Přiznávám, že takhle od oka mi to 20% navýšení ceny taky přijde nadsazené. Uvidíme.
U možnosti podvádět bych to až tak nereálně neviděl. Distributorem, dá se říct "překupníkem", elektřiny se může stát v kde kdo, stačí splnit nějaké podmínky a získat licenci u ERÚ. Je dost takových, co mají licenci na distribuci a 2 transformátory v nějakém průmyslovém areálu. Pokud je potenciál "vejvaru", dá se takových firem založit několik, s anonymní vlastnickou strukturou např. skrze zahraniční společnosti. V účetnictví a papírech obecně se dělají i větší kouzla, než zamlžení nějaké spotřeby elekřiny. Když to uděláte šikovně, tak to možná teoreticky odhalit půjde, ale nikdo na tom nebude mít zájem, protože vydělají všichni zúčastnění - kromě spotřebitelů, co zatáhnou příspěvek na podporu OZE. Ono nemusí jít o nějaké velké odběry - už při 1 MW dodaném "bokem" tohle vydělává cca 10 000 Kč za hodinu provozu.
Dobře, tak to budou stovky MW a cena bude 10-20krát vyšší. Jistě tedy i víte kolik se vyrobí klasicky a dáte si hned dohromady jaké jsou řeči o 20% navýšení ceny kvůli solárním elektrárnám nesmysl.
Na dodávky eko-elektřiny, které by její provozovatel nevyrobil, nýbrž odebíral jinde, se přijde velmi snadno, i kdyby těch dodavatelů bylo třeba deset. Podvádět takhle jde jenom v malém (třeba tak, že oficiálně "jako" topíte přímotopy a reálně uhlím nebo plynem, případně vůbec).
To by sice bylo jednodušší, ale nešlo by to bez dokladů (za hotové), tj. zpětně v podstatě neprokazatelné. Odběr u oficiálního dodavatele ani jeho výši prostě neutajíte. To by pro něj byl moc velký risk.
Tam nezáleží ani tak na kapacitě jako na vodivosti dielektrika. Nějaká je bohužel reálně vždycky a o týdnech si troufám pochybovat. Není v těch "třepacích" svítilnách spíš akumulátor?
ja mam na mysli kondenzatory, kapacit radove farady, ktere se pouzivaji na zalohovani napajeni pro staticke pameti. Sam mam doma original jiz zminene trepaci baterie, kde jsou tyto kondenzatory pouzity. Bezne tento kondenzator udrzi naboj tydny. Pravda, pul roku jsem nezkousel.
Uvědomte si, že těch usmolených pár MW solární energie by s cenou za GW té klasické prakticky nehnuly i kdyby stály desetkrát tolik!
1) Reálně se v ČR hovoří o stovkách MW z fotovoltaiky v horizontu tohoto a příštího roku.
2) Výkupní cena solární energie je u nás momentálně cca 10 až 20 krát vyšší než z konvenčních zdrojů.
Dotace na FVE je pokud vím na faktuře účtována zvlášť, takže uvidíme, jestli a proč dojde k avizovanému zdražení.
... naftový generátor. I tak se mu to (bohužel) díky dotacím vyplatilo! Provalilo se to až tím, když dodával svou "solární" eletřinu i v noci
Zběžně jsem to počítal, a fakt se to za současných podmínek v ČR vyplatí. Bohužel. Nakonec není nutné vyrábět zrovna z nafty, stačí pozemek s možností připojení na 2 nezávislé distributory. Pokud by energii brali i na jiném odběrném místě od stejného distributora, rychle by na to přišel. Před několika lety na toto téma vyšel článek na D-FENS webu.
Inu proč tak složitě? Já slyšel i úvahy, jako si pořídit druhou firmu, která nakoupí elektřinu z běžné sítě za běžnou cenu, tu dodá do ekologické elektrárny a tam ji bez práce zhodnotí. Znám i lidi, kteří staví solární elektrárnu, kterou pak hodlají prodat ČEZu. Nevím, ale pokud je to všechno pravda, nedivím se zvyšování ceny díky podílu elektřiny z ekoelektráren, které mají zajišěnu nezdůvodnitelnou nadhodnocenou výkupní cenu kW na mnoho let.
