Problém vidím spíše v malosti a neatraktivnosti českého trhu, který prostě pro obří firmy typu Amazon nebo Apple (iTunes) není dostatečně lukrativní, a proto mu nevěnují velkou pozornost. Ti co mluví o cenzuře by měli rozlišovat o čem mluví. Tady o žádnou cenzuru nejde, protože to není řízeno ani podporováno státem. Každá firma si může svobodně rozhodnout, co a komu bude prodávat. Jestli tu neobsazenou funkci u Amazonu pan autor nazval jako cenzorskou, nejspíš se tak stalo pod vlivem emocí. Viděl bych to jako normální funkci editora nebo redaktora pro české knihy, který hlídá kvalitu knih prodávaných přes Amazon.
Aha, takže když dva dělají totéž, není to totéž! Když stát usoudí, že určité dílo je ,,nevhodné" a zabrání jeho vydání, je to cenzura. Ale když totéž udělá soukromý vydavatel, je to jeho svobodné rozhodnutí, na které má svaté právo? Já, co by konzument, to vidím tak, že to vyjde úplně nastejno; prostě je to o tom, že kdosi ,,moudrý" rozhodne, že k tomuto dílu se, ve jménu nějaké zvrhlé ideologie, dostat nesmím! A to je a vždy bude, špatně!
Bohužel si pletete pojmy s dojmy. Hlavní rozdíl je, že pokud cenzuru zavede stát, má autor smůlu a nejspíše mu nic nevyjde. Pokud mu to však nevezmou u jednoho distributora (např. Amazon), může autor zvesela jít k jinému, se kterým se na vydání svého díla domluví. Snad byste nechtěl podnikatele k něčemu v rámci svobodného trhu nutit, ne?