Vlákno názorů k článku CZFree.Net roste a sílí od ..... - Ale to ze uz udelali peknej bordel ve...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 12. 2002 14:07

    ..... (neregistrovaný)
    Ale to ze uz udelali peknej bordel ve vzduchu nikdo nepise.... Se*ou na povoleny vykony, hlavne, ze to jede... 24dB sita, kratky kabely a max. vykony co to da....
  • 10. 12. 2002 14:27

    Ctirad (neregistrovaný)
    Jo, přesně tak, tyhle lidi (většinou komerční přeprodavači internetu a všelijaké státní a polostátní organizace) nás co budujeme linky czfree, taky pěkně s**ou. Co sakra dělá ČTU ? Ony limity dané GL snad platí jen pro někoho ?
  • 10. 12. 2002 17:02

    saidlm (neregistrovaný)
    Hm, tohle je moc zajimave. Problem je v tom, ze plno komercnich firem dela presne to same a nikdo to neresi.
    Pokud vim, tak v CZFree se tomuto vyhybame a vykon regulujeme, tak aby skutecny vyzareny vykon splnoval podminky GP CTU. Mereni pochopitelne provadet nemuzeme, neb na to nemame potrebne vybaveni. Vyzareny vykon se vsak da take teoreticky spocitat z vystupniho vykonu, utlumu kabelu, konektoru, bleskojistek atd. a zisku anteny.

    Dalsi problem je, ze vetsina "odborniku" si mysli, ze cim vetsi antena, tim hur. To je ale preci uplne opacne. Kdyz dam uzce smerovou antenu, snizim vystupni vykon, tak nikomu neskodim a navic dosahnu velice dobrych vysledku. I v pripade, ze vykon je vetsi, nez povolenych 20 dBm, tak pri pouziti smerove anteny dela tento vysilac mensi skodu, nez onech 100 mW a antena vsesmerova.
    Navic si myslim, ze pasmo 2.4 Ghz je volne tudiz by se nemelo pouzivat pro komercni ucely, kdo chce delat business at si zaplati licencovane pasmo.

    Martin
  • 10. 12. 2002 17:23

    Marigold WiFi (neregistrovaný)
    Ani kratke kabely, ani sita se ziskem 24 dBi preci nejsou zakazane...

    Mit co nejkratsi kabel povazuji spise za znak inteligence, nez delani bordelu. Nebo mi u techniky anten neco uteklo?

    Marigold
  • 10. 12. 2002 20:20

    Clock (neregistrovaný)
    Jestliže ISP překračují limity, pak tady je od toho ČTÚ, aby se na to poslalo. V CZFree.NET se dalekonosné trasy řeší tak, že se postaví proti sobě dvě vysoce směrové antény a softwarově se vysílací výkon nastaví ručně napevno tak, aby
    vysílače měly jmenovitých 100mW EIRP podle GL 12/2000 ČTÚ. Tím jdou realizovat linky na neomezeně velkou vzdálenost bez porušení limitů.
  • 10. 12. 2002 22:26

    gogo (neregistrovaný)
    Jo. A kromě toho je v czfree cosinus roven až 1,8 a v anténách je schován skřítek hospodáříček. V opačném případě snadno nahlížíme, že při konečném výkonu a nenulovém útlumu se linkem na neomezeně velkou vzdálenost realizuje přenosový kanál o neomezeně malé kapacitě :-)))
  • 11. 12. 2002 3:45

    xChaos (neregistrovaný)
    to sice ne, ale jak jsem psal vyse - pokud se pri zisku anteny 24 dBi nastavi vykon -4 dBm, tak to podle me da vyzareny vykon 20 dBm - coz je podle me prave ta norma, a znamena to 100 mW - opravte me, jestli se mylim.

    dB jsou totiz logaritmicka stupnice, takze hotnota 0 dB znamena 1 mW, a zaporne hodnoty jsou v rozmezi 0-1 mW. Aspon to odpovida prepoctu dBm na mW, ktery mi hlasi program iwconfig. Opravte me, jestli se mylim.

    Clock ma pravdu - je potreba rozlisovat, jestli se stavi point-to-point spoj se dvema presne zamerenymi smerovymi "matracemi" na obou koncich, nebo jestli je na jednom konci sektorova ci vsesmerova antena (typicke u poulicnich AP). Pokud je na jednom konci vsesmer nebo sektor, je mozne bez prekroceni norem realizovat velice kvalitni spoje asi do 1 - 1.5 km - takze se da jednim AP vykryt zhruba plocha 3-4 km^2. Pokud je ale na obou koncich smerovka, je spoj daleko mene zaruseny, a urcite je ho mozne bez prekroceni normy znacne "natahnout". Netroufam si rict, ktere dalkove spoje czFree.Net normu CTU porusuji a ktere ne - za kazdy spoj zodpovida jeho provozovatel, ja rucim jen za svoje spoje, a k tem ostatnim ani nemam pristup.

