To by mohl být také zajímavý způsob, co navrhujete, tedy opravdu rozumné a celkem levné řešení a s tím archívem ČRo máte pravdu. To je fakt. Až jsem se rozčílil, když si člověk uvědomí, co všechno tam leží díky těm paskřivcům ladem, jen tak, někde ve skladě.
Myslel jsem to spíše tak, že hudbu na RŽ by vybral nějaký redaktor z Wave, který o hudbě něco ví, - a né, že se objedná univerzální playlist z nějaké agentury podle nějakého klíče, kterej má zaručit záběr na určitou cilovou skupinu... Prostě to vybrat s citem a nerotovat třeba jen 100 skladeb, ale poskládat to tak, aby se třeba za 168 hodin (týden) neopakovala žádná skladba (hudebni archiv CRO je obrovsky) ... a nepouštět "normalizaci", ale hudbu od 60 let až po současnost....
Tohle je cesta o které bezesporu vědí. Tedy Wave mělo mít svůj pořad na Radiožurnálu. Ono to také souvisí s mými narážkami na BBC 1. Až na to, že Wave je ještě mnohem lepší nežli BBC 1 a to už naráží na problém. Je ještě neotřelejší. I Angláni si museli raději udělat pro mladé BBC 6, protože BBC 1 už tohle nepoztihovalo. Jenže Wave je ještě lepší, nežli BBC 6 a to už je vážně dost velký problém. Tedy obávám se, že tohle by asi už hodně lidí nezkouslo. I když, zase když by k tomu došlo. Tak pak je Wave zbytečné a může se z fleku zrušit. Ale to by byl tvrdý tah. Mně by se tedy líbil. Mít místo Radiožurnálu Wave. Ale obávám se, že většina společnosti by to prostě nevydržela. I když by to bylo správné, geniální a odvážné. Ale příliš sebevražedné a riskantní. I když při mírném učesání zároveň i proveditelné. Proto ty rejpance s Radiem FM, BBC 1 a spol. Ona je tam ještě jedna možnost. A to právě to odlišení od komerce a ta dřívější cesta B3+OE3, plus i hodně stará Hvězda či Československo. Tedy nějaký metal a rock and roll tam tehdy byl. Ale když vezmu B3, tam toho bylo moc. A všechno. Takhle by to šlo. Hodinu folk, hodinu rock, hodinu techno a vyhrabat esa v ČR. Šlo, ale to asi nikdo, nikdy neudělá. Vedle takových lidí jako Jiří Černý nebo Petr Dorůžka by tam klidně i mohl být Turek z Wave nebo Pavel Klusák. Jo to by pak bylo o něčem takové RŽ a Wave by mohli klidně odstřelit, když by přenesli takové věci na RŹ. Ale obávám se, že to si nikdo v tomhle státě netroufne.
To je právě omyl. Před tím to měli podstatně širší, tedy, jak s oblibou tvrdím zahráli i Zappu, když měli světlý den. Teď točí,m jen několik věcí stále dokola
/viz. i tvé plně realné příspěvky do diskuse/ a sice přímou odpovědnost nese asi nějaký hudební dramaturg nebo někdo takový, hudební ředitel nebo, jak tomu říkají... Ale vzniklo to na základě jejího modelu.
Pokusím se o ROZBOR.
otázka: Co je příčinou současného, ,,divného " stavu ČRo ?
odpověď : Rozdělení Československa, na Česko a Slovensko. Česko ztrácí stanici pro mladé a jeho Wave přežívá v DVB-T/S/C, zatím, co slovenskému Radiu FM se na FM daří. Česko provozuje RADIOŽURNÁL, zatím, co Slovensko zpravodajskou stanici , do dnešního dne, žádnou nemá.
otázka : Je Radiožurnál dobře zavedenou ZPRAVODAJSKOU stanicí v České republice ?
odpověď: ANO. Bezesporu, je tomu tak i přes všechny neduhy a problémy a pokusy o předělání je stále nejvýznamější zpravodajskou stanicí.
otázka : Má být na ZPRAVODAJSKÉ stanici hudba ?
odpověď : No mohla by tam částečně být. Proč ne ? Ovšem pak musí vyhovovat všem a ne jen nějakým úzkým zkupinám, např. bývalým soudruhům, nějakým discofilům ze 70.tých let /českým/ atd. Pak musí hrát od jazzu po dechovku a techno a metal a folk a ethno a hity atd. atd. Prostě všechno !(snad s vyjímkou hudby vážné.) Protože přece zprávy a politické informace jsou také pro ZCELA VŠECHNY ? Nebo snad, jenom pro někoho ? Vybraného ? V tom, je koncepce alá B.T. chybná / a tím i ještě jednou odpovídám, původní hudební rozsah byl podstatně širší i když samozřejmě totalitní odrhovačky obsahoval taky, ale kromě těhle soudružských šlágrů se tam daly najít i slušné věci, což je dnes velmi obtížné až takřka, neproveditelné.../ .
otázka : Je běžné aby zpravodajské veřejnoprávní stanice v Evropě, např. německé, britské atd. obsahovalůy hudbu ?
odpověď: Nikoli, není to běžným evropským standardem. Takové stanice se soustřeďují většinou pouze na zprávy a související informace a rozbory a hudba se na nich nehraje. Jde pouze o stanice mluveného slova.
otázka: Pokud by se Radiožurnál přizpůsobil takovému běžnému evropskému, zavedenému měřítku, má být i potom nadále na FM ?
odpověď : Nikoli. Taková stanice na FM rozhodně napatří. Pro nehudební stanici, je FM škoda, pak může být na KV,SV, DV, Případně DVB-T/S/C, DAB, DRM atd. Ale už ne na FM.
