Článek se Vám povedl, ale upozornil bych na dvě věci:
1. Kodex pro internetová média by měl z principu jejich fungování obsahovat také jasný postoj k diskuzím. A to je bod, na kterém se podle mě nikdo neshodne - moderovat/nemoderovat, uzavírat/neuzavírat atd.
2. Pokud se bavíme o českých internetových médií, něco na té kritici bude. Pominu-li velké zpravodajské weby jako idnes, aktualne atd., 90 % českých médií je tvořeno amatéry. Několika takovými jsem prošel a sám jsem pár let amatérem byl, než jsem začal studovat příslušnou školu a hned se mi na mou práci otevřel jiný pohled. I ve velkých médiích pracovali na šéfredaktorské pozici amatéři se střední školou, kteří prd věděli o žurnalistické práci a neznali ani základní pravidla. Takové lidé pak šéfují další autorům a podle toho pak úroveň celého média vypadá. Těžko pak čekat, že kodex k něčemu bude, když si kdejaká redakce hraje bůhví na co. Sice může být zapálená do tématu, ale zkrátka ji chybí znalosti citovaní, odzdrojování, práce s informacemi atd.
Novináře může dělat každý a na internetu, jelikož si každý může dělat své noviny, je to pak vidět. Úroveň české internetové žurnalistiky je slabá a kodex je podle mě v této fázi zbytečný. Možná snad pro těch pět profi médií, které tady jsou, ale tím to končí.
Ad 1) Dovolím si polemizovat... postoj k diskuzím ve smyslu jaký uvádíte s etikou nesouvisí... s etikou by souvisely "neetické" zásahy do diskuzí ve smyslu, že se příspěvek obsahově pozmění nebo zkrátí bez poznámky o tom apod. nikoli ale to, zda povolit/nepovolit či moderovat/nemoderovat - to je každého média(webu) svobodné rozhodnutí a jakákoli z těchto možností může být etická i neetická dle vlastního způsobu provedení, ale ne jako forma obecně... To si pletete pojmy "etika" a "uniformita" a to je podstatný rozdíl! Etika neomezuje svobodu, uniformita ano... I v jiných oblastech je etika proměnlivá dle prostředí a významu... Co je etické v jedné zemi, není ve druhé apod. Internet je bez hranic... není třeba vytvářet jakási umělá pravidla... etika je obecná slušnost a vytvářet pro to soubor přesných pravidel a škatulkování, je jen cesta do pekel a způsob na jakém si některé spolky zakládají živobytí... nikdy v pravidlech neobsáhnete všechno, vždy se na něco zapomene a tak to může mít lehce v praxi přesně opačný účinek... ten kdo najde co v etice chybí udělá něco neetického ale bude se hájit, že v etice o tom není ani slovo... takových příkladů z praxe různých asociací realitek, cestovek, doktorů, advokátů a nevím koho najdete hromadu...
Diky za nazor, ad 1): diskuse svym zpusobem spadaji do uzivatelsky generovaneho obsahu, nicmene je pravda, ze zpusob jejich spravy se lisi medium od media a mel by tak nejspis take zustat krome zakladnich principu ("zverejnime podminky diskusi a nebudeme je svevolne sami porusovat" apod.). Doufam, ze v pripade vetsi diskuse by tahle predstava doznala podoby, pouzitelne napric jednotlivymi tituly.
Ad 2): ano, neprehlednost internetoveho medialniho prostredi a nizke naklady na publikovani vedou k vysledku, ktery zminuje citovana Barbora Osvaldova - neni lehke poznat, kdo by mel byt novinar. Dosavadni diskuse o etickem kodexu koncily prave v tomto bode ponekud nesmyslnym pretahovanim o definici tohoto pojmu, prave proto si vsak myslim, ze idealni bude nechat na novinarich a mediich samotnych, aby se takto identifikovali sami, maji-li na odliseni od ostatnich zajem. A pro ctenare je prece informaci jak to, ze se dana redakce ke kodexu zavazala, tak i to, ze tak treba neucinila. Pro tyto redakce pak muze byt kodex zase cilem, ke kteremu by mohly smerovat (a dat jim voditko, jak by mely postupovat).
Osobně jsem dost rád, že tu vůbec existuje konkurence v podobě žurnalistiky nesvázané úplatky. Předposlední věta by se dala snadno upravit: úroveň české žurnalistiky je slabá - to slovo internetové je tam navíc. V novinách i televizi je spousta pokleslých a tendenčních článků, reportáží, názorů i zpráv. Z mnohých přímo nadálku čiší zpusob jejich vzniku - zaplacená mediální kampaň, tvářící se jako věrná služba lidu a demogracii.
Těžko čekat něco jiného v zemi, kde značná část novinářů prošla ideologickou převýchovou komunistů a značná část jejich následníků byla ovlivněna jejich způsobem pracování s informacemi.
Možná není na Internetu ta "nejlepčí Čeština". Možná tam není ten Jediný Správný způsob pracování s informačními zdroji. Zato se lze o to více spolehnout na to, že článek není závislý na nějakém úplatku - nanejvýš je závislý na příjmech z reklamy.