    V Brevnove jsme si ale vsichni zridili na linuxovych routerech ssh uzivatele wavemon, ktery pouze spusti monitorovaci program wavemon - a mozna to tam tak zustane i po zrizeni verejmeho DHCP pristupu do czFree.Net (bude to zalezitost bezpecnostni konzultace) - takze na nasich mistnich routerech si kazdy kolemjdouci bude moci precist aktualni vykon toho ktereho vysilace. CTU ani nebude potrebovat zadne merici pristroje, aby si precetla nase vyzarene vykony - bude stacit notebook s wifi kartou, programem putty (ssh klient) a znalost hostnames routeru, ktere pujde normalne precist z mapy czFree - tedy samozrejme, k vykonu ktery hlasi karta, je jeste potreba pricist zisk anteny a odecist ztratu kabelu.

    Opakuju, nevim, jestli se tenhle zvyk s verejnym monitorovanim parametru spojeni rozsiri do zbytku czFree, ale pro nas je dost uzitecny - teprve srovnani kvality ruznych spoju cloveku umozni usoudit, jestli se jeho spoj opravdu chova normalne, nebo ne, shromazdovani techto informaci je potreba kvuli optimalizaci routovani, apod.

    Zajimalo by me, ktera komercni 2.4 Gh (nebo jina) komunikacni sit nabizi podobne otevrene informace o sve infrastrukture a aktualni funkcnosti ;-)
  • 11. 12. 2002 10:25

    valy (neregistrovaný)
    Nevim, co jste za supergenia se superznalostmi WAN, ale WAN dnes administruje kazdy, VPN a tunely dela kazdy, dynamicke routovani, dynamicky shaping atd. dela kazdy... Navic spousta osobnosti z czf jsou spickami v oboru a stezi by se tym komercni firmy mohl rovnat s tymem czf... stejne jako by se tezko mohl rovnat helpdesk komercni firmy s linuxovou konferenci atd...
  • 11. 12. 2002 10:59

    Tlemik (neregistrovaný)
    Ano znam take jednu zivelne rostouci sit, prave pres ni pisu prispevek a tesim se, ze se dockam az se zhrouti :) Asi je tech pripojenych zarizeni jeste malo :))

    Btw. Kdyby nekdo nepochopil tak mluvim o internetu ;)
  • 11. 12. 2002 11:16

    Root (neregistrovaný)
    Omyl. Internet se nerozurusta zivelne. Internet je velmi dobre koordinovan.
  • 11. 12. 2002 13:33

    Root (neregistrovaný)
    Odpovedel sis, Michale, sam - predimenzovani jak po strane spoju, tak i po strane routeru, tyhle problemy s vykonnosti v CESNET2 resi.
  • 11. 12. 2002 3:32

    xChaos (neregistrovaný)
    Krome toho nikde neni psane, ze s 24 dBi antenou je nutne prekracovat vyzareny vykon 20 dBm EIRP ! Nejdriv jsem to take nechapal, ale dB jsou logaritmicka stupnice. Vykon 100 mW odpovida tem 20 dBm (mam pocit).

    Napr. karta XI-626 nejede porad na povolenych 100 mW, ale umi maximalne 18 dBm - ve skutecnosti pry lze nastavovat rozmezi -11 az 18 dBm. V mistnosti, kdyz je pripojena ta mala antenka, se nastavi treba na 11 dBm sama od sebe, kdyz se pripoji smerovka, tak se stlumi treba na 1-3 dBm u 14-18 dBi anteny a na 5-7 dBm u anten s mensim ziskem. Taky jsem na to cumel jak puk - ale ta karta zjevne neni blba!

    Hodnota 0 dBm neni nicim vyjimecna - jde o vykon 1 mW, zda se. Pokud ke karte pripojime 24 dBi smerovou matraci, tak nic neporusujeme, pokud vykon karty nastavime na -4 dBm, coz technicky lze. Otazka je, co si karta nastavi sama v rezimu "txpower auto" - me to jako zazrakem funguje, ze na AP s 8 dBi vsesmerem karta hlasi automaticky nastaveny interni vykon 7 dBm (coz je hluboko v norme), a na 18 dBi antenach se to samo prepina mezi 1-3 dBm podle pocasi a nalady - takze obcas to mirne prekroci. Samozrejme, protoze ja normy dodrzovat chci, tak zatim radsi zadne anteny se ziskem pres 20 dBi nekupuju, protoze mam takovy pocit, ze te karte XI-626 se nebude chtit tlumit pod 0 dBm ;-)