Proč bych k provozu ovladače potřeboval lustr? Večer po vypnutí TV položím ovladač k oknu a druhý den , než TV pustím, bude nabitý. Asi těžko si někdo hned ráno sedne před obrazovku a bude setrvale celý den přepínat až do noci, aby nezbyl čas pro jeho nabití bez potřrby svícení.
To jistě ne, ale ta baterie mi pak vydrží v DO rok, někdy i dva. Na jak dlouho nabije rozsvícený lustr ten eko-DO? Na týden? Takže krát 52 (možná i 104), což už bude sumička slušná, nehledě na ten dokonale zlikvidovaný eko-efekt.
Nápad je to zajímavý, ale běžné spotřební kondenzátory bohužel trpí "samovybíjením" ještě mnohem víc než akumulátory. Jak dlouho myslíte, že samovolně (aniž by byl externě vybíjen) klesne náboj spotřebního elektrolytického kondenzátoru na polovinu? Tipuju tak 10 minut, možná ani to ne.
Ale Tome. Taky jste skočil na kvalitní mediálně-marketingový blafák Bohemia Energy? :-)
Uvědomte si, že těch usmolených pár MW solární energie by s cenou za GW té klasické prakticky nehnuly i kdyby stály desetkrát tolik! Jde o typickou mediální manipulaci, jejímž smyslem je vystrašit lidi a nahnat je k Bohemia Energy. Vzhledem k její "nenápadně předcházející" reklamní kampani je to víc než průhledné.
Na druhou stranu bych to ale nepřeháněl. Solární energie nás nezachrání a bez vynalezení možnosti efektivní akumulace to bude vždycky všude (třeba i na Sahaře) jenom doplněk. V našich končinách navíc velmi hrozí to, co se provalilo tuším někde ve Španělsku, kde měl dodavatel solární energie pro případ světelné nepohody pohotově připraven naftový generátor. I tak se mu to (bohužel) díky dotacím vyplatilo! Provalilo se to až tím, když dodával svou "solární" eletřinu i v noci. Jo, to je tak když je někdo blbec nebo hamoun, případně oboje... Jsem si jist, že čeští koumáci jsou výrazně chytřejší, své naftové generátory budou na noc poctivě vypínat a ti šikovnější si jistě pořídí i generátor automaticky startovaný a vypínaný světelným čidlem :-).
Úplně totéž hrozí i u ostatních eko dotací (malé vodní a větrné). Nebude se podvádět jen tehdy, když ekologická dotace bude nižší než náklady na výrobu energie jiným způsobem v malém (stavět tajně klasickou elektrárnu jde dost špatně).
Ja bych byl spis pro aby uvnitr byl kondenzator, cemuz napovida i titulek zpravicky. Dnesni kapacity kondenzatoru by mohly napajet i DO. Je sice mozne, ze jeden clanek se opravnene za baterii nepovazuje, ale az zas takovou presnost od DZ neocekavam.
Přesně tak. Akumulátory mají samovybíjení řádově 100 i vícekrát rychlejší než suché články. Třeba plně nabitý NiMH článek je za měsíc, co jen leží ve skříni, vybitý a nepoužitelný. Proto si třeba rozumný fotograf na delší pěší cestu mimo civilizaci vezme radši balík alkalických článků, které může po použití už jen vyhodit radši než aku, přestože by je mohl znovu použít. A dát akumulátor do DO je naprosté zoufalství a absolutní nekomfort. Samovybíjení ho spolehlivě vybije mnohem dřív než odběr samotného DO. Pokud ovšem nejde o nějaký "sovětský" dálkový ovladač :-)).
Ono ale take zalezi na tom, jakou ma zarizeni spotrebu.
