Vlákno názorů k článku Datové schránky v obrazech od petrph - Tak řekněme že mi nějaký úřad pošle přes...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 4. 2009 9:22

    petrph
    Tak řekněme že mi nějaký úřad pošle přes datovou schránku nějaké rozhodnutí. Jak potom před jiným úřadem prokážu že to rozhodnutí bylo vydáno? Popřípadě co v něm přesně stálo - třeba v případě sporu, soudního řízení?Bude moci jiný úřad nebo soud nahlédnout do mé datové schránky? Nebo budou rozhodnutí úřadů přístupná pro jiné úřady a soudy , podobně jako budované registry? A vlastně, proč jenom před úřady - co třeba při jednání s kýmkoliv jiným?
    Že by se dalo něco právně prokazovat obsahem staženým do souboru, o tom silně pochybuju.

    Takže si bude muset každý příjemce dát všechny zprávy vytisknout á 30 Kč stránka?? V tom případě je ekonomická rozvaha celého projektu v čudu - uvědomme si, že i úřady musí za odesílané datové zprávy platit, a to skoro jako za doručenou zásilku.
  • 9. 4. 2009 9:45

    MB (neregistrovaný)
    Na jedné straně pochybujete o průkaznosti staženého souboru, na druhé straně si s takovým souborem (nic jiného to nebude) připouštíte možnost či nutnost ho zkonvertovat do listinné podoby á 30 Kč stránka (čili něco jako notářsky ověřený výpis). Konvertovat byste měl, pokud nemáte bezpečné úložiště (šťouralové možná zapochybují, kdo dnes má a jak pozná laik, zda tomu zabezpečení může věřit) anebo pokud dokument nelze dál předat přes datové schránky (to by ale nemělo být v případě zasílání úřadu)
  • 9. 4. 2009 12:30

    petrph
    Tu možnost zkonvertovat do listinné podoby uvádí přímo ten zákon. Já si ho nezkonvertuju, musím zajít na stanoviště Czech Pointu (čili na úřad), a tam mi ho za úhradu vytisknou a přidaji razítko pro ověření.
    Můj dotaz byl, jaká je právní prokazatelnost dokumentu přímo v datové schránce (nebo dokonce v nějakém mém úložišti). Jestli tedy například, když příjde kontrola, nebo budu dům prodávat, nebo si brát hypotéku, a budou se ptát na stavební povolení, tak když ukážu na obrazovku a řeknu, vidíte, tady to mám v souboru, bude to stačit???

    Jinak dojdeme k naprosto geniální variantě - úřad vydá rozhodnutí (dost možná v listinné podobě, takže ho naskenuje do počítače), pošle mi ho elektronicky do datové schránky (za což zaplatí centru 20 Kč), načež já se musím sebrat, a zajít na úřad (dost možná na ten stejný), aby mi toto ověření vytiskli a ověřili, a zaplatím za to 30Kč /stránku. No není to nádherný příklad využívání informační technologie v praxi?
  • 9. 4. 2009 12:59

    Mpowerman (neregistrovaný)
    Mluvíte mi z duše. Je to samozřejmě hodně nedomyšlená věc. Řešení to jistě má, ale je to spíše na úrovni sofistikovanějších systémů. V přípodě archivace bude tedy nutné zjistit důvěryhodnost (hash, ověření certifikátu a zaznamenání výsledku této operace) příchozí zprávy, opatření vlastním podpisem a časovým razítkem (poskytovaným za úplatu). Potom lze prokázat že daný datový soubor odpovídá tomu který jsem obdržel. Jak to budou provádět obyčejní useři mi naprosto jasné není.
  • 9. 4. 2009 13:21

    anonymní
    Vas druhy odstavec naprosto presne vystihuje realitu. Cele datove schranky budou neco jako 1000x zdrazene SMS s informaci "neco sme vam poslali".

    Urad vam jiste muze (ale pokud dobre chapu tak nemusi) poslat prislusny dokument nejak podepsany s nejakym casovym razitkem. Ten si muzete archivivat s tim, ze za rok/dva/... bude sifra prolomena a tim padem se vsechny takove dokumenty stanou pravne nepouzitelne.
    Tudiz, pokud chcete mit jistotu, nezbude vam, nez zainvestovat nekolik set(tisic) Kc do tisku desitek (nekdy stovek i tisicu) stran a jejich orazitkovani.