otázka: Vyhovovalo by to českým politickým stranám, politikům všeobecně, veřejným činitelům atd. ?
odpověď: Nikoli. Nevyhovovalo. To, že se o nich hovoří na FM je pro ně výhodnější, neboť pro posluchače je běžnější přeladit FM nežli přehodit rozsah na KV/SV/DV atd. Jsou tedy na FM dostupnějšími, vtíravějšími.
otázka: Je toto přežitek ? ( Z doby totality a všehopolitiky vnucování obyvatelstvu ?)
odpověď: Patrně ANO.
otázka: Je tlak veřejnosti a poptávka občanů po běžné, odpočinkové tzv. life stylové veřejnoprávní stanici ? Srovnatelné s komerčními stanicemi ?
odpověď : Bezesporu ANO. Takové požadavky a přání jsou v hojné míře a zaznamenává to i ČRo.
otázka : Jsou takové požadavky na větší komercionalizaci ČRo ve své podstatě správné ?
odpověď : Patrně nejsou. Veřejnoprávní média by naopak měla zajistit něco, co nemohou zajistit média komerční, pokud chtějí dělat to samé, jsou zbytečná.
otázka : Jsou volné frekvence na FM pro případnou takovou stanici ČRo ?
odpověď: Nejsou. Vše se rozdalo soukromníkům.
No a to je tak asi vsjo.
Tohle je podle mne současný stav. A současný RŹ je hybrid, vyrobený na základě nějakých takovýhle otázek a odpovědí.
otázka: Jak to s ním dopadne ?
odpověď : Špatně. Jestli něco neudělají. Tedy nedostane konečně už ČRo jasnou a srozumitelnou koncepci. A hlavně smyslplnou.
otázka: Jsou pokusy všelijaké ?
odpověď: ANO. Vznik stanice Česko. Různé převádění a soustřeďování zpravodajství poslední dobou, nějaké personální změny atd. / Také nejasné hovory o jakési stanici, pouze mluveného slova, pak utlumeny atd./
No ono je to hlavně v tom, že ČRo 1 nepřišel s něčím jiným - tedy s hudbou, kterou jinde člověk neuslyší, ale s tím, co uslyší skoro všude jinde - třeba při poslechu kombinace "Blaník+Frekvence 1" (conservative format zpívaný česky, slovensky a anglicky). Řešení hudby na ČRo1 - Radiožurnálu je jediné - doporučil bych oslovit redaktory čtvrtého okruhu ČRo - tj. z Rádia Wave,
ať jim sestaví pořádný playlist - a do půlroku maji + 100 tisíc posluchačů ...
http://www.radiotv.cz/p_radio/r_obchod/radioprojekt-i-iiq-2009-drtiva-prohra-cro/ zde jedocela trefný příspěvek... Já tomu, ale neříkám ,,kočkopes", ale ,,rozestavěná budova"... Paradoxně, budovu, tu fyzickou, tu ČRo, dostavěli, ale tu virtuální nebo-li tu poslechovou nebo-li, to ČRo 1, co vnímají posluchači, tak to rozbourali, ale nedostavěli ani nepřestavěli ani nic, jen rozbourali a pak to ztrnulo... A v takovém stavu se to předkládá. O znovu opakuji příkladBavorska tři, který o něco dříve provedl totéž a pak se s hrůzou Němci vraceli a najednou vydávali prohlášení, že veřejnoprávní rozhlas SE MÁ LIŠIT, NIKO-LI S KOMERČNÍM SROVNÁVAT ! Ach, jo...
Tak výsledky B.T. jsou vidět ne ? Prostě RŽ se dál propadá a propadá, jak se dalo očekávat a že se přiklonil trochu více k ženám, což se tvrdí, že jim narostl trochu, počet posluchaček. Tak to nehraje roli. Prostě, rozdělali to. Blbě. A nikdy to nedodělali. Ale privatizace není řešení. Ať si ředitel ( prozatimní ) tj. Medek pustí BBC Radio 1 a uslyší, jak má vypadat vlajková loď veřejnoprávního média a není, co řešit. Jistě, že první, co udělala, bylo to, že zprasila neuvěřitelně playlist.
Ano, je to čím dál horší. Minulý týden jsem došel až tak daleko, že jsem to musel vypnout, protože to byl jeden cajdák za druhým. Mluvený slovo je snad v pohodě, ale ono to bez hudby jaksi nejde. Jestli s tím urychleně něco neudělají, půjdou dolů a dolů.
Mě docela zpravodajství a reportáže na ČRo1 vyhovují ale pokud to posloucháte celé dny/týdny v práci začne vás hudební složka neskutečně otravovat. A když zemřel Michael Jackson, neslyšel jsem ani jednu skladbu od něj. Nerve mi to nijak žíly ale byla by slušnost pár skladeb zahrát.
ČRo má stejné problémy jako ČT. Každá změna narazí na etablobané přicucnuté...tak narazila i Tachecí, její projekt měl výsledky.
Jediné řešení je ČRo privatizovat. Třeba takový ČRo6 večer, to je propagandistická žumpa jedné party...
No osobně, když to pustím, tak trefím většinou Olympic... nebýt tam zahraniční skladby, tak je to hudebně komunistická stanice Hvězda...
Jenom opakuji, že problém je, že ČRo1 přistoupil na hru komerčních rádií, kde hrají "univerzální playlisty dle klíče" a nahradili tím výběr hudebního redaktora....
Když to přeženu tak tam melou dokola deset skladeb od socialistických umělců + dvě písničky od Osbourna + jednu od Redneck + jednu od Enya... to se Vám za chvilku začne zajídat. Tak poslouchám raději Radio Česko. http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=33957761343&ref=ts