Vlákno názorů k článku Chtějí nové digitální televize vůbec vysílat? od Radek Donát - Jednim ze zakladnich cilu digitalizace je dosazeni programove...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 3. 2008 18:37

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Jednim ze zakladnich cilu digitalizace je dosazeni programove plurality. Jste si opravdu jist, ze tim, ze rozdate dvema subjektum kazdemu po jednom celem multiplexu (tj. az 10 stanic v MEPG-2) programove plurality opravdu dosahnete? Ja nikoli. Naopak, jsem dlouhodobe zastancem nevyjednavani a nekompenzace. Jinymi slovy. Vysilat nove programy v ramci omezenych siti pri zachovani analogoveho vysilani komercnich stanmic bude pro rozsireni plurality lepsi nez neustale marne pokusy o dohodu a vykupovani si ochoty k teto dohode, ktere nevedou k nicemu jinemu nez k oddalovani celeho procesu.

    Moje optimalni reseni:
    1.) Zprovoznit co nejdrive (max. do dvou let) na vsech hlavnich vysilacich verejnopravni multiplex,
    2.) Vypnout v pokrytych lokalitach hned nato (cca za mesic) analogovou CT1 i CT2,
    3.) Vytvorit DVB-T site na frekvencich analogove CT a umoznit v nich vysilani vsem subjektum s pozemni licenci, ev. docasne i se satelitni licenci (pokud by pozemni nezacaly vysilat a sat. mely zajem se na vysilani financne podilet),
    4.) Ponechat Novu i Primu vysilat i nadale v analogu az do jejich svobodneho rozhodnuti toto vysilani ukoncit. Jakmile totiz bude mit vetsina divacke populace moznost prijmu DVB-T (ev. zajisteni prijmu TV jinym zpusobem), k cemuz dojde nepochybne v navaznosti na vypadek analogove CT1, bude pro ne analogove vysilani jen jalovym vydajem.
    Prijimam oponentury ;-).
  • 26. 3. 2008 18:19

    Pamětník
    Možná se mýlím, ale snad stále platí antimonopolní pravidlo, že jeden vysilatel může provozovat maximálně 2 MUXy. Proto asi ČRa nemusí zatím spekulovat o inovaci technologie pro všechny 4 MUXy. Co bude dělat s analogovými komponenty? Zlikvidují je jako šrot, ještě dále použijí a nebo možná prodají někam do divočiny. Hned na začátku bylo jasné, že vynucený přechod z analogu na digitál bude stát několik miliard. Něco zaplatí diváci, něco televize a něco distributoři. Ne náhodou snad existují zájemci o provozování MUXů i ze zahraničí. Když zvládli mobilní telefonní operátoři rozvoj několika konkurenčních sítí, nechme také tento problém řešit ruce trhu, uvidíme.
  • 23. 3. 2008 15:41

    Pamětník
    Právě proto, že nikdo nemůže být státem, je situace taková, jaká je, žádný osvícenecký monarcha nám nevládne. Pokud to Novu přímo neohrozí snížením zisku, žádný analog za digitál nevymění, TPP nepřijme, vždyť licenci má zajištěnu do roku 2017. I to pokusné HD vysílání nedělala Nova pro diváky, ale jen pro sebe. K čemu by byly pro Novu a Primu 2 celé MUXy? Vždyť i na Domažlicko a Ústecko se Nova přilepila do MUXu A jako pátá až po čase. Určitě kvůli nákladům a nezvyšujícím se ziskům. Byla by ochotna financovat, při dosavadních příjmech, celý MUX sama? To se brzy v některých lokalitách dozvíme. Prima již dnes by měla technické podmínky experimentálně digitálně vysílat i v jiných lokalitách než v Praze. Za hrdinství vydává i jen úvahy o letním rozšíření na Brněnsko, o Ostravě ani nemluví. Co by si počala s celým MUXem? Vždyť si nedokáže vyjasnit vztahy ani s regiony.
  • 23. 3. 2008 9:47