    Podstatne ale je, aby to meli na strechach lidi, ktery vedi co delaj - a to je pripad czFree.Net docela casto, zda se mi. Zezacatku jsem ty dB moc nechapal, ale ted se mi zda, ze uz tusim, o co tam bezi, a czFree.Net je ve vyhode, protoze oproti komercnim sitim je husta uzlu daleko vetsi, vzdalenosti k AP jsou mensi, a koncovym uzlum staci daleko slabsi anteny. Jedinym problemem je backbone: tu je pomoci WiFi technologie docela tezke realizovat, a zase na to, aby se jen propojila sousedni AP pomoci retranslacnich stanic, je Praha trochu moc velka - vychazi to na moc "hopu" - a navic jeste backbone traffic na AP logicky snizuje kapacitu cele site na polovinu.

    Proto je czFree.Net potreba chapat tak, ze WiFi je spis "last mile technologie" - pro preklenuti vzdalenosti do 1 km a pro poulicni provoz, a pro propojeni mistnich siti mezi sebou budou postupne testovany dalsi technologie. Nejdal jsou skutecne experimenty s optickymi pojitky, ale pokud se objevi dostupna technologie v dalsich bezlicencnich radiovych pasmech, nebo se najdou zpusoby jak tahat opticka vlakna misty, kterymi to zatim jeste nikoho nenapadlo, neni duvod takove spoje vytvorit.

    Ja bych to zatim shrnul tak, ze v czFree.Net jde o prime propojeni vsech lokalnich siti se vsemi ve spolecnem adresnim prostoru, po vzoru skutecneho Internetu - cimz se vytvori obrovske mnozstvi alternativnich routovacich cest, pouzitelnych v pripade pretizeni jednoho konkretniho point-to-point spoje. Naproti tomu komercnim ISP jde o vybudovani sve vlastni backbone, a o pripojovani lokalnich siti zejmena na tuto svoji backbone - po ktere je smerovan traffic treba i od souseda ve vedlejsi mistnosti, ktery se pripojuje pres modem. Malym lokalnim sitim se mistni SMTP a POP3 servery vetsinou nevyplaci zrizovat - ale v ramci czFree to uz bude mit smysl - protoze bude existovat velke mnozstvi lidi, kteri budou pres tuto sit dostupni.

    czFree.Net dodrzi vsechny puvodni RFC doporuceni, takze v lokalnich sitich budou napr. SMTP servery, ktere budou mistni postu v domene .czf dorucovat mimo placene internetove gatewaye, apod. Postupne se vytvori nezanedbatelny decentralizovany provoz v top-level domene .czf - e-mailovy, webovy i jiny. Posta v domene .czf bude navic dokonale chranena pres spamem - protoze kazdeho spammera bude moci komunita okamzite indentifikovat, a hlavne se do ni nedostanou maily z ciziny...
  • 11. 12. 2002 8:33

    Root (neregistrovaný)
    No, jsem zvedavy, jak banda amateru, ktera jakz-takz pochopila jak funguje 802.11b, bude delat ty alternativni routovaci cesty, resp. vyhledavat tu nejvolnejsi (najit nejkratsi jeste neni uplny problem). Zakladni problem czfree je, ze ho delaji lidi, kteri maji zkusenosti se spravou siti LAN, ale ne se spravou siti WAN.
    Pokud to chcete delat poradne, meli byste se podivat na par veci - VRRP (existuje implementace pro linux), dynamicky routing (OSPF nebo jeste lepe BGP v interioru nebo v konfederaci) - taky existuje implementace pro linux a chodi to, MPLS (proc - pro vytvareni point-point spoju v ramci site - delat IP tunel tam, kde neni treba provoz kryptovat je zbytecne plytvani kapacitami site) - taky existuje podpora pro linux atd. atd. Dohled taky neni spatna myslenka.
    Jenze tu bandu amateru nikdo neukociruje, sit poroste zivelne a nebude-li mit nejake rizeni, tak se pod svoji velikosti sama zhrouti.
  • 11. 12. 2002 19:05

    valy (neregistrovaný)
    Mohl byste to nejak rozvest? Pokud ta technologie existuje a existuje navod jak ji pouzit a sit buduji profesionalove tak opravdu nechapu kde vidite problem... Problemem jsou finance a volny cas.
  • 12. 12. 2002 16:25

