Pane Ráczi, pěkná reklama, jen co je pravda, ale aspoň budete mít bohatší Vánoce :-) Proč ten převaděč nevybudovaly ČRa? Možná proto, že by reagovaly málo pružně, než ta firma. Ale těm lidem asi nezbude nic jiného, než Vám udělat kšeft.
ČRa by ho vybudovaly zadarmo? On by ho taky musel někdo zaplatit.
Jedinou vadu na kráse vidím v tom, že současná legislativa televizní stanice nenutí vysílat také přes satelit. To znamená, že se pan Dvořák zejtra špatně vyspí a stáhne Novu ze všech satelitních platforem a nikdo s tím nic nenaděla. Jak narůstá penetrace satelitního příjmu, tak je to čím dál větší utopie, že to nějaká televize udělá, ale vyloučit to nelze. Je to ale spíš práce pro politiky, aby vymyslely nějakou tu "národní satelitní platformu".
PS: Slovo "nejoptimálnější" je pěkný jazykový nesmysl...
prikazovat televizim vysilat prostrednictvim druzice je besmysl. Bylo by to pouze nekala podpora a zvyhodnovani jedne platformy pred deruhou. Tak jako NOE nikdo nenuti byt v terestrialu, tak by nikdo nemel Nohu nutit byt na obezne draze. Berte uvedene stanice jako priklad.
přestavba na digitál několik mega? No když už utratili 4 mega za samotný vysílač, mohli ještě klidně pár let vysílat postaru v analogu (zdroj signálu by asi nebyl problém). Ale poměr obyvatel kterým by stačil analog neznám, takže je možná efektivnější individuální satelit ...
Presne tak, taky se mi to nezda.
Jednokanalovy opakovac DVB-T (3W PA) pro lokalni dokryti obce od Axellwireless je za 400000,- Kc + antenni system za 150000,- Kc + prace neni nekolik milionu korun.
Nebo misto Svedu to vzit od Pardubickeho RCD...krabice (2W PA) je asi za 340kKc + antenni system.
Samozrejme linearni repeatery 4x (pro 4 MUXy), ale vysilaci ant muze byt jen jedna pres quadplexer.
Kazdopadne cena by nemela presahnout 3000000,- Kc.
BTW: Provozuju v ulici taky neco jako opakovac. Jsme ve svahu a domy pode mnou jsou bez signalu, tak jsem pokusne signal z prijmaci anteny nahulil vykonovym zesilovacem, nejaka ta propust pro kvuli srackam okolo a vyzaruju to malou 3elm yaginou navrzenou v yagi optimizeru. Podminka je, ze se RX a TX anteny nesmi slyset, jinak se to rozhouka :-) Zkousel jsem proto i na TX zmenit polarizaci, ale to se mi neosvedcilo, pac u lidi, co meli nepatrne zbytky puvodniho signalu, tak se jim to odecetlo. Pri stejne polarizaci je vse ok. Synchronizace asi neni nutna, nebot predpokladam ze na tech par metru nebude posun tak velky aby to STB nezvladl.
Ano, to je dost presne. Navic se nemohu zbavit dojmu, ze prevadec, nebo jeho technicke vybaveni, by stejne brzy doslouzil i kdyby se zadny analog nevypinal a provozujici firma se tak velmi snadno (zadarmo) vzda odpovednosti za jeho dalsi provoz (poruch vlivem starnuti pochopitelne bude pribyvat). Predpokladam, ze ji slo hlavne o zaplaceni puvodni jenorazove investice castka za udrzbu uz ji "nevytrhne". Zaroven mam obavu, ze si firma Radioport chce prilepsit na dodavkach sat. kompletu, coz muze zajistit uplne kdokoli. Obec by si mela nechat nejprve udelat odhad ceny upravy jeste od jinych firem. Pokud cely prevadec vysel na 4 miliony Kc, upravit ho na prevadec dvou DVB-T multiplexu (to by nejspis vetsine divalu stacilo), bych videl spis na nekolik malo stovek tisic. Pokud se ovsem neni v dezolatnim stavu, za coz ovsem digital nemuze.
Co se tyce rozhodnuti zda ukoncit nebo upravit (ovsem za mnohem realnejsi castku nez je v clanku naznaceno), nejspravnejsi by bylo provest regionalni hlasovani. Nepochybuji o tom, ze radni na satelitni vybaveni maji, ale precejen by bylo lepsi se zeptat vsech. Pochopitelne s vysvetlenim vsech pro a proti (postavit mene penez v rozpoctu obce proti vyssim domacim nakladum na slozitejsi prijem TV).
