Česko jelo na Tchaj-wan řešit bezpečnost, delegace se ale ubytovala vedle čínské ambasády

13. 4. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ředitel NÚKIBu Lukáš Kintr na Tchaj-wanu
Autor: Martin Svoboda
Ředitel NÚKIBu Lukáš Kintr na Tchaj-wanu
Během početné české výpravy na Tchaj-wan a do Jižní Koreje, kde se řešila i bezpečnost včetně kyberbezpečnosti, došlo k menšímu paradoxu.

Součástí delegace šéfky sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) na Tchaj-wan bylo několik čelních představitelů bezpečnosti státu. Přesto se během putování stala paradoxní věc. Většina české výpravy včetně ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáše Kintra se během dvoudenního pobytu v jihokorejském Soulu ubytovala v hotelu těsně sousedícím s čínskou ambasádou.

Když tuto skutečnost někteří účastníci zájezdu zjistili, urychleně si začali kontrolovat mobilní telefony a dělat potřebná opatření. Objevily se obavy, že Čína může mít hotel a jeho okolí „napíchnutý“. Ředitel bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, který se k delegaci připojoval separátně, bydlel jinde.

V Koreji a na Tchaj-wanu byl vedle Koudelky a Kintra také předseda poslaneckého výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS), náměstek NÚKIBu Pavel Štěpáník, někteří další poslanci, podnikatelé nebo novináři včetně Lupy. V hotelu Le Méridien v Soulu se odehrálo rovněž Česko-korejské obchodní fórum. Součástí delegace byl i bývalý náčelník Vojenské policie a dnes člen Vojenské kanceláře prezidenta republiky Otakar Foltýn.

České zastoupení podle poskytnutých informací hotel vybíralo podle rozumné cenové dostupnosti a kapacitám, které delegace potřebovala. Do Koreji přiletělo téměř plné letadlo Airbus A319 provozované Armádou ČR. Na Tchaj-wan následně přilétly ještě komerční linky s dalšími podnikateli, celkem šlo asi o 160 osob. Byla to největší zahraniční delegace, která kdy na ostrov dorazila.

Widget obrázku #1086795 (přidáno skriptem)
Šéf BIS Michal Koudelka (vpravo) během návštěvy Jižní Koreji

Šéf BIS Michal Koudelka (vpravo) během návštěvy Jižní Koreji

Autor: Martin Svoboda, Poslanecka snemovna

Čína považuje Tchaj-wan za svojí nedělitelnou součást a podle amerických jestřábů se připravuje na invazi či blokádu, mluví se o roce 2027. Proti české návštěvě se Čína ohradila a kvůli politické citlivosti nebylo možné letět přes území vnitrozemské Číny.

Bezpeční dodavatelé

Paradoxní na celé situaci je, že Česko na Tchaj-wan letělo řešit i řadu bezpečnostních otázek. „Bavili jsme se o bezpečnosti a kybernetické bezpečnosti, kde můžeme spolupracovat. Toto téma je pro obě země naprosto klíčové,“ řekla Pekarová po jednání s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

To, co vyjednával Koudelka z BIS, není jasné. Tchaj-wan je každopádně jeden z nejlepších zdrojů informací o Číně na světě a Česko dle oslovených účastníků delegace, kteří nechtějí být jmenováni, stojí o výměnu těchto informací. BIS před Čínou dlouhodobě varuje, mimo jiné v kybernetickém prostoru nebo v oblasti průmyslové a vědecké špionáže.

Tchaj-wan: Pokud na nás zaútočí Čína a naruší výrobu čipů, bude to ekonomická katastrofa pro celý svět Přečtěte si také:

Tchaj-wan: Pokud na nás zaútočí Čína a naruší výrobu čipů, bude to ekonomická katastrofa pro celý svět

NÚKIB měl na Tchaj-wanu mimo jiné jednání na ministerstvu digitálních záležitostí nebo s ředitelkou Administration of Cyber Security. Mimo jiné řešil, jak se Tchaj-wan staví k čínské telekomunikační společnosti Huawei, kterou chce NÚKIB v českých kritických sítích zakázat či omezit a vydal proti ní bezpečnostní varování.

„Proběhla diskuse o nedostatku specialistů na kyberbezpečnost a způsobu, jak je motivovat k práci ve státní správě. Významným tématem jednání bylo vyhnutí se strategickým závislostem na rizikových dodavatelích v oblasti informačních a komunikačních technologií,“ uvedl kyberúřad. Náměstek Štěpáník také „hovořil o bezpečnosti dodavatelského řetězce a nezbytnosti posuzovat ji také z pohledu strategického, nikoliv pouze technického“.

Výměna informací

Česko si chce s Tchaj-wanem a Jižní Koreou vyměňovat informace týkající se kyberprostoru. Obě země mají – podobně jako Izrael, kde má Česko kybernetického atašé – bezprostřední zkušenosti s velkými incidenty. V případě Koreji jde zejména o kyberútoky severního souseda, Tchaj-wan se zase potýká s Čínou. Mimo jiné v oblasti masivní digitální propagandy.

Widget obrázku #1086796 (přidáno skriptem)
Ředitel NÚKIBu Lukáš Kintr na jednání v Jižní Koreji

Ředitel NÚKIBu Lukáš Kintr na jednání v Jižní Koreji

Autor: Martin Svoboda, Poslanecka snemovna

Pekarová ve veřejných proslovech Česko označovala za jednoho z největších, a možná vůbec největšího spojence Tchaj-wanu v Evropě. To mělo výměnu bezpečnostních informací podpořit. „Tchaj-wan hodně zvažuje, s kým v Evropě co dělat, protože tam nikomu historicky příliš nedůvěřuje,“ vysvětlil Marek Libřický, vedoucí odboru Asie a Pacifiku na Ministerstvu zahraničí.

„Země střední Evropy jsou hlavními tahouny rozvoje vztahů mezi EU a Tchaj-wanem, dělají 60 procent interakce s touto zemí,“ popsal Matěj Šimalčík z organizace Central European Institute for Asian Studies.

WT100 early

Užší spolupráci se snaží prosadit také prezident Petr Pavel, který po svém zvolení volal prezidentce Tchaj-wanu. „Shodli jsme se, že bychom v budoucnu mohli dále posilovat vzájemnou spolupráci a výměnu,“ uvedla v Tchaj-peji prezidentka Cchaj Jing-wen.

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu na setkání s českými médii v Tchaj-peji sdělil, že střední a východní Evropa nemá tolik informací o Tchaj-wanu a naopak. Důvodem návštěvy české delegace dle jeho slov tedy bylo i to, aby došlo k takové výměně a další navázání spolupráce. „Jsou věci, které naši evropští přátelé nemusí moc znát,“ popsal. „Informace si rádi vyměníme, obě strany musí spolupracovat.“

Jak jsem potkal čínského špiona a jak Huawei v Barceloně ukázalo prostředníček USA Přečtěte si také:

Jak jsem potkal čínského špiona a jak Huawei v Barceloně ukázalo prostředníček USA