Instaloval jsem settopbox u pár známých v Krušných horách, kde by už měl být kvalitní příjem z Klínovce. Všechno vlastní antény na rodinných domcích. Po úvodním nadšení, co je nových programů, stačilo aby začalo trochu pršet (nebo, v téhle době ještě sněžit),a bylo po obraze. Takže, když jsem tam přišel příště, měli mě za ..., a sami si to přehodili zpátky přímo z antény do televize na starý dobrý analog.
No ani se jím nedivím, po tom co je v televizi a všude možně masírovali, že stačí koupit settopbox,a jsou za vodou, a najednou se dozví, že i když ho mají, tak si musí stejně objednat anténářskou firmu, která to za další velké peníze přeměří, opraví, popřípadě asi nasadí zcela novou anténu....Kdy se naši politici, ale i techničtí zanlci naučí lidem pravdu, když je nepříjemná ????
Samotná koupě set-top-box často nestačí. Je třeba prověřit anténu, a mnohdy ji buď vyměnit nebo zrenovovat cestu mezi anténou a přijímačem. Lidé si neuvědomují, že analog nebyl tak náročný na čistotu průchodu přes zesilovače atd., digitál je naopak velmi náročný. Takže když měli třeba přebuzený zesilovač, přestárlý kabel, nevhodnou anténu a podobně, analog "prolezl" a mohl jít dobře. DVB-T se rozsype, signál bude prostě degradovaný, a buď půjde s výpadky pořád, a nebo se tyto vyskytnou při každém zeslabení signálu, takže např. sněžení, dešti, a nebo při zvýšené aktivitě blesků, mimochodem to se běžně může stát i při normálním kvalitním příjmu s ideální anténou - prostě za bouřky to bude kostičkovat.
Jestliže u analogu bylo chvilkové rušení (prskutí žárovky, průjezd starého auta kolem domu) neznatelné, u DVB-T se projeví výpadky. Tak to prostě je, a polopravdy šířené v novinách a televizi to nezmění. Je to prostě jiná technologie, která má zase jiné mouchy než měl analog. Jen je poměr mouchy/výkon lepší :)