    Karel Cibulka
    Co vlasně chceme od té digitalizace,Kvalitu a nebo Kvantitu?to by si vláda měla říct a lidé by se měli rozhodnout z nějaké kampaně kde bude toto vysvětleno a lidé by se měli rozhodnout a ne jako nyní až vláda,kdy tápe co na to občané,nebude je to bolet finančně.
    Rozhodne to konečně někdo,nebo na rozdíl od Němců kdy už se vysílá a to předně Kvalita a taky je to vidět,to my češi se patláme na pískovišti a co na to ostatní,no co udělat z té uprdnuté české kotliny???.To je Strašné?!!.
  • 23. 3. 2008 11:01

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Jiste, stezovat si muzeme, ale problem je, ze neni reseni pro vetsinoveho divaka. Komu staci zakladni nabidka, zustane u analogu dokud jej nevypnou. Vice stanic, ktere by byly zajimave pro masovejsi publikum, nevznikne, protoze jen satelitni vysilani takovy program neutahne. Stavajici komercni televize delaji vsechno pro to, aby digitalizaci pozemniho vysilani, ktere jako jedine ma sanci ozivit novou programovou nabidku, co nejvice zbrzdili. Jak to tedy navrhujete resit?
  • 23. 3. 2008 15:18

    Karel Cibulka
    Jestli někomu schází třeba na Domažlicku nebo kolem Bukové Hory přijímat TV Primu a jsou mimo větší města,tak mají smůlu pokud nemají Sat.platformu,takže pro to lidé čekají na DVB-T že budou mít lepší pokrytí a kvalitnější obraz a zvuk(ne všicí)pro ti kteří si pořídili HD full zobrazovač a DVB-S2 přijímač.
    pokud jim(Nova TV,Prima TV)stát nabídne 2 a 3 mux(nyní A a B)tak záleží na TV soukromnících jak tento prostor využijí,když se přihlásí k TPP.
    takže co za co když Nova a Prima vrátí své analogové kmitočty,tak co budou mít v podobě multiplexů za cenu vrácení analogových kmitočtů.handl.
    Já být státem,tak budu chtít alejspoň vysílat v současném MPEG-2 a pokud Nova bude v HD,tak to bude její věc,když vrátí analogy,tak si vysílej v bůhví čem,to je vaše věc.
    Celý multiplex je dostatečná kompezace za vrácení analogových kmitočtů,a to jak Novy a také Primy. takže navrhuji dát Nově a Primě po jednom Multiplexu a to by bohatě jim mělo stačit za vrácení analogových kmitočtú.
    Pokud NE,tak zdražit poplatek za využívání analogových kmitočtů,do neůnosna a zvýhodnit digitální signál-multiplexy.
  • 25. 3. 2008 20:37

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Ne, ani to bych nedelal. Je to jen dalsi potencilani zaminka pro hrozbu vyvolani arbitrazniho rizeni a dalsi paka k natlaku na statni organy. S pomoci CT lze hladce digitalizovat ciste ekonomickymi nastroji, a to jiz nekolik let. Skoda jen, ze je hrozbe komercnich televizi stale naslouchano. Uz jsme mohli byt davno cca na urovni Finska.
  • 26. 3. 2008 16:21

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Ano, mate pravdu. Neshledal jsem vsak v nasich nazorech zadny vzajemny rozpor. Kazdy totiz mluvime o jine strance veci.
  • 26. 3. 2008 16:33

    bez přezdívky
    To máte pravdu.
    Vy spíše mluvíte z pozice prodejce,obchodníka.
    Já jako "výrobák" to nějak vždycky vidím od začátku.
    Proto každý z nás mluví o jiné stránce věci.To je spíše ke prospěchu věci.
  • 23. 3. 2008 17:49

    bez přezdívky
    Já to beru takto.
    Jak může přijít TV NOVA a TV PRIMA o zisky?
    Prakticky nemůžou.Když s TV PRIMOU chvíli budou blokovat TPP,tak jim přechodně klesnou zisky,ale v dlouhodobém horizontu se jim to zase vrátí.
    Když budou mít celý multiplex pro sebe,tak nepřijdou o své zisky z reklamy,vysílače budou mít menší ERP,diváci budou mít nastaveny antény na "milované Novácké" programy,časem to může být i u PRIMY.Jeden analogový kanál= jeden kanálový multiplex.
    I ve variantě,že si ponechají analogové kmitočty,tak jim budou stále proudit příjmy z reklamy.
    Velké firmě může konkurovat zase jen velká firma,a to si jen vymezí mezi sebou sféru vlivu.
    Začínající firma bez kapitálu nemůže konkurovat velké firmě,časem musí pro ni pracovat,nebo se ekonomicky zhroutí.
    Názorný příklad TV NOVA. 4.2.1994 majitel licence CET 21 zahájil vysílání.Dostal zdarma vybudovanou F1.Co by ale vysílal bez kapitálu?
    A to bylo prakticky bezkonkurenční prostředí,jen ČT a regionální FTV Premiéra.
    Časem nastala částečná konkurence od TV PRIMY,která musela žít prakticky dodnes v symbióze s lokálními a regionálními stanicemi.
    Na závěr bych chtěl jen říci,že TV NOVĚ i TV PRIMĚ stačí jen čekat.
  • 26. 3. 2008 16:46

