V polovině s Vámi souhlasím a v polovině nikoli, tak už to bývá. Myslím si, že oslovuje. Ovšem nemyslím si, že je to díky NETu, který považuji pouze za ,,nouzové řešení". Tak též si nemyslím, že je to díky DVB-C, které je jenom někde. DVB-T, které mi přijde jako zcela zbytečná ,,pitominka" z hlediska rozhlasového vysílání a už vůbec ne IPTV, které v podstatě DOUBLUJE samotný NET. Ovšem myslím si, že je to přínosné z hlediska DVB-S a že v něm rozhlasové vysílání své zavedené místo má. I když asi dle průzkumů u nás opravdu převažuje u těchto stanic poslech ,,netem". I když ho tedy sám používám nejčastěji, je to pouze z toho důvodu, že běžné privátní stanice např. Country rádio, Rádio Beat, Radio 1, Radio Oldies Olympic, Hey Ostrava, Rock Max, Radio Ethno atd. se v DVB-S nenalézají. Pokud by se tam nalézaly používal bych i k jejich poslechu jednoznačně DVB-S a nikoli NET, který musím používat, z toho důvodu, že tam prostě nejsou. U těch, ale, které tam jsou, NET používat nemusím. A také tak nečiním. Tedy u Česka, Leonarda a u Wave. Toto není vůbec psáno z hlediska nějakého ,,zaujetí pro DVB-S", což zde bývá různě, mylně předhazováno. Jde prostě o praxi, zvyk, konzervatismus atd. Pokud u nás na FM nebylo v naší lokalitě několik let, vůbec nic, poslouchatelného, navykl jsem si poslouchat rozhlasové vysílání, ze satelitního přijímače, napřed analogového a po té později digitálního. Takže je pro mne poslech, rozhlasového vysílání, z takového zařízení, zcela přirozený a obvyklý. Zatím co, u NETU, tomu tak není, ten vnímám spíše asi jako noviny, tedy zásobárnu informací nebo jako telefon, tedy komunikaci nebo jako nějaké skladiště, tedy možnosti si stáhnout nějaký free software atd. Ale nikoli, jako mediální věc, ke sledování něčího vysílání. Takže plní, tím, že jsou v DVB-S, nikoli tím, že jsou na NETu i když tam jsou také. Tak a kde s Vámi souhlasím, zcela jednoznačně, tak to je samozřejmě, T-DAB, T-DAB+, DRM, DRM+, protože to jsou způsoby dopravy, k posluchači, kam by tyto stanice patřily, když už měly být, kde snad, jednou budou. A výhody o proti DVB-S, je snad zbytečné vypisovat, už se zde probraly, všechny, asi 100x.
Ještě si dovolím maličko doplnit. S jedním diskutujícím jsem se zde shodl, že většinou posloucháme z netu ty stanice, které mají podporu v DVB-S nebo FM. (Např. tam, kde nemáme dostupné DVB-S.)Možná je to i proto, že takové stanice, nám přijdou ,,trochu více, jako, rozhlasové stanice", nežli stanice pouze ,,netové". Dokonce i představitel ASPV, p.M.Zelenka, zde na serveru, v jednom z rozhovorů, prohlásil, velmi volně cituji: ,,Že lidi stejně poslouchají z NETu, ty stanice, co jsou na FM..." Snažil se tím obhájit prodloužení licencí na FM, do roku 2025. Ovšem i když řekl, zcela vyjímečně pravdu a holý a i změřitelný fakt. Zaroveň tím (zřejmě zcela nechtěně a mimoděk) definoval celou ubohost českého FM nebo spíše přesněji nekvalitní přerozdělování, řízené RRTV. Protože otázka zní: ,,Proč lidé poslouchají stanice, které jsou na FM z NETu ?" Odpověď zní: ,, Protože v jejich lokalitě na žádném FM, nejsou ! Jsou na FM, kdesi, stovky km, vzdáleném a nezachytitelném..." Čímž aniž by to chtěl, v podstatě popřel důvod, prodloužení licencí na FM, do roku 2020/2025 a naopak uvedl logický důvod, pro rozjetí DRM/T-DAB(+). Nic méně, dokud tomu tak, zatím nebude, chtěl bych apelovat na ČRo aby nezanedbávalo a nepodceňovalo význam DVB-S a bylo by například velmi vhodné aby se tam objevily i třeba všechny regionální stanice ČRo, které také nejsou na FM dostupné, tedy např. si nelze v Liberci pustit z FM ani DVB-S, Ostravu nebo Oloumoc nebo Brno a lze to zase učinit jedině a pouze NETem.
