Národnost moravská je stejná podivnost jako by byla národnost bavorská a to ti Bavoráci byli na rozdíl od Moravy dlouhé roky skutečně samostatnou zemí, zatímco Morava byla vždy součástí zemí Koruny České, jen panovník se přesunul z Prahy do Vídně. Národnost slezská je pak už hodně umělý konstrukt, protože ve Slezsku se mluvilo německy, polsky a česky. Dnes se jako Slezané označují ti, co žili na jazykovém pomezí a jejich jazyk je tak spíš kombinací těch tří původních.
Je úžasné, že tu uvádíte země ze starého Rakouska. To by pak podle vaší teorie musela existovat i národnost haličská, salzburská a desítky dalších. Ovšem správní řízení nemá s národy co do činění, to by pak měli nejvíc národů Němci nebo Italové, kde byly po staletí městské státy.
Pro Praha Malešice
Tady vše o Chodsku
Chodsko (německy Chodenland) je historická ETNOGRAFICKÁ oblast v okolí západočeského města Domažlice.
Historie:
Chodové byli svobodní sedláci, kteří měli za úkol vykonávat ozbrojenou strážní službu české západní hranice. Zajišťovali neměnný průběh hranice a bezpečný provoz na obchodní stezce vedoucí do bavorského městečka Furth im Wald. Za tuto službu získali ve 14. až 17. století panovnické výsady, které jim dávaly výjimečné postavení ve feudálním systému.
Ve středověku Chodové obývali oblast od Domažlic na jihu po Bor, Tachov a Planou na severu.
V letech 1325–1612 obdrželi Chodové celkem 24 privilegií. Nejdůležitějšími byly osobní svoboda a poddanství pouze králi. Měli i vlastní samosprávu. Odhaduje se, že strážní službu zajišťovalo pouze celkem asi 320 sedláků s rodinami.
Po poražení chodského povstání v roce 1695 byl v Plzni popraven vůdce odbojných sedláků Jan Sladký Kozina.
Označení Chod má svůj základ ve slově chodit.
Současnost:
Chodsko má doposud velmi bohaté lidové tradice. Zachoval se zde pestrý lidový kroj a bohatý folklór, který je ovlivněn folklórem bavorským. Zachovalo se i chodské nářečí a zvyky. Charakteristickým hudebním nástrojem jsou dudy. Lidový folklór připomínají různé slavnosti např. Chodské slavnosti v Domažlicích.
Zachovala se i původní lidová architektura, např. ve vesnicích Mrákov, Postřekov, Trhanov a Klenčí pod Čerchovem.
Dodnes jsou živá různá lidová řemesla – krajkářství, paličkování nebo výroba tradiční lidové keramiky s typickým chodským vzorem, nebo výroba typické chodské speciality – chodských koláčů, toč nebo báč.
Takže aj podle informací z netu je Chodsko jen etnografická oblast a Chodové byli jen svobodní sedláci a žádná národnost.
Pro Praha Malešice
Vy jeden přechytralý Čechu a hlavně Pražáku znáte vůbec Českou republiku?! Viděl jste vůbec někdy aspoň znak České republiky, asi ne jinak by jste věděl, že je tam český lev, moravská a slezská orlice. Co si taky přešíst aspoň preambuli Ústavy České republiky aby jste věděl z jakých zemí se skládá Česká republika. Dále vidím, že máte velké mezery protože Valašsko narozdíl od Slovácka není na jižní Moravě ale na východní Moravě a převážná jeho část je v bývalém severomoravském kraji. Zrovna tak není Slezsko část Moravy a ani severní Moravy jak si myslíte ale je to další země České republiky. Valašsko, Slovácko, Haná, Lašsko atd. a to vaše Chodsko jsou jen regiony České republiky a ne současné země České republiky a navíc to nejsou země které mají za sebou historickou samostatnost. Dále žádná chodská národnost narozdíl od moravské a slezské národnosti neexistuje a tím pádem neexistuje ani žádný Chod jako národnost a je na stejné úrovni jako např. Pražák, severočech a nebo jiný Čech z nějaké oblasti Čech. Morava a Slezsko byly samostatné aj v rámci rakousko-Uherské monarchie a nezávislé od Čech. Co se tak třeba podívat např. na mapu Rakouska-Uherska a uvidíš tam, že mezi jejich zeměmi je např. Království české (Čechy), Království haličsko-vladiměřské (Halič), Vévodství slezské, Markrabství moravské (Morava), Vévodství salzburské, Království uherské, Království chorvatsko-slavonské a další vevodství, království a arcivévodství.
Veď ja sa nehádam, ten rok 1997 som našiel tu: http://moravskoslezsky.denik.cz/kratce/ostrava-report-po-jedenacti-letech-vystridaly-udalosti-v-regionech-295294.html :-)
Podľa webu ČT je to v tejto oblasti zmiešané. Vsetín, Jablůnka, Valašská Bystřice a Velké Karlovice vysielajú ostravskú verziu. Nový Hrozenkov, Halenkov a Huslenky pre zmenu Brno.
http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/technika/digitalni-pozemni-vysilani-dvb-t/vysilaci-sit-1/
"Veřejnoprávní médium tyto relace dělí vždy na Čechy (Praha), jižní Moravu (Brno) a severní Moravu (Ostrava)."
Pane Poláku snad "..... a severní Moravu a Slezsko (Ostrava)." Vždyť aj samotná Ostrava neleží jen na severní Moravě ale aj ve Slezsku a existuje Moravská Ostrava a Slezská Ostrava (dříve Polská Ostrava).