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Ano, jeste bych s dovolenim pridal nahled technicky. Ostatne, je otazkou kde je ten zacatek. Nebyt ultra levnych prijimacu a integrace do iDTV a VCR (spolu s moznosti vyuzit stavajici antenni systemy a nekodovaneho prijmu, pochopitelne), DVB-T by byl pro "vyrobaky" uplne nezajimavy podnik. Poptavka je ale naopak znacna, zatimco "vyroba" je skrcena do znacne miry umele.
  • 26. 3. 2008 17:55

    bez přezdívky
    Já bych ještě přidal.A co dál?
    Vyrábět set-top-boxy,a nebo už přímo digitální televize.
    To je zase dilema pro výrobce.
    A takhle můžeme pokračovat dále...
  • 26. 3. 2008 18:46

    bez přezdívky
    Zde máte pravdu.Jeden vysílatel(operátor sítě) může provozovat max. 2 MUXY.
    Zákon 235/2006 Sb.,§ 55a,odst.2.
    Ale to zase nemá logiku.Odkud bude vysílat TV PRIMA?
    To musí být CDG v nájmu u Českých Radiokomunikací a.s..Nevěřím tomu,že má tolik prostředků na vybudování televizních stanovišt´ na "zelené louce".
    A nebo musí jít TV NOVA s TV PRIMOU do jednoho MUXU(tomu nevěřím).
    Výstavba mobilních sítí je úplně něco jiného,než postavit televizní stanoviště se základním vysílačem.
    Jak říkáte.Uvidíme.
  • 27. 3. 2008 9:13

    ladik 12 (neregistrovaný)
    Myslite, ze by nebylo mozne, aby si provozovatel tretiho multiplexu zaplatil provoz vysilaciho zarizeni u provozovatele prvnich dvou multiplexu - tj. provozoval vysilani na pronajatem zarizeni nebo pres servisni firmu?
  • 24. 3. 2008 12:07

    bez přezdívky
    "Poskytovatel služeb" = "operátor sítě".
    Já si osobně myslím,že v případě MUXU 1 bude zainvestování do vysílacích zařízení pro operátora sítě hodně nákladná věc.Ta jeho investice se mu bude hodně dlouho vracet ve formě poplatků od ČT a ČRo.
    Proto by bylo vhodné,aby operátor sítě byl pro všechny čtyři MUXY stejný.
    Jelikož toto TV NOVA i TV PRIMA vědí,tak se do DVB-T nehrnou, protože ví,že nedostatkem financí se bude zpožd´ovat výstavba veřejnoprávního MUXU.
    Věřím tomu,že TV NOVA i TV PRIMA má dostatek finančních prostředků pro svého investora operátora sítě.Ale proč by pospíchali a ještě dávali prostor v MUXECH pro nové televize.
    To jen typická konkurenční kalkulace.
    Jestli bude operátor sítě MUXU 1 firma České Radiokomunikace a.s.,tak budou DVB-T zdržovat jen jak to dlouho půjde,protože půjde o investici s velmi dlouhou návratnosti a k tomu ještě rušení zařízení,které není "odepsané".
    V případě zakázky od TV NOVA i TV PRIMA to půjde podstatně rychleji.
    Ale to zase v MUXECH 2 a 3 nesmí být pro TV NOVU a TV PRIMU nepřijatelná konkurence.
    Nové televize televize mohou hned vysílat v MUXU 4. Ale který operátor sítě najde odvahu do toho projektu vložit v současné době peníze?
    Já to vidím jako začarovaný kruh,ve kterém si správně ekonomicky počínají velké soukromé subjekty.
    Váše názory na penetraci set-top-boxy souvisejí i na mé uvedené názory.
    Dále je zde konkurence ze strany DVB-S,internetu,DVB-C a nastupující DVB-H.
  • 24. 3. 2008 20:51