    Jerrey (neregistrovaný)
    Zase jeden co nepochopil :o)) Pasmo 2,4 - 2,483.5 je tzv.
    ISM ( Industrial , Scientifics , Medicine ) pasmo :o) Pro "amatery" jsou vyhrazena pasma jina , okupuji jich dost az prilis :o)
  • 13. 12. 2002 9:30

    jarek (neregistrovaný)
    Navic si myslim, ze pasmo 2.4 Ghz je volne tudiz by se nemelo pouzivat pro komercni ucely, kdo chce delat business at si zaplati licencovane pasmo Co to placas za blbosti ???, to ze par smudlu ted vlezlo do 2.4 a celou ji v Praze zarusilo preci neznamena ze jim vsichni kteri tu byli drive pujdou z cesty. Kdybyste dodrzovali GL, tak uz davno polovinu spoju zdemontujete. GL totiz pravi krom vyzareneho vykonu i to ze jsete povini demontovat zarizeni, pokud nekomu zpusobite ruseni. V tomto pripade pak navic vubec nezalezi na tom jaky vykon vase antena vyzaruje, ale na tom jestli rusite.
  • 13. 12. 2002 17:01

    mm (neregistrovaný)
    Bohužel žádná rozumná alternativa k 2,4GHz pro regionální komerční ISP neexistuje. Pro multipoint spoje je tu ještě úzké 3,5Ghz pásmo (nevím o tom, že by šlo získat lokální licenci) a potom 5 a 40 GHz, na které zatím nejsou dostupná rádia. A na drátech sedí ropucha.
  • 11. 12. 2002 10:54

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    No ja nevim, staci nehlednout do diskusi, mozna bys byl prekvapen. Pokud vim, jedina vec, ktera se nediskutovala, bylo VRRP.

    OSPF je, pokud vim, defaultnim smerovacim protokolem CZFREE.

    O BGP bezely diskuse (ja osobne bych byl velmi pro), nakonec bylo odmitnuto.

    Pokud se tyce MPLS, tak pro tento charakter site nema smysl MPLS nasadit. MPLS ma smysl v pripade, ze mas jadro site a pripojovaci vrstvu oddeleny. Coz neni pripad CZFREE. MPLS ma pro CZFREE jednu velkou nevyhodu, chce to homogenni spravu jadra - coz v modelu "ja pan, ty pan" neni mozne.

    Mimochodem tunely nebude delat CZFREE, ale poskytovatele konektivity ...

    Nemyslim, ze se ta sit zhrouti, ale to nam rekne budoucnost.

  • 11. 12. 2002 11:40

    Root (neregistrovaný)
    V diskusich spise vsichni hovori o statickem routovani ;-) Jinak to MPLS by melo velkou vyhodu - virtualni linky mezi jednotlivymi poskytovateli konektivity a uzivateli by mely daleko mensi overhead, nez u tech tunelu. Bohuzel, uznavam ze pri takovehle koncepci site to nelze rozumne nasadit.
    O tom, ze se site casem zacnou hroutit pod vlastni vahou (pokud je samozrejme v rustu patricne financne nepodporujes, jako to dela CESNET2), vime vsichni sve - kuprikladu na linuxu uz pro routovani nad 80 kpps je nutne peclive vybirat sitovky a vypiplat konfiguraci jadra, aby s mnozstvim prenasenych packetu nerostla zatez CPU az k jeho uplnemu zahlceni (a to zcela zamerne pomijim iptables, CBQ apod.)... Ale neni to jen problem linuxu, u Cisco routeru rad 36xx take neni tak tezke narazit na hardwarova omezeni. Na to czfree taky casem narazi, bude-li se uspesne rozrustat.
    Jinak samozrejme preji CZfree to nejlepsi, ale argument o tom, ze vsechno je v linuxovych konferencich, neberu. Pomerne casto narazim na veci, o kterych tam neni ani slovo...
  • 11. 12. 2002 13:05

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    To je problem s diskusemi. Slovo vsichni rozhodne neznamena, ze to tak je :-)

    Te podpore CESNET2 nerozumim. CESNET2 je sit jako kazda jina - krome predimenzovani a rychleho zavadeni novych technologii. CZFREE je neco uplne jineho.

    Pokud se tyce smerovani velkych objemu dat, PC neni skutecne nejlepsi platforma (i kdyz na druhou stranu na webu cesnetu je test, ktery ukazuje, ze je mozne ledacos - ale to PC neni za 20.000 :-)). Nicmene soucasne vykriky nekterych optimistu v CZFREE na tema "budovani backbone" budou konfrontovany s realitou a IMHO bude vysledek inteligentni smerovani v cele strukture. Pokud se podivam na fungovani WiFi, nemyslim, ze je realne, aby nestihal PC smerovac napojeny na dve az tri WiFi karty (pokud nepujde o utok).

