Vlákno názorů k článku Česká televize dostala v Domažlicích za uši od Štěpán - Jo, klidně bych i souhlasil s tím přiložením...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 8. 2007 1:24

    Štěpán (neregistrovaný)
    Jo, klidně bych i souhlasil s tím přiložením do kamen DVB-T, i když se mě to nijak moc netýká. Mám 83-97% síly signálu (Golden Interstar) a tudíš dobrý a kvalitní příjem. I když je pravdou, že už o pár metrů vedle takových výsledků i na stejný přijímač nedosahují ani zdaleka. Je to hodně o tom si najít to nejlepší místečko pro anténu, natočit co nejlépe a chytat. Co používám na hledání takovéhoto místa? Mám přenosný DVD + DVB-T Sencor, ten si vezmu ssebou k anténě a tak dlouho s ní šibuju, až se to nejlepší místečko objeví. Profi Měřáky signálu jsou hodně drahé a jinak dále nepoužitelné oproti Sencoru. Ohledně toho pokrytí se to v některých místech myslím i zlepší, až spustí Krašov. Ono chytat jen jednu možnost a z jednoho směru je fakt dost zatím nedokonalé. Myslím, že to zesílení, by tomu asi stejně moc nepomohlo. Navíc VV se stane později jen dokrývačem Krašova. Takže spíš by to vyřešila ta možnost chytat z vícero zdrojů.
  • 24. 8. 2007 1:28

    anonymní
    Jak to, že dříve analogový signál šel a nyní ze stejného vysílacího místa nejde?
    Současná situace: ČT2, K12, 1,3kW Nova, K24, 100kW DVB-T, K38, 10kW ČT1, K41, 38kW

    Říká se, že DVB-T potřebuje 4x menší výkon, než analog, takže pokrytí by mělo být TEORETICKY stejné jako v místech, kde je alespoň průměrný příjem ČT1.

    Další, co na pokrytí může mít vliv, je umístění antén pro DVB-T na vysílači (výška anténního systému) a vyzařovací charakteristika. Používají ČRa pro DVB-T jinou anténu nebo stejnou jako pro ČT1?

  • 24. 8. 2007 1:32

    anonymní
    Nějak se mi ta tabulka rozhodila, takže ještě jednou ...

    Současná situace:

    • ČT2, K12, 1,3kW
    • Nova, K24, 100kW
    • DVB-T, K38, 10kW
    • ČT1, K41, 38kW

  • 24. 8. 2007 8:03

    Pamětník (neregistrovaný)
    Problematický příjem v příhraniční oblasti na Domažlicku také jistě ovlivňuje nový vyzařovací diagram vysílací antény pro DVB-T na Vraním vrchu. V rámci mezinárodních dohod o omezení přesahu vysílání na území okolních států byla asi anténní soustava nastavena tak dokonale, že není pokryto mnoho našich čtverečních km u hranic vůbec. Proč ale signál z nedalekého německého Hoher Bogenu je kvalitní až v Plzni? Opět jsme papežštější než papež? Jediný rozdíl mezi VV a HB vidím v jejich určení pro páteřní a vykrývací účely. Rozdíl ve výkonu, na tak malém území, by neměl hrát až tak velkou roli. Možná, po zprovoznění Plzně (Krašova), se situace rapidně zlepší, ale zatím není jistota, že to opravdu bude do konce letošního roku a jistě několik lokalit bude i potom terénem stíněno a bez možnosti příjmu. Poukazování na možnost satelitního příjmu je technicky v pořádku. Investice je to ale několikanásobná, při více TV technologií v domácnosti mnohonásobná. Není to sice důvod pro zásadní odmítání digitalizace jako celku, ale její přínos pro, byť malou, část obyvatel, je negativní. Rada, že satelitní komplet se dá pořídit již od 2300.-Kč je spíše provokací, tak nízkou částku neuvádějí ani ti nejskalnější zastánci DVB-S na tomto webu. Pan Hanuš by měl tedy garantovat možnost takového nákupu a trochu pozapoměl na to, že se to týká jen programů ČT, za Novu a Primu je nutno ještě připlatit.
    Jedinou omluvou v této kauze je pro mne to, že se jedná celkově o experiment. Jak v oblasti skutečných praktických výsledků šíření DVB-T v nezbytné kvalitě, tak ve volbě vyzařovacích diagramů a výkonů vysílačů, tak v chování diváků a vysilatelů.
  • 24. 8. 2007 8:58

