Pokud Vám (zde diskutujícím) vadí spotřeba TV, tak si ji při poslechu rozhlasu vypněte a poslouchejte jenom přes STB + zesilovač s repro (klidně jakoukoliv minivěž apod.). Pokud je starší generace při penězích a má již plochou TV s integrovaným DVB-T, není problém investovat cca pětistovku do nákupu sólo STB pro poslech rádií (ostatně sólo tuner pro příjem VKV levněji nepořídíte). Jasně, DVB-T je platforma především pro televizi, ale dnes jinak (digitálně) dostat program k posluchači nelze (pominu-li DVB-S, což je uživatelsky - jak zde bylo poznamenáno-naprosto totéž).
Nevím přesně jakou starší generaci lidé v ČRo myslí, ale jak moji rodiče, tak babička, když omylem na STB přepne na radio, tak se vyděsí, že se jim to rozbylo, protože nejde obraz...
Prostě dívat se na TV a pouslouchat na ní rádio, je podle mě pro starší generaci naprosto nemyslitelné. Argumentují "Tak si pustím rádio, když chci poslouchat radio, a né televizi. To je jako bych chtěla vyprat košili a dala jí do trouby."
A kdo starší generaci zapojí a navíc ještě vysvětlí jak to pouštět?
Zapomínáte, že oproti otočení jednoho kolečka na rádiu, je puštění rádia přes DVB-T značně složitější.
tak až to je pre "par technologickych nadsencu" či už cez počítač alebo špeciálne rádio s LAN/wifi. osobne mam tu možnost DVB-S + internet, DVB-S vyhráva pre jednoduchost obsluhy - a to to mam na jednom ovladaci
Samozrejme ze lze dostat k posluchaci program digitalne i jinak - a to pres internet. Troufnu si rict ze krome par technologickych nadsencu si rozhlas pres DVB-T, nebo DVB-S nikdo nepusti. To uz jsou lidi schopnejsi si pustit radio pres internet a berou to ze jim STB naladi nejaka radia spis jako nejaky omyl a nikdy tuhle funkci STB nepouziji...
Ono je otázkou, co kdo myslí starším občanem ? A čemu, kdo říká starší ??? Pro 15 letého je třicátník prastarý dědek. Pro třicátníka může být starý padesátník. A pro mne, co by padesátníka, je starý sedmdesátník a výše. Takže se pokusím to uvést na pravou míru. Samotné ČRo, když bylo vyhnáno Wave z FM si dělalo průzkum, zda ho poslouchá více lidí z DVB-T/S/C nebo netu. S hrůzou jsem musel konstatovat výsledek, že z netu je jich několikanásobně více. Tedy DVB, z mladých, nepoužívá skoro nikdo. Prostě používají NET, což je pro ně přirozenější a normálnější. Těžko mají na koleji sat nebo DVB-T STB, ale noťas zcela všichni atd. Oproti tomu, pro mne je NET stále nepřírozený i když ho používám taky, když jsem nucen žít v té hrůze, kdy české rozhlasové stanice, na satu nejsou a na FM jsou, ale mimo můj dosah a ty, co chytím poslouchat odmítám a nikdy je poslouchat nebudu, protože jsou pro mne zcela strašlivé a neposlouchatelné, s jedinou vyjímkou BEATu. A daleko přirozenější je pro mne DVB-S, kde mám výběr alespoň zahraničních, když né českých. Takže samozřejmě Wave, Leonardo poslouchám i z DVB-T. Ovšem první příspěvek byl zcela realný a mohu konfrontovat s rodiči, tchýní a tchánem. Se staršími spolupracovníky v práci atd. Zděšení zcela převládá. Takže otázkou je, co je starší ??? Takže to shrnu. Nad sedmdesátník to z toho nikdy poslouchat nebude, tak možná najdou jednoho nebo dva ve státě. 30-50 let ano. Těch bude dost. A pod 30 to zase klesne a všichni se jim na to vybodnou. Takže takhle +/-. Nyní je druhá věc, kolik stanic má ČRo pro věkovou skupinu 30-50 ? Já se domnívám, že žádnou. Tedy Praha a pětky jsou spíše pro ty nad 70. Wave je pro ty pod 30. A RŽ je pro všechny, napříč, zpravodajství. A Vltava pro všechny, napříč, co mají rádi vážnou hudbu a pod. Možná by se kategorii 30-50, tak mohlo určitým způsobem hodit nebo zavděčit Leonardo. A to je tak asi všechno. Takže zábavné, v celéhm shrnutí je to, že věková kategorie, která to možná využije, tak pro tu ČRo stejně nevysílá. Vskutku zábavné.
no, ak by bola babička naozaj stará, pamätala by si tv (athos, mánes) kde sa najprv zapol zvuk a potom obraz. a presnejšie úplne prvý čsl tv bol kombinácia rádia a tv.
môj tv má niekoľko tlačidiel - analóg / digitál; tv / rádio;
na satelite prepínam medzi tv a rádio, ostatné nevyužívam.
Je to složitější, pravda ..... Ale kdo chce a kdo má zájem, tak se to naučí ;-) Až dostanou důchodci do rukou DAB či DRM přístroj, tak z toho budou také tak stejně paf :-))) Prostě vývoji se nikdo nevyhneme.