Počítače jsou jen stroje. A doufám, že zůstanou. A test jak to ověřit? Ať vymyslí náhodné číslo. Žádné random, které vychází z čísla taktu procesoru, nebo "náhodným výpočtem" založeném, na datumu, vteřině a pod. Tyto příkazy jsou napsané lidmi a jsou to spíše pseudonáhodná čísla. Prostě, aby on sám počítač vymyslel náhodné číslo od 1 do X. Počítače jsou výborné analytické systémy, které dokáží ověřit každou možnou variantu ze zadání. Člověk by sice dokázal totéž, ale za milionkrát delší dobu. Na rozdíl od člověka, ale zpracovává i varianty, které jsou pro nás lidi na první pohled slepé a nezabýváme se jimi proto jsme stále v některých situacích lepší analytici než počítače.
Pokud mi v mozku nebezi nejaky clock a neco necte pseudonahodny pametovy prostor, tak budu generovat opravdu nahodna cisla. Ovsem to nebudeme doopravdy vedet do doby, nez se dozvime to, jak funguje mozek (teda elektricky a chemicky princip je nam znam, ale nikoliv to proc to vlastne mysli a uvedomuje si samo sebe).
Ale mate pravdu ze pokud ma vetsina lidi vymyslet nahodne cislo , pouzije k tomu nejaky "znamy" udaj ktery pripadne trochu zkomoli.
Ve skutečnosti generují počítače nesrovnatelně lepší náhodná čísla, než lidé. I špatné generátory pseudonáhodných čísel mají statisticky lepší vlystnosti, než čísla generovaná lidmi. Lidé totiž při generování náhodných čísel příliš často mění jejich hodnoty (přijde jim, že dlouhé řetězce stejným čísel nejsou náhodné)
takže člověk generuje něco jako 100111011011001111011010110111010110110100
kdežto správně je (tohle mi skutečně padlo na kostce):
011001101111110
člověk málokdy dá víc jak 3 stejné číslice po sobě
Tím chcete, a zcela správně a nelze než s Vámi souhlasit, že technika na rozdíl od lidí dokáže skutečně daleko lépe a kvalitněji genetovat náhodná čísla. Na rozdíl od lidí, kde kvalita náhodnoti u čísel je velmi nízká.
Jinak bych Vás chtěl upozornit, že v mnoha případech by člověk nedokázal totéž, protože jsou určitá omezení. Například člověk nedokáže v paměti, ale ani s jinou pomůckou dost dobře žonglovat třeba s miliardou objektů a provést nad nimi třeba složitější optimalizaci nebo jiný třeba matematický proces.
Kydbychom to dokázali, tak bychom i počítače programovali jinak. Veškeré sw inženýrství i metody dělání programů narážejí na to, že člověk v zásadě nedokáže toho v hlavě až tak moc udržet najednou a 99 % všech pravidel se snaží obejít tuto neschopnost člověka rozdělováním do malých nezávislých kousků programů s minimem vazeb.
Natvrdo: Náhodné číslo od lidí nestojí ani za starou belu z hlediska kvality. Zde technika překonává člověka o mnoho řádů.
Ale kdybyste začal mluvit o fantazii, o umění a dalším – byl by to lepší zásah.
Já nepopírám, že stroj vygeneruje lepší náhodné číslo. Již proto, že člověk je v tomto omezen číslem, které si dokáže představit. Ale počítače jej na rozdíl od člověka nedokáží vymyslet samy. A to je dobře, nemyslíte? Tím počítače neshazuji, neposmívám se jim, ale jsem rád, že to jsou a budou stroje ovládané člověkem.
Případně jiný stroj. Jestli ne, tak nechápu ani příspěvek od P2010 ani od vás. Jestli ano, tak zatím žiji ve sladké iluzi, že ne - a nechte mne prosím tak.