    Fun Thomas (neregistrovaný)
    Pokud nemaji z VV ani analog, co tedy vlastne resi? Nic jineho se prece vypinat nebude. A pokud ted chytaji (pouze) analogovy signal z VV, a DVB-T z tehoz vysilace nikoli, zrejme udelali soudruzi z Radiokomunikaci nekde chybu, ne? :) Nechapu.
  • 24. 8. 2007 9:27

    ABC (neregistrovaný)
    Na Domažlicku by se, hlavně teď myslím mladší ročníky, měli občané více věnovat tomu, co dělali jejich předkové, tj. zemědělství, chovatelství a plození potomků. Mnozí jistě ještě mají na dvorku nějakou tu (kvůli televizi) pozapomenutou kravku, králíka, či kozu, že. Jen se zamyslete, nemají hlad?? Pozor, i morče objevené za náhle umlklým přístrojem, může být základem dobrého chovu!! Přátelé, ruku na srdce, víme všichni, že těch, zvláště mám na mysli ty mladé domažličany, keří by se chtěli odtrhnout od potemnělých obrazovek a zapojit do populační exploze či chovatelství na Domažlicku, není mnoho. Ale jak říkáme my, lidé, nemusí pršet, jen když kape !! :o)
  • 24. 8. 2007 9:34

    Fun Thomas (neregistrovaný)
    Bomba. Dve mouchy jednou ranou. Zvedne se jak produktivita prace, tak porodnost, ubyde i problemu se zrakem, atd... :)). Skoda jen, ze se vypadek TV signalu bude tykat jen tak male casti ceske populace :-(
  • 24. 8. 2007 10:07

    Surovec (neregistrovaný)
    Jasně že jde o experiment. Copak si dovede někdo představit, že by se analogová tma odstartovala jako první třeba v Praze, Brně či Ostravě ?

    No a k té kvalitě šíření. Díky členitosti terénu je jasně výhodný analog (ohyb vlny a relativně malé interference, které neznehodnotí signál celého kanálu - tedy daného muxu). Ale postavit do konfrontace VV proti HB to opravdu nemá chybu.

    Jenom chci ještě upozornit, že stávajících cca 10 kW na VV je provizorní a pouze dočasné navýšení výkonu. Po odstartování analogové tmy bude snížen na projektovaných 5 kW !! A to je bomba. Takhle se má bojovat s elektromagneticmým smogem a ne jako sousedí provozující HB, kteří startují hned se 100 kW na 28 kanálu (mimochodem předchozí analog vysílač na K28 měl také 100 kW). My ale ušetříme a z 50kW přejdeme hned na 5 kW a zajistíme dokonce lepší pokryvnost, než byla dříve. No to je opřece perpetuum mobile.
  • 24. 8. 2007 12:52

    Pamětník (neregistrovaný)
    Nikdy není nic definitivní, ale alespoň já jsem již před časem zaregistroval sdělení, asi od ČRa, že navýšení výkonu VV z 5 na 10kW bylo nutné udělat proto, že praktické pokrytí je v reálu menší než předpokládal matematický model a proto se těch 10kW už nebude ani v budoucnu snižovat. Co se ale stane ve skutečnosti, neví v současnosti asi nikdo. A vlastní krk bych za to pochopitelně nenabízel.
    S tím tvrzením, že členitost terénu ovlivňuje analogový signál jinak než digitální, bych si až tak jistý nebyl. Rozdíl je spíše v tom, že kvalita analogového signálu se může znehodnocovat typickými "duchy" a s poklesem úrovně se začne v obraze projevovat šum až do úrovně, že se obraz v šumu ztratí. Ale hranice "koukatelnosti" je poměrně velká. U digitálu je hranice koukatelnosti poměrně ostrá, mezi perfektním obrazem a zvukem a "nicem" je jen úzké pásmo kostičkování, zamrzání a cinkotu. Kdo si tohle neuvědomí, může mít velký problém s nastavením antény ve všech parametrech. Tuto zkušenost zatím diváci nemají zažitou a nikdo se s nimi oficiálně na toto téma nebaví a neporadí.
  • 24. 8. 2007 16:56

