Nejsem si jenom jistý, jak souvisí s možností kupovat české knihy na amazonu s jakýmkoliv hardwarem?
České texty je možné číst v Kindle i přesto, že nejsou k prodeji na Amazonu. Říká se tomu například Mass storage a USB kabel ;-) nebo možnost poslat si je na @kindle.com mail.
Takže bych jen poprosil o nemixování nesouvisejících věcí dohromady.
Poprosil bych o pořadí "nejdřív přemýšlení, potom psaní do diskuze". Možnost kupovat české knihy na Amazonu s hardwarem souvisí tak, že Kindle je v současné době nejpopulárnější mobilní HW na čtení elektronických knih. Nákup přes Amazon je zároveň jedním z nejrozšířenějších, nejlevnějších a nejsnadnějších způsobů, jak zakoupit elektronickou knihu a to zejména z oné čtečky.
Udělat z těchto dvou informací závěr je celkem snadné - nebude podporován snadný a levný nákup českých knih, nemám důvod pro to kupovat HW, když si knihy stejně budu shánět jinde.
Poprosil bych o zkrocení vášní a omezení mírných osobních útoků.
Rozdělil bych to na dvě věci - otázku na snadno získání obsahu a na otázku nákupu dalšího HW.
1) OBSAH
Ráno vstanu, zapnu svou čtečku a mám tam dnešní noviny a dnešní comix (Dilbert a Wulffmorgenthaler mi ráno opravdu pomáhají).
Když přes den najdu, nebo mi někdo pošle, zajímavý článek, kliknu v prohlížeci na "Read it later", článek se mi pošle do čtečky a já si ho čtu cestou domů.
Když někde narazím na zajímavé PDF/DOC/.., pošlu si ji na mail své čtečky, kam se mi ihned doručí.
Veškerý obsah čtečky čas od času zálohuji na svůj externí disk, takže mi nikdo nemůže nic smazat (bez toho, že bych si to nemohl znovu nahrát)
Zlepšila by možnost nákupu knížek přímo ze čtečky její užitnost? Ano. Zhoršuje mi užitnost to, že to nejde? Ne.
2) HARDWARE
Nebudu porovnávat displej čtečky a notebooku, protože každému vyhovuje něco. Pro mě to bylo jedno z klíčových rozhodnutí, proč čtečku, ale proti gustu...
..spíš se chci zeptat. Často svou čtečku vytáhnu třeba na přečtení pár článků v plném autobuse, kterým jedu 5 stanic. Jak často toto uděláte se svým notebookem? Já ten svůj nikdy v davu na stojáka netahal, raději jsem si tehdy elektronické dokumenty tiskl a vozil vytisknuté, případně četl na mobilu (jehož displej a baterka opravdu na takové použití určeny nejsou)
Závěr za mě samotného - ne, souvislost mezi možností nakupovat na Amazonu a mou čtečtou jako takovou stále nevidím. Resp. ne žádnou, která by upřednostňovala můj notebook před mou čtečou.
Prskejte si dál, já už řekl co jsem chtěl :-) možná se někdy potkáme v tom autobuse!
Poprosil bych o konzultaci s výkladovým slovníkem u pojmu "prskat", máte mezery :-)
Slabiny máte i jinde, například v logice, ta se ale výkladovým slovníkem dohnat nedá. Pokud jste se prve ptal, jak souvisí možnost kupovat české knihy na Amazonu s jakýkoliv HW a já Vám odpověděl, je poněkud hloupé nyní psát svůj model chování a dokazovat, že zrovna u vás to neplatí. U někoho evidentně ano, původní otázka zněla obecně a tak i má odpověď. Že vy si z toho uděláte závěr, že se to musí týkat bezpodmínečně všech, čili i Vaší čtečky, je totiž zcela chybná úvaha.