    Argument o linuxovych konferencich nebyl muj :-)

  • 11. 12. 2002 18:41

    xChaos (neregistrovaný)
    Tak predevsim nejsme zadna banda amateru, ale banda internetovych profesionalu s ruznymi zkusenostmi - webhosting, sprava lokalnich siti a linuxu. Oznaceni amateri si zaslouzi snad jen radiamateri (CB) - ale tam to oznacuje spis nekomercni vyziti, nez "amaterismus".

    OSPF a BGP se pouzivaji - ve Smichovskem segmentu. Co se tyce IP tunelu, krtyptovani bude rozhodne zadouci - vzhledem k mizive efektivite WEP a nemoznosti jeho nasazeni pri kombinovani provozu na AP s poulicnim free pristupem.

    Rozhodne je lepsi nase zivelne rostouci sit - kterou stavi internetovi profesionalove z malych firem, zadne bandy amateru - nez to, co predvedly s Internetem bandy investoru a tlupy kravatovych manazeru - totalni komercionalizace, premrstene ceny za pripojeni, vsude samy spam, reklamni bannery na ktere stejne nikdo neklika, a drtiva vetsina lidi se pripojuje stejne pres dial-up, Telecom investoval (na rozdil od nas "amateru") do technologie nevhodne pro pripojeni za pausalni poplatek, apod.

    Nechte nas predvest, jakou sit vybudujeme, a nepomlouvejte nas predem. Zatim jede nekolik malo desitek AP - to je o nicem. Pockejte, az budou v Praze stovky AP - a to pri soucasnem exponencialnim rustu site bude docela brzo. Kdo je amater a kdo profesional si povime potom.
  • 11. 12. 2002 18:54

    xChaos (neregistrovaný)
    czFree.Net je koordinovan lepe, nez se muze na prvni pohled zdat. Zatim pasmo 2.4 Ghz opravdu zivelne vyuzivaji tzv. profesionalni firmy, ktere pouzivaji casto technologii Breezenet, vyvinutou puvodne pro potreby komunikace tanku izraelske armady. No a Breezenet je taky takovy "tank", co do vyuziti moznosti pasma 2.4... je to robustni - ale to je asi tak jedina prednost proti WiFi. Jaka je komunikace stavajicich 2.4 Ghz "profesionalu" mezi sebou, to nevim, ale podle me pujde z velke casti o hadky kdo prekracuje limity CTU, apod. Typicke zivelne vyuzivani omezenych zdroju (sirka pasma) metodou extenzivniho drancovani.

    Naproti tomu, spolecnym zajmem czFree.Net je vybudovat co nejrychleji sit s co nejoptimalnejsim pokrytim, takze mezi sebou nesouperime o to, kdo zabere ktery volny kanal, ale rozumne se snazime vyuzit mikrovlny prostor nad Prahou, aby do nej slo nacpat co nejvice spoju, ktere by se navzajem nerusily. Obejdeme se pritom bez udelovani licenci, pokut, pridelovani toho ci onoho - proste se sejdeme, zamyslime se nad tim, a rozdelime kanaly tak, aby to vyhovovalo vsem. Proste se chovame "ekologicky" - vyzivame nedostatkove zdroje tak, aby se dostalo na vsechny, kteri jsou ochotni spolupracovat.

    Napr. se mi vyplati ztlumit nebo preladit AP, kdyz vim, ze rusim nejake jine AP, a je mi jedno, ze se nekdo konkretni nekonektne konkretne na me - i pokud je to muj zakaznik (me gatewaye), porad muze na me routovat pres jine AP v ramci czFree. Naproti tomu komercni provideri v 2.4 Ghz pokud vim takove smlouvy o peeringu zatim nemaji - a tim padem budou k prekracovani norem daleko nachylnejsi, nez my. Komercni firmy jsou schopne kvuli jednomu zakaznikovi zarusit pul Prahy.

    My hledame optimalni umisteni AP pro kazdy mikroregion, tak aby se dostalo na vsechny zajemce o pripojeni. Az bude dobudovana prvni vrstva "strechovych" AP, a nebude mozne pridavat na strechy dalsi uzly (na jednom AP muze rozume viset tak 10 lidi), tak se zacnou budovat mala "poulicni AP", na ktere se lidi budou pripojovat na velmi male vzdalenosti slabymi antenami primo za okny. Tady v Brevnove se k tomu prave zacina schylovat, mozna i na 3-4 mistech najednou.

