Názory k článku Chraňte si svou platební kartu sami - II.

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 5. 2002 10:49

    Petr Souček (neregistrovaný)
    Není ten primát daný tím, že jinde takovou službu vůbec nepotřebují?

    Domníval jsem se, že i u nás platí, že všechny transakce bez přítomnosti karty (CNP, Cardholder not present, dříve MO/TO - mail order/telephone order) jsou 100% úspěšně reklamovatelné.

    I u nás jsou banky, které nesou celé riziko u kreditních karet, pokud vím, tak je to třeba Citibank.

    Jak vyplynulo z diskuse k článku na stejné téma na Mobilmanii před několika dny, autorizační limit, do kterého je možné akceptovat kartu bez telefonické autorizace, může být i několik desítek tisíc korun.

    Pak má ale uvedené zamykání opravdu mizivý význam.
  • 16. 5. 2002 11:13

    Kájínek (neregistrovaný)
    Navíc v tom hrají roli i peníze. Mně to teda přijde docela drahý, na www.mesec.cz o tom psali už včera a podle toho, co tam píšou, tak se to moc nevyplatí.
  • 16. 5. 2002 11:31

    mike (neregistrovaný)
    presne, zda banka chce, aby lide zacali vice pouzivat karty (sam je pouzivam, kde to jen jde) a za stoplizaci karty chce 3.700, tak dalsi reseni, ktere je velice elegantni si nemuze nechat uctovat poplatky, kdyby zustali u zavadeciho poplatku a nasledne odemyani a zamykani by bylo zdarma, mysli, ze hodne lidi by to zacalo vyuzivat, sam o to zatim vyuzivat nebudu
  • 16. 5. 2002 13:49

    Ondra (neregistrovaný)
    Neni nahodou resenim zrusit off-line terminaly? Pak by blokovani melo smysl. Dokad mam embosovanou kartu, tak je tu riziko, ze i na zamcenou a ukradenou kartu nekdo vybere x-tisic v nekolika davkach. Pokud by se preslo jen na online terminaly, tak by to sice omezilo stankare, ale to se asi neda svitit... Snad by jim to mohl vyresit naky GSM terminal.
  • 16. 5. 2002 15:34

    Odpověď (neregistrovaný)
    A proč jste si teda pořizoval embossovanou kartu, když Vám vadí off-line platby nebo je považujete pro sebe za příliš rizikové? Přesně od toho a přesně na to embossované karty jsou, aby se s nimi dalo platit i off-line. Tedy aby se dalo zaplatit i v situaci, kdy obchodník musí věřit tomu, že se za tou embossovanou kartou skrývají (i bez ověřování) nějaké peníze.

    To mám fakt nejradši, lidi, kteří si stěžují, že nejde mechanismem postaveným na on-line technologii blokovat platby, které schválně on-line nejsou. Přejděte na Maestro/Electron a můžete se o imprintery či MO/TO přestat zajímat.
  • 16. 5. 2002 15:37

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Off-line terminaly si muze kazdy sam za sebe zrusit sam - proste si nechate vydat neembosovanou kartu ...
  • 16. 5. 2002 18:45

    Tomáš Kapler (neregistrovaný)
    no problém byl (nevím jestli stále), že neembosované karty nebyly použitelné v zahraničí.
    Ale neodmítal bych tuto službu ani u embosovaných - doporučuji používat pakliže platíte na internetu.
    Na to, aby to ale člvoěk používal stále to není. Jestliže mě nutí používat karty místo peněz (zdražení na 30 korun za výběr tomu napovídá), a každý den nakoupím v jednom až dvou obchodech (restauracích), tj. měsíčně tak 30. Vynásobte třemi korunami (u dražšího tarifu) + korunou (nejlevnější SMS) a máte o 120 Kč dražší účet. A přesto nemáte žádnou ochranu a záruku, eBanka se zbavuje veškerých závazků, pakliže nemáte stoplistovanou kartu a někomu se podaří jejich systém obejít (třeba přes offline terminály, nebo využitím výpadku MUSO), pak stejně o své prachy přijdete. Tj. stejně musíte stoplistaci zaplatit, abyste si byli jisti.
    Takže celé to má smysl POUZE u potencionálně nebezpečných plateb ala objednání přes telefon/internet. A pro běžné krádeže karet to slouží spíše jako pojistka na dobu, než to stihnete stoplistovat.
    I tak za to díky, je to více, než má konkurence.
    P.S.: Mimochodem - podle vyjádření právníků je jimi vyžadovaná platba za reklamaci (i uznanou) u internetových plateb nezákonná.
  • 16. 5. 2002 19:17

