Je ale neomluvitelné, že když slyšeli technici obsluhující chod studia, že mikrofony nezvládnou ten okolní zvuk do půl minuty či max minuty vyfiltrovat = sjednat hned nápravu tj. přepnutí na něco jiného s omluvnou hláškou a až teprve potom když se porucha byť testovací v jiném jazyce než je náš úředně schválený odstranila... jak se stalo po 13h se vrátit k používání studia... Paradox je skutečně ten, že se to stalo zrovna nad choulostivým tématem pro bezpečnost... proto si kvůli tomu i napřed při spuštění alarmu Moravec zažertoval a pak teprv čekal s tím nesrozumitelným mluvením s hosty do okolního velkého rámusu kdy je to napadne vypnout....
U těchto přístrojů, které mají zajistit kritické funkce, jakým poplašný systém je, by tyto situace neměly nastat. A pokud přece jen, tak základní režim by měl také disponovat úředním jazykem a ne výrobním. Prostě by se tam ta čeština napevno nastavila, ať se děje co se děje. Ostatně základní režim je takový, který je v základu nastaven. Tedy nastaven na češtinu ;-) Do angličtiny by to muselo přejít jedině továrním nastavením, a to už je docela průser, aby to jen tak přešlo do továrního režimu.
Jedno to určitě není, je to jistě nutnost (povinnost) hlásit v domácím jazyce. Tuším že nějaký takový předpis je ... už jsem to někde zaslechl.
Jinak hlášení je pro všechny v objektu a né jen nějaká hláška pro pár pověřených osob z týmu kteří můžou být zrovna bůhví kde. Ohledně pokynů jak se zařídit při poplachu atd. jsou jistě všichni poučeni. Takže nebudou lidi v objektu čekat až přiběhne možná nějaké usmolené řídící komado o pár jednotlivcí které jim milostivě sdělí co dělat dál a kam běžet. Na nějaké např. uhoření či jiná havárie by tam vážně nikdo dobrovolně nečekal. Proto tam je to hlášení a siréna ... pro všechny a aby se dle toho co nejrychleji zařídili.
To Vám teda nevím. Když zazní výstražné zvuky a pak nějaké nesrozumitelné mumlání (těm, co neumí angličtinu), tak to vyvolá ještě větší paniku, než když přímo česky řeknou, že jde jen o zkoušku. To Vaše "Ale oni nepouštěli, že se děje něco špatného" je oním příkladem. Jak měl člověk, který neumí anglicky, vědět, že nejde o nic špatného, když těm slovům nerozuměl?
Vám se jednoduše řekne, že jsou nějaké předpisy a jsou takové postupy, ale přiznejte, kdo z těch návštěvníků ty předpisy zná? Nikdo. Takže místo toho, aby se podle vás drželi předepsaného postupu, který neznají, tak budou zmatkovat. A nějaká anglická hláška, kde Češi nemusí umět anglicky, na zmatku ještě přidá.
Jednoduše. Tady nejde o to, že jsou nějaké předpisy, ale jde o to, jak je v dané chvíli okolí informováno. Pokud má být informováno, a je jedno komu, tak musí být informováno ve srozumitelném (úředním) jazyce - v češtině. Případně v úředním jazyce a následně dalšími jazyky.
Jenže jsme zase tam, kde jsem. "Hlášení upozorňovalo na stav nestandardní situace" - upozorňovalo na co, když to bylo v angličtině, který návštěvníci nemusí zvládat?
Je mi jasný, že reflexivně asi zůstanou na místě, když jinou možnost nemají, ale i tak budou v nevědomosti vystrašeni. Na místo toho, když se hned v češtině dozví, že jde o test, tudíž se vlastně strachovat nemusí.
Ale zase vezměte jinou situaci. Pokud hlášení anglicky sdělí, aby se odebrali k nejbližšímu schodišti, kolik jich uposlechne? Ti co neumí anglicky, nemohou vědět, že mají jít ke schodišti.
Celé toto vlákno neřeší nějaký evakuační řád, danou událost, nějakou instinktivní reakci nebo relevantnost hlášení, ale jen tu anglickou hlášku, které by v budově na území Česka nemělo znít. A to i v případě, že by se zbláznilo. Pokud má zařízení něco sdělovat, tak to má sdělovat v úředním jazyce.
