Musim se smat! Pouzivam par roku ubuntu a momentalne musim konstatovat, ze co se tyka kodeku a multimedii, tak je na tom lepe, nez cely Windows Vista. Nehlede na to, ze Media player STALE neumi spravne prehrat MPEG2 stream, ktery ma v sobe "chybu" zpusobenou treba nekvalitnim signalem DVB-T vysilani. Kdyz srovnam Rhytmbox s media player, tak media player je naprosto user unfriendly a co se tyka open source... Treba takovej Tom boy na windows? neni! A takovych aplikaci je mnohem vic. A kdyz se clovek podiva smerem programatora, tak pokud neni zarytej ceckar, tak proste Windows jako prostredi pro programovani je naprosto nevhodne.
opravdu nevím, co Vás na tom baví. S trollem se diskutuje, troll se prostě ignoruje. Že RH je PR M$ ví každý, jemu prostě nevysvětlíte, že existuje něco jiného než produkty M$ a že můžou být i dobré. Osobně jsem XP smazal již před dlouhou dobou a jejich legální CD používám jako podšálek. Někomu ale vyhovují a já mu to neberu. Každý má možnost volby.
Tak ten gimp napr. neumi pracovat ve CMYKu. Zrovna dneska je to pro me neprekonatelny problem, nezbyva mi nez jet v RGB a nakonec na jinem pocitaci ve woknech udelat konverzi. Mezi nami, i linux ma sve mouchy a muze se poradne prodrazit (pokud pocitame cas venovany sprave), za to ale nabizi nejake ty vyhody. Nejlepsi se mi nakonec jevi linux+vmplayer.
DirectX 10 CrossFire ani SLI ve Windows Vista nefungovali (Windows Vista zkrátka nepředává požadavky ovladače na renderování scény sekundární grafice.) http://www.cdr.cz/a/22272
"Nastavení přístupových práv - IMHO ve Windows velmi dobré, nevím ovšem, jestli už se někam posunulo to hrozně nedostatečné tříbitové oprávnění pro user/group/everyone."
Existují rozšířená přístupová práva pomocí jiných softwarů + věci jak AppArmor a SELinux
Přesně tak! Také jsem si pořídil (já blb) OEM verzi legálně a jak jsem dopadl?!? Placka mi leží v šuplíku, protože je nepoužitelná! Napřed jsem se od WGA dozvěděl, že jde o nelegální kopii a když jsem ji zkusil před několika týdny cvičně nainstalovat, nebylo možno ji přes Net aktivovat! Takový produkt je i zadarmo drahý. Takže jsem si sehnal Corp. Edition, čímž jsem se nutnosti aktivace zbavil. A stejně počítám s tím, že se časem zbavím widlí úplně, protože Linux se mi jeví jako mnohem lepší O. S. Prostě Mrkvosoft (a jeho dealery) musíme hladit a hladit, až je úplně vyhladíme.
Máš pravdu. Pro Widlácké zabedněnce jsou Linuxové aplikace opravdu na první pokus nepoužitelné. (Mohu potvrdit z vlastní praxe). Jinak řečeno: Jde to, ale dře to. Jenže pokud člověk není zabedněný, nebo předpojatý, a má k dispozici dobrého rádce, nebo kvalitní manuál, tak Linux časem rozchodí. Nejhorší je právě to, zbavit se zažité windowsovské rutiny a naučit se orientovat v jiných názvech SW. Mandrivu jsem nainstaloval minulý týden a teď si ji oťukávám, zatím sice nesměle, ale s radostí zjišťuji, že je to úplně o něčem jiném a že je to lepší a svižnější. Největší problémy jsou paradoxně právě s aplikacemi, které existují i pod Win, protože linuxové verze FF, Thunderbirdu a O. O. org jsou trochu jiné, než widlácké. A osobně považuji nákup Visty za vyhazování peněz!
= "do Linuxu neděláš" - naopak, dělám, na mém http://radekhulan.cz/ webu je o SUSE, Fedora či Ubuntu kolem stovky článků. =
Hmmm, bohuzel kvantita nic nerika o kvalite. Ale asi to u tebe takhle bude se vsim. Vista zabira vic GB na disku, potrebuje silnejsi pocitac a proto musi byt rozhodne lepsi nez WinXP a Linux. Ale bohuzel, tak to neni. Jeden kvalitni clanek o linuxu nenahradis stovkou spatnych clanku. A kdyz ty znalosti nemas, tak proste kvalitni clanek nenapises. Neznalost muzes okecat jako nejakej dealer pred neznalym clovekem, ale ne pred odbornikem:)
"Z těch balíčků jsou 90% různé knihovny, a zbytek 9.99% je nepoužitelný balast.. To 0.01% je Firefox a OpenOffice a Evolution."