Je totiz dost rozdil utahnout jednoduchou kalkulacku a utahnout dalkove ovladani, jehoz hlavni funkci je narvat co nejvice vykonu do infraLEDky a odblikat nejaky kod na zarizeni. Nejlepe tak, aby jej zarizeni videlo trebas i odrazem od steny v mistnosti, abys nemusel presne mirit na televizi.
Takze zatimco kalkulacky mnohdy ani zadnou baterku v sobe nemaji, protoze ten solarni clanek doda dostatek energie i z bezneho svetla v mistnosti, pro dalkove ovladani to ma sva uskali. Treba uz jen to, ze televizi chces ovladat i vecer v tmave mistnosti.
Takze tezko soudit bez prakticke zkusenosti. Je to jako u vseho, bud to udelali dobre, nebo to odflakli. Bez delsi prakticke zkusenosti to nikdo posoudit nemuze a vsehcny vytky jsou jen teoreticke fabulace. :-)
Přiznám se, že mne VELMI překvapilo to jednoznačné odmítnutí napříč skoro celým spektrem uživatelů tohoto serveru. Ne že bych si zrovna zítra běžel ten ovladač koupit, ale proč ten odsudek?
Místo argumentace přidám jeden příběh. Coby čerstvý středoskolák jsem si zhruba před 30 lety pořídil v Tuzexu kalkulačku Sharp. Když jsem si ji přivezl domů, otec se mne zeptal, kde to má nabíječku. A když zjistil, že to žádnou nemá, jal se mi láteřit, že se na baterkách nedoplatím (pro později narozené doplňuji, že v té době LCD displeje nebyly zdaleka běžné a normální kalkulačka na baterie vydržela sotva týden). Trochu mne tím znejistil a jal jsem se dle uváděného příkonu počítat, jak dlouho asi baterie vydrží. Když jsem se dopočítal zhruba 1 roku, uklidnil jsem se. Nakonec tam ty originální baterie vydržely zhruba 10 let. Přesto dnes nenajdete kalkulačku, která by byla na baterie, všechny mají solární panely. Většina z nich taky uživatelům někdy spadne a neznám nikoho, kdo by si stěžoval, že nebyla nabitá, když ji potřebovali. Sám mám hodinky s dobíjecím akumulátorem, mám je zhruba 10 let, nikdy jsem se o ně nestaral, když je sundám z ruky, mám je taky v košíčku, kde je světla pomálu. Nikdy jsem neměl problém.
To je asi vše, co jsem chtěl podotknout. :)
Nabíjecí články (akumulátory) se ovšem nemají vůbec dávat do dálkových ovladačů, hodin apod. věcí. Pokud vím, tak mají také samo-rychlovybíjecí proces.
Noa já třeba do ovladačů používám vysloužilé nabíjecí baterie, které už k původnímu účelu nejsou dost kvalitní, ale v ovladači vydrží třeba 10 let. Samozřejmě s dobíjením :-)
Jo to klidně může ... i Philips je dnes Čína :-) Jen ho t'amani zatím neprodávají. Ještě mohli vymyslet ovladač na jiném systému - že by to mělo kličku a dynamo, kterým by se natočil a nabil ten vnitřní akumulátor :-)
Já žádné vnitřní schéma ovladače neviděl, ale z toho co píšete jde o dobíjení vnitřního akumulátorku a je otázka jestli pár cm3 fotovoltaiky je schopno je dobíjet, tedy jestli to nedopadne podobně jako s tou samodobíjecí svítilnou z tržnice ;-)
Mildo, jak můžete srovnávat třepací svítilnu z vietnamského tržiště s výrobkem renomované firmy? Navíc dálková ovládání "žerou" tak málo energie. Jednodenní nabití vydrží na celý měsíc! Vnitřní nabíjecí systém je uspůsoben na dlouhou životnost.
