Vlákno názorů k článku Datovým schránkám je pět let, jak je správně používat ale dodnes není jasné od Petr - Pokud jde o tu nejednoznačnost je to způsobeno...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 7. 2014 9:35

    Petr (neregistrovaný)

    Pokud jde o tu nejednoznačnost je to způsobeno hlavně totální personální nestabilitou Ministerstva vnitra a tím, že většina lidí (včetně soudců, úředníků a politiků) je vůbec ráda, že si spustí počítač a napíše něco ve Wordu nebo jiném textovém editoru a vytiskne.
    Jak můžete chtít po soudci co tomu vůbec nerozumí, aby v dané věci rozhodnul??
    Druhým problémem je to, že klasičtí archiváři nemají rádi "digitální věci". Pokud se nemůžou hrabat v zaprášených haldách starých dokumentů tak to není ono.
    Třetím a neméně důležitým problémem je, že ve státní správě a samosprávě neexistuje koncepce práce s dokumenty a každý úřad je nucen si spisový řád a navazující interní postupy navrhovat sám a tím to má každý skoro jinak a navíc špatně.
    Ministerstvo vnitra se staví do jednoduché role, že jediné co se musí splnit je zákon a že od 2009 je ve spisové službě všude bordel tak to je nezajímá.
    Otázkou taky je kolik úřadů nebo větších firem má spisovou službu ve shodě s NSESS? U firem to je mizivé procento a u úřadů 50%?

  • 5. 1. 2015 9:27

    petrph

    Jenomže ono je to u těch soudců naprosto opačně. Ptáte se "Jak můžete chtít po soudci co tomu vůbec nerozumí, aby v dané věci rozhodnul??", tak odpověď stojí že jeho to vlastně vůbec nemusí zajímat, protože on musí rozhodovat podle platných zákonů. A v nich musí být oprávněnost použití elektronických dokumentů uvedena, i postup jejich právního ověřování - viz např. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, jeho právním jazykem, či v tom není problém.
    Ale - jak je i zde v článku zmíněno, ta chyba se stala patrně mezi politiky a programátory, programátoři dostali neúplné zadání, které právě neobsahovalo důležité právní požadavky podle současných zákonů. Což tedy pak "počítačově-technicky " funguje (zpráva se "někam " doručí, a nějak "technicky" se ověří její elektronický klíč), ale v případě právních sporů to dělá velké problémy. Asi tak podobně jako kdyby s podobnou ledabylostí a bez předepsaných údajů byly vytvářeny dokumenty v papírové formě..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).