Eee, no, diky, to uz staci, myslim, ze jsi presvedcil uz vsechny, a timhly jsi presvedcil i ty, co jeste po prvni hlasce verili, ze s linuxem delas:) Jenom abych te teda trosku poucil, jak je to v Gentoo:
celkem 12379 balicku
z toho je v kategorii "*lib*" nebo v nazvu ma "*lib*" 1157 (cca 10%)
Samozrejme vsechno ostatni nejsou super aplikace, ale je mezi nima dost normalnich aplikaci a her. Takze tvoje procentualni vyjadreni nesedi ani vzdalene, proste jsou uplne mimo, stejne jako ty. Sorry, ale lhat ti nebudu.
Debian je na tom trosku jinak, celkovej pocet balicku mam v etchi 20872 (samozrejme neco jsou virtualni balicky, nektery aplikace muzou mit vic balicku jen s text verzi nebo i s X verzi, ale porad je to hodne velky cislo). Celkem jsem nasel 6284 balicku s textem "lib" v nazvu, coz je pouze 25%, cili zase zbyva 75% na aplikace a kdybych rekl, ze 2/3 budou obyc textove programy, tak porad zbyva kolem 25% (5000 balicku) na graficke programy.
mimochodem, ted jsi prihodil jeste evolution. Zkus se jeste zamyslet, treba toho pak prihodis jeste vic a zjistis sam, ze jsi rekl blbost:)
Já také nejsem uhrovitý pubescent, pro nějž je cena času nulová a proto při ceně 5.000Kč za hodinu mé práce nemám čas tlachat na diskuzních fórech ani tam nedostávám bany za své stupidní příspěvky. Já jsem prostě magistr na úrovni!
"do Linuxu neděláš" - naopak, dělám, na mém http://radekhulan.cz/ webu je o SUSE, Fedora či Ubuntu kolem stovky článků. Denně používám Vista i Linux (virtualizovaně přes VMware).
Ale nejsem uhrovitý pubescent, pro nějž cena času je nulová, a proto používám to nejlepší co existuje v oblasti OS, tedy Vista x64.
1. mplayer: kazdemu prehravaci neco chybi, ale to ze pod Linuxem neni kvalitni prehravac videa, ktery by nemel problem s kodeky, proste neni pravda
2. synchronizace meho telefonu v Linuxu pres Bluetooth + gammu fungovala podstatne lepe nez pod Windows s originalnim SW od Nokie. Pripojeni na Internet take. Tudiz i tento argument je pochybny.
3. neni BindView komercni? Kazdopadne ani ten, ani Handle (diky za tip) neni ve Windows standardne a musi se doinstalovavat, stejne jako spousta dalsich "zakladnich" veci, ktere jsou v kazde L. distribuci
4. VNC je v Lin take, ale Win nejde spravovat pres SSH, coz dost chybi napr. pri praci pres pomale/vytizene linky.
5. nastaveni pres prikazovou radku - nerikam ze to nejde, ale: a) skoro nikdo to neumi b) je to daleko slozitejsi nez editace/zaloha/obnova/prohledavani unixovych textovych konfiguracnich souboru. Jak udelate napr. zalohu/obnovu cele HW konfigurace pro reinstall systemu ?
6. nastaveni pristupu k souborum je srovnatelne (oba systemy umi ACL) (ovsem napr. v XP home to neudelate bez dodatecneho SW), ale v nastaveni pristupu k HW nebo v moznostech jednotlivych programu (a la Lin + GrSec) mi prijde jednoznacne lepsi Linux
7. viry+malware: svadejte si to na co chcete, realita je takova, ze se virum+malware na Win dari, a i ty dobre nastavene systemy potrebuji doinstalovat komercni antivirus, ktery ale stejne nepokryje vsechna rizika. A zabezpeceni ve Win rozhodne nelze nastavit lepe nez v Linuxu.
"Na Linuxu člověk spustí OpenOffice a Firefox, ale tím to končí. "
hmmm, nevim, debian ma kolem 18000 balicku, gentoo mi naslo asi 12379 balicku. Kdyz budu brat ten debian, ktery ma 3 plna DVD programu, takze co ma Windows? Jo, mozna kdyz si prikopis dalsi programy, tak dosahnes nekolika procet poctu Debianu. Jinak asi jsi to nezaregistroval, ale OOo a FF to nekonci, ale na Linuxu existuji dalsi programy pro napojeni na telefon, hry, ruzne graficke editory, prehravace videa a kodeky a spousta dalsich utilit, ktery mas v zakladnim systemu a nemusis to nikde lovit na inet (s rizikem, ze bys chytnul vira/worma/trojana). Ale jasne, chapu, do linuxu nedelas, pouze jsi nekoho od M$ slysel pred 15 lety rikat, ze linux nic neumi, tak to jenom opakujes:)
BTW: Ze Office 2007 a dalsi komercni programy, jak pises, nebezi na Linuxu je problem autoru tech programu. A naopak vyhoda GNU/GPL je, ze si je muze kdokoliv prelozit na jakykoliv system:)
Obávám se, že tohle je zrovna ta výjimka potvrzující pravidlo - musím dát za pravdu spíš panu RH. V podstatě všechno, co jste napsal, je buď nepravdivé, zavádějící nebo potvrzuje pravdivost toho, co napsal:
- MPlayer sice přehraje skoro všechno, ale jednak mu spousta (IMHO užitečné) funkčnosti chybí a druhak je plně použitelný i pod Windows.
