Názory k článku ČT 1 pokračuje v pádu, minulý týden se začala blížit podílu televize Prima

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 4. 2010 20:14

    VS
    Byli jsme také osloveni, je to tak 1-2 roky zpět. Protože mě ten systém zajímal (jak to vypadá, funguje atd.), tak jsme se přihlásili. Už si to přesně nepamatuji, chtěli podrobnosti o rodině (počet lidí, věk, vzdělaní atd.), následně napsali, že se jim hodíme a poslali podrobnějsí podmínky. Skutečně do veškeré videotechniky zabudují připojení k jejich krabičce, takže ta má informaci o tom které zařízení má naladěn který kanál. Každý divák pak musí speciálním ovladačem "signalizovat", jestli se dívá. Celkem se mi nelíbilo, že podmínky obsahovaly takové věci, jako že po instalaci měřících zařízení nesmíte do zapojení vlastní videotechniky nijak zasahovat, při změně dostupný kanálů (máme CATV - takže celkem často nějaký program přibude nebo se změní) musíte volat technika, který dorazí kdo ví kdy.

    Je celkem jasné, že tím jejich rozvrtáním u všech přístrojů přicházíte o záruku. Údajně v případě poruchy zajistí servis, jak je to reálně nevím. Odměna za toto vše měl být nějaký hmotný dar - cca v podobě DVD přehrávače nebo podobné blbosti za pár stovek.

    No, moc se mi to celkově nelíbilo, ale rozhodlo se, že do toho půjdeme. Poslali jsme informace o přímačích a dalších zařízeních (videa atd.). Dorazil technik, který obešel všechna místa a začal s 19" LCD TV Samsung, u které hned prohlásil že to asi bude problém. Jelikož ji nebyl schopen nedestruktivně rozmontovat, rozloučil se s tím, že u nás to nepůjde.

    Ptal jsem se na pár věcí, takže:

    Podmínkou je, že sledování je realizovatelné na VŠECH přijímacích zařízeních v domácnosti. Technické řešení je dosti invazivní, ale jiné v podstatě není možné - spočívá v připájení drátů na vhodné místo v zařízení (okolo tuneru), aby sledovací krabička měla informaci o právě naladěném kanálu. Prý se množí případy, kdy tohle realizovat nejde - stačí jedna PCI (nedej bože USB) karta
    v počítači nebo nějaký PVR a pak o danou domácnost nemají zájem. Moderní LCD TV jsou prý většinou v pohodě.

    Od té doby jsem k výsledkům peoplemetrů jestě skeptičtější než dřív. A že z lidí, co tady diskutují to nikdo nemá, tomu se asi nejde taky moc divit. Co si pamatuju, tak celkem to má v ČR nainstalováno asi tisíc lidí (teď jsem našel: 2.6.2007 - 1333 domácností). Kdo "normální" si to asi tak nechá udělat když:

    - každý si musí "odpíchnout" odchod/příchod od TV

    - doslova vám rozvrtají veškerou videotechniku vč. záznamových zařízení

    - pak s nastavením těch zařízení nesmíte nijak hýbat

    - jakmile máte něco víc než 1-2 obyčejné TV, je pravděpodobné, že se jim nehodíte

    - za to celé nějaká pochybná odměna

    Mě z toho tedy vychází typický divák TV Nova. Možná složení lidí co to mají teoreticky odpovídá složení populace v ČR - samozřejmě podle toho co ti lidé sami o sobě řeknou, exaktně to "měřit" nejde. Ale reálně tomu nevěřím.
  • 14. 4. 2010 13:37

    Jan Potůček
    Grafy vychází z peoplemetrového měření sledovanosti. Že nesledujete Novu, ještě neznamená, že ji nesleduje většina populace.
  • 14. 4. 2010 16:06

    Jan Potůček
    Je vidět, že nemáte tušení, jak se skládá panel lidí, kteří mají u sebe doma peoplemetr. Jsou v něm zastoupené všechny věkové skupiny, podle vzdělání, příjmů, regionů, apod. Takže můžete být klidný, je to dost přesné. Chtěl byste snad montovat peoplemetry všem divákům?