    Štěpán (neregistrovaný)
    Uvádím přímo svůj soukromý email s tehdejším dotazem:

    Můj dotaz:
    Dobrý Den! Chtěl bych se Vás zeptat, s jakým výkonem jede nyní vysílač z Vraního Vrchu u Domažlic. Udávaný výkon se z různých zdrojů liší. Někde píšou 5kW, 8kW, 10kW. Jaký je tedy skutečný? Potom mám ještě dotaz, kdy se sníží jeho vysílací výkon na stálý. Nechápu také, proč se bude snižovat, když už se všude proměřovalo na různých místech. Nastanou potom další a větší problémy s nedostatečným výkonem. S pozdravem Štěpán.

    Odpověd':
    Vážený pane,
    přeji hezký den. Povolený vyzářený výkon vysílače Vraní vrch je 10 kW. Dle informace z Českého telekomunikačního úřadu zůstane zachován.
    Obecně další rozšiřování digitálního vysílání je uvedeno v Technickém plánu přechodu na digitální vysílání (TPP), který zpracoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a kde je vše konkrétně stanoveno. Celkové znění TPP včetně příloh je zveřejněno na: http://www.ctu.cz/1/download/telekomunikacni_vestnik_01_2007_1169029454.pdf
    Ale jak je všeobecně známo, dle stávajících zákonů není TPP právně vymahatelný a na základě TPP tedy nelze vydat jakákoliv rozhodnutí, jimiž by stát přikročil k exekučnímu vymáhání splnění povinností daných TPP. Tuto zablokovanou situaci by měla pomoci vyřešit tzv. "digitální mininovela" zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

    Děkuji Vám za zájem o digitální vysílání.

    S přátelským pozdravem

    Ivo Perna
    RADIOKOMUNIKACE a.s.
    tel.: 800 400 200
    www.radiokomunikace.cz


    TAKŽE ZŮSTANE ZACHOVÁN STEJNÝ VÝKON.
  • 24. 8. 2007 0:33

    x655 (neregistrovaný)
    Jedna věc je pokrytí a druhá kvalitní pokrytí, to těm pánům z ČT a ČRa asi uniklo. Chce to pokrývat a spouštět vysílače ve větší oblasti než je současné pokrytí z analogu daného vysílače. Jak to, že dříve analogový signál šel a nyní ze stejného vysílacího místa nejde? To mě přijde trochu divné, elmg. vlně je šumafuk zda nese analog/digital. Očekával bych, že tam kde jde ČT1, tak tam půjde i DVB-T (blízký kmitočet). Možná příliš nízký výkon/chybný anténní systém, ale od toho si to snad můžou namodelovat a provést numerický výpočet. Tak jim tam trošku přitopte :-), šup tam s 20 kW. A ještě dodatek-neměli si náhodou páni/dámy starostové/starostky začít stěžovat trochu dřív a hledat řešení? Třeba jiný analogový vysílač, vědí vůbec lidé co vlastně chytají? Je tak velký problém jim říct, že tímhle směrem je VV, tak čekejte vypnutí a nebo vy máte antény na druhou stranu, tak to zatím neřešte?
  • 24. 8. 2007 1:21

    anonymní
    Pikantní na tom je to, že v uvedených obcích není z VV ani analog nebo je špatný.Jediný skutečný problém byly Nemanice a tam je postaven na digitál převaděč.
  • 6. 9. 2007 23:39

    anonymní
    Neudělají. DVB-T je na to uzpůsobené. Pokud nejsou odrazy od sebe dál než je interval, tak vůbec nevadí.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).