Zkusím Vám trochu rozšířit rozhled. Píšete, že displej mobil a jeho baterka na použití jako čtečky nejsou. Opět chyba. Na co mobily jsou či nejsou vhodné není žádná regule EU, ale je to na osobní preferenci každého uživatele. Pro někoho jsou naprosto nepoužitelné, pro mě je to každodenní záležitost (rýpnu si, bez újmy na zdraví). Eknihy jsem začínal číst už dávno na Palmu III před deseti lety a dodnes čtu prakticky výhradně v elektronické formě a na mobilu s displejem větším, než mívaly Palmy, s tím nemám problém. A například pro mně je přidaná hodnota samostatné čtečky typu Kindle zcela minimální, protože větší výdrž mě nezajímá (mobil dobíjím stejně každý večer a čtení v terénu baterku moc nevybije) a displej vhodnější na čtení mi nevyváží nevýhodu tahat s sebou další a poměrně rozměrný krám. V případě, že by do toho dalšího krámu šly ale bez problémů kupovat české knihy, pak tím jeho užitná hodnota pro mě dost vzroste a možná bych se i rozmýšlel o koupi.
Původní krakonošův příspěvek prostě má hlavu a patu.
V autobuse se určitě nepotkáme, jezdím autem, protože pro dvě osoby je to stále nejoptimálnější způsob přepravy. A pokud někam jedu jako cestující, sleduji raději krajinu, než abych ssebou vláčel jakékoli elektronické krabice. Na zájezd si beru NB, abych měl kam ukládat fotky, nebo po připojení k wifi spotu telefonovat mnohem levněji, než přes mobil, což čtečka neumí. Takže... Každý máme jiné zvyky, já preferuji jednu univerzální krabici na vše a ,,chytrý" mobil za optimální řešení nepovažuji. A pokud jde o to, že na Amazonu české knihy na prodej nebudou: To je opravdu katastrofa mezinárodního významu, zejména proto, že jinde už dávno jsou a zdarma! Takže v někde v hotelu, kdekoli na světě se s notebookem připojím k netu, vyřídím E-mailovou korespondenci, zatelefonuji si do ČR za českou cenu, (0,50 - 1,50 Kč/min se sekundovou tarifikací), projdu denní zprávy a stáhnu si čtení na večer, pokud budu mít zájem, samozřejmě zdarmo! Nevidím důvod, proč bych měl ssebou vláčet ještě čtečku. Pokud zájem o čtení mít nebudu, stáhnu si do NB fotky, pořízené kvalitním foťákem přes den, připíšu k nim nějaký komentář... Tohle všechno se čtečkou dělat nejde.
Viz má odpověď výš.
Obsah mám zálohovaný (na externím disku, část vlastně i na NB, když o tom tak mluvíte :)) a NB jsem v MHD vytáhl za posledních 5 let asi tak 3x, jinak se mi to nechtělo: a) na tu chvíli startovat, b) v tom davu na stojáka balancovat s NB v jedné ruce, c) doplňte si sám..
A co teprve armády cenzorů v nakladatelstvích, které rozhodují o tom, jakou knihu firma vydá a jakou ne. Nebo cenzoři v kamenných knihkupectvích, kteří si sami vybírají, co budou prodávat. Nemělo by se vlastně psát o cenzuře i u kontrol kvality libovolného typu, od knih v nabídce Amazonu až po spalovací motory?
Vím, že to byla přesná citace, ale i tak žasnu.
Jazykový korektor by se takhle dal zařídit, i odborný. Pak to chce ještě hodně silnou autocenzuru nebo redaktora, ale i ten by se dal najmout. Stejně jako grafik, který ze zdroje udělá knihu, na kterou se dá dívat. A ilustrátor. A détépák-kodér pro rozumný export.
Ale bez knihkupce se autor stejně neobejde, pokud chce své dílo prodat. Neobejde se zejména bez všech čtyř marketingových P.
Takže jsou tady dvě cesty. Tohle všechno si autor zařídí sám, případně si sežene a zaplatí lidi, nebo to celé hodí na krk nakladateli a knihkupcům. Mezi tím může třeba psát další knihu - dělat to, co umí.
Vzhledem k tomu, že snad všichni komerčně úspěšní autoři stále sázejí na druhou možnost a zároveň nevidím úspěšné samonákladové vizionáře, nejspíš mají nakladatelé stále svůj význam.