- Jestli je lepší MS Office nebo Open Office si netroufám posuzovat, mě se nelíbí ani jeden. Obdobně si netroufnu posuzovat GIMP vs Photoshop, pro moje účely (scan, rotace, ořez, uložit) mi stačí skoro cokoliv; program, u kterého jsem nakoec skončil, jsem si vybral primárně podle toho, jak pohodlně se mi s ním pracuje, což je ovšem ryze subjektivní preference.
- Telefonem se pravděpodobně myslí propojení mobilu a počítače, např. za účelem synchronizace a zálohování. Já to nepoužívám, protože můj mobil to neumí a i kdyby uměl, tak nevlastním MS Outlook, na který je většina synchronizačních ástrojů navázaná, ale používal bych to rád.
- Strace - BindView
- LSOF - Handle (od SysInternals)
- vzdálená správa - mám za to, že domény toho umožňují sakra hodně, ale nepohybuji se v tom, takže to neznám detailně; každopádně tu vždycky je VNC nebo něco podobného, že...
- nastavení přes příkazovou řádku - možná byste se divil, co všechno přes ni jde udělat
- automatické zálohování - tak třeba právě prostředky příkazové řádky to uděláte celkem bez problému, sám si takhle dělám každou noc zálohy všeho důležitého...
- Nastavení přístupových práv - IMHO ve Windows velmi dobré, nevím ovšem, jestli už se někam posunulo to hrozně nedostatečné tříbitové oprávnění pro user/group/everyone.
- Napadání viry je dáno v první řadě rozšířením mezi běžnou populací - tvůrce virů dá vždycky přednost systému, který používají miliony neznalých uživatelů před systémem, kde takových uživatelů jsou možná tisíce. Zabezpečit Windows (včetně XP) lze v podstatě srovnatelně s linuxy, pokud ne lépe, jen to málokdo umí.
Video je spis obracene - Linux + mplayer prehraje prakticky vsechno, do Windows se museji instalovat kodeky a dalsi aplikace, ktere clovek casto nemuze najit.
Office 2007 mi prijde horsi nez OpenOffice. A jeste za to platit? Ne, diky.
Drahy Photoshop? Co neudelam v Gimpu (krom veci typu priprava nekterych exotictejsich barevnych prostoru pro specialni tiskove stroje)?
Telefon? To jako emulace modemu? Tak to opravdu v Linuxu neni, on to jeste nekdo pouziva?
Jedine co mi chybi jsou hry.
Naopak ve Windows chybi slusny prepinac desktopu, nektere systemove nastroje typu strace nebo lsof, podpora souborovych systemu, free vypalovaci programy. Pokrocilejsi nastaveni site ve Windows nejde. Moznosti vzdalene spravy velmi omezene. Nastaveni pres prikazovou radku prakticky nejde, automaticky zalohovat/obnovovat systemova nastaveni take ne. Moznost nastaveni pristupovych prav se sice lepsi, ale porad to je o dost horsi nez Unix pred deseti lety. Krom toho jsou Windows napadane viry a malwarem. Nepocitaje v to zminene "protipiratske" opatreni, ktera ve Windows neustale komplikuji zivot radnym uzivatelum. A takhle by slo pokracovat jeste hodne dlouho...
Člověka omezují jiné věci a ti co mají počítač na práci případně co jim je dán počítač jako pracovní nástroj se ani omezovat nemusí.
Nevidím sebemenší důvod, proč by operátor callcentra měl mít možnost pouštět ty skvělé komercní programy
Nebudou. Na Linuxu člověk spustí OpenOffice a Firefox, ale tím to končí. Bude mu chybět Office 2007, napojení na telefon, hry, Photoshop, kvalitní přehrávač videa (a kodeky) a milión dalších věcí.
Instalací čehokoliv jiného než Windows se člověk omezuje, protože veškeré open-source programy z Linuxu běží i na Windows, ale skvělé komerční programy z Windows na Linuxu ne (hnusné a bugové Wine se opravdu nepočítá).