  • 13. 12. 2002 10:39

    Petr (neregistrovaný)
    MNo, koordinace ISP alespon u nas funguje dobre, vsichni se vzdy dohodli a diky tomu vsem spoje funguji bez problemu. Problemy se vyskytly prave az s prichodem CZF. Doslo k jednani kdy jsme se vsichni sesli nad planem a chteli se dohodnout na kanalech. Nejprve doslo k hadce protoze predstavitele CZF nehodlali respektovat zneni GL a ani soucasny stav eteru v lokalite s vyhruzkou ze pasmo je vsech a kdyz nedojde k dohode (rozumej neuvolnime jim kanaly) spusti si to stejne. Nakonec doslo nastesti po nekolikahodinovem jednani ke kompromisu, kdy jim zastupci ISP an ukor jejich funkcnich spoju vyhradili nejake kanaly. (ISP se uchylili vyuzivat stejnych koliznich kanalu, aby CZF melo svuj volny) Zatim se zda vse funguje bez "problemu". Nicmene pristup predstavitelu CZF v zacatku jednani byl prinejmensim zvlastni a verim ze kdybychom je sami neoslovili, vubec by se nesnazili nejake jednani iniciovat. To jen tak naokraj k pohadkam jak jsou ISP zli a jediny dobry je CZF ...
  • 13. 12. 2002 11:22

    saidlm (neregistrovaný)
    Hm, to pasmo jsem pochopil :-)
    Jen jsem vyslovil svuj nazor, bohuze jsou tu taci, co kdyz vidi nazor, se kterym nesouhlasi zacnou urazet a pouzivat vyrazy, ktere ponekud vybocuji z pravidel slusneho chovani. Nu, co nadelam :-(.

    Kazdopadne pokusim se vysvetlit, jak jsem to myslel.

    1) Pasmo je volne, tudiz kazdy musi pocitat s tim, ze drive
    nebo pozdeji mohou nastat broblemy, mit pripravenou nahradni variantu na kterou muze bez vetsich problemu prejit a ne zacit obvinovat vsechny kolem sebe, jak jsou osklivi, ze mu to delaji schvalne - nedelaji. Navic obsadil-li nekdo opravdu primo jiz pouzivany kanal, tak na podobne pripady CTU pamatoval.

    2) Chci-li tedy poskytovat nejakou placenou sluzbu a jsem-li seriozni a ne zlatokop, musim pouzit technologii, kterou zajistim jistou jakost sluzby, pasmo 2.4 GHz touto technologii rozhodne neni.

    3) Mam jiste moralni zasady a vydelavat na necem, co mam ja zadarmo mi proste nejak nesedi. Navic nabizet neco a slibovat k tomu jiste vlastnosti a nebyt sam presvedcen o tom, ze mluvim pravdu mi take nesedi.

    Uznavam, ze toto pasmo je pouzivano komercne, ve smyslu, ze si napriklad spolecnost propoji nekolik pobocek, vybuduje bezdratovou sit v konferencnim sale, hotel tak nabine pripojeni svym hostu. Ale neuznavam a nesouhlasim s vyuzitim tohoto pasma u ISP jako LM prostredek pro pripojeni zakazniku. Na to by seriozni ISP mel mit prostredky v placenem pasmu (TELE2, GTS a dalsi), jen tak muze garantovat sve sluzby.

    To je muj nazor na pasmo 2.4 GHz, netvrdim, ze tak to je, aby mne nekdo opet nenapal, ze jsem neco nepochopil.


    Martin
  • 13. 12. 2002 15:26

    Root (neregistrovaný)
    Mam jiste moralni zasady a vydelavat na necem, co mam ja zadarmo mi proste nejak nesedi. ...

    Ale neuznavam a nesouhlasim s vyuzitim tohoto pasma u ISP jako LM prostredek pro pripojeni zakazniku. Na to by seriozni ISP mel mit prostredky v placenem pasmu (TELE2, GTS a dalsi), jen tak muze garantovat sve sluzby.

    Jenze ono to neni zadarmo. Zadarmo je ten vzduch, ale zarizeni stoji prachy. Jak pro CB, tak pro 2.4 GHz, tak i pro 10 GHz a tak i pro volna pasma. Jenze na 2.4 GHz jsou ta zarizeni nejlevnejsi. Kdyby ISP toto pasmo nepouzivali, tak by lide a mensi firmy (coz jsou presne ti, kdo technologii v licencovanem pasmu proste nezaplati) nemeli ekvivalentni variantu k pripojeni k Internetu a ani pan falesny moralista by nemel svuj uplink do CECOM. Ne kazdy je totiz ochotny investovat do dvou koncovych stanic (jedne u sebe a druhe u dodavatele konektivity), zvlast kdyz ta technologie je P-MP.