    Ovsem v obou pripadech budete mit v ruce alespon jakesi cosi. Ale kdyz odeslete zpravu vy, nebudete mit v ruce zhola nic.

    PR: Podate danove priznani, nechate si orazitkovat kopii. Ne ze by nekdo kontroloval, zda kopie je shodna s originalem, ale mate aspon papir s nejakym razitkem a az vas urad obvini, ze ste priznani nepodal, nejspis tu kopii vytahnete.
    Kdyz totez poslete pres datovou schranku, zmizi to kamsi do cerne diry a kdyz se vam stane to, ze urad zpravu nekde nejak ztrati, nemate v ruce zhola nic.

    Ze se to nestane ? Zrovna loni jsme prihlasil k silnicni dani vuz, platil zalohy a pri podani priznani se dozvedel "ale vy to nemate prihlaseno". Mel sem ovsem v ruce ten orazitkovany papair.
  • 9. 4. 2009 13:34

    petr_p (neregistrovaný)
    Jednoduše. Datovou zprávu uložíte do souboru na přenosné médium a s ním napochodujete na jiný úřad, kterému chcete rozhodnutí ukázat. Protože příloha v datové zprávě je digitálně podepsána úřadem, který vydal rozhodnutí, a protože datová zpráva obsahuje časové razítko vydané autoritou na náklady ministerstva vnitra, tak si dotyčný úředník může „snadno“ ověřit platnost rozhodnutí. Pokud je úředník počítačový negramota, tak si zajde na podatelnu svého úřadu, kde bude sedět další úředník pověřený konverzí a ten mu to zadarmo vytiskne a orazítkuje na papír.
  • 9. 4. 2009 14:06

    petrph
    Což vypadá jakž takž rozumně, pokud to bude takhle fungovat. Sice to bude trošku na delší lokte - místo kontroly dokumentů se bude žonglovat s fleškama (a smí se to vůbec - třeba z hlediska ochrany proti virům?)

    Pokud se týká dalšího vedeného postupu,takhle asi měly fungovat Czech Pointy - když úřednik potřebuje informaci od občana, najde si jí v příslušných státních registrech, a i kdyby jí náhodou potřeboval v tištěné formě (tj. ten negramota), tak mu jí zadarmo vytiskne a orazítkuje kolega v podatelně. Jenže to tak vůbec nefunguje - Občan si musí na Czech Point (tj. na tu podatelnu) dojít sám,tam mu jí - za poplatek vytisknou a ověří , a on jí přinese úředníkovu pod nos. Takže, budou datové schránky fungovat jinak???
  • 9. 4. 2009 21:16

    petr_p (neregistrovaný)

    Běhat s flashkou nebo posílat podepsané maily můžete už teď.

    Jediný rozumný smysl datové schránky je, že máte garantované doručení a ověřitelný čas doručení.

    Czech POINT nemá s datovými schránkami téměř nic společného. Vzhledem ke schránkám má pouze dva a půl vztahu. Za prvé bude nabízet zpoplatněnou autorizovanou konverzi, za druhé bude umožňovat změnit zapomenuté heslo ke datové schránce a dva a půlté úřady si pořizují Czech POINTy, protože jim tak EU zaplatí scanner a tiskárnu, kterou by si jinak museli pořídit kvůli neautorizovaným převodům úředních dokumentů posílaných přes datové schránky ze svého.

    Jinak k vaší poslední otázce: ne, nic si nemusíte nachávat tisknout na Czech POINTu, od toho mají úřady povinnost přijímat digitálně přes schránky. Pokud jde o negramotného úředníka, to je vnitřní problém úřadu.

  • 9. 4. 2009 23:52

    Mpowerman (neregistrovaný)
    Takže na disku po stažení budu mít obálku datové zprávy a samotný obsah přiloženého dokumentu? Čili fyzicky 2 soubory? Poznám že k sobě patří až je ponesu na úřad. Existuje nějaká cesta jak si u sebe obvěřit že podepsaný dokument a časové razítko je korektní?
  • 10. 4. 2009 10:54

    petr_p (neregistrovaný)
    To je tajné, nikdo vám nic kromě pár obrázků z výstavy neukáže.
  • 10. 4. 2009 16:17

