke mnozstvi malych duvodu, ktere pak hraji celkove pro SFO.
Spise je prave velka deviza universit, ze jim chybi komercni mysleni.
Takovyhle predmet ma mozna uplatneni na VSE, ale jinak bych rekl, ze je to prave tlupa komercne premyslivych lidi, ktery z univerzitniho prostoru delaji Plzenska prava. Odtrzenost od "reality" (rozumej komercnich starosti) je prave to, co teto civilizaci umoznilo stvorit vedu a drzet kulturni rozvoj lidi.