Souhlasím s prvním příspěvkem. Stále je pro mne nesrovnatelně snazší pořídit si KAMKOLIV satelitní příjem, než internetové připojení (nehledě na to, že za toto připojení musím platit ne nezanedbatelný peníz).
Kiss 98 by mělo být z Dlabačova viz. tento odkaz http://www.dxradio.cz/vysilace.asp?id=dlabacov U nás v Liberci bylo kdysi na FM také přímo toto pražské rádio. Později ale bylo nahrazeno jiným Kiss a to Kiss Delta viz. jejich vysílače http://www.dxradio.cz/stanice.asp?id=kissdelta Pravdou je, že Kiss 98 mi vyhovovalo více. On zde,na tomto serveru,nedávno p.Martin Hroch uvedl, že Kiss 98 je trošičku jiné, takové ,,dospělejší". Asi na tom něco bude. Musím se přiznat, že Radio Zlín jsem si ještě z netu pouštět nezkoušel. Mimochodem, tím se trošičku z jiné strany dostáváme opět k digitalizaci nebo k jedné z nastolených otázek a to je ta o odpojování reklamy pro regiony a regionalitě jako takové. Když se podíváte na vysílače Kiss Delta vidíte, že je roztažené od Pardubic do Liberce. Tak jak může být nazýváno regionální ? Nic regionálního na něm není. Pokud se vyčítá Beatu, že je prodlouženou rukou Prahy. Tak Kiss Delta není, nic jiného nežli prodloužená ruka Mladé Boleslavi. Takto je třeba chápat dosti vysoké množství českých stanic na FM. Ovšem muselo by se použít slovo ,,nadregionální" nebo ,,multiregionální" nebo ,,meziregionální" nebo něco takového. A na to zase náš český úředníček nemá kolonku, protože známe pouze celoplošné, regionální a městské. Ty, co jsou již dávno mnohem větší nežli regionální a zase menší nežli celoplošky, tak pro ty nemáme výraz a říkáme jim také nepravdivě regionální. A pak je docela zajímavé, když se o tom chtějí začít hádat, tedy přou se o jakýsi zákon, který má být schválen.
Děkuji za obsáhlou diskuzi .... Já např.poslouchám Pražské KISS 98 také pouze přes NET, protože tady jaksi na Západě v FM nehraje. Je to fajn, si alespon' takto nouzově chvilku vybrat rádo i třeba z druhého konce ČR. Třeba i rádio Zlín :-))) Kissa jsem si oblíbil za doby povinné vojenské služby u Slaného. Tak tak, že to tam hrálo - tuším příjem z Petřína?
Ještě to doplním. Tato česká schizofrenie jde dokonce tak daleko, že je používáno dokonce dvojí image. Například firma Media Bohemia v materialech určených veřejnosti, politikům, posluchačům, kde chce zdůraznit svoji regionálnost, malost, lidovost, označuje takové stanice jako regionální. Ale v materiálech určených prodejcům, reklamním zadavatelům atd. kde naopak chce zdůraznit svoji velikost a své pokrytí, zcela stejné, tytéž stanice označuje jako celoplošky. Kde je tedy pravda ? Co vlastně jsou ? Tyto stanice jsou regionální vůčí tomu jednomu místu, kde mají studio a své lidi. Ale již nejsou regionálními stanicemi vůči ostatním třeba i třem dalším regionům, kde jsou také.
Tam jsou stejné, vzhledem k takovým místům, jako stanice celoplošné. Když se, ale, po té rozhoduje o tom, že by celolplošné stanice jako Impuls, Frekvence 1 nesměly používat regionální reklamy a ani odpojováky, pro tyto místní, regionální, reklamy. A směly používat pouze, reklamy celonárodní. Tak, jak se po té postavit, k takovým nadregionálním stanicím ? Ty, by po té, také měly používat, nadregionální reklamy ? Já si myslím, že ano. Staví se neprávem, do role, regionálních stanic, kterými nejsou. Regionální reklamy by měly vysílat jen a pouze stanice regionální a stanice městské. Stanice nadregionální by měly mít, stejně jako celoplošky, reklamy celonárodní. Měla by být opřesněna definice, co je přesně stanice regionální a což již regionální stanice NENÍ a měly by býti definovány tyto mimoregionální nebo přesregionální stanice.