    Že máte známé, co se vůbec nedívají na Novu, spíš znamená, že se holt pohybujete v okruhu chytřejších lidí, nebo diváků s větším nárokem na televizní program. Nic víc.
  • 14. 4. 2010 13:31

    bez přezdívky
    Velmi by mne zajímalo z jakých podkladů vychází zmíněné grafy. Já osobně jsem program na TV Nova sledoval asi před 10 lety. Z okruhu mých známých tuto stanici nesleduje nikdo a přesto mají výsledky ... Navíc neznám nikoho z širokého okolí (i klientů se kterými jsem a byl v kontaktu), že by měli nějaké měření sledovanosti TV programů ve svém bytě. Pokud jsem slyšel, tak nejvíce se sleduje ČT2, 1, 24 a někteří 4 - Sport.
  • 14. 4. 2010 14:34

    Jaroslav Burian
    že ČT1 ubývají diváci, přesto si troufám tvrdit, že ve většině případech zůstávají u České televize. Čtyři procenta pro ČT24 a 2-3 procenta pro ČT4 z minulého týdne jsou toho důkazem. Kde jsou ty časy kdy i TV Nova měla podíly přes 40% nebo TV Prima, která měla 20% ....konkurence je daleko ostřejší a spousta diváků vyhledává svoje pořady na tematických programech a ostatní věci sleduje třeba na internetu.Určitě by na Kavčích horách dokázali Jedničku sestavit z atraktivních seriálů či filmů, tedy přesně tak, jak to dělá konkurence nebo TVP1, STV1 ,či ORF1. Já to nastavení ale chápu tak, že na ĆT1 by diváci měli najít všechno - pořady pro děti a mládež, soutěžní kvíz,diskuzní relaci na aktuální témata,publicistiku,magazíny - které pomohou nebo jsou inspirací v různých oblastech života, ale i zábavu, film či seriál. Jednička prostě není program, na který se budu dívat "tahem", ale každý by si tam měl najít to svoje.Nechci tvrdit, že Jednička dělá všechno super - třeba sobotní ČS-Miss 2010 jsem vzdal po dvaceti minutách ....Ale teď babo raď, jak to udělat jinak a líp?....
  • 14. 4. 2010 14:39

    PV
    Že vzorek, co má peoplemetry, sleduje ze 37% Novu, přece neznamená že ji sleduje celá populace ze 37%? Osobně Novu nijak extra neignoruju, je to moje 3.-4. nejsledovanější televize v průměru. Ale jak musí vypadat sledování TV jiného člověka abychom dohromady koukali v průměru na Novu z 37%? Zřejmě "čumí na bednu" o dost delší čas a pokud ne na novu, tak jen když se splete. Trochu fušuju do marketingu a fascinuje mě jak draze takové diváky Nova prodává. BTW: co mám příbuzné a známé spíš preferují ČT1 před Novou, dovolím si tvrdit že share 37% pro Novu nikdo z nic nemá a to nejsou žádní vyloženě intoši...
  • 14. 4. 2010 17:08

    Zip Zip
    Pane Potůčku, ono by nebylo špatné, kdyby jste nám popsali v nějakém článku, jak takové zařízení vypadá, jak se ovládá, kdo se k němu a jak dostane atd atd.
    Mě by to tedy zajímalo, protože mám stejně naladěné známé a přátele, kteří se chovají stejně jako výše popisují kolegové, čili těm měřením nepřikládám žádný význam. Jistě význam to má pro mediální agentůry .... Osobně Novu také nesleduji, z mé strany by nasbírali tak 2 hodiny za 5 let a to jen díky ladění tohoto programu zákazníkům.
    Ovšem mezi běžným lidem (v obchodě ....) je fakt, že lidi o pořadech této stanice furt něco melou.
  • 14. 4. 2010 17:08