...a tím se z autora stane nakladatel. Zpočátku tohle bude zařizovat jen pro sebe, ale postupně totéž začne dělat pro své známé, pak pro pár lidí, o kterých slyšel, že jsou dobří... a nakonec se na psaní vykašle, protože bude zavalen prací pro ostatní autory. :)
Přitažené za vlasy? Možná. Ale pár takto "vzniklých" nakladatelů znám...
Pořád al neodpovídáte na otázku, proč to tedy chudáci podcenění autoři takhle nedělají už dlouho. Já odpověď mám: protože se jim současná situace i za cenu nižšího podílu vyplatí víc, než kdyby si všechno zařizovali sami. Protože to zařídit neumí, jsou totiž autoři.
Druhý důkaz z opačné strany: viděl jste někde, jak by si autoři stěžovali na své vykořisťující nakladatele? Já vidím jen protesty ze strany čtenářů.
Kteří autoři to takhle dělají a dokážou se tímto způsobem uživit? Ale konkrétně jména, jestli můžete. A čím víc, tím lépe.
Samozřejmě, že samizdat vychází stále a je to čím dál jednodušší. Já ale v těchto příspěvcích přemýšlím především o autorech-profesionálech, kteří mají psaní jako obživu a jejichž knihy se prodávají v knihkupectvích. Tam si neuvědomuji, že by existoval nějaký literární „Nohavica“. Naopak vidím, jak autorům současný stav celkem vyhovuje.
Tvůrčí svoboda je takový prázdný pojem. Každý autor, i ten sebelepší nad sebou potřebuje editora, redaktora, korektora... Zkrátka jiné lidi, kteří nejsou zatíženi autorskou slepotou, text zkorigují a autora v zájmu kvality donutí k úpravám.
On se psanim vubec nekdo uzivi? Ted nemyslim Viewegha...O profesionalech opravdu nemluvim, ostatne ti jsou povetsinou vazani autocenzurou s cilem prodat...tam bych o zadne svobode opravdu nemluvil. Svobodny je takovy autor, ktery se psanim nemusim zivit a zaroven nepotrebuje zadne nakladatele, korektory, redaktory, cenzory. Dnes je publikovani vlastnich textu stejne snadne jako tvorba hudby ci nataceni filmu. Prostredniky netreba - pokud nejde o zisk.
Pokud autor napíše zmetek a má tlačenku, tak se ten zmetek na pultech objeví, bez ohledu na to, kolika cenzorům proleze pod rukama. Zákazník, varovaný agenturou JPP si to ale, až na pár výjimek nekoupí a nakladatelé a prodejci kryjí ztráty zdražováním kvalitních věcí. U E-knih, vydávaných přímo autrem v E-podobě pouze na net toto nehrozí. Cenzura žádná, takže zákazník si pořídí to, na co má chuť a ne to, do čeho je cenzory vmanipulován. (To je velmi nebezpečné, protože to učí prostý lid přemýšlet, čili se to musí, když ne zakázat, tak aspoň omezovat; my přece víme nejlépe, co naši zákazníci potřebují). Náklady autora jsou stejné, nebo nižší (odpadá tisk rukopisu) a pokud autor slušně zvládl ZŠ a používá SW na úrovni Open Office 3, neměl by mít problémy ani s pravopisnými chybami, nebo překlepy, ani s přijatelnou úrovní grafické formy textu. Převést tex do PDF Open Office bez problémů zvládne a pak už jen stačí vzniklé dílo naportovat na prodejní server. S hudbou a fotografiemi už to takhle funguje, výsledkem je to, že kvaliní fotky dostanete z fotobanky za ekvivalent 1 dolaru. Hudbu, pokud ji chcete kupvat, dostanete v CD kvalitě za zlomek ceny placky. Teď je řada na knihách. Chápu, že tento model je ,,špatný" protože posílá do výslužby spoustu víceméně prazitujících mezičlánků, ale fyzika říká, že elektrický proud jde vždy cestou nejmenšího odporu a zákazníci, pokud dostanou prostor, se chovají úplně stejně. A internet tento prostor (jak dlouho ještě?) poskytuje.
