Ta citace plná nepřesností a rozporů.
Datová zpráva z pohledu ISDS je množina písemností, písemnost je struktura, do níž ISDS již nesestupuje.
datová_zpráva ::= písemnost*
Písemnost může být tvořena daty zakódovanými v base64, nebo XML daty.
písemnost ::= (base64 | xml)
Ale písemnost je struktura, do níž ISDS již nesestupuje
! Tak jak může řešit, co je uvnitř písemnosti?
Metadata využívaná specificky ESS jsou jedním typem písemností, taková písemnost se smí v DZ vyskytnout nejvýše jednou.
písemnost ::= (metadata | jiná_písemnost)
Aha, takže předtím řešili fyzickou strukturu, tady řeší logickou strukturu. Ale stále je to v rozporu s tím, že nebudou zkoumat obsah písemnosti.
datová_zpráva :: = metadata?, jiná_písemnost* metadata := písemnost jiná_písemnost := písemnost písemnost ::= (base64 | xml)
Základní informace jsou vloženy do obálky DZ. Datovou zprávu tvoří obálka a obsah zprávy.
A já myslel, že datovou zprávu tvoří písemnosti.
Obsahem zprávy může být jedna či více příloh v libovolném počítačovém formátu,
Tak přílohy nebo písemnosti?
s výjimkou spustitelných souborů jako je např. .exe a komprimovaných souborů typu zip, arc, arj, cab, rar, tar, sfx, lha, lzh, hqx, btoa, bz2, tbz, cpt, tgz, bin, sit, sitx, taz, ync.
Tohle jsou přípony a ne formáty. Nehledě na to, že třeba nevyloučili obecně gzip (ale třeba tar komprimovaný gzipem ano). Takže ODF nebo OpenXML bude zakázané.
stačí si vybrat
To je trefné.
Digitální podpis má vlastně dvě úrovně a to již dnes
Já jsem myslel, jestli když vezmu soubor S, jeho podpis uložím do souboru P, tak jestli budu moci webovému rozhraní vysvětlit, že přílohy/písemnosti S a P spolu souvisí nebo to budu muset nechat na příjemci, aby si je správně pospojoval dohromady. Nehledě na to, že pokud tam těch souborů a podpisů bude více a jak říká vyhláška, obsah datové zprávy je množina, tak ani nemám zaručeno, že je příjemce dostane v původním pořadí.
Běhat s flashkou nebo posílat podepsané maily můžete už teď.
Jediný rozumný smysl datové schránky je, že máte garantované doručení a ověřitelný čas doručení.
Czech POINT nemá s datovými schránkami téměř nic společného. Vzhledem ke schránkám má pouze dva a půl vztahu. Za prvé bude nabízet zpoplatněnou autorizovanou konverzi, za druhé bude umožňovat změnit zapomenuté heslo ke datové schránce a dva a půlté úřady si pořizují Czech POINTy, protože jim tak EU zaplatí scanner a tiskárnu, kterou by si jinak museli pořídit kvůli neautorizovaným převodům úředních dokumentů posílaných přes datové schránky ze svého.
Jinak k vaší poslední otázce: ne, nic si nemusíte nachávat tisknout na Czech POINTu, od toho mají úřady povinnost přijímat digitálně přes schránky. Pokud jde o negramotného úředníka, to je vnitřní problém úřadu.
Jak je řešena kryptografie? Jsou to javové aplety? Nebo snad ActiveX? Funguje webové rozhraní i z něčeho jiného než 32b Windows + IE?
V jakém formátu se budou ukládat datové zprávy? Bude to MIME nebo nějaký proprietární nesmysl?
Co digitální podpis? Bude se připojovat jako další příloha, nebo půjde spárovat se zprávou?
Co MIME typ přílohy? Bude možné jej navolit ručně ve webovém rozhraní, nebo se bude slepě věřit tomu, co posílá prohlížeč, nebo se všude natvrdo bude tvrdit, že se jedná o application/pdf, nebo nedej bože budou hádat ze jména souboru?
Kdo bude garantovat, že ve zprávě není spustitelný kód? PDF je obravdu výborný formát, do kterého je možné nastrkat opravdu vše od JavaScriptu až po MPEG. S DjVu by udělal lépe.
Bude webové rozhraní v úředním jazyce České republiky – tedy žádný nadpis „Home“ nebo „prémiová“ služba?
Nebude si formulář na trvalé bydliště osoby plést poštovní adresu s adresou domu? (Také jinak žádné PSČ nebo město, ale obec a okres.)