    Zadarmo ostatne neni nikdy nic. To, ze ja si umim neco udelat sam a zadarmo, jeste neznamena, ze to musim delat zadarmo pro vsechny ostatni. Krome penez je tu jeste jedno vyrazne omezeni a to je cas. Clovek taky musi neco jist, nekde bydlet atd. a tedy ma pravo svuj cas svym zakaznikum patricne zpoplatnit (a dale to resi trzni zakony). Ze nekdo udela pro nekoho neco a nic za to nechce jeste neznamena, ze to nutne musi delat zadarmo pro kazdeho.

  • 13. 12. 2002 15:47

    saidlm (neregistrovaný)
    Hm, tomuhle nerozumi :
    "Kdyby ISP toto pasmo nepouzivali, tak by lide a mensi firmy (coz jsou presne ti, kdo technologii v licencovanem pasmu proste nezaplati) nemeli ekvivalentni variantu k pripojeni k Internetu a ani pan falesny moralista by nemel svuj uplink do CECOM."

    Co ma spolecneho me tvrzeni, ze ISP by nemeli pouzivat toto pasmo se spojem na CeCOM? CeCOM toto pasmo nevyuziva, link jsem postavil vlastnimi silami na vlastni naklady. Tudiz to spada presne tam, kam jsem proti tomu nikterak neprotestoval :-).

    Ja jsem proti tomu, ze nyni chce napriklad X spolecnosti pokryvat touto technologii Prahu, na to to opravdu neni urcene. Na to mame ono 26 GHz pasmo. Pripadne dalsi moznosti.

    Prave proto, ze spolecnosti, ktere maji penez dost, ale chteji stale vice a vice rejzovat a nezaplati licencovane pasmo, tak pak pripravuji o moznost vybudovat spojeni ty, kteri na to penize nemaji a potrebuji napriklad jen propojit dve kancelare z Vinohrad na Ziskov.

    Dalsi veci s jidlem a bydlenim :-) No. Ono TELE2 ma licencovane pasmo, jejich sluzby jsou diky tomu opravdu znatelne lepsi a ceny nejsou o mnoho horsi, nez u tech, kteri tezi z volneho pasma. Cim to asi bude?Jak tak procitam ten posledni odstavec, tak si uvedomuji, ze jsi vubec nepochopil, co jsem chtel rici a o co mi jde.
    Vidim proste rozdil mezi vyuzivanim a zneuzivanim.

    Martin

  • 13. 12. 2002 20:43

    xChaos (neregistrovaný)
    Aha, tak treba o tomhle ja nic nevim. A s kterym regionem czFree.Net jste to konkretne jednali ? Ona je tu celoprazska pusobnost czFree.Net, ktera je dana tim, ze mapa site v soucasnosti pokryva celou Prahu. Ale jsou tu regionalni komunity - Smichov, Mala Strana, Brevnov, Vrsovice, Vinhohrady, Dedina, Bohnice, Zbraslav, a spousta dalsich, se kterymi jsem kvuli odlehlosti zatim nemluvil.

    V Brevnove jsme si proste vybrali dva kanaly, na kterych tady nikdo nevysila - 8my a 13ty - a zabrali je. Kazdopadne ja vidim budoucnost WiFi spis v "AP pro jednu ulici" - to se blizi tomu, k cemu byla tahle technologie zamyslena. A dalkovych point-to-point spoju se smerovymi antenami na koncich je myslim mozne vybudovat opravdu hodne, aniz by se navzajem rusily...
  • 14. 12. 2002 0:08

    Root (neregistrovaný)
    Tele-Tele bych asi za priklad nedaval, to je spise vyjimka. Byly doby (ja si na ne docela zive pamatuju), kdy sice zarizeni na 2.4 GHz stala 2x - 3x tolik co ted, ale zarizeni na jina pasma byly daleko, daleko drazsi (nejlevnejsi vyssi zarizeni bylo neco v pasmu 10 GHz za min. 220 000 Kc bod - bod, prenosova rychlost nejmene 2 Mbps v plnem duplexu). A na tom proste nekomu davat 64kbps linku za 7000 Kc mesicne je totalni ekonomicky nesmysl - znovu opakuji, jde o point-point zarizeni, tj. proti kazdemu uzivateli by se musela udelat protistanice - tj. realne naklady na jednoho pripojeneho uzivatele jsou cca 250 000 Kc, kdyz z toho je 7000 Kc mesicne, tak se to splaci skoro ctyri roky (a to jsem do toho nezapocetl tehdy nezanedbatelnou cenu konektivity, naklady na routery, na overhead a nakonec i na ten zisk, protoze bez vyhlidky na nej by do toho nikdo nikdy zadne penize nedal) - uz jsi videl nekoho, kdo se smluvne zavaze, ze tu konektivitu bude odebirat ctyri roky? Proste takova cena by byla ekonomicky nesmyslna a 64kbps vzduchem by byla jeste drazsi nez predrazenym okruhem od CT. V pasmu 2.4 GHz se naklady daly snizit az na nejakych 40000 Kc, tj. naklady na zarizeni mas i po zapocitani vseho zpatky nejpozdeji za 10 mesicu. Ani prichod siti v pasmu 26 GHz nic moc na cele veci nezmenil - ceny CPE i sitovych komponent pro 26 GHz site jsou taky nekde uplne jinde a zakaznici casto nemaji na to, aby mohli takove sluzby vyuzivat.

