Obětujte trochu svého času a pusťte si tohle video: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10252839638-hyde-park-ct24/213411058081023/ , a to od cca 48. minuty.
Zájem o tuto práci je a to extrémně velký, protože je to "snadný" přivýdělek, především pro studenty, důchodce či ženy na mateřské. Záleží na tom, odkud přijde požadavek na člena v komisi, pokud je to od strany, tak starosta musí takového člověka do komise dát, pokud je to z "lidu", tedy přihlášením na úřadě, tak (asi) omezí max. počet, aby nebyly moc velké výdaje. Nicméně v "naší" komisi v těchto volbách, bylo 13 členů a v dalších okrscích co vím to bylo podobné.
Tak to jste měl kliku. Nás bylo v komisi šest i se zapisovatelkou a bylo to tak ve všech ostatních. Pan starosta evidentně šetřil, protože známého, ač se hlásil mezi prvními, do komise nevzali.
BTW: Takový vývar to zase není - dvanáct stovek brutto, tedy cca 75 Kč/hod. Daň 15 %, takže čistého 1020 Kč.
Právě proto, že se hlásil sám, tak to starosta omezil. Kdyby se ale hlásil přes stranu (nemusí být členem), tak ho tam starosta dát musí.
Netvrdím, že je to vývar, ale za dva dny "nicnedělání", je to pro ženskou na mateřské příjemné zpestření rozpočtu. A je to 1300 Kč, pro člena a 1600 Kč pro předsedu, navíc daň z toho odvádět nemusí, protože je to nepravidelný přivýdělek a nepřesahuje to 20 000 Kč, ročně.
Souhlasil bych s tím, že nikomu by se neměly vyplácet žádné odměny. Mám dojem, že na počátku 90. let tomu tak bylo, ale mohu se mýlit. Členové volební komise dostali pišingr, kafe a vodu a bylo. Pokud se se však odměny vyplácejí, byl by problém ten "nadrámec". Kolik je to? Zákon stanoví pouze minimální počet členů - šest. Když jich bude víc, kdo bude ten nadpočetný, který nedostane nic? Od roku 1990 jsem byl ve všech volebních komisích a vždycky je bylo nutno doplňovat o nedelegované členy a ty nalákat na odměnu. Delegované členy komise by ovšem mohly platit jejich strany, ale je otázka, jestli by na to měly.
Pokud si ho tam natlačí strana, tak jednoznačně bezplatně. Pokud je takových málo, tak asi jediný způsob jak tam dostat někoho dalšího je ta odměna. Počet členů by měl být s nějakou rezervou aby indispozice některého z nich neznemožnila komisi plnit své úkoly, pokud minimum je 6, tak řekněme ať jich tam je 8.
Asi tak. Nebo si tu obálku vzali domů na památku (neptejte se mě, proč). Zajímavé jsou také prázdné úřední obálky. Zřejmě mají vyjádřit voličův protest (nemůže si vybrat), ale o tom protestu ví jenom on sám, protože údaj o tom, kolik obálek bylo prázdných, se nezjišťuje. Počítají se až platné hlasy.
Počet prázdných obálek se nikde samostatně neuvádí, není k tomu důvod. Prázdná obálka znamená neplatný hlas, ale není to jediná možnost neplatného hlasu. Tím je např. i zcela přetržený hlasovací lístek, dva a více hlasovacích lístků v jedné obálce nebo hlasovací lístek z jiného volebního obvodu. Volební komise při kontrole správnosti určení počtu platných hlasů zjišťuje, zda je součet počtu platných a neplatných hlasů roven počtu obálek vysypaných z urny. Když to nevyjde, je někde chyba a spočítají se znova platné hlasy.
protože strana má právo mít svého zástupce, který potvrdí, že nedošlo k manipulaci při volbách a přijde mi, že řešíte hlouposti, volby prostě něco stojí a je to "daň" za to, že si lid může zvolit své zástupce. navrhovaný elektronický systém by nic nevyřešil, naopak by mohl být ještě nákladnější, třeba i proto, že byste stejně museli nějak zajisti, aby mohli volit i ti co počítač nemají. Nemluvě o té svobodě volby, jak se výše mluví o rozhodnutí Německého soudu.
A ten největší "problém" elektronických voleb, i přesto, že tady napíše tisíc lidí, tisíc různých řešení, tak ani jeden z nich nebude schopen takovým řešením garantovat tajnost voleb, jaká je nyní.
Hlavně nedokážu pochopit, proč se volby dělají tak strašně draze. Už dávno by se měly dělat elektronicky.
Pokud se někdo obává, že by to byl problém např. kvůli tomu, že někdo vezme údaje babičky a namlátí do volební aplikace, aby volil za ni, tak pak jde volit klasicky s využitím elektroniky!
Například nechápu to dementní odškrtávání na papíru, kdo volil a kdo nevolil. Mnohem lepší by byla on-line databáze, kde jenom úředník napíše rodné číslo a např. poslední 3 čísla občanky, databáze mu řekne, že je to platný volič a VYŘADÍ ho jako odvoleného.
Jenom tohle by mělo za následek, že by člověk mohl volit BEZ VOLIČSKÉHO PRŮKAZU v JAKÉKOLIV volební místnosti!
Potom taky nechápu lístky! Není lepší, aby místo lístků volič dostal například tablet, kde si na jednoduché aplikaci vybere stranu, vybere nebo nevybere "kroužkování" politiků a klikne "odeslat"? Aplikace se po odeslání může opět zamknout, volič vrátí tablet úředníkovi a ten jej odemkne pro další hlasování před předáním dalšímu voliči.
Volby by byly o mnoho levnější. Protože hlasy by byly sečtené okamžitě, navíc tam, kde je nyní 10 členů komise, by v pohodě mohli být 3.
Navíc v současných volbách bylo 37 228 neplatných hlasů!!!!! Aplikace by samozřejmě byla udělaná tak, že by prostě neplatně hlasovat buď nešlo nebo když někdo neplatně hlasovat vyloženě chce (i když nevím proč), tak by ho mohla několikrát upozornit "Váš hlas bude při této volbě NEPLATNÝ. Pokud chcete hlasovat platně, zvolte jen jednu stranu."
Ty toho nechápeš víc. Nemusíš to zdůrazňovat. V Německu jsou taky asi úplně dementní, že.
Nasazení elektronických volebních přístrojů je totiž ústavně souladné toliko tehdy, jestliže „jsou přezkoumatelné všechny podstatné kroky volebního rozhodování a zpracování výsledků způsobem, který je spolehlivý a nevyžaduje žádné zvláštní znalosti.“ (rozsudek Spolkového ústavního soudu ze dne 3. 3. 2009, sp. zn. 2 BvC 3/07, 2 BvC 4/07)