Zpráva se asi netýká jen samotného města Nýrska (použití slova obec mi připadá dost degradující), ale i jeho blízkého okolí. Suchým konstatováním to snad neskončí a možná se místní dočkají i nějakého řešení z tradičně vykrývacího Pajreku?
Také jsem velice rád, že so to už "oficiálně ví". Obyvatelé této lokality však většinou nečekají na nový vykrývač a pořizují si satelitní komplety. Osobně jsem inzeroval sat.montáže v místním periodiku, ale neuspěl jsem, neboť v tomto městě působí velice dobrý prodejce podnikatel a montážník sat.televize, který prý instaluje lidem satelity skoro nonstop. Vůbec se tomu ale nedivým, že tato situace vznikla. Pro velmi členité a hornaté oblasti prostě DVB-T příjem není ideální. Toto ale už v minulosti bylo minimálně ze strany ČRa diskutováno. I když si obyvatelé Nýrska a okolí musí trochu šáhnout hlouběji do kapsy, satelitní příjem se jim do budoucna velmi vyplatí, neboť tato technologie bude do budoucna nabízet stále širší a zajímavější programovou nabídku.
No zjistit až po vypnutí hlavních analogových vysílačů, že v dané oblasti není dostečně kvalitní možnost příjmu DVB-T, zavání totálním amatérismem ČTÚ, mistra Duspivy a televizí. Copak má smysl uvažovat o nějakém DVB-T opakovači když už bude mít každý na fasádě satelit?
Ono jde téměř vždy o peníze. Těžko by asi ČTÚ, ČT a ČRa obhájily investice do opakovače dříve, než se jeho nutnost skutečně potvrdí. Také byl tento způsob budování pozemní sítě předem avizován. Doplatí na to sice nedočkaví diváci, ale jen kvůli zvýšenému zájmu o DVB-S bych předem zahušťování pokrytí DVB-T nekritizoval. Stále zbyde dost těch, kteří se i s pár MUXy spokojí, minimálně pro své podružné TV a rekordéry.
Stále ovšem platí, že ne každý může mít na fasádě parabolu, nebo to může dopadnout jako v aktuálně komentované Hostouni na Domažlicku.
JJ, měl jsem spolužáka, kterej v době, kdy se vysílal RISK na n@vě
vymyslel jednu slovní hrátku na příjmení jiného spolužáka a hrozně dlouho
jsme se tim skvěle bavili :-) ... no a HostouŇ a Nýrsko k tomu docela vyzývají,
protože při přečtení titulku mě to okamžitě napadlo ... Když o tom tak
uvažuji, je celkem škoda, že ten RISK se už na obrazovce neobjevuje ...
A tento převaděč bude mít kvalitní signál alespoň ze šestice stanic, ať z dožívajícího analogu, nebo DVB-T? A vejdou se všechny na jeho 3 kanály? Včetně všech "vymožeností" DVB-T?
Zverejni CTU detaily mereni?
Zverejneny text je docela strohy.
"měření pokrytí signálem DVB-T. Bylo provedeno měření pokrytí signálem DVB-T vybraných obcí (Malá Víska, Nýrsko) v územní oblasti Plzeň. V obci Malá Víska dochází k degradaci DVB-T signálu odrazy od okolního terénu. V Nýrsku bylo zjištěno velmi slabé pokrytí DVB-T signálem: MUX1 z 27 %, MUX2 z 0 % a MUX3 z 5 %"
V analogové éře za nedostatku kmitočtů se jistě velmi hodilo, že sušický Svatobor je od Německa a Rakouska odstíněn pásem Šumavy.
Dnes je možné použít v SFN mezinárodně zkoordinovaný kanál (ať už "Plzeňský" nebo "Budějovický"), tak by se mi pro oblast Sušice místo Svatoboru (845m) mnohem víc líbil vysílač 100kW na kótě Prenet (1071), Můstek (1234) nebo Javorná (1090). To by bylo pokrytí jak z Kletě :-)
Ale snaha využít stávající infrastrukturu je pochopitelná, pozemní pokrytí už nemá takovou prioritu, takže je to sci-fi.