    Neboj se, ja chapu, co chces rici, ale ten nazor je mylny.
    Chces snad rici, ze by bylo v poradku, kdyby ISP nedelali plosne pokryvani oblasti, ale kazdy, kdo by chtel mit konektivitu, by mel svuj point-point spoj? Kazda antena ma bocni laloky, vyzarovaci uhel je take obvykle vetsi, nez musi byt a tak i smerovkou se da pokryt vice bodu najednou. Takovy chaos v eteru bych fakt videt nechtel, nehlede k tomu, ze ti ISP maji alespon trochu predstavu o tom, jak to v eteru chodi, coz se o jejich zakaznicich rici neda. Proste kdyby tohle ISP nedelali, tak u nas Internet neni na tom tak, jak na tom je - a ti, co penize nemaji, by porad jeste pouzivali dialupy a voiceband okruhy. Takze tebou navrhovane opatreni by omezilo prave tenhle segment.
  • 15. 12. 2002 17:53

    Ghuul (neregistrovaný)
    Hmm jeste by me zajimalo co znamena zpusobovat ruseni, mate nekde presnou definici a kdo to kontroluje (myslim ze tohle CTU nevychytala) ? Mate snad nejakeho nezavisleho odbornika, ktery denne monitoruje jestli vas nekdo nerusi a tyhle data jsou pote nekde ukladana s urednim overenim ? Nebo proste staci rict, hele von me rusi pryc s nim ? Navic se tu furt placa neco o tom ze se nedodrzujou limity a kdese cosi, ale na konkretni otazku, ktere stanice to jsou nikdo zatim neodpovedel (tohle neni prvni forum, kde se takove nazory vyskytly).
    Ja sem pro fer hru, takze pokud nekdo nerespektuje pravidla ani po upozorneni, tak by mel nasledovat trest. Zatim mi to tak pripada ze nekteri ISP vyvolavaji dojem ze skupina CZF je spatna, nadavaji ze je rusi, prekracuji vykony ap. ale zatim na nikoho CTU neposlali (ze by byli tak hodni ??). Jak uz jsem tu v jedne diskuzi psal, bez konkretnich fakt je vase placani jenom placanim se stejnou informacni hodnoutou jako ze je na Marsu zivot a americani maj v Area51 schovany mimozemstany....
    Na druhou stranu je pravda ze spousta lidi ve skupine CZF si mysli to nejhorsi o nekterych ISP.
    Krome toho nesnasim debilky kteri hnedka vsechno generalizuji podle tohoto vzorce = znal jsem jednoho jarka co byl pekny hovado, takze vy budete asi taky (je to tvrde ale takhle se tu prezentujete a ne jenom vy).
    Jinak myslim ze to bylo psano uz vicekrat CZF je jenom jakesi uskupeni osob co se zajimaji o wireless technologie, nema zadne predstavitele (maximalne tu sou nekteri lide kteri stali u zrodu tohoto seskupeni a mohou tak figurovat jako mluvci ale i tak jejich nazor nemusi byt nazorem cele komunity), nema zadnou pravni subjektivitu ani stanovy (prozatim).
  • 15. 12. 2002 22:00

    xChaos (neregistrovaný)
    Pri pouziti WiFi outdoor jsou pravidla hry trochu jina, nez pri pouziti indoor, ale rozhodne je nesmysl rict, ze nema budoucnost. Velice dobre (da se rici vyborne) nam to chodi v nasledujicich situacich.

    1) AP (Access Point) je zaroven uplink

    2) jde o point-to-point spoj

    3) pocet klientu pripojenych na AP je mensi nez 5

    4) vsichni klienti jsou vybaveni kvalitnimi smerovymi antenami, a/nebo se nachazeji do vzdalenosti cca (zisk anteny v dB/8) km

    5) outdoor je pouze antena, hardware je umisteno indoor

    Da se rict, ze pokud je splnena alespon jedna z vyse uvedenych podminek, tak sit jako celek slape vyborne, a chova se velice stabilne. Bohuzel, ne vzdycky se podari vsechny body splnit - treba ted kdyz uderily mrazy, se jako problem ukazal bod 5, nekdy byva financni/lokalne geograficky problem splnit bod 1, apod.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).