za to může DVB konsorcium, které "pro jistotu" v základním popisu služby dalo digitálnímu rádiu číslo 2 hned za jedničkou TV, teprve pak jsou teletexty, data. A například první HD služba má číslo 11. Takže když vývojáři navrhují HW a staví SW, dvojku určitě zpracují i když k vyšším číslům se nedostanou a dají "neznámá služba". Proto každý přijímač (pozemní, satelitní, kabelový) umí i rádio jako audioslužbu. Aby se to využilo k masívnímu vysílání už byl jen krok (možná proto je DVB nejrozšířenější systém, má víc než polovinu světa).
Tam jde zatím stále o test, takže bez problémů. Až o test nepůjde, tak to bude zajímavé. Oni podmínku vysílání všech programů v Muxu1 splní, HD vysílání bude jen paralelním vysíláním téhož ve vyší kvalitě. Kvalitu obrazu zákon neřeší, ale jestli jim vyloženě zakazuje vysílat v jiném muxu, nebo je jenom podmínkou vysílat program v Muxu1, to nevím.
Ano, síť 1 byla navržena na GI 1/4. Ale také na to, aby byla prosta všech převaděčů!
(Nemluvím o dokrývačích). A tento předpoklad už dávno vzal za své. V kratším nebo delším horizontu se stejně bude muset sáhnout do kmitočtů, rozložení vysílačů a pokrytí. Třeba se VP mux zbaví i vysokých kmitočtů (SČ+P K53), které si "nezaslouží". Takže nebude vhodné místo planých "politických" keců udělat výpočet a model sítě v zodpovědné studii?
to máš marný, některým to musí vysvětlit až roky praxe. Vzpomínáš na start mp3? Taky se tvrdilo, že komprese na dvanáctinu bude ta nejslabší a běžná bude dvacetina původního objemu? "Matematika to dokázala a člověk se MUSÍ přizpůsobit" si propagátoři tehdy mysleli. A teprve inovované formáty musely ukázat pravdu.
Skutečnost je ale taková, že praktická úspora technologického zlomu MPEG-2/MPEG-4 je asi třetina. Protože s novým formátem už divák/posluchač není schopen akceptovat "pouze" původní kvalitu, chce víc. "Přece jsem si nekoupil drahou televizi, abych se díval na stejný hnus jako předtím. Zlepšete to!" A od toho jsou tu právě subjektivní testy a jejich výsledek nedává optimismus 50% úspory, ale nižší.
Možná je to jen Dvořákova zdržovací taktika po té, co zjistil, kolik by ta sranda stála. Takhle může čekat, až mu poslanci změní zákon a vyhodí ČRo z muxu. Zajímalo by mě ale, jak je to s HD vysíláním? Tam se jedná o kopii v Muxu1 vysílaného programu, tak asi tato podmínka nemá smysl (ani ta s pokrytím 95%).
Ale nijak mi zdržení ČT3 nevadí, aspoň se z ČT nebudou vyhazovat peníze oknem. I když on si cestu najde....
Abych řekl pravdu já téhle zemi moc nerozumím nebo tedy ač zde narozen a žijící přijde mi stále stejně nepochopitelná jako za bolševiků...
Případ první. Všude na světě jsou nějaká nezisková, amatérská, zájmová, školní, městská, ochotnická, klubová a já nevím jaká rádia. My v ČR to neznáme a neumíme. Máme zákony jenom na veřejnoprávní a komerční.
Případ druhý. Vyženou Wave z FM. A musí k vůli němu měnit zákon. Protože známe jenom celoplošné a regionální. Neznáme městské a vesnické a nadregionální. Ne. Český ouřada má jen dvě kolonky, celoplošné a regionální a tak, když chce někdo být na 5 vysílačích v univerzitních městech, vzníká z toho státní problém a soudruh poslanec musí zase měnit zákon.
Případ třetí. Dětský kánál ČT alias ven s ČRo z Mux 1 atd. A vše kolem toho. Já se jen idiotsky zeptám. Proč musí být dětský kanál v DVB-T ? Proč nemůže být třeba jenom v DVB-S a DVB-C ? Proč nemůže být např. v Mux 4 DVB-T MPEG4 u další stanice ČT HD ? Proč nemůže být v novém muxu DVB-T2 spolu s ČT HD a ČT 4 Sport HD ? Proč zrovna v Mux 3 ? Což mi přijde naprosto a jednoznačně to nejblbější a nejnesmyslnější umístění ze všech možných ?
Fakt prostě tuhle zemi s jejími podivnostmi nechápu.
No ale zase schvalují takové důležité věci jako třeba "SPZ na přání" za 10.000,- ...
Ano, včera rozebírané téma - komunitní rádia - to je něco, po čem se zde volá už spoustu let a možná - kdyby fungovalo za jiných podmínek - zde mohlo dnes existovat Rádio Student (nyní Free radio)
Dalším tématem je, že se tady promrhala šance platit koncesi při koupi nového přijímače - tedy nějaké % příplatek za prodaný přijímač - v případě digitalizace to mohl být lepší příjem než za vlastnictví elektroměru..
jen o málo méně. Rozhodně ne polovina, jak by napovídala "matematika".
Posuzuje se to subjektivně, "na lidech", protože matematické řešení neodpovídá lidskému vnímání. Takže převedením do MPEG-4 se ušetří asi třetina toku. Ale zvuk a pomocné toky nelze takto zmenšit s klesajícím tokem je úspora menší. (např 4,5 -> 3; ale 3->2,5). U zvuku je ucho citlivější na zkreslení kompresí - dlouhodobé cvrlikání nám kupodivu vadí mnohem víc, než čtverečky a další artefakty v obraze.
Tedy převedením 4 programů do MPEG-4 se vytvoří přibližně místo na 1 další program, pátý.
No co takhle změnit parametry MUX 1 a to ochranného intervalu na 1/8 ze současných 1/4 a zvýší se kapacita veřejného multiplexu a není třeba vypínat Český rozhlas z veřejného DVB-T multiplexu a vešla by se tam i ČT3! jen na test nastavit ten OI na 1/8 jako je tomu u MUXu3!a uvidělo by sse co by to bylo za tornádo emocí =)
Současný kódový poměr je 2/3 a datový tok je necelých 20 Mbit/s. Změnou na 3/4 se teoreticky zvýší datový tok na 24,4 Mbit/s, prakticky by pak byl asi 23 Mbit/s. A ve 3-4 "megabitech" už se další kanál vysílat dá. Vždyť teď tak jede ČT2, ČT24, ČT4.
Nastaly by menší obtíže (vynucená změna ochranného intervalu na 1/8, mírně nižší odolnost proti rušení), ale Mux3 s těmito CR+GI funguje (místně nefunguje, ale to je jiná story).
Pardon. Překlep. Multiplexu 1, mělo být...No nic. Takže soudruzi poslanci zase zasednou a zase budou měnit zákony...Za prvé aby dostali pryč ČRo a za druhé aby ČT zbavili povinnosti být jen v Mux 1...
No hlavně, že mají co dělat...Ovšem pak se nelze divit, že nestíhají vyrábět jiné zákony, když se musí zaobírat takovýmito kravinami, jako je to, kde bude nějaký dětský kanál...
No on tam tehdá toho plácal víc - třeba jakože že by dal příležitost pro uplatnění Františka Feniče ... no ale kdo si na to dnes vzpomene, že?
viz zde:
http://www.digizone.cz/clanky/fero-fenic-novy-reditel-ct-mi-spolupraci-nenabizel/