No nevím.Nenadále mi klekla televize,tak jsem koupil novou,digitální.S anténama jsem nic nedělal přestože na digitální vysílač nejsou nasměrované.Je to proto,že v rod.domku máme více televizí a všechny přijímají analogový signál.A proto je použit domovní anténní zesilovč ze ZPA B.Bystrica,starý asi 20.let.A přesto mám čistý digitální příjem a na ukazateli síly signálu mám "vysoký".
Ale notak ;-). Nechal bych to na přirozeném vývoji s trochou dopomoci. Podobná situace už tady byla dvakrát (a to nepočítám zahájení TV vysílání), poprvé když se spouštěl 2. program a podruhé když se rozjíždělo barevné vysílání. Jistě, není to totéž, ale historie se neopakuje.
Tady na Zlinsku bude jeste 2 roky klid. Ale televiza Color 416 mi doslouzila uz ted, tak jsem koupil rovnou HD (jine se prakticky uz neprodavaji) a k tomu i DVB-S2 receiver. K rozsireni na dalsi satelit stacilo umistit druhy LNB za 130 a prepinac za 100 Kc. Misto 4 programu jich ted mam hafo (Barrandov, Cool, STV, AXN, Z1 ...), z toho asi 6 je v HD kvalite, na satelitu je preci jen vic mista, v pozemskem vysilani HD kdovi jestli nekdy bude..
Za pul roku jsem si zadne ctvereckovani nevsimnul. Drive, kdyz jezdila kolem motorka, videli jsme to v obraze uz 100 metru od baraku. Ted ji slysime jen pres okno.
Samotná koupě set-top-box často nestačí. Je třeba prověřit anténu, a mnohdy ji buď vyměnit nebo zrenovovat cestu mezi anténou a přijímačem. Lidé si neuvědomují, že analog nebyl tak náročný na čistotu průchodu přes zesilovače atd., digitál je naopak velmi náročný. Takže když měli třeba přebuzený zesilovač, přestárlý kabel, nevhodnou anténu a podobně, analog "prolezl" a mohl jít dobře. DVB-T se rozsype, signál bude prostě degradovaný, a buď půjde s výpadky pořád, a nebo se tyto vyskytnou při každém zeslabení signálu, takže např. sněžení, dešti, a nebo při zvýšené aktivitě blesků, mimochodem to se běžně může stát i při normálním kvalitním příjmu s ideální anténou - prostě za bouřky to bude kostičkovat.
Jestliže u analogu bylo chvilkové rušení (prskutí žárovky, průjezd starého auta kolem domu) neznatelné, u DVB-T se projeví výpadky. Tak to prostě je, a polopravdy šířené v novinách a televizi to nezmění. Je to prostě jiná technologie, která má zase jiné mouchy než měl analog. Jen je poměr mouchy/výkon lepší :)
Tak to v žádném případě. Zkoušel jste to někdy? Ono u digitálu stačí prsknutí žárovky nebo zapnutí jiného spotřebiče, a obraz se rozsype, pokud přijímáte na pokojovou anténu, která je nevhodně umístěná.
Zabývám se instalací STB, antén atd., a opravdu na mnoha místech je s příjmem na pokojovou anténu problém, dlouze se hledá takové umístění v místnosti, aby se nevyskytovaly výpadky a podobně.
Asi jste četl všechny ty bláboly v MF Dnes atd., tam samozřejmě píší, jak bude všechno jednodušší, anténa kus drátu, skvělý obraz a zvuk, ovšem realita je o dost jiná. A to nemluvím o mnoha středočeských obcích, kde šel špatně analog, většinou obstojně jen Nova na nízkém kanále R1, a po přechodu na DVB-T budou tato místa nepokrytá, protože signál je tam tak slabý a tak znehodnocen, že bez výpadků poběží jen na supervýkonnou anténní sestavu. Takže jediná možnost pro nohé bude satelit.
Instaloval jsem settopbox u pár známých v Krušných horách, kde by už měl být kvalitní příjem z Klínovce. Všechno vlastní antény na rodinných domcích. Po úvodním nadšení, co je nových programů, stačilo aby začalo trochu pršet (nebo, v téhle době ještě sněžit),a bylo po obraze. Takže, když jsem tam přišel příště, měli mě za ..., a sami si to přehodili zpátky přímo z antény do televize na starý dobrý analog.
No ani se jím nedivím, po tom co je v televizi a všude možně masírovali, že stačí koupit settopbox,a jsou za vodou, a najednou se dozví, že i když ho mají, tak si musí stejně objednat anténářskou firmu, která to za další velké peníze přeměří, opraví, popřípadě asi nasadí zcela novou anténu....Kdy se naši politici, ale i techničtí zanlci naučí lidem pravdu, když je nepříjemná ????
Často bude potřeba antény upravit. Velkou část v Praze i vyměnit. Viníkem není digitální vysílání, ale změna polarizace, tzn. otočení osy antény o 90 stupňů.
Antény typu síto a většina starších antén vůbec není vyráběna s možností umístění do vertikální polohy, protože se v ČR vždy vysílalo pouze horizontálně.
Zkuste si tu přílohu pročíst, o všech mýtech kolem "digitálních" antén a o problémech kolem antén obecně se tam píše, s tím cílem byla také dělána - aby lidé, zmatení médii jako MF Dnes (analogická televize, digitalizace jako noví technologie atd.), našli komplexní informace o anténách.
Hmm, az na to ze valna vetsina anten zadnou upravu nepotrebuje. Miluju prodejce "anten pro digitalni prijem", kteri lidem tvrdi, ze svoje anteny musi vymenit.
U spolecnych rozvodu jde maximalne o preladeni/vymenu zesilovacich prvku, anteny jako takove zustavaji stejne (v 99% jsou pouzity sirokopasmove anteny).
Pripadnym zajemcim o porizeni anteny predevsim doporucuju kopit si skutecnou antenu, nikoli "cosi" (antenou se to nazvat neda) se "40dB zesilovacem", na coz chytnou leda kulovy (signal muze mi klido 100% a presto bude kostickovat).