Jeste poznamka: Mozna by stalo za to podivat se znovu na presne zneni smlouvy mezi obci a firmou Radioport, jestli tam vubec neco o nutnych jednorazovych investicich od obce je. Pokud ne, obec to nemusi vubec zajimat. Je zalezitosti firmy jak si se zajistenim sluzby, k jiz ji vaze smlouva, poradi. Tak by asi postupovala kazda obec, pokud tam ovsem nefiguruji nejake dalsi "nadstandardni" vztahy, ze... :-)
Jestliže si obyvatelé z měst platí náklady a provoz na domovní STA nebo kabelovou TV, proč by totéž (v jejich případě převaděč, opakovač) nemohli obyvatelé dané oblasti ? Že by to bylo drahé ? Jistě, ale pak vlastní satelitní přijímač je to nejlepší řešení.
V tomto tématu mne napadá několik samostatných otázek. Je jasné, že mezinárodně koordinované DVB-T vysílače mají předpokládaný přeshraniční přesah, související s vyzařovacím diagramem anténního systému a výkonem vysílače. Proč je Vraní vrch směrem na západ tak výrazně omezen, že nepokrývá dostatečně ani blízké okolí, moc nechápu. Jistě bude vysílání z Krašova a Chebu v některých oblastech Německa dostupnější a silnější, než z VV. Chápal bych VV jako dočasný experiment, ale po spuštění hlavních vysílačů už snad není nutné jeho vysílání i na českém území uměle omezovat.
Nevím podle jakého klíče ČRa bude vybírat ty desetiny procent českého území, které nemusí svým signálem regulerně pokrývat. Proč připouští, že bude po testech budovat někde i opakovače, ale pokrytí z VV v příhraničí nebude zlepšovat? Přitom by zde byly náklady minimální, pravděpodobně jen jiná nebo větší konfigurace anténního systému.
Nebudu komentovat nákladnost digitální přestavby vykrývače v České Kubici. Jen si nedovedu představit odbornou způsobilost místního zastupitelstva v této záležitosti, případně velikost jeho vlivu na státní a regionální úřady státní správy. Nápad, řešit problémy svých obyvatel individuálním satelitním příjmem mi také připadá zcestný. Obec sice ušetří, ale tradiční i současný folklor místních stavení bude na dlouho vyparáděn lesem parabol. Pochybuji, že obec dokáže své obyvatele rozumně poučit o vhodných metodách satelitního příjmu tak, aby náklady a technická řešení byly rozumné a racionální. Pokud to vezmou metodou slevových akcí na satelitní komplety, těžko se najdou tací, kteří, pro vícenásobný příjem v domácnosti a nebo společný příjem blízkých sousedů, budou situaci řešit úsporně a technologicky optimálně.
Osobně nemám nic proti DVB-S, ale kromě nadstandardní nabídky programů by to mělo být řešení příjmu základního TV vysílání jen pro vyjímečná místa, kde jiné druhy příjmu nejsou technicky nebo ekonomicky možné. To se ale podle mne České Kubice netýká.
Možná se pro některé sousedy situace po spuštění Krašova zlepší, ale já osobně bych se satelitem zatím ten rok nespěchal a počkal si podobně jako třeba Moravané na dokončení digitalizace v regionu.
Samozřejmě uznávám argument, že výhody STA a kabelovek jsou také placené, proto ať platí i diváci v České Kubici. Jen ať to jsou smysluplně vynaložené náklady a ne platit něco, co se někomu nyní zdá nejjednodušší.
FOLMAVA-Česká Kubice,32.kanál,horizontální polarizace,TV PRIMA TELEVIZE,nadmořská výška+ výška antén 580+12,ERP 12W.
Na tomto převaděči není ČT1,ČT2 a TV NOVA.Nevidím problém,proč by se tam nedostal DVB-T signál MUXU 1 a MUXU 2.
"Na základě rozhodnutí zastupitelstva České Kubice - obce, která se skládá ze tří částí - Česká Kubice, Folmava a Spálenec, nebude již obecní úřad hradit údržbu a provoz místního televizního převaděče".
Je vidět,že zastupitelstvo České Kubice je při smyslech,a proto nechce dotovat místní analogový převaděč,když tam bude příjem DVB-T z Krašova,popřípadě v další etapě ze Svatoboru.