A výškové budovy jako nemají být základem bezpečnosti? Kde to žijete?
Kdyby skutečně došlo k požáru a zemřou při tom desítky lidi, a to jen kvůli tomu, že se zbláznilo poplašné zařízení, tak co budete říkat pak? Že to tam není nutné řešit?
Ono je to takto vlastně vždy. Že se to řeší až tehdy, kdy je pozdě.
No tady je to samý odborník na paniku místo na evakuaci výškových budov :-D Evakuaci výškové budovy tohoto typu zajišťují pověřené osoby požární hlídky, které rozhodují, jestli použít evakuační výtah nebo požární schodiště, nebo zda vůbec evakuovat. Evakuace pověřenou osobou, která ví co se děje na základě vyhodnocení je nutnostní. Je zcela jedno jakým jazykem se hlášení pouští, takové hlášení pouze upozorňuje na stav nestandardní situace, evakuaci samotnou řídí lidé, nikoliv nějaké hlášení ;-)
Hele "kočičáku" a víš co je zajímavé? že třeba teď co se vyměňují v panelácích i v jiných výškových budovách výtahy za ty digitálně řízené, tak dávají upozorňovací samolepky v češtině! na dveře, že výtah neslouží k evakuaci osob... V těch lepších ti i výtah pouští smyčku též v češtině v jakém patře jsi a jestli jedeš dolu či nahoru atd. komunikátor v případě poruchy je český... Veškeré požárnické zařízení je též s českým návodem jak rozbít (plexy) sklo = krytem zabezpečený hydrant a i ještě další jeho návod v češtině pro následné použití atd.... Prostě žijeme v Česku kde jiný úřední jazyk stanoven není... tedy Angličtina je jen nadstavba výrobců díky dřívějším koloniím světově používaná = nesmí být hlavní... Ostatně všechny výrobky dle už delší dobu stanoveného novelizovaného zákona musí mít české !!! návody jinak jsou za to sankční pokuty... Jakou mají úroveň je věc jiná... viz ty strojovým překladačem narychlo vyráběné vytištěné matoucí věty u některých výrobků, že pak stejně je oživuješ v menu pokud nemá češtinu stylem pokus, omyl... což dost znesnadňuje a zpomalí... V případě poplachů kdy rozhodují vteřiny je tedy čeština povinnost !!! a tam kde se předpokládá i pohyb cizinců (hotely, vlaky, autobusy atd. ty mají návod jak rozbít sklo... či které cesty jsou únikové) tak teprve potom je dodatek v jiných jazycích... Kdyby Čt byla solidní... tak nečekala ač slyšeli její pracovníci v přenosové trase slovo test... víc jak 5 minut a vypli to studio ihned s omluvou technické poruchy... protože to pískání s tou hlasovou smyčkou bylo z důvodu bezpečnosti velmi hlasité... tedy se nedalo poslouchat dvě věci naráz ač se snažili v momentě zapnutí poplachu žertující Moravec na téma o Turecku... i ti za mixážním pultem ty mikrofony diskutérů ve studiu usměrnit sebe víc...... než jim došlo... ono to fakt nejde takto pokračovat....
Takto lze výtku k jazyku chápat, ale při evakuaci věže je ve směrnici psáno, že evakuaci řídí požární hlídka, důležité je v takové situaci nešířit paniku, ve věži nastává situace, že na první pohled nemusí být jisté kudy vede bezpečná cesta ven. Dle evakuačního plánu se zachovávají jisté postupy a evakuace neprobíhá živelně, ale postupně, to je zkrátka základ a velký rozdíl oproti jiným budovám. Mimochodem vyhláška o označování výtahů je platná od roku 2008 a přeznačit se musí od této doby všechny výtahy, ale stav zabezpečovacího zařízení odpovídá schválenému požárně bezpečnostnímu řešení stavby (PBŘS), který schvaluje příslušný hasičský záchranný sbor dle norem platných v době schvalování. Pokud pracovníci ČT nebyli vyzváni k evakuaci, tak neopouštěli svá místa, což je jednak logické, ale taktéž v souladu s evakuačním plánem. Postupů hierarchie, které kroky kdy následují je mnoho, od spuštění odvětrání únikových cest, po odpojení elektrických rozvaděčů od přívodu a jedním z posledních je spuštění samozhášecích zařízení. Podle zdejších diskutérů by zřejmě bylo nejlepší, kdyby ve všech patrech na signál sirény lidi vyběhli před dveře evakuačnímu výtahu a bezhlavě bušili na jeho dveře, případně se ušlapali na požárním schodišti, takhle to skutečně nefunguje.