    anonymní
    ... což by bylo svým způsobem elegantní: státní náklady na doručení rozhodnutí/dokumentu se rozpustí mezi jednotlivé adresáty - každý přispěje manipulačním poplatkem 30 Kč za stránku (jako u receptu) za to, že dokument dostal :-)
  • 10. 4. 2009 16:25

    anonymní
    ... a možná bych také konvertovat měl, pokud dotyčný dokument po mně jakožto doklad něčeho bude požadovat (nebo by mohl v budoucnu požadovat ?!) i někdo, kdo není státní/veřejná správa, a můj - byť pečlivě uchovávaný - elektronický dokument je mu vcelku šumafuk a akceptuje ho pouze v listinné podobě ...
  • 11. 4. 2009 17:27

    jarek (neregistrovaný)
    Tak ono i na tech screenshotech je videt, jak casove razitko neoverite. Zprava totiz muze obsahovat n souboru, casove razitko je "orazena" hash vypocitana prave z techto souboru a z obalky. Pokud je tedy hash vypocitana z nejakeho XML (souboru FO z Fillera), tak abyste vypocital stejnou HASH musite zpravu bud uchovavat stale celou i s prilohami nebo ji znova stejne sestavit. Nejsem dobry matematik, ale treba pri kombinaci 5 souboru mate slusny pocet kombinaci. Samozrejme, pokud je cela zprava sestavena az nekde na serveru, tak odesilatel ma peska. To je dost pravdepodobne, protoze podle screenshotu obsahuje zprava casove razitko, ktere se tam na stanici odesilatele nemohlo dostat :-). Pokud prijde odesilatel s nejakym souborem a bude chtit dukaz, ze prosel systemem k adresatovi, bude se na nej posta jen usmivat a chtit celou zpravu, pokud ji mit nebude, posle ho s brekem domu. Ten clovek samozrejme misto domu pujde podat zalobu na soud, nebo se bude smat, protoze mikdo nebude schopny dat dukaz, ze neco prijal nebo ne. To same plati i o spisovkach. Zprava v XML obalce, ktera vznika nekde na serveru, je samozrejme duverna pro odesilatele a prijemce jen malo, navic, aby si kazdy zalohoval vsechny zpravy ktere dostal..........hlavne na nejake zalohovane prostredi :-(
  • 14. 4. 2009 11:11

    The.Day.X (neregistrovaný)
    Principielně se Datová zpáva skládá ze dvou částí.
    První je hlavička zprávy a druhá je samotné tělo zprávy.

    Hlavička by měla mimojiné obsahovat informace o odesilateli a příjemci, datum/čas odeslání, typ odeslání, pravděpodobně i "věc zprávy" (zde se různí pohled na výklad "poštovního tajemství - "věc" je uvnitř obálky, a nikoliv navrchu), ale hlavně by měla obsahovat elektronický podpis (zda to bude hash, nebo časové razítko nemám informaci).

    Tělo zprávy by mělo obsahovat (velice zjednodušeně řečeno) přiložené digitální dokumenty a samotnou zprávu (plus XML soubor který to vše spojí).

    Datová zpráva je ze zákona po 90ti dnech (po přečtení) smazána z datových prostor provozovatele - pravděpodobně Českých pošt. Hlavička zprávy je uložena na dobu neurčitou (neměla by být "nikdy" smazána.

    Odpověď na Vaši otázku je jednoduchá. Stačí Vám uložit si celou! Datovou zprávu na Vašem počítači - řešení už se rýsuje několik - např. http://www.aipsafe.cz/cs/for-corporate/datove-schranky nabízí bezpečné úložiště pro Vaše Datové zprávy (Datové zprávy můžete uchovat přímo na vašem PC a kdykoliv je (právně platné) použít).

    Poté v případě že budete potřebovat právně doložit že Vám úřad poslal "dopis" s daným zněním, vezmete Datovou zprávu na nějaký nosiš (flash disk, přenosný HDD, CD, DVD) a předložíte je danému subjektu (úřad, soud, notář). Subjekt poté porovná elektronický podpis (hash nebo časobé razítko) na Vaší Datové zprávě oproti podepsané hlavičce zprávy uchované provozovatelem ISDS. V případě že budou podpisy souhlasit, je ověřana právní platnost Vámi uložené Datové zprávy.

    Vítám jakékoliv další dotazy k tématu ISDS a DS.
    Day.X
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).