A proč by to nešlo? Vždyť to přece byly zcela jasné výmluvy. poustu zbytečných problémů si vedení ČT mohlo ušetřit, kdyby ČT:D rovnou spustili v muxu3. Mmch, a kdo nyní dvojí šíření signálu platí? A nebo ČRa v tomto případě plní roli mecenáše? :-)
P.S. A co nyní na to Enik, který tady před časem tvrdil, že ČT:D/art v muxu 3 být nemůžou, a že on ví, proč jediným možným řešením bylo umístění do RS 7? Hmmm?
Cham cha,cha! Vyjádření vedení ČT jsou jen a pouze kecy, jak lze z parádního průseru přejít do protiútoku sebechvály, jak to všechno promtně zařídili. A hlavně se jedná o snahu vše zašmodrchat tak, aby se v tom nikdo nevyznal. Lid český bude spokojený, konečně má takřka celá republika nové programy ČT, a tím to hasne. Je prostě zbytečné stále dokola omílat fakt, že ČT je povinna ze zákona pokrývat svým vysíláním kteréhokoliv programu prioritně v DVB-T 95% obyvatel, a teprve poté může vysílat i v jiných platformách. Konečně jim došlo, že se slavnou regionálně-celostátní sítí RS7 nikdy nemůžou dosáhnout pokrytí 95 % obyvatel a učinili krok, který měl být učiněn již 31.8.2013. A že to vše zakryli nějakou tzv. dohodou s ČRa, vůbec nemění nic na tom, že postup ČT v souvislosti se spuštěním nových programů byl v rozporu se zákonem. A pokud se jedná o to, zda ČRa nechtějí přijít o významného zákazníka, tak s tím souhlasím. Jenže šéfové ČT by museli být padlí na hlavu a nebo zralí na komplet odvolání, kdyby do budoucna hodlali pro vysílání VP televize využívat amatérské digitální sítě, nikoliv profi služby ČRa!!!
Že to jde, bylo jasné od začátku, stejná právnická klička lze využít na libovolný komerční mux. Jen by mě zajímalo, jestli tedy máme nyní i Mux1b :-)
Jinak bych rád znal objasnění i dalšího právnického problému. Když se kdysi uvažovalo o vysílání ČT HD jako HD výběru z programů ČT, tak to podle Rady nešlo, protože by se jednalo o nový program a podle zákona má ČT čtyři programy. Změnil se od té doby zákon nebo Rada nebo máme jen nový právní výklad téhož zákona, že ČT:D může vůbec vysílat?
Směšujete dvě věci. Tady nejde o sílu a kvalitu signálu, ale posouzení nekompatility mpeg streamu, která je u pařízkových muxů značná. Digipal je právě přístroj , který má pařízkovými muxy problémy. Je nyní pěkně vidět, že stejný program v mux3 problémy s kompatibilitou nemá. Je to tedy čistě dáno nastavením pařízkova muxu.
Na to Ti rád odpovím. Stačí si pořádně přečíst informaci a dát si ji do kontextu. Jedná se totiž o převzaté vysílání!!! Což je zcela něco jiného než objednávka ze strany ČT!!! Právně se tak nejedná o iniciativu ČT ale o iniciativu ČRa resp. DB jakožto provozovatele MPXu3.
Jde tedy o to, že kdokoliv může do svého MPXu převzít vysílání libovolné televizní stanice po dohodě s jejím provozovatelem. K tomu právě došlo. ČT si ovšem takovouto službu nemůže objednat.
Právnicky se tedy jedná o zcela něco jiného než MPX RS1a. K dohodě o převzatém vysílání došlo právě v souvislosti s dohodou o strategické spolupráci ČT a ČRa. ČRa pochopitelně nechtějí do budoucna přijít o významného partnera, kterým ČT bezpochyby je. Takže vyšly vstříc ČT, a nabídly vzájemně výhodnou spolupráci.
Za zmínku možná stojí zjištění, že v seznamu stanic TV tuneru v monitoru Samsung zůstaly obě verze Déčka a artu. Rozdíl mezi označením v MUXu 3 a RS 7 je v mezeře mezi CT a dvojtečkou před D (CT:D / CT art versus CT :D / CT art). Tím se stanice z různých zdrojů nepřekrývají, jak to některé STB a tunery dělají a je možné si vybrat ten "lepší".
Hlavním problémem, podle mého názoru, je samotný vznik multiplexu 1a. Česká televize je veřejnoprávní médium pracující s našimi penězi a tedy by ze zákona měla na takto velké investice jako je šíření terestrického digitálního signálu vyhlásit výběrové řízení. Nic takového se ale nestalo a ČT se prostě dohodla s Pařízkem a ČTÚ jim to ještě posvětil. Už jen to by mělo stačit na odvolání celého managementu ČT, nejen samotného denerálního ředitele. Jenže jsme v Česku a tak toto evidentní porušení zákona prostě ustáli.