    bez přezdívky
    dlouha navratnost je nesmysl - proto dnes Noha pisti jako podstrelene podsvince, ze se mu nezda cena za sireni.
    Nevim jestli nekdo ma zkusenosti s dnesnim podnikanim - kazdy ekonom vam rekne, ze investice se dnes MUSI vratit do 24 mesicu, jinak do te investice nejdou. Pro to vsichni jen zkousi a furt nic nedelaji - nic je k akci nenuti. Investoru, kteri si vybuduji jmeno na sve pripravenosti vzhledem k tomu, jak se vsechno prodava a kupuje mnoho nebude.
    Proto rikam, ze pravym investorem jsou banky a operatori pouze prerozdeluji penize a az v budoucnu budou (po splaceni uveru za zarizeni) mit zisk, kterym budou moci stradat na nove zarizeni. Ale tak daleko nikdo nevidi. Proste v ucetni polozce sluzby za sireni je zakomponovana bud splatka uveru, nebo odpisy zarizeni - podle toho co je vyssi castka.
    Zadne lidumilstvi, pouze (s)prosta ekonomika.
  • 27. 3. 2008 10:52

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Podle meho nazoru to alespon v prvnich fazich digitalizace bude asi nejoptimalnejsi reseni. Ostatne, Radiokomunikace z pronajmu "mista na vysilaci" alespon castecne zalepi vypadek zisku za sireni analogoveho signalu. Pochopitelne zalezi na obchodnich podminkach. Budou-li CRa prilis hamizne, zacnou rust na dalsich kopcich dalsi nove vysilace, coz by bylo pro dalsi operatory drazsi a vystavba siti by nejspis sla pomaleji, ale osobne to ve vetsim meritku nepredpokladam (CRa by byly samy proti sobe, kdyby svuj majetek nevyuzily co to jde).
  • 29. 3. 2008 14:22

    bez přezdívky
    Presne tak, nejenze je jim naslouchano, ale jsou delany i kroky (zachovani reklamy na CT) ktere brzdi CT v jejim ekonomickem a prukopnickem rozvoji (zdigitalizovat a vypnout co nejdrive - nezajem o sledovanost - nebude mit zadny vliv na prijmy, naopak usetri se za piplmetry).
  • 29. 3. 2008 14:49

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Jen drobnost. Peoplemetry bude CT urcite platit tak jako tak. Nejde jen reklamu, ale o statistiku divacke sledovanosti poradu, ktera je dulezita pro vyhodnoceni a planovani dalsich poradu. Ani CT nemuze vysilat porady s okrajovou sledovanosti. Potom by totiz byla pro divaky postradatelna, vetsina z nich by se bez ni obesla a digitalizaci by to nepomohlo ani trochu. Pokud Nova s Primou neprijmou TPP, vyrazny pokles sledovanosti CT by de facto znamenal konec digitalizace, tak jak je naplanovana. To je zahodno si uvedomit.
  • 26. 3. 2008 16:04

    bez přezdívky
    Pane Donáte,
    na tento Váš názor musím reagovat.
    Vžijte se ted´do role Českých Radiokomunikací a.s..
    Jediný pravděpodobný zákazník tohoto operátora sítě je ČT.
    Ted´se máte rozhodovat.
    Nový anténní systém mám budovat pro jeden MUX,nebo pro čtyři MUXY?
    Do vysílacího střediska mám koupit jeden DVB-T vysílač,nebo mám počítat se čtyřmi?
    Kam ho umístím,nebo kam je umístím.Co udělám se stávajícími analogovými vysílači?
    Prodám? Vyhodím? Co s nepotřebnými anténami? Prodat? Vyhodit?
    Pravděpodobně musím počítat s novými elektrickými rozvody.
    Jiný operátor sítě,by musel budovat všechno úplně od základů,což je prakticky ekonomicky nereálné.
    Proto České Radiokomunikace a.s.čekají na nákup zařízení pro 4 MUXY,kde to budou mít po ekonomické stránce podstatně výhodnější a úvěr budou rychleji splácet.
    TV NOVA a TV PRIMA nechtějí z konkurenčních důvodů nové televizní stanice,tak budou rok vyčkávat,ale MUXY 2 a 3 chtějí.
    Čtvrtý MUX je jeden velký otazník. A ČT má letos postupně vytvářet MUX 1 s pravděpodobným operátorem sítě,což budou České Radiokomunikace a.s.,které ještě čekají,kdo bude jejich majoritní akcionář.
    Tak to podle mého názoru je a žádný státní orgán tohle nebude moci jen tak rozlousknout.
    Proto letos lidi budou přecházet na DVB-S a příští rok po souhře všech okolností se může rozjet i DVB-T.
  • 26. 3. 2008 18:12