No, my máme také v ML na hotelu Monty a jejím dokrývači talíř na příjem ČT2, která nemá šanci se sem jinak luftem dostat. Vypadá to docela legračně, vysílač s parabolou :-)))
po faktických parametrech toho převaděče. Podle všeho se totiž jedná pouze o převaděč Prima TV na k32. Ostatní programy na něm nejsou. Pokud se tedy nemýlím, pak by neměl být problém přijímat DVB-T přímo z Krašova. Z tohoto pohledu není provoz toho převaděče potřebný. V okamžiku kdy na Krašově zapnou síť 1 a 2, tak na tom budou obyvatelé České Kubice lépe než dnes.
Take se me zda, ze clanek je trosku zavadejici, ovsem na druhou stranu je tato lokalita prijmove dosti problematicka, signal z krasova je odstinen hrebeny Ceskeho lesa.
Také mám ten pocit, že serióznost toho článku poněkud kulhá. Vzniklý pseudoproblém totiž sází na nevědomost a neznalost obyvatel, kterých se to týká. Pokud totiž dané území opravdu nebude pokryté použitelným signálem, pak je nanejvýš pravděpodobné, že situace bude řešena podobně jako v Nemanicích. Z článku je naprosto jasné, že ani obecní zastupitelé nemají v dané problematice jasno. V každém případě ovšem vidím problém i v tom, že firma provozující daný převaděč nemá zájem na kvalitní spolupráci. Ten repeter by tam totiž mohli postavit právě oni. Požadovaná suma je ovšem naprosto nehorázná, nedivím se tedy, že obec nemá zájem o další spolupráci. Už ten současný převaděč je totálně předražený.
S tím je dle mého názoru nutno v éře digitalizace počítat, že v obcích, které budou DVB-T signálem pokryté jen částečně, se nebudou provozovat dokrývače, když je ekonomičtější, aby si těch pár domů, které jsou někde v dolíku a proto bez signálu, pořídilo satelit. Osobně mám za to, že k venkovskému stavení ve 21. století satelitní parabola prostě patří, zejména proto, že některé muxy budou pokrývat pouze větší města a jejich okolí a kdo bude chtít plnou nabídku českých FTA programů, stejně si v příhraničních oblastech či v údolích mezi kopci satelit bude muset pořídit.
Ty lidé tam přece už dávno museli přijímat ČT1,ČT2 a TV NOVU,než se rozvinulo DVB-S.To by tam byl už dávno převaděč,kdyby nešel Krašov,či Svatobor,nebo Barák.
Je asi pravda,že tam bylo dříve pohraniční pásmo.
Je to trochu divné, že soukromá firma dává ruce pryč od pozemního vysílání. Jestli za tím společně s radními není prodloužená ruka lobistů DVB-S, kteří se snaží vytěžit pro sebe z nynějších problémů DVB-T v dané lokalitě.
Proč se zde pořád spekuluje?! Převaděč v České Kubici vysílá analogové programy ČT1, ČT2 (s piktogramem), Novu a Primu! Na jakých kanálech přesně nevím, není to vůbec podstatné. Podstatné je to, že v této lokalitě signál z Vraního vrchu není vůbec, občas některá chalupa chytně Krašov (těm nabízím pozemní set-top-box) Ostatní kupují houfně satelitní komplety a vůbec se jim nedivím. Takový komplet pro 2 družice s neomezenou kartou nabízím pod 5 tis.Kč - což je už směšná částka a každý druhý si to může dovolit. Vesnice v našem příhraničí budou používat satelitní příjem - o tom nelze diskutovat. Je to nejrychlejší a zároveň nejlevnější řešení pro takovéto problematické obce. Starostové a zastupitelstva obcí nemají takové informace aby sami mohli rozhodnout, proto rozhodli tak, jak jim firma Radioport poradila. Je evidentní, že stávající analogové 4 programy by stejně lidem nestačily. Těším se na nějaký podobný článek zase z jiného okraje naší vlasti :-)
Pane Raczi, nic ve zlém, obecně Vás dlouhodobě morálně podporuji a Vašemu podnikání a hlavně místní DVB osvětě fandím. Ale napadá mne kacířská otázka. Pokud je pro Vaše klienty akceptovatelná cena za nový satelitní komplet, očekávám, že i v minulosti měli dostatek prostředků na nákup další zbytné techniky v TV oblasti, jako videa a DVD přehrávače nebo dokonce rekordéry. Proto si troufám tipovat, že mnoho domácností na Domažlicku vlastní a dosud smysluplně používalo další TV a něco na nahrávání. Co jim dnes nabídnete jako plnohodnotnou náhradu? Zejména potom, co jim satelity nabídku mnohonásobně rozšířily. Také požadavky na to, moci si něco zajímavého nahrát, když se koukám na něco jiného, se spíše budou zvyšovat. Tento fenomén si Vaši diváci uvědomují, Vy sám je na to iniciativně upozorňujete? A nebo v prvním okouzlení z kvality a množství programů jsou v takovém šoku, že s výše uvedenými požadavky přicházejí až později, když zjistí, že jim jejich videa a rekordéry samostatně nefungují? Jak to potom řešíte, co jim nabízíte a za kolik? Není to provokativní otázka, jen zájem o to, jak se s touto situací vyrovnává standardní divák.
