Co lze IPB vycist je, ze nedokaze nabidnout zadny zpusob jak k nim napojit vnitrofiremni informacni system - pro automaticke zpracovani dat potrebuji, aby muj system bankovni vypis ziskal automaticky - ne, ze bude nejaky clovek nekam klikat. I kdyz se takovy system nakonec podarilo zprogramovat a zprovoznit, je to spise "navzdory IPB" nez "s pomoci". O tom, ze bych mohl z vnitrofiremniho systemu posilat automaticky take prikazy si zatim muzeme nechat jen zdat. To samozrejme neni jen problem IPB - pokud vim, na sluzby tohoto typu zatim kaslou vsechny banky.
Co se tyce bezpecnosti, tady je potreba sledovat dve vetve - bezpecnost dat pri transportu - na to IPB pouziva v podstate OpenSSL knihovnu (ktera je kvalitni a pritom k volnemu pouziti) a v podstate bezny system X509 klicu (dokonce, pokud si zadost o vydani klice dokazete vygenerovat sam, coz jde prave napr. pomoci OpenSSL baliku, muzete si vyrobit a nechat certifikovat delsi a bezpecnejsi klic nez by ho vyrobila sama aplikace IPB). Transportni bezpecnost je tedy pomerne dobra.
Druha vetev je bezpecnost samotneho systemu - tj., ze dela to a prave jen to co ma. Tady bohuzel plati obecne pravidlo - je to program a zadny program neni uplne bez chyby. Necemu muzete zabranit peclivym navrhem, necemu naslednymi kontrolami a testovanim, ale ze je bez chyby nebudete moci rict nikdy. Nastesti se na vetsinu chyb prijde drive nez je nekdo zneuzije (a i kdyby to nebylo driv, banka to na verejnost nepusti). Ja jsem v systemu IPB nasel napr. chybu, ktera mi umoznovala za urcitych okolnosti ziskat vypis ciziho uctu - a byla to VELMI hruba chyba v navrhu systemu, ktera by jiste byla odhalena kdyby ten navrh zkontroloval nekdo, kdo alespon trochu rozumi bezpecnosti dat (nedelejte si nadeje - oznamil jsem to IPB, dolozil sadou cizich vypisu - chyba je uz rok opravena, jina vec je, ze oprava jim trvala skoro 3(!) mesice). Nemyslim si ale, ze to je az tak zavazne zjisteni - povazuji za vysoce pravdepodobne (ackoliv vsechny banky budou tvrdit opak), ze ruzne chyby jsou prakticky v kazdem systemu. (IPB mela jen tu smulu, ze se mi jeji system (stale) velice libi a tak jsem se mu hloubeji venoval).
Osobne se domnivam, ze e-banking neni a asi nebude nikdy absolutne bezpecny - ale stale je pri jen trochu rozumnem a kontrolovanem navrhu systemu bezpecnejsi nez vetsina soucasnych platebnich systemu. Podivejte se do smluvnich podminek a zjistite, ze vetsina bank nenese odpovednost za skodu, ktera vznikne padelanim podpisu na prikazu k uhrade (takze overit, zda se podpis alespon trochu podoba podpisovemu vzoru je vlastne pouha dobra vule banky), to ze placeni kartou nema s bezpecnosti spolecneho nic take neni tajemstvim (obzvlast kdyz vam IPB a tusim take Sporitelna posila vypis transakci kartou obycejnou postou, v prusvitne obalce a v ni je cele jmeno a cele cislo karty - chtel bych deklat na poste - zbyva totiz jen uhodnout expiration).
Takze tvrdim, ze elektronicke placeni mozna neni bezpecne v absolutnim slova smyslu. Ale je dost bezpecne v porovnani s pouzivanymi metodami. Uz dneska.