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Nastesti je svet globalizovany, takze toto dilema uz maji vyrobci davno vyreseno nezavisle na nas (my se na tech nizkych cenach jiz jen pohodlne vezeme). Je zrejme, ze pokud by vyrobci byli zavisli nejakym zasadnim zpusobem na ceskem trhu, byli by na tom dosti blede. A nemluvim ted o velikosti trhu, nybrz o jeho citelnosti a predvidatelnosti vyvoje poptavky. To uz i ta kristalova koule je mozna presnejsi :-)

    Abych ale zareagoval na Vas prispevek. Podle meho nazoru jsou DVB-T set-top-boxy zakladniho typu (jednotunerove a bez disku) pouze prechodnym stadiem a casem uplne vymizi, s tim, jak se budou postupne obnovovat televizory, ktere budou cim dal casteji DVB-T tunery jiz vybaveny. Jednoznacne prechodnym typem jsou i pristroje typu TWIN, zatimco PVR maji urcite budoucnost. Urcite se objevi (resp. jiz objevily) i iDTV s vestavenym diskem primo do televizoru, ale nevidim to zatim jako prilis prakticke reseni. Velmi pravdepodobne se na "pracovni nahravky" ujme system nahravani do TV na vestavene flash pameti nebo pametove karty (16 GB SDHC karty uz dneska nejsou zadne sci-fi). A vubec, budoucnost archivace videa patri nepohyblivym pametovym mediim. Uvidite, jak budou za par let treba BD mechaniky srandovni! :-) To uz je ale opravdu trochu sci-fi.
  • 29. 3. 2008 14:17

    bez přezdívky
    obavam se panove, ze nemate pravdu a vyberove rizeni(zmena zadani ktera reaguje misto kot na pokryti) na operatora Muxu1 naznacuje trend.
    CRa zatim ve sve nadutosti resi sachovou partii misto aby neco delala. Jenze dinosauri vyhynuli a to same ceka CRa - jsou prilis pomali na reakci v pripade zmeny na trhu. Pan zelenka se myli ze nejde srovnavat mobilni site s CRa. V pripade DVB-T nevidim problem aby novi operatori delali dohody nikoli s CRa, ale treba s t-mobilem. Nez si vystavi (mozna) sve vlastni vysilace.
    Pan zelenka zrejme netusi nic o financovani - diva se na situaci z pohledu MCC (maly cesky clovek) a netusi, ze stavby se odepisuji a tyto odpisy jdou do nakladu - ktere je treba promitnout do ceny - takze cena sluzby jak ve starem, tak v novem "baraku" je stejna. Nepredpokladam, ze by ausgerechtnet CRa byly takovi lidumilove, ze by pocitali ceny stavebnich praci na urovni roku 1980 a z toho pocitali naklady(a doufam, ze tak naivni nejste i vy). A jelikoz CRA se snazi udrzet zisky, pak novi operatori maji pohodlny financni prostor pro "budovani". Netvrdte prosim, ze firmy potrebuji penize - vzdyt financni servis zajistuji banky - jeste jste si toho nevsimli?
  • 29. 3. 2008 15:03

    bez přezdívky
    inu spis nesouhlasim - CT je placena prave kvuli poradum pro minoritniho divaka, pripadne nakladnym projektum, pripadne vyvazenemu zprvodajstvi (coz swe ji nevede). Nicmene souhlas, ze pokud by i CT1 mela sledovanost jako ma dnes CT2, pak by tahounem digitalizace byt nemohla. Ale jde prave o to, ze program BEZ reklam pritahne spoooooustu divaku, kteri tech par kacek radi za STBox daji. Stejne z te reklamy CT nic nema :-)
  • 31. 3. 2008 12:18