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Vim, ze nektere neembosovane karty byly pouze "vnitrostatni", ale nevim, jestli vsechny - rozhodne takove omezeni neni diktovano zadnymi technickymi duvody, takze mezinarodne platne karty neembosovane existovat prinejmensim mohou, pokud neexistuji - a jejich (pripadne) zavedeni bych povazoval za lepsi reseni naznaceneho problemu nez ruseni "zehlickovitych" mist.

    Nicmene, nechtel bych rozpoutavat nejakou flamewar, ale domnivam se, ze pokud je clovek jen trochu rozumny, pak je jeho karta v relativne slusnem bezpeci a podobne ochrany pak vlastne az tak moc nepotrebuje (obzvlast vzhledem k cene te ochrany). Ja pouzivam platby kartou uz opravdu drahne let a to vcetne CNP (drive MO/TO) plateb do zahranici, pouzivam je pomerne hojne i na cestach (jedine misto, kde jsem ji nepouzival byla Indie, tam se snaze pouzivaji cestovni seky) a za celou tu dobu jsem mel pouze jednou jedinkrat problem (byl to Verisign co mi strhnul jednu platbu dvakrat a nejsem schopen z nich vymacknout jakoukoliv odpoved na me dopisy natozpak vraceni).

    Takze, ukradenou kartu musite v kazdem pripade urychlene stopnout. Pouzivanou kartu nejlepe ochranite pred zneuzitim tim, ze ji nepouzivate uplne bez rozmyslu a trochu se omezujete v tom, komu s ni zaplatite (zejmena pri platbach "na dalku") - tim odstranite znacnou cast rizika a mozna zjistite, ze pro zbytkove riziko je zavedena blokace prilis draha. A pokud se chovate nezodpovedne - pak se nemuzete citit bezpecne ani s naznacenou blokaci.

    Trochu mi to pripomina situaci s viry - muzete si poridit jakykoliv antivirus, ale v soucasne dobe je nejlepsi a vysoce ucinna ochrana proti virum - pouzivat jiny MUA nez Outlook, jiny browser nez MSIE (a samozrejme, nesmite o sve vuli spoustet vsechno, co vam prijde mailem). Kdyz dodrzite tohle, antivirus prakticky nepotrebujete, kdyz to nejste schopni nebo ochotni udelat, tak vas ani antivirus neochrani. A s kartama je to velice podobne ...

  • 18. 5. 2002 19:25

    Martin Kalenda (neregistrovaný)
    add mezinarodnost. nevim ale tu a tam se mi stane ze mi kartu odmitnou v online a vemou offline. naposled to byla mala castka (necele 2000 CZK v prepoctu) a jen pokrcil rameny ze se to stava u cizich karet - vse online kde vse pres online platebni karty jede zapaltit se da uplne vsude stejen tak vyber provedete kdekoliv kde muzete platit to v cechach nikde nevidim snad ve smenarnach.
    Asi ho ma drzost ze trvam na vraceni VAT presvedcila ze asi nejake mizive penize vlastnim.

    add ten verisign nevite proc u velkecj plateb (4300$) provede blokaci na 1$? a pak transakci ukonci a blokne znova uz finalne tu celou castku. ten dolar pak s ty blokace proste zmizi. Na informacich EB nevedeli co s tim pockal jsem 30 dni a bylo to OK.