Je to sice zajímavé, leč jak správně píšete nepraktické. Nepraktický ovladač je na nic. Ty jedny baterie s výdrží na několik let mě nezrujnují. Přírodu jistě také ne. Navíc zas až tak moc nového to není. Solární dobíjecí baterie na mobil se už přeci prodávají nějaký ten rok. Navíc pro mobil je to více obdivuhodné nežli na minimálně žravý dálkový ovladač.
Sic se tu také objevují spekulace, tak nevěřím tomu, že orientované venkovní solární panely vyprodukují průměrně méně energie než je potřeba na jejich výrobu a likvidaci. V případě podobného dálkového ovladače tomu ale věřím určitě. Když to někdo chce, ať si to pořídí, ale označením tohoto DO za ekologický dělají z lidí už úplné idioty. Nejlepší je, když si pak někdo k takovéto "ekotelevizi" pořídí ještě velmi výkonné HTPC na Crysis ve fullHD.
Plísnit děti - to slyším prvně :-) Také si myslím, že by výrobce spíše měl tyto doplňky, jako je i DO, spíše pořádně přizpůsobit proti pádům na zem, než-li solární dobíjení. Je to sice pěkné, ale bohužel se domnívám, že nás takovéto vyfikundace čekají čím dál častěji :-(
Jasně, 0 W je blbost. A taky souhlasím s ukládáním DO. Už vidím jak děti zbytečně plísním za to, že nedaly ovldadač břichem dolů. Ostatně, nevím jak vy, ale my máme už ovladačů tolik, že je dáváme do košíčku v předem nerozlišené poloze a pořadí. Až budeme mít takových několik, budeme potřebovat slušný "výkladní prostor". Jako adventura nebo dobrovolný ekologický přínos prosím, ale moc nahlas bych to nechválil, aby nám to nakonec zase nevnutili z EU, podobně jako úsporné (ale zase nestmívatelné a obsahující rtuť) zářivky.
Nepřijde mi to jako něco, co bych zrovna chtěl. 1) ovladač občas spadne ze stolu na zem, kde nemusí být zrovna koberec, ale třeba nějaká hranatá věc. Přežije to ten panel? 2) dva AA články vydrží v ovladači obvykle několik let, takže v tom nevidím problém. 3) když TV není zapnutá, mám ovladač v poličce stolu, kde světlo skoro není, tenhle bych musel někde vysavit na světle.
Výhoda spočívající v ochraně životního prostředí je nakonec taky sporná. U té televize se spotřebou 0 W ve stand-by se ta energie pro IR přijímač nakonec taky musí někde vzít - buď spotřeba není přesně 0, nebo je to napájeno nějakým akumulátorem/kondenzátorem, který se musí při zapnutí nabít. Jestli ale dosáhli klidové spotřeby třeba 0,2 W, tak to chválím.
Vypadá to pěkně, ale těch informací je fakt strašně málo. Tak třeba:
1.) Jaký to má akumulátor, lze ho případně i vyměnit?
2.) Pokud ne, na kolik let je garantovaná jeho životnost (kapacita)?
3.) Dá se něco dělat když je baterie zrovna vybitá (je šero a zrovna se hodně používal)?
4.) Jaká je předpokládaná cena takového DO?
Aby to totiž nakonec nedopadlo tak, že kvůli tomu aby se mi do rána nabil DO, nechám celou noc svítit lustr :-).
Jen aby to nebylo podobné jako tzv.třepací samodobíjející svítilny ;-) Až se vybila vnitřní baterka, mohl člověk třepat jak chtěl a to co z toho lezlo bych jako světlo nenazval :-(
Nevím proč na to někdo nepřišel již dříve. Mohl jsem si jej v Berlíně prohlédnout. Z jedné strany tlačítka (momochodem tato strana u tohoto DO vypadá jako z nerezu) a z druhé strany sluneční nabíjecí "kolektory". Při nabíjení se pokládá ovládání na stranu tlačítek aby panýlky byly otočeny směrem nahoru. Snad se poopičí i ostatní výrobci.