    Jan Man (neregistrovaný)
    Nemá, pane Zelenko... Z jeho projevu je jednoznačně vidět, že nemá o mediálním trhu a jeho financování či dalších souvztažnostech žádné podvědomí, natož praktické a reálné zkušenosti... Takový žvanil...
  • 31. 3. 2008 12:21

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Nemluvte prosim o nikom v treti osobe. Pokud si to neuvedomujete, dostavate se tim na uroven bab drbajicich na namesti.
  • 31. 3. 2008 15:26

    Jan.Mana (neregistrovaný)
    Pane Jane, opravdu musíte neustále ostatní urážet? Divím se, že vám to redakce trpí.
  • 29. 3. 2008 15:17

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Bylo by to pekne, ale Vas optimismus nesdilim. Lide si na reklamu v poradech uz zvykli, nevadi jim. Ostatne, napr. Amerika doklada, ze si lze zvyknout na jeste mnohem vlezlejsi zpusob reklamy nez je u nas. Pokud bude program zajimavy, bude hojne sledovany i pres reklamy (nekdo si to nahraje, nekdo behem reklam ztlumi zvuk, nahodi PiP nebo si proste jen odskoci ci uvari kafe ...), zatimco CT pak ostrouha. CT tedy nemuze vysilat jen pro minority. To dost dobre neni ekonomicky unosne a ani zadouci. Alespon CT1 by podle meho nazoru mela i do budoucna ve sledovanosti drzet krok s nejlepsimi volne dostupnymi komercnimi stanicemi. Uz jenom proto, aby na hlavnim (rekneme "zabavnem") programu anoncovala narocnejsi porady na svych ostatnich (narocnejsich) kanalech.
  • 29. 3. 2008 22:10

    bez přezdívky
    Pane prudici,srovnávat mobilní sítě s ČRa prostě v primární síti nejde.Zde jste vedle jak ta jedle.V sekundární síti,to už by mělo být bez problému.
    Ale nejdříve musí být vybudovaná primární sít´.Ta je,a mají ji ČRa.
    Musím jen pousmát,že stavby se odepisují a ty odpisy jdou do nákladu,to vím dávno.
    Ale jako malý český člověk si kladu otázku?
    Kde tu stavbu umístím? To je ten první krok.
    A na tento krok při stavbě primární sítě mohou mít noví operátoři velké finanční krytí od bank a stejně jim to bude na nic.
    Panu prudicovi bych doporučil nastudovat stavební zákon a všechny zákony které na něj navazují.
    Až to nastudujete a pochopíte je,tak se za tento příspěvek do diskuze budete stydět.
    P.S.Mnoho Vaších příspěvků je trefných,ale tohle...
  • 30. 3. 2008 21:45

    bez přezdívky
    nu - az po finance jakz takz oboustranne pochopeni.

    Chapu, ze CRa ma "vyzrane" nejlepsi lokality - ale zkuste se teoreticky oprostit od zaziteho modelu CRa. Mobilni operatori ukazali, ze pokryt uzemi lze. A slo to celkem rychle. Dnes neni potreba aby na sebe primarni vysilace "videly". Optika je v cele republice a nezlobte se na mne, je "za babku" - zvlast v rychlostech nutnych pro mux.

    Mnohokrat za poslednich 15 let jsem se priklanel k nazoru, ze "to tak nejde delat, to je nesmysl, to nebude fungovat" a divil byste se, dnes to tak funguje, bohuzel hur, ale zakaznici si zvykli - nic jineho jim nezbyva. A stejne to muze byt se "zakladni" siti vysilacu. Uvidime. To ze nove stanice chcou jen 70 procent uzemi (populace) nahrava operatorum s "nekonvencnim" pristupem k problematice.

