To je ta klasická bajka o slepici a vejci? Proč by si diváci s předstihem kupovali STB bez možnosti něco přijímat, zejména při chlubení se sledovatelností NOVY a jejím přístupem k věci. Na druhé straně je ale chápu, zde jde přece jen a jen o peníze a kdo by platil drahou reklamu, když by se na ní nikdo nedíval. Jsme všichni obyvatelé Kocourkova v Absurdistánu?
Jak chcou podchytit kdejake USB prijimace? to nema logiku. Noha a Prima zadala nesmyslny pozadavek a CTU ji na to skocil. A pokud maji dost penez, tak je treba jim je zavcasu sebrat. Treba zakladnim skolam zaplatit Internet, nebo tak neco, ale nesmyslna statistika od kdovi koho kvuli vymluvam komercnich televizi - At si udelaji televize pruzkum za vlastni. Proc by stat potiznickym organizacim mel delat servis? At si radeji udelaji za ty prachy poradek na soudech, at se muzou pridelit o5 licence pro cleny ADT. Treba at podplati soudce za prednostni vyrizeni kasacnich stiznosti. To by digitalizaci prospelo vice, nez scitani krabicek za statni penize.
Pane Dvoraku, tady jste trochu prestrelil.
Jeden dotaz na pametniky: Kdyz se zaclo v nasich zemi s televiznim vysilanim, byla nejaka instituce, ktera pred stavenim vysilace kontrolovala, kolik lidi ma v okoli jiz zakoupeny televizor?
Mobilni operatori staveli vysilace jeden po druhem, az si lidi koupi telefon? Fakt dobry pohled na vec.
Chapal bych to, kdyz by CTU v dobe soubehu ATV a DVBT v nejake oblasti zjistil, ze nebyl dostatek prijimacu (ja bych prodejce vubec nepodcenoval) a z objektivnich duvodu nemeli obcane cas se vybavit prijimacem. Pak by mohl CTU prodlouzit soubeh vysilani, nic vic. Pokud by prijimace na trhu byly a lidi si je nekoupili (mala penetrace prijimacu mezi obcany) tak to neni duvod na prodluzovani soubehu. Stejne bude hodne lidi, kteri budou cekat na vypnuti analogu a pak hejbnou kostrou.
Ze soucasnosti: Kontroluje nekdo dnes, zda je dostatek dalnicnich znamek v prodeji (napr.na benzinkach)? Kdyz ted nekde znamky nejsou, muzou jezdit ridici bez nich na spoplatnenych usecich? Tudle nudle.
Pamatuji se na počátky TV u nás. Byla to strategickopolitická prestižní záležitost komunistické vlády (političtí funkcionáři měli při pořizování TV přednost) a ne kalkul soukromých společností, jako dnes. U zrodu mobilních operátorů existoval příklad u sousedů a systém přinesl opravdu novou moderní službu. Stav DVB-T u nás je zatím v plenkách a dosud prakticky nenabízí oproti analogu žádný výrazný technologický pokrok (kromě odstranění "duchů" a kompikací se zprovozněním u technicky méně zdatné veřejnosti). Přesto považuji výzkum penetrace STB za vyhozené peníze a nic neříkající údaj, jen možná berlička pro ty, kteří hledají důvody proč to zatím nejde.
V ekonomicke oblasti nejde u porizeni STB o tak narocnou fin. investici, ktera by byla pro vetsinu obcanu nedosazitelnou metou, tak jak to bylo v zacatcich TV vysilani (koupa televizoru).
Samotná kapacita opravdu pro mne není pokrok. Pokud se ale naplní vizionářské věštby a zaplaví nás desítky kvalitních programů s češtinou, bude to o něčem jiném. Pokud rozšíření bude na úrovni zviditelnění RTA, není o co stát a za pokrok to považovat nebudu. Také do zprovoznění interaktivních služeb máme na můj vkus také ještě daleko. Potom bych zavedení individuálně distribuovaných filmů, pochopitelně za příslušné peníze, už pokládal za technologický pokrok.