Jde o to, že pouštěli v přímém přenosu, že se děje něco špatného a vůbec 5 minut nikoho nenapadlo zareagovat vypnutím studia na náhradní program s omluvnou hláškou... čímž té panice pokud by nebylo jen testem ale skutečný poplach či vzhledem k tématu jaké se Moravcem (proto si taky z toho v první moment dělal rýpnutím legraci) probíralo o Turecku souvysející s teroristickou a utečeneckou oblastí a vztahy s Ruskem po tom sestřelení letadla.... mohli té kočičákem zmiňované panice lidí co v té věži jsou či v její okolí... být hodně napomocní... Asi vám Francie atd. příklady jsou málo?...
Tu psali zas o šikovných kuchařích... a proto věž byla dočasně evakuována... http://zpravy.aktualne.cz/domaci/otazky-vaclava-moravce-prehlusil-evakuacni-alarm-ceska-telev/r~6c1e2818968f11e58c6b0025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_content=A&utm_term=position-3
V tom případě věřte, že na postup evakuace nemá hlášení v jakémkoliv jazyce vliv, stejně jako v letadle. Hlášení upozorňovalo na stav nestandardní situace, když vezmu Váš myšlenkový pochod, kdo z návštěvníků zná předpisy, aby správně zareagoval při spuštění sirény? V případě, že se ozve hlášení v jakémkoliv jazyce minimálně to nutí člověka zbystřit a očekávat co se bude dít okolo, okna tam otevřít nejdou, výtah nestojí v patře, evakuační schodiště prozatím EPS neotevřela, nikdo nepozoruje oheň ani zadýmení a čeká se na pokyny pověřené osoby, která dá povel k evakuaci, ke spořádané evakuaci došlo, nic víc se nepřihodilo. Každá jednotlivost evakuačního řádu byla schválena hasičským záchranným sborem tak jak to u budov s vysokým požárním nebezpečím bývá.
No nezbyde, než abyste si udělal výlet a nastudoval požární a poplachové směrnice a evakuační plán, tím se to celé řídí namísto vašich mylných doměnek. Takový vysílač je zcela jiným organismem než třeba filharmonie, čímž nijak nesnižuji význam evakuace filharmonie. Evakuaci řídí pověřené a znalé osoby a je to velmi důležité a ti lidé se bez toho podle Vás usmoleného komanda nehnou z místa, jelikož netuší, kam a proč a kde je bezpečný východ. Mimochodem jakým jazykem piští siréna a jakou má její zvuk vypovídací hodnotu, kromě toho, že všechny uvede do pohotovosti?
Kafe nepiju a nepotřebuju ale jedno je jisté... jestliže selže v okolí technika či jindy se stalo a stává, že se vypl naopak mikrofon toho co měl či hovořil... tak automaticky se dalo omluvné textové hlášení a pokud nešlo ihned opravit udělal se střih na něco jiné... Nejhorší je to ve zprávách kde je navíc ještě problém, že to přes různou techniku po trase přichází se několika vteřinovým zpožděním tj. nějaká živá reportáž což vidíte, že se někdo na něco zeptá a je ticho a až po chvilce následuje reakce... V tomto poledním případě tj. poplachové zkušební hlášce v jiném jazyce s hlasitým alarmem se vědělo, že je to pro okolí neodstranitelná hluková překážka a přesto se víc jak 5 minut běželo dál jako, že se nic neděje? navíc bohužel ironií osudu u tématu které souvyselo s bezpečností to ukazovali národu... o to rychleji se mělo reagovat a né tak dlouho čekat, že se to poplachové zařízení asi vypne samo?... Moravec neměl zkoušet jestli jeho hlasivky se dají i s diskutéry od toho okolí odfiltrovat?... Vždyť jim to tam muselo jít všem včetně jeho na nervy jak je to tahá za uši... Připomíná mi to scénku filmu Vlasy když se tam spustila protiválečná píseň a lampasák s vygumovaným zeleným mozkem když to nešlo jinak... zajásal, že šel použít samopal na reprák...