    Co se tyka stavebniho zakona - a co Kapsch a mytne brany?
  • 30. 3. 2008 23:35

    bez přezdívky
    Stavby mobilních vysílačů,mýtných brán atd.,to jsou "stavbičky".
    Využití "optiky",to beru.
    Mobilní sít´je stavěna na jiné energetické parametry,anténní zátěž atd.,to je spíše pro sekundární sít´.
    Stavba primárního vysílače se vším zázemím musí být postavena většinou tam,kde těžko budete moci splňovat právní předpisy stavebního zákona a souvisejících zákonů.
    I kdybych připustil,že by se dala použít mobilní sít´operátorů,což by se dala,muselo by se toho hodně na těchto vysílačích předělat.
    Tady by se dalo uplatnit pokrytí 70% obyvatel,cílené zaměření pro hustě obydlené území.To je MUX 4.
    Tyto otázky byly kladeny už dávno před digitalizací.Pokrývat rozhlasovým signálem ČR z vysílačů velkým výkonem,nebo širokou síti vysílačů s malým výkonem.U televizních vysílačů je to podstatně složitější.
    Berte to tak,kdo drží strategicky kopec,tak je pánem.
    Nevyvracím Vám,že mobilní operátoři mohou použít svých vysílacích základen,které byly stavěny v té době pro jiné účely. Ale vybudovat infrastrukturu na strategickém kopci,to Vám za prve ohledně zákonů skoro nikdo nepovolí,a když vám to povolej,tak se to ekonomicky nevyplatí.
    Televizní stanice v MUXECH,které budou chtít téměř 100% pokrytí,tak se bez primárních vysílačů neobejdou,což je potažmo ČRa.
    Mohu se mýlit,protože vysílací základny mobilních operátorů mohou být propojeny optickým kabelem,bezdrátovou pevnou linkou,nebo mohou mít zdroj primárního signálu DVB-S.
    Zase zde je již fungující DVB-S.
    Čas brzy dá za pravdu někomu z nás.
    Uvidíme.
  • 1. 4. 2008 9:05

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Zjevne fakty neni treba konstatovat, pane Mane. To delaji jen hlupaci.
  • 23. 3. 2008 14:52

    bez přezdívky
    Tady to není o stěžování, ale o tom, kdo televizi sleduje. Množství posluchačů s HDTV vybavením je a ještě dlouho bude menšina, HDTV signál nelze sledovat na jiném než HDTV zařízení. Lidé už nyní zvažují, jestli vůbec investovat 1-2 tisíce Kč do settopboxu s mpeg2 a většinou to nechají až do doby, kdy jim vypnou analog. To bylo jasně vidět na Domažlicku. Tak proč investovat a platit podstatně vyšší náklady za provoz vysílání HDTV? Vždyť i spousta dnešních LCD a dalších TV nemá full HDTV, i když mají DVB-T tuner a HDMI, neumí HDTV přijímat a tak k nim pořizovat další zařízení pro mpeg4? Pro kolik lidí by se tak v konečném důsledku vysílalo?
  • 23. 3. 2008 15:56

    bez přezdívky
    Pane Cibulko,
    napsal jste krásnou větu:"Celý multiplex je dostatečná kompenzace za vrácení analogových kmitočtů,a to jak Novy a také Primy.Takže navrhuji dát Nově a Primě po jednom Multiplexu a to by bohatě jim mělo stačit za vrácení analogových kmitočtů".
    Tolik lidí se zabývá osvětou digitalizace(DVB-T) z peněz státního rozpočtu a ESF a Technickým plánem přechodu zemského analogového na zemské digitální vysílání (TPP) a Vy jste to vyřešil.
    K tomuto názoru se i já přikláním,a jak vidím,tak to začínají chápat i ostatní.
  • 23. 3. 2008 20:37

    bez přezdívky
    Veškerou investici na hlavních vysílačích pro veřejnoprávní multiplex bude platit kdo?
    Zde se ví,že z reklamního digitálního fondu ČT. Ale zároveň se ještě nezná poskytovatel služeb souvisejících s výstavbou a provozem multiplexu veřejné služby.
    A poskytovatel služeb bude něco platit?
    A kdo bude poskytovatel služeb...u MUXU 2,3 a 4? Kdo to bude platit? Z reklamního digitálního fondu ČT,nebo TV NOVA,TV PRIMA,poskytovatel služeb,nové televizní stanice či bohatý zahraniční investor?
    Poskytovatel služeb bude dělat výstavbu a provoz multiplexu jen pro ČT?
    To jsou miliardy Kč.
    Jak to bude probíhat nevím skoro nic.Ale podle mě je výstavba a provoz multiplexů,co se týče finančního zajištění,nejdůležitější věc na celé DVB-T.
  • 24. 3. 2008 0:05

