za to může DVB konsorcium, které "pro jistotu" v základním popisu služby dalo digitálnímu rádiu číslo 2 hned za jedničkou TV, teprve pak jsou teletexty, data. A například první HD služba má číslo 11. Takže když vývojáři navrhují HW a staví SW, dvojku určitě zpracují i když k vyšším číslům se nedostanou a dají "neznámá služba". Proto každý přijímač (pozemní, satelitní, kabelový) umí i rádio jako audioslužbu. Aby se to využilo k masívnímu vysílání už byl jen krok (možná proto je DVB nejrozšířenější systém, má víc než polovinu světa).
Ano, síť 1 byla navržena na GI 1/4. Ale také na to, aby byla prosta všech převaděčů!
(Nemluvím o dokrývačích). A tento předpoklad už dávno vzal za své. V kratším nebo delším horizontu se stejně bude muset sáhnout do kmitočtů, rozložení vysílačů a pokrytí. Třeba se VP mux zbaví i vysokých kmitočtů (SČ+P K53), které si "nezaslouží". Takže nebude vhodné místo planých "politických" keců udělat výpočet a model sítě v zodpovědné studii?
to máš marný, některým to musí vysvětlit až roky praxe. Vzpomínáš na start mp3? Taky se tvrdilo, že komprese na dvanáctinu bude ta nejslabší a běžná bude dvacetina původního objemu? "Matematika to dokázala a člověk se MUSÍ přizpůsobit" si propagátoři tehdy mysleli. A teprve inovované formáty musely ukázat pravdu.
Skutečnost je ale taková, že praktická úspora technologického zlomu MPEG-2/MPEG-4 je asi třetina. Protože s novým formátem už divák/posluchač není schopen akceptovat "pouze" původní kvalitu, chce víc. "Přece jsem si nekoupil drahou televizi, abych se díval na stejný hnus jako předtím. Zlepšete to!" A od toho jsou tu právě subjektivní testy a jejich výsledek nedává optimismus 50% úspory, ale nižší.
Možná je to jen Dvořákova zdržovací taktika po té, co zjistil, kolik by ta sranda stála. Takhle může čekat, až mu poslanci změní zákon a vyhodí ČRo z muxu. Zajímalo by mě ale, jak je to s HD vysíláním? Tam se jedná o kopii v Muxu1 vysílaného programu, tak asi tato podmínka nemá smysl (ani ta s pokrytím 95%).
Ale nijak mi zdržení ČT3 nevadí, aspoň se z ČT nebudou vyhazovat peníze oknem. I když on si cestu najde....
jen o málo méně. Rozhodně ne polovina, jak by napovídala "matematika".
Posuzuje se to subjektivně, "na lidech", protože matematické řešení neodpovídá lidskému vnímání. Takže převedením do MPEG-4 se ušetří asi třetina toku. Ale zvuk a pomocné toky nelze takto zmenšit s klesajícím tokem je úspora menší. (např 4,5 -> 3; ale 3->2,5). U zvuku je ucho citlivější na zkreslení kompresí - dlouhodobé cvrlikání nám kupodivu vadí mnohem víc, než čtverečky a další artefakty v obraze.
Tedy převedením 4 programů do MPEG-4 se vytvoří přibližně místo na 1 další program, pátý.
No co takhle změnit parametry MUX 1 a to ochranného intervalu na 1/8 ze současných 1/4 a zvýší se kapacita veřejného multiplexu a není třeba vypínat Český rozhlas z veřejného DVB-T multiplexu a vešla by se tam i ČT3! jen na test nastavit ten OI na 1/8 jako je tomu u MUXu3!a uvidělo by sse co by to bylo za tornádo emocí =)
No on tam tehdá toho plácal víc - třeba jakože že by dal příležitost pro uplatnění Františka Feniče ... no ale kdo si na to dnes vzpomene, že?
viz zde:
http://www.digizone.cz/clanky/fero-fenic-novy-reditel-ct-mi-spolupraci-nenabizel/