    PV
    Už jsem tady jednou psal, že se sice dá určit zástupce na skupinu stejného věku, vzdělání a příjmu podle zvolených kritérií, ale že to neznamená že bude mít i svůj stejný share stanic jako průměr zvolené kategorie.
    A nepsal jsem, že ti známí na novu vůbec nedívají, takové známé nemám , jen že novu nepreferují tak aby měla podíl 37%.
  • 14. 4. 2010 20:31

    bez přezdívky
    naprosto souhlasím. Přechod diváků k tématickým TV je již řadu let ve všech vyspělých zemích. U nás to bylo brzděno tím, že jako málá země jsme neměli odpovídající množství tématických programů. S nástupem satelitu a kabelu a také mladé generace se tohle i u nás rychle mění.
  • 15. 4. 2010 0:01

    Fox
    Souhlas! Peoplemetry je taková tajemná věc, o jejíž existenci se povídá v médiích dlouhý roky, ale nikdy to nikdy nikdo neviděl, neví jak to funguje, jak se to vybírá, kdo to vybírá, podle čeho, jak takový zařízení funguje, atd. Spousta lidí na peoplemetry nevěří, nebo věří, že je mají jen ti, co sledují právě nejvíc tu Novu a podobné mega komerční televize.
  • 14. 4. 2010 17:36

    Pamětník
    Před časem jsem byl osloven v širším výběru jako kandidát na peoplemetr. Proto jsem se předem trochu informoval na použitý HW a systém sledování. HW úprava spočívá v tom, že všechny video prostředky v domácnosti jsou dovybaveny modulem, který sleduje jejich provoz. Také každý člen domácnosti má na každém DO své tlačítko a když pokaždé přijde k přístroji a sleduje program živě, ale i třeba ze záznamu, musí si svoji přítomnost odpíchnout. Stejnou povinnost má i při odchodu od obrazovky, nebo vypnutí TV. Údaje ze sledovacích modulů jsou shromažďovány v jakémsi kolektoru a po lince, nebo přes mobil, předávány někam do datového centra. Když jsem pochopil to otravování při sledování TV pořadů, jako píchačky ve fabrice a umožnění vrtat se technikovi do všech domácích přístrojů, odolal jsem i nabídce prý nějaké "hmotné" odměny. No řekněte popravdě, pořídili byste si někdo takové špiony do domácnosti? Proto si troufám tvrdit, že domácnosti, které přistoupily na měření peoplemetrem nejsou složeny z "normálních" lidí a proto tento systém nemůže odrážet chování skutečného standardního českého diváka. Proto asi vychází tak vysoká sledovanost Novy. Na druhé straně je stále pozoruhodné, že kolem 90% sledovanosti připadá na těch pár základních tuzemských stanic, které jsou už na mnoha místech v DVB-T, v každé kabelovce a proto stále nechápu to přesvědčení, že DVB-S platformu hromadně využívají naši diváci pro sledování slovenských stanic a placených tématických a HDTV. Výsledky koláčů sledovanosti tomu nenaznačují, nebo se jedná jen o zlomky procent.

    Možná, že tyto moje informace jsou již zastaralé, ale opravdu se nikdo z držení peoplemetru na webech s TV tématikou nechlubí. Možná to mají přímo zakázané ve smlouvě?
  • 14. 4. 2010 13:09

    bez přezdívky
    na čt1 se nedívám. Ale když vidím její programovou nabídku, tak je to konkurence k Nově či Primě. A samozřejmě ten styl komerční televize ty opravdu komerční umějí lépe nežli státní televize
  • 14. 4. 2010 16:07

    Jan Potůček
    Plnoformátových televizím obecně bude sledovanost padat nejvíc, pokud se nebudou nějak vyloženě profilovat - na určitou věkovou skupinu diváků jako třeba Barrandov. Ono to časem potká i Novu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).