    bez přezdívky
    "Veškerou investici na hlavních vysílačích pro veřejnoprávní multiplex bude platit kdo?"
    No kdo asi - vsichni, kdo maji doma televizi - to je snad jasne, netusil jsem, ze se zde najdou lide, kteri neumi dojit na konec retezce. Nicmene uver poskytne banka a splatky, provoz + "primereny" zisk budeme platit skrze CT. Stejne jako je tomu dnes. Tedy zadna zmena. Proto je uplne cenove jedno, jestli se vysila analem, nebo 4 stanice digi. Z reklamniho fondu se bude platit luxus soubezneho vysilani analu a digi - absolutni vyhazovani perel svinim.
    Poskytovatel sluzeb? tim se mysli TV, nebo operator? Nebo banka?
    Predpokladam operatora - ne ten pouze z vyinkasovane platby odevzda bance splatku, ktera bude zakomponovana v cene sluzby - tedy ze sveho neda ani floka, byl by pitomy. Podnika se za ucelem zisku a ne ztraty. Provoz komercnich muxu zaplati o5 divak prostrednictvim nakupu zbozi tudiz reklamy...... Bohaty zahranicni investor pouze poda zalobu a vysoudi xks nasobek castky vyplacene na uplatcich.
    Zalezi na novych TV, jestli se vrhnou do rizika, ze si nabijou cumak, nebo stahnou ocas mezi nohy. Ne - Financi je na svete dost, nejdulezitejsi je takove prostredi, ze nove TV se nebudou bat ustavni stiznosti a o5tovneho odebrani licenci.
  • 24. 3. 2008 9:48

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Predne nevim koho myslite tim "poskytovatelem sluzeb". Predpokladam, ze hovorite o "operatororovi site". Ten ma roli docela jasnou. Musi zainvestovat do vysilacich zarizeni, coz mu bude splaceno ve forme poplatku za sireni DVB-T signalu jednotlivymi stanicemi (v pripade muxu 1 tedy Ceskou televizi a Ceskym rozhlasem). Komercni muxy nebude treba z verejnych penez neplatil vubec. Jde o investicni zamer operatora a je na nem jak moznost vysilat vyuzije. O tom, ze bude osloven nepochybuji. Jakmile bude penetrace set-top-boxy na vysoke urovni (zejmena dusledkem vypnuti analogove CT1), vsechny televize, soucasne i nove, budou mit o vysilani vyrazne vetsi zajem nez dnes a jiste se s operatory dohodnou.

    Osobne povazuji financni zajisteni vystavby dalsich multiplexu za sekundarni vec. Primarni je cenova dostupnost a penetrace DVB-T prijimacu mezi divactvem. Ta totiz zvedne zajem provozovatelu vysilani a tedy i o rozsirovani siti. Pak bude jasne se naklady brzy vrati a investor se najde snadno.
  • 25. 3. 2008 20:34

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Investice do muxu 1 je natolik jiste navratna, ze se o uver Radiokomunikacim budou prat vsechny chytre banky, tim si muzete byt jist ;-). Zda rychle nebo pomalu je v tuto chvili nepodstatne. Rozhoduje riziko, ktere je jednim slovem nulove. Financni krach CT je takrka vyloucen, jiste je i dlouhodobe obsazeni celeho multiplexu, tedy financovani sireni signalu a tedy i splaceni uveru. To jsou jednoduche pocty. Nova s Primou nejdou do DVB-T hlavne kvuli tomu, aby udrzeli sve stavajici divaky v blazene nevedomosti a neporizovali si set-top-boxy, ktere jim brzy umozni sledovat i konkurenci. I z tohoto duvodu se oblast digitalizace temer neobejvuje ani ve zpravodajstvi techto stanic (a to i kdyz se opravdu neco deje). Proste cim drive moznost digitalniho prijmu pred svymi divaky utaji, tim lepe pro ne. Jakmile uz vlivem vypnuti CT1 bude penetrace DVB-T set-top-boxy vetsinova, tajit nebude co a kazdy si bude moci na vlastni kuzi vyzkouset co chyti a co ne (zadne utajovani nebude N+P nic platne).
  • 31. 3. 2008 20:06

    Jan Man (neregistrovaný)
    Konstatuji zjevný fakt... Z těchto nesmyslů, které zde diskutér položil, je to evidentní a jasné... Chápu, že pro Vás ne...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).