  • 19. 5. 2002 14:14

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Muze jit po zavadu na spojeni, ktera lokalnimu autorizacnimu centru znemozni verifikovat s vydavajici bankou platnost transakce. Pravda, urcite typy transakci do nejake limitni castky v takovem pripade MUZE prohlasit za verifikovane i samo autorizacni centrum bez toho, ze se mu to fakticky podari overit, nicmene, spolehnout se na to neda. Zalezi od inteligence obchodnikova platebniho terminalu zda ohlasi jinym zpusobem autoritativne neautorizovanou transakci (podarilo se ziskat autoritativni odpoved, ze transakce ma byt zamitnuta) a jinak transakci, kterou se proste jen nepodarilo autorizovat (nepodarilo se ziskat odpoved). Nicmene, at tak ci onak, pokud obchodnik ma pravo prijimat platby do urcite castky off-line bez autorizace, nebo si to proste vzhledem k vysi castky troufne riskovat - pak proste prijme platbu offline ...

    Vase lpeni na vraceni VAT z cca $60 by me teda spis presvedcilo, ze penez moc nemate, ale v americe to mozna funguje jinak ...

    Proc presne Verisign postupuje tak, jak postupuje nevim, takze se muzeme pouze dohadovat - je mozne, ze behem zadavani el. objednavky timto zpusobem overuje zda karta, jejiz cislo pozdeji pouzije je "pouzitelne" (aby vam mohl vcas vynadat, ze neni - v te chvili ale jeste nemusi znat finalni castku). Po dokonceni prijmu objednavky pak vyuctuje celou castku (a blokaci zrusi).

  • 20. 5. 2002 13:05

    Jan Pazdziora (neregistrovaný)
    Přesně takhle (blokace jednoho dolaru) fungují například i bezobslužné benzínové pumpy v USA -- nejdřív je potřeba do nich dát kartu, v té chvíli se on předpokládám on-line spojí a tou blokací jednoho dolaru provede ověření, že karta vůbec nějakým způsobem existuje. Pak se karta vezme ven, natankuje a pak akorát vyjede účtenka. Ta platba přijde do banky třeba i pár dnů později po vlastním tankování a vyruší tu malou blokaci -- pravděpodobně tedy použijí na provedení platby to samé číslo transakce, čili ten dolar není zablokovaný extra celý měsíc.
  • 17. 5. 2002 16:14

    David Weil (neregistrovaný)
    ad platby a poplatky

    řešením je použití kreditních karet, které nepočítají poplatky za tansakce. pokud se nemýlím, tak takto funguje Maxim a Citibank. Osobně to vidím jako nejlepší řešení. Využívání debetních karet je imho rizikovější.
  • 17. 5. 2002 17:12

    Libor (neregistrovaný)
    Maxim není nejlevnější (69 Kč měsíčně), a také podmínky nejsou úplně "západní" -- držitel ručí za transakce do konce dne, kdy nechá kartu zablokovat, a to bez omezení. Také z podmínek není úplně jasné, jestli je držitel povinen částku zaplatit, i když s výpisem nesouhlasí -- v podmínkách je, že je povinen uhradit alespoň minimální splátku, což by nasvědčovalo tomu, že za neuhrazenou částku mu začnou nabíhat úroky, a teprve nějak zpětně by se platba vystornovala.

    Nicméně jsem za ten rok s Maximem spokojen. Příjemné na něm je, že se vše řeší pouze jednou měsíčně (placení, reklamace, a tak), nikoli průběžně, takže není třeba být ve střehu pořád, že se třeba objeví nějaká nesmyslná platba z Internetu. Nepříjemné je, že během toho měsíce nejsou vidět posbírané blokace třeba na Webu, je potřeba volat a ptát se operátorky.
  • 16. 5. 2002 22:22

    Petr Staníček (neregistrovaný)
    Aby to ve výsledku nedopadlo jako s jinou službou - naletěl jsem eBance na vábničku, že si lze na kartě zakázat online transakce (nové karty to snad mají automaticky - jako jeden z prvních klientů ExpandiaBanky jsem to ale měl povolené). I zakázal jsem si (za poplatek 50 K) online platby svou kartou a po měsíci jsem to cvičně zkusil - všechny platby po Internetu normálně prošly. Na dotaz, jak je to možné, mi slečna na infolince suše vysvětlila, že obchodník se musí sám prohlásit za online obchodníka, aby ho za něj považovala i eBanka - jinak platba projde... Toť opravdu Služba par excellence...
  • 17. 5. 2002 8:15

    Petr (neregistrovaný)
    Jo to je hezký, ale u ECMC Internet Card kterou mám já a u který bych to potřeboval to NEFUNGUJE
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).