Chce to sice ještě čas, ale co bude autorům běžné beletrie bránit si knihu vydávat sami? Na rozdíl od distribuce SW např. přes Steam nemá 3. strana co nabídnout, tedy kromě reklamy, která ale u vydavatelství končí tím, že je kniha vystavena v knihkupectví na viditelných místech. A i pokud by samotnou distribuci zprostředkovával někdo jiný než autor, tak kolik si asi tak může naúčtovat za jednorázové stažení pár MB dat? Určitě by to nebyly desítky procent z kupní ceny jako u uzavřených systémů Aplle, Valve či Amazonu. Sociální sítě už dnes dávají dostatečnou podporu pro vznik virtuálních knihkupectví, kde si každý může prodávat své dílo a zároveň ho sám díky té síti propagovat.
Zdánlivě nijak. Jenže za ACTU lobbují, jménem autorů, což je vrchol drzosti, právě ti, které internet ohrožuje: různí Vocilkové, bez kterých to kdysi výborně fungovalo a nyní to opět začíná fungovat bez nich. A protože jde o velký byznys, za velké peníze, jdou zájmy autorů i konzumentů decentně, ale tvrdě stranou.
Položme si otázku: Co je smyslem práce jakéhokoli, obecně řečeno ,,generátoru kultury" ať je to muzikant, autor knih, malíř a. t. d.? Uspokojovat potřeby zákazníků, nebo živit spoustu různých a s vývojem techniky stále nepotřebnějších parazitů? Autoři a interpereti mají dvě jistoty: 1/ že pokud bude jejich ,,zboží" konzumovatelné, budou mít odbyt a 2/ že jejich zisk bude tím vyšší, čím míň mezičlánků bude mezi nimi a konzumenty působit. Že velká část z nich nové technice nerozumí natolik, aby byla schopna zpřetrhat tradiční vazby, je zcela jiná věc.
Problém vidím spíše v malosti a neatraktivnosti českého trhu, který prostě pro obří firmy typu Amazon nebo Apple (iTunes) není dostatečně lukrativní, a proto mu nevěnují velkou pozornost. Ti co mluví o cenzuře by měli rozlišovat o čem mluví. Tady o žádnou cenzuru nejde, protože to není řízeno ani podporováno státem. Každá firma si může svobodně rozhodnout, co a komu bude prodávat. Jestli tu neobsazenou funkci u Amazonu pan autor nazval jako cenzorskou, nejspíš se tak stalo pod vlivem emocí. Viděl bych to jako normální funkci editora nebo redaktora pro české knihy, který hlídá kvalitu knih prodávaných přes Amazon.
Aha, takže když dva dělají totéž, není to totéž! Když stát usoudí, že určité dílo je ,,nevhodné" a zabrání jeho vydání, je to cenzura. Ale když totéž udělá soukromý vydavatel, je to jeho svobodné rozhodnutí, na které má svaté právo? Já, co by konzument, to vidím tak, že to vyjde úplně nastejno; prostě je to o tom, že kdosi ,,moudrý" rozhodne, že k tomuto dílu se, ve jménu nějaké zvrhlé ideologie, dostat nesmím! A to je a vždy bude, špatně!
Bohužel si pletete pojmy s dojmy. Hlavní rozdíl je, že pokud cenzuru zavede stát, má autor smůlu a nejspíše mu nic nevyjde. Pokud mu to však nevezmou u jednoho distributora (např. Amazon), může autor zvesela jít k jinému, se kterým se na vydání svého díla domluví. Snad byste nechtěl podnikatele k něčemu v rámci svobodného trhu nutit, ne?
Českých eknih pro Kindle není málo, jen ty legální chybí. Ale nějaké se brzy objeví. Pravdou je, že ne v Amazonu. Aspoň, že po Aktuálně.cz a VTM se objevují první vlaštovky nejenom ve zpravodajství, třeba humanitně orientovaná Aluze: http://kotrla.com/pmpro/index.php/site/comments/nove_cislo_revue_aluze_nove_i_pro_elektronicke_ctecky_kindle_atd/