Standardni divak, ma pane Pametniku, jednu televizi v obyvaku, DVD prehravac ktery krmi DVDecky za pedesat korun z trafiky, zaprasene VHS video ze starych casu, ktere uz rok nikdo nezapnul a mozna jednu dalsi televizi v loznici nebo detskem pokoji.
Nevim z ceho plynou vase predstavy o tom ze plnohodnotna nahrada musi nutne byt schopna nakrmit s konstatnimi naklady neomezeny pocet prijimacich bodu. A i kdyby, proc by to mela byt zrovna starost pana Racze? Ten nabizi pochopitelne to, co ma v tuto chvili nejlepsi pomer cena/vykon.
Většina lidí má video nebo DVD rekordér na kterém se nahrává jiný program než běží na obrazovce. Například když běží sport, tak ostatní kanály nepřestanou vysílat. Občas se zajímavé pořady i překrývají. Nehledě že celá domácnost se těžko domluví na jednom programy, obzvlášt když budou moci vybírat z desítek dalších.
Jiste ze mam. Upravit (velmi setrne, zadne miliony) prevadec na DVB-T. K cemu je vubec ten slavny digitalizacni fond, kdyz ne k investicnim akcim tohoto druhu?
Jak ho muzu upravit? Neni muj. Pokud by byl, a pokud neni vysilac a jeho antenni system v dezolatnim stavu (Radioport jiste nebral celou dobu penize za nic a vysilac radne udrzoval), nebyl by to samozrejme zadny problem. Za tech 140 tisic rocne (i bez pomniku).
Pak je pomerne velkohube prsit se ze mam lepsi reseni (kdyz mi ovsem tu podstatnou cast zrealizuji jini, ze). Nechte to na mistnich, at si o svych penezich rozhodnou sami...
Do toho jste me ovsem typickou "novackou" manipulaci natlacil. S posledni vetou ale naprosto souhlasim. Jsem jednoznacne pro mistni referendum a take jsem to tu nekolikrat rekl. Jen velmi pochybuji o tom, ze odhad ceny upravy je realisticky (a jak to tady tak ctu, nejsem sam). Chtelo by to nejaky objektivnejsi odhad nakladu a posoudit jak se to promitne do rozpoctu obce. Zaroven vysvetlit jak se promitne do domacich rozpoctu, pokud uprava prevadece provedena nebude. Proste poskytnout uplne a objektivni informace. Neni nic jednodussiho.
Defakto je to tak, jak píše pan AAA níže. Lidem už říkám dávno, že skončila éra možnosti sledovat něco jiného, než-li nahrávám. Lidé to vesměs řeší tak, že nahrávají pořad a na jiný se dívají na jiné televizi doma. Nejběžnější jsou 2 x TV v domácnostech. Celkem takovým lidem závidím, že mají tolik volného času. Samozřejmě až skončí ŕa videorekordérů (vidím to tak do 2 let), budou mít DVD rekordéry standardně osazené DVB-T tunery a problém vyřeší. Momentálně je to takto: v drtivé míře si lidé kupují standardní sat.komplet pro 1 TV v obýváku a k té druhé a třetí TV doma si pořídí levný pozemní set-top-box.
Pane Ráczi, děkuji za Vaši odpověď, tu poznámku od AAA nehodlám komentovat. Vraťme se ale k hlavnímu tématu a to je alternativní TV příjem v České Kubici. Až na vyjímky, jak sám uvádíte, tam DVB-T nezachytí a proto jim STB pro další TV, videa a DVD rekordéry i s digitálním tunerem, nepomůžou. Buď jim tedy zbyde v domácnosti jen jeden TV s možností aktuálního příjmu přes satelit, nebo si musí připlatit za další satelitní příjem. Tím jsou ovšem komfort a běžné divácké zvyky zásadně omezeny, nebo za podstatně jiné investiční i provozní náklady. Tento fakt si uvědomují i místní zastupitelé a jejich voliči?
