Hm, pekny clanek. Ovsem autor by si mohl nejprve prostudovat dostupne zdroje a neuvadet milne udaje.
a) Moje jmeno je Martin Saidl :-) a je dostupne minimalne na trech strankach vztahujicich se k CZFree.
b) Na to, ze se sit vyviji zatim pouze pul roku si myslim, ze pokroky jsou velke. Rozhodne bych nemluvil o pokulhavani, ale o rychlem behu k jasne urcenemu cili.
c) Urcovat dosazene cile podle toho na kolika bodech bezi DHCP mi prijde usmevne, nemyslim si, ze zrovna DHCP je tou nedulezitejsi sitovou sluzbou, na ktere si CZFree zaklada.
Je veci kazdeho spravce AP, jak bude IP adresy pridelovat.
ad a) prislo mi to jako kdyby to bylo psane podle informaci z doslechu. Nejde jen o to jmeno, ale cele mi to prislo tak nejak ....
ad b) Jake zdroje v siti budou uz je na spravcich AP, ale i na koncovych nodech. Hlavni je, aby ta sit jela jako takova, na tom se intenzivne pracuje. Jde o vytvoreni patere s moznosti zalohovani, dynamicky routing, QoS a dalsi veci. Obsah zdroju je v podstate proti temto zakladnim kamenum zanedbatelny.
ad c) No, s roamingem a vubec s vyuzivanim AP je to slozitejsi, nebot sit je jak nazev napovida free a nikdo neni vazany nicim. Nikdo nikoho nenuti aby umoznil dynamicke pridelovani IP a volny pristup k AP. Osobne take stale hledam hranici, co uvolnit uplne a co vazat na MAC ci jine jednoznacne identifikatory koncovych bodu. Kazdopadne DHCP mi na serveru bezi, ale na druhou stranu anonymni uzivatele nemaji temer zadne moznosti a prava. Je to v podstate jen na zakladni testy. O plnohodnotny pristu musi pozadat pomoci e-mailu. Clovek preci jen musi mit nad provozem nejaky prehled, aby v pripade problemu (hacking, spamy atd.) mel moznost podniknout opatreni.
Roaming je uz dnes mozny prave diky tomu DHCP a spolecnemu ESSID site "CZfree.Net" - podotykam, ze ja v Brevnove zatim nemam ani jedno ;-) ale pracuje se na tom ;-)
Jina vec je plnohodnotny broadband roaming, nejen tech 32 kbps. Tady bude potreba zridit nejake radius servery po vzoru komercnich WiFi provideru - a treba ja osobne se nebranim tomu umoznit platicim zakaznikum komercnich siti broadband roaming pokud jsou v dosahu mych dvou AP v ramci czFree.Net. Pokud bude potrebna technologie vyvinuta, tak si myslim, ze zajem ze strany provozovatelu ostatnich AP o provizi za roaming komercnich zakazniku bude docela velky. Pomohlo by jim to snizit naklady na provoz AP - a komercni provoz by se s tim nekomercnim nijak nevylucoval. Ale kazdopadne to vubec neni hlavni cil czFree.Net - a vubec, nejdriv by asi musel jednotlive cleny czFree.Net s touhle nabidkou nekdo oslovit, coz se zatim nestalo.
Kazdopadne vubec neni jasne, jestli generalni povoleni pro pasmo ISM vybizi spis k aktivitam komercnim (tomu by napovidal nazev - Industry, Science, Medicine) nebo nekomercnim (jako v pripade pasma CB), takze mi prijde nejrozumejsi oba druhy provozu kombinovat. CTU se v tomhle pasmu nemuze chovat zcela svevolne, ale melo by se ridit vseobecnymi mezinarodnimi zvyklostmi - a v celosvetovem meritku jsou komunitni nekomercni nebo polokomercni WiFi site zcela beznou zalezitosti...