To co píšete je jen čirá teorie. I kdyby bylo vysílání muxu 4 oficiálně určené jenom pro obyvatele Olšanské ulice, což je samozřejmě reálně nesmysl (dá se chytat s rozumnou výbavou i 100 km od Prahy), pak by obyvatel Olšanské ulice, který chce přijímat všechny pražské DVB-T muxy, měl mít pro příjem správně dvě antény. Není to na palici?
Prakticky. Pokud chci ve středních Čechách přijímat všechny muxy, kam asi namířím anténu? Na Cukrák? Leda prd! Dost možná ho díky chybě směrovosti přijímám stejně, ale rozhodně jeho signál nevadí.
Nevím co je pravdy na tom, že se šíří vertikálně polarizovaný signál v městské zástavbě lépe než horizontální, ale faktem je, že s příjmem horizontálně polarizovaného signálu, když bylo ještě vysílání pokusné a mělo výkon do 10 kW, nebyl v Praze žádný problém. Faktem taky je, že co jsem si tak všiml, jen málokdo z Pražanů po takto zásadní změně vysílacích parametrů pootočil anténu o 90 stupňů. Neudělali nic, jen kvůli zmíněnému parazitnímu signálu a logickému vzniku pre-echa, začali víc prskat, že jim to blbne. A do značné míry právem. Rozhodnutí o změně polarizace na V po desítkách let provozu vysílání s H polraizací byla podle mě hloupá, neuvážená a bezohledná prasečina, nebo přinejmenším pěkná partyzánština. I kdyby městský příjem V polarizovaného signálu byl o nějakých 20% lepší než příjem H (víc to jistě nebude), pokud uvážím, že 99,99% lidí v té oblasti má H antény a 90% to nemá v úmyslu nikdy změnit, musím se na takový nápad vykašlat. Veřejná služba s nutnou odpovídající občanskou infrastrukturou je trochu něco jiného než dělat pokusy v laboratoři.
Na jedné straně se divím, že třeba ČRa a ČTÚ chtějí vždy počátky nějakého typu DVB-T vysílání dlouhodobě testovat. Na druhé straně mne udivuje, jak po čase kdekdo ví, jak se to má dělat lépe. Od počátku se tvrdilo, že vertikální polarizace je vhodná do města a hor, kde dochází k mnohačetným odrazům, proto se prý vertikál lépe šíří mezi domy a kopci.
Nějak nerozumím úvaze, že Středočeši předimenzují horizontální anténu pro MUX 4 a vertikál nevhodně přijímají ze Žižkova. Není pro takovou anténu nebezpečnější ještě 3 x silnější horizontální signál z Cukráku? Ono z jednoho místa není vysíláno s oběma polarizacemi. Experimentální horizontální MUX 4 je s minimálním výkonem vysílán jen pro střed Prahy z ÚTB. Ze Žižkova tři další MUXy standardně pro celé město, proto vertikálně a se středním výkonem. A Cukrák je opravdu středočeský, proto horizontálně a s nejvyšším výkonem. Rozdílnost polarizací může i zjednodušovat příjem v SFN. Řekl bych proto, že celkově je to řešení celkem logické, tedy žádná "prasečina".
Obávám se, že cena elektřiny není ani zdaleka nejvyšší položkou celkového účtu za pozemní vysílání. Čím vyšší může být výkon hlavních vysílačů, tím méně bude muset být dokrývačů. A to jsou pak teprve náklady. Samozřejmě kdo má kvalitní směrovou anténu a dostatečné know-how, stačí mu většinou i výrazně nižší výkon, ale takových (nás) je jen pár procent. Paradoxem je, že aby mohli Středočeši přijímat MUX 4 i muxy 1,2,3 ze Žižkova a zároveň si nemuseli kompliklovat anténní systém, řeší to předimenzováním antény s H polarizací, která přijímá jen zlomek efektivního V signálu ze Žižkova, ale i to na kvalitní příjem stačí. Jinými slovy, pražský Žižkov vysílá mnohem víc než by musel, kdyby byl nepřešel na V polarizaci. Já sám mám jednu jedinou Yaginu laděnou na K64 (H) a chytnu na ní z Prahy komplet všechno (a někdy i Bukovku, Ještěd a Krásné). Je to samozřejmě čuňárna, ale vysílat z jednoho místa s oběma polarizacemi a navíc tak rozdílnými výkony si bohužel o nic jiného než "prasečí" řešení neříká.
ono by bohatě stačilo, kdyby si TV stanice mohly vybrat jenom vysílače které chtějí a nemusely by platit celou ČR (hlavně místa kde je minimum lidí) ;)
ano, to je jasné. Jenže tuhle "pohodu" danou silným vysilačem divákovi nikdo nechce platit, teda až na parazitní ČT a ty největší Nova,Prima, Barrandov a vyjímka Public. Ostatní ty menší vysoké náklady z DVB-T vyhnaly nebo nepřitáhly. A přitom právě DVB-T mělo dát prostor i jim. Chybí tady komkurenční nabídka ala mux4 - slabší a levnější vysilače, kdo chce a nemá satelit či kabel atd. si na ně anténu pořídí, je to investice pár set korun.
Teoreticky by stačily nižší výkony,ovšem to vyžaduje kvalitní a ziskové antény u příjemců. V rámci zajištění kvalitního příjmu i občanům,kteří nemají finanční,prostorovou,polohovou atd. možnost si pořídit dražší anténu na výhodném přijímacím místě,jsou výkony vyšší pro zajištění kvalitního příjmu i ve zmíněných nepříznivých případech.
nevím, kam to napsat, tak tedy zde. Cena vysílání dvb-t je dána i cenou elektřiny. nejsem technik, proto mám otázku. Nevysílají dnes vysilače dvb-t zbytečně silně ? Když vysílala Buková hora zpočátku mux3 výkonem 10 kW, chytil jsem jí v Praze na kopci na obyčejnou LP45 naprosto v pohodě. Stejně tak kdysi pokrylo 5kW z Cukráku a Žižkova vlastně totéž, co dnes s výkony 100/33 kW.