Pane Ráczi. Vaše tvrzení o počtu vysílaných programů z výše uvedeného převaděče má jednu zásadní mezeru. ČTÚ eviduje pouze jeden kanál přidělený této pozici. Tím kanálem je k32 pro Prima TV. Žádný další kanál v databázi ČTÚ pro tento převaděč přidělený není. Pokud nejste tedy schopen nějakým způsobem doložit faktický stav věcí, pak nemá smysl o tomto problému vůbec diskutovat. Z mého pohledu tam žádný další kanál není. Pokud by tam totiž byl, pak by ČRa ve spolupráci s uživatelem příslušného MPXu pokrytí dořešily. Víc k tomu nemám co říci. Enik.
Tak jsem našel ještě jednu informaci ohledně převaděče v České Kubici. Podle katalogu firmy TEROZ by na tomto převaděči měly být tři programy: ČT1, ČT2 a PRIMA TV. ČT1 na k39, ČT2 na k46 a PRIMA TV na k32. U programů ČT ovšem není údaj o primárním signálu. Ani za pomocí těchto údajů jsem ale nenašel parametry těchto převaděčů v databázi ČTÚ, takže nevím kde je pravda.
Naprostý souhlas. Já se nedivím nejen těm lidem ale ani těm radním. Ty peníze které by stála rekonstrukce toho převaděče na DVB-T bych raději použil třeba na opravu chodníků nebo vybudování kanalizace. Určitě by to byla rozumnější investice.
Bydlím ve Vyškově (na Moravě), tedy mezi Drahanskou vrchovinou na severozápadě a Chřiby na jihovýchodě.
Bez přímé viditelnosti do Brna (cca 25 km) si o pozemním digitálním příjmu můžu zatím nechat zdát.
A zdání nekončí.
Zdá se mi, že odborníci na vyškovském městkém úřadě upřednostňují kabelovou televizi.
Tu ale neupřednostňuji já, přestože ji mám, protože jí je pojem kvalita vlastní asi jako prodejci poškrábaných filmových DVD - stačí se podívat na kanál ČT24, poskytovaný cestou UPC: Obraz je ořezaný a plný šumu.
Cesta, kterou jsem si vybral, je sice na začátku dražší. Pokud si ale vyčíslím takzvané TCO, neboli "total costs of ovnership", česky "absolutní náklady na vlastnictví", tak v horizontu pěti let mě satelitní vysílání vyjde levněji:
1. Kabelová digitální TV - 300 Kč za měsíc, 3600 Kč za rok, 7200 Kč za 2 roky, 10800 Kč za 3 roky, 14400 Kč za 4 roky, atd.
Satelitní komplet s Cryptoworks nás před 2 roky stál 8000 Kč.
Koupím si další přijímač, asi Topfield TF6000 CR = 2200 Kč, a kartu SKY-LINK (STV1+2) = 2000 Kč a kartu CzechLink = 2000 Kč, dohromady 14.200 Kč,
tzn. za 4 roky mám splacené náklady.
Protože mám HDD rekordér a DVD-rekordér, tak
Na HDTV, konkrétně na "neplacenou HDTV" v českých vodách moc nevěřím.
Současné zápolení na poli (elektromagnetickém, jak jinak) digitální TV vidím snahu všech zúčastněných co nejvíce očesat hrušky se stromu ve svůj prospěch.
Nachytáme je přitom "na hruškách?"
Česká Kubice se o to pokouší a já se přidávám s modifikovaným heslem "TELEVIZNÍ PROLETÁŘI VŠECH ZEMÍ, SPOJTE SE."
Po spuštění Kojálu nebude ve Vyškově problém s příjmem DVB-T.
Jinak ten výpočet neuvažuje s drobným detailem, nikdo dnes neví v jaké kompresi se bude vysílat za 4 roky a taky náklady na aktivaci HD kanálů ze satelitu podle vzoru Novy.
Já na Tvém místě Štěpáne bych si ale tak jistý rozhodně nebyl. Čtyři roky je v tomto oboru dost dlouhá doba. Pokud si myslíš, že H264 je poslední kompresní algoritmus, který je možné vymyslet, tak to se jistě hluboce mylíš.
Občas mám temné podezření, že za čtyři roky budou příslušné instituce coby nejpalčivější problém řešit to, jak přesvědčit Novu, aby do 31.12. opustila analogové frekvence. :-(
TO JE PŘESNĚ TO, V ČEM VIDÍM PROBLÉM. JAKÉ SE ZVOLÍ ARGUMENTY - mám k tomu osobní zkušenost.
Přišel k nám zástupce UPC, a že nám jdou vypnout analog a zapnout digitál. Stojíc na balkóně u satelitního talíře jsem se zeptal proč a poklepal na satelitní talíř
K důvodům přesvědčování agentů kabelového UPC k přechodu z analogu na digitál snad není nutno nic dodávat. Jejich náznaky toho, že analog bude funkční sotva do konce tohoto roku nejen odporuje nedávným prohlášením jejich nejvyššího manamegentu, ale riziko úbytku abonentů je tak velké, že si ho normálně podnikající firma nemůže dovolit.
Ale argumenty pro a proti v kauze vykrývač/opakovač DVB-T versus DVB-S nejsou pro občany České Kubice až tak křišťálově průzračné. Příznivci jedné či druhé platformy si vždy najdou své pro a proti. Od zjednodušení, že jedna pěkná parabola nahradí monstrózní soustavu mnoha dlouhých a nápadných antén pro příjem DVB-T z mnoha směrů až po argument, že několik STB pro DVB-T za pár stovek vyřeší digitalizaci pro celou domácnost na dlouhá léta a bez dalších nákladů. Osobně mám možnost příjmu všech 3 MUXů z DVB-T, kabelovky UPC i provozuji satelitní přijímač s prázdnými CI sloty a parabolou na rotátoru. Obyvatelé ČK tuto možnost nemají a sotva někdy budou mít, ale já bych si jim troufl radit, jak nastalou situaci řešit, až po tom, co bych se detailně seznámil se zvyky, možnostmi a potřebami každé domácnosti. Myslím, že univerzální řešení neexistuje, ale pokud to dopadne tak, jak obec oznamuje, jiná individuální řešení, než DVB-S, opravdu nejsou.
Správně :-) .
Po spuštění Kojálu.
A kdy to bude?
Na městském úřadě nevědí.
Po pročítání fór o digitální TV si dovoluji úspěšně pochybovat o tom, že to bude podle harmonogramu - osobně to tipuji na léto 2013.
Všeobecná odpověď - na digitál se přepne v okamžiku, až všechny subjekty, zahrnuté v analogovém RTV vysílání zjistí, že už na analogovém vysílání nic nevyrejžují.
Slovo "nevydělají" není na místě, protože oni chtějí "rejžovat".
O rychlosti změny způsobu komprese si taky dovoluji úspěšně pochybovat. Velmi důležitým prvkem je hudební a filmový průmysl, a spotřební průmysl:
V době MP3, OGG, FLAC, MPEG4 a DIvX - XVId - H.264 - AVCHD jdeme do krámu a kupujeme AudioCD a DVD-ROM (DD,DTS), protože výrobci nereagují nějak rychle na nové formáty.
Jestli si vysílací společnost jednou vybaví vysílací kapacity na MPEG4-H264, tak si můžeme být jisti, že v tom pojede alespoň 10 let, aby si zaplatila investici za vysílací zařízení.
To že ve Vyškově na MÚ nevědí nic o spuštění digitálního vysílání je smutné. Jinak ten kojál s muxem ČT v listopadu 2009 pojede, tomu klidně věřte. Navíc už na jaře 2009 startuje Mikulov s muxem 2 a ten budete ve Vyškově chytat bez problémů taky.
Porovnani financni stranky satelitu a kabelu je samozrejme jasne ve prospech satelitu. V clanku je jine dilema. Zda udelat upravu prevadece 3x analog na 2xDVB-T (za X desitek Kc pro Y stovek lidi) a ponechat tamnim divakum svobodnou volbu rozsireni nabidky o satelit, nebo prevadec odepsat a dat divakum satelitni prijem de facto prikazem. Mam takovy dojem, ze takove "spojovani" ve verejnem zajmu (a proti zajmum jednotlivcu) uz tu jednou bylo, ale kdo chce kam ... :-). Melo by rozhodnout mistni referendum, a